Şimdi Ara

kulaklık kablosu tamiri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
45
Cevap
7
Favori
139.086
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar. kedim, güzelim daha 1 ay kullandığım kulaklığımı ortalardan yedi. bayağı yediği için ilk önce kedinin yediği kısımlara kadar kabloyu kestim. yarım metre kısaldı. kesilen bölümü bağlayıp tekrar çalıştırmam gerek çünkü müziksiz hayatın anlamı yok. tekrar kulaklık alamam maddi durumum iyi değil. elektronikçi çok iyi bildiğim eleman var fakat ben işim gereği gece çalışıyorum ve eve geldiğimde de uyuyorum, sonra kendime vakit ayırıyorum. o yüzden kendim yapmam gerek. bir sürü sitede anlatmaya çalışmışlar fakat olmamış. bir sürü site gezdim fakat herkes ayrı telden öttürüyor sorunun çözümü basit basit diyip duruyorlar ama hiç biri mutlu sonla bitmiyor.

herneyse.

sorunum için buyrun;
    kulaklığımın kablo tipleri şunlar; beyaz ip, bakır tel, mavi tel, kırmızı tel, yeşil tel.
    öğrendiğim kadarıyla şu beyaz ip sağlamlık için. onu geçelim. şu çıplak bakır tel ise şase diyorlar. diğerleri ise boyalı kablolar, onlar içinde çakmakla dikkatlice yakıp açtım uçlarını. herşey tamam.
    ilk başta şaseler birbirine renkler birbirine bağladım ama ses yok. farklı bir şekilde bağlıyorum ses net veriyor laptopta. stereo müzik açıyorum flac açıyorum, çok iyi sağ sol ama telefona takınca kulaklığı ses gidip geliyor, üstelik laptopta sağ sol iyi bas iyi verirken telefonda onlarda yamuluyor. velhasıl hoparlorumu telefona taktığım zaman ses kalitesi sağ sol bas iyi. hatta ve hatta kulakluğımı telefon için en son uğraştığımda kulaklıktan çok iyi ses verdi sonra laptopa taktığımda telefondaki aynı sorun laptopta oldu sesler yamuldu.

işte sorun budur; kabloları nasıl bağlamalıyım?

edit: mavi ve yeşil, sağ sol sesler. kırmızı kablo ise bakır tel ile ortak şase sanırım. yani öyle diyorlar. ama öyle yaptığım zaman laptoptan bas, sol, sağ çok iyi ama vokalsiz ses alıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nofetio25 -- 1 Ağustos 2013; 14:55:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: zombi7406

kulaklik kablolari yakilarak birlestirilemez. en kotu islemdir bu. cunku kablo erir. oksidasyon olur ve kablo calissa bile iki gunce kopmalar, temassizliklar olusturur....
    birine lehimlettirmeniz lazjn.
    referans kulaklik sahibi arkadasim. kulakligin suruculeri yanmissa yenisini al. yoksa kablosu tamir edilebilir. ama dusuk wattli havya lazim.
    Bu şekilde bağlanmalıdır
     kulaklık kablosu tamiri
  • quote:

Orijinalden alıntı: nofetio25

merhaba arkadaşlar. kedim, güzelim daha 1 ay kullandığım kulaklığımı ortalardan yedi. bayağı yediği için ilk önce kedinin yediği kısımlara kadar kabloyu kestim. yarım metre kısaldı. kesilen bölümü bağlayıp tekrar çalıştırmam gerek çünkü müziksiz hayatın anlamı yok. tekrar kulaklık alamam maddi durumum iyi değil. elektronikçi çok iyi bildiğim eleman var fakat ben işim gereği gece çalışıyorum ve eve geldiğimde de uyuyorum, sonra kendime vakit ayırıyorum. o yüzden kendim yapmam gerek. bir sürü sitede anlatmaya çalışmışlar fakat olmamış. bir sürü site gezdim fakat herkes ayrı telden öttürüyor sorunun çözümü basit basit diyip duruyorlar ama hiç biri mutlu sonla bitmiyor.

herneyse.

sorunum için buyrun;
    kulaklığımın kablo tipleri şunlar; beyaz ip, bakır tel, mavi tel, kırmızı tel, yeşil tel.
    öğrendiğim kadarıyla şu beyaz ip sağlamlık için. onu geçelim. şu çıplak bakır tel ise şase diyorlar. diğerleri ise boyalı kablolar, onlar içinde çakmakla dikkatlice yakıp açtım uçlarını. herşey tamam.
    ilk başta şaseler birbirine renkler birbirine bağladım ama ses yok. farklı bir şekilde bağlıyorum ses net veriyor laptopta. stereo müzik açıyorum flac açıyorum, çok iyi sağ sol ama telefona takınca kulaklığı ses gidip geliyor, üstelik laptopta sağ sol iyi bas iyi verirken telefonda onlarda yamuluyor. velhasıl hoparlorumu telefona taktığım zaman ses kalitesi sağ sol bas iyi. hatta ve hatta kulakluğımı telefon için en son uğraştığımda kulaklıktan çok iyi ses verdi sonra laptopa taktığımda telefondaki aynı sorun laptopta oldu sesler yamuldu.

işte sorun budur; kabloları nasıl bağlamalıyım?

edit: mavi ve yeşil, sağ sol sesler. kırmızı kablo ise bakır tel ile ortak şase sanırım. yani öyle diyorlar. ama öyle yaptığım zaman laptoptan bas, sol, sağ çok iyi ama vokalsiz ses alıyorum

Cevabı vermişsin zaten,renkleri, renklerine irtibatlaman gerekiyor,ancak kablo üzerindeki izolasyonları iyi temizlediğinden emin olmalısın,itinalı lehim yaparak birbirinden bağımsız olarak izolebantladıktan sonra sorun kalmıyor,kalınız sağlıcakla.

• nofetio25 N kullanıcısına yanıt
    bence kırmızı ve yeşil kablolar(genelde öyle çıkıyorlar) canlı uçlar(sağ ve sol).
    yaptığınız bağlantı yerini sağa sola çevirini, bastırın. kısacası oynatın ve aynı zamanda da müzik açık olsun seste bozulma varsa muhtemel ya canlı uç ve şaseyi birbirine bağlamışsınızdır; kablolardaki yalıtımı tam çıkartamadıysanızda oynatınca kısadevre yaparak ses bozuluyordur.
    veya lehim yaptıysanız, yalıtımı çıkartmak için fazla ısıttıysanız : ana kablo içindeki tellerin yalıtımı da zarar görüp bağlantıyı yaptığınız yerin hareket etmesiyle ses bozulmaya uğruyor olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wert95

bence kırmızı ve yeşil kablolar(genelde öyle çıkıyorlar) canlı uçlar(sağ ve sol).
    yaptığınız bağlantı yerini sağa sola çevirini, bastırın. kısacası oynatın ve aynı zamanda da müzik açık olsun seste bozulma varsa muhtemel ya canlı uç ve şaseyi birbirine bağlamışsınızdır; kablolardaki yalıtımı tam çıkartamadıysanızda oynatınca kısadevre yaparak ses bozuluyordur.
    veya lehim yaptıysanız, yalıtımı çıkartmak için fazla ısıttıysanız : ana kablo içindeki tellerin yalıtımı da zarar görüp bağlantıyı yaptığınız yerin hareket etmesiyle ses bozulmaya uğruyor olabilir.
    yardımlarınız için teşekkür ederim. okadar çok kullanıcı adım var ki, sık takip etmediğim içinde sürekli unutuyorum. dediğiniz şeyler tamamen doğru çıktı. sorun şase ve kırmızı kablodaymış. bu 4 kabloyu birbirine bağlayınca elektrik iletkenliği azalıyor bu yüzden de eksik ses veriyordu. ama laptopun ses çıkışı daha güçlü olduğu için onda sorun çıkarmıyordu. cep telefonda eksik ses çıkmasının nedeni buymuş. bende telleri inceltmek adına falçatayla sürtüp durdum. bi kaç tel çıkardım/kopardım içlerinden. sonra güzelce bunları tutturdum bantladım. şimdi çok güzel eksiksiz ses veriyor. kablonun kısa olması nedeniyle dikkatsizliğime gelip kopacak birgün ama sorun değil. sırf kabloyla uğraşıp böyle bilgiler edinmek çok hoşuma gitti. hepinizin akıllarına sağlık

• Arkadaşlar AKG K271-mk2 referans kulaklığım var, geçenlerde çalışmaz hale geldi doğal olarak içim yandı desem yeridir işin kötüsü garantisi biteli 1 yıl oldu acaba bu kulaklığı AKG yetkili servislerinden birine gönderip yaptırsam mantıklı olur mu çünkü kimileri bu kulaklığı yaptıracak olursan referans özelliği kalmayacağını boşuna para harcamanın anlamı olmayacağını söylüyorlar. Bu doğru mudur üstatlardan cevap bekliyorum yardımcı olursanız çok sevinirim cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
  • ben nerede hata yaptiginizi soyleyeyim, ciplak dediginiz bakir renkli sase aslinda ciplak degil, onun ustunde de boya var. diger yesil-kirmizi-mavi kablolar gibi uzerlerindeki izolasyonu temizlemeniz lazim. sase baglanmayinca sag ve sol kanal sinyal seviyeleri arasindaki matematiksel fark sinyalini duyarsiniz ve bu da bahsettiginiz gibi enteresan bir sestir, vokaller yok olur, baslar degisir.

kulaklik kablolarini birlestirirken yapilabilecek en iyi islem yeteri kadar lehim pastasi ve lehim teliyle once uclarini lehim kaplayip sonra birlestirmektir, pasta ile isittiginiz vakit lehim teli rahatca boya izolasyonunu siyirarak kabloyu kaplar.
  • kulaklik kablolari yakilarak birlestirilemez. en kotu islemdir bu. cunku kablo erir. oksidasyon olur ve kablo calissa bile iki gunce kopmalar, temassizliklar olusturur....
    referans kulaklik sahibi arkadasim. kulakligin suruculeri yanmissa yenisini al. yoksa kablosu tamir edilebilir. ama dusuk wattli havya lazim.
  • quote:

kulaklik kablolari yakilarak birlestirilemez. en kotu islemdir bu. cunku kablo erir. oksidasyon olur ve kablo calissa bile iki gunce kopmalar, temassizliklar olusturur....
    Bu şekilde bağlanmalıdır
     kulaklık kablosu tamiri

• quote:

Orijinalden alıntı: gevişek0606

Bu şekilde bağlanmalıdır
     kulaklık kablosu tamiri

Alıntıları Göster
    Bunda mic hangisi oluyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: fatih86

en dipteki kısımdan bir önceki kısım mic + diye biliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

quote:

Orijinalden alıntı: fatih86

en dipteki kısımdan bir önceki kısım mic + diye biliyorum

Samsung galaxyde en dip mic ucu
  • Bu mic konusunda iki farklı standart var. Bazı markalarda en dipteki gnd, onun önündeki mic oluyor. Bazılarında ise, en dipteki mic, onun önündeki gnd oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

Bu mic konusunda iki farklı standart var. Bazı markalarda en dipteki gnd, onun önündeki mic oluyor. Bazılarında ise, en dipteki mic, onun önündeki gnd oluyor.

işte bende bunu demeye çalışıyordum hocam tşk ederim açıklama için
  • quote:

merhabalar

Sanırım hatamı sayenizde anladım.

Yıllardır bu kulaklık kablolarını önce çakmak ile yaktım, sonra maket bıçağı ile bu kararmış yerleri temizledim.

Geçenlerde 3.5 mm' lik jackını kırdığım Soundmagic e10s' nin, emanet jack' tan sonra, 4 kutuplu jack alıp takarken yukarıdaki işlemi tekrarlamış, ses tamamen yarıya inmiştir.

Şasenin gelmemesi gibi değil, şase gelmese anlardım (sesler tabiri caiz ise son ayar 3 boyutlu efekt verilmiş gibi geliyor) ama sesler güzel, tok AMA yarısı kadar şiddet veriyor.

Sol kulaklıktan şiddeti de daha fazla geliyor. Empadansını ölçtüm, bir kulaklık 27 iken, öbürü 32.

Yardım ederseniz sevinirim.

Elimdeki havya 40 watt.
    Pasta Alman marka
    Lehim, ince 40-60 kalay-bakır

• quote:

Orijinalden alıntı: ironblood19

quote:

merhabalar

Sanırım hatamı sayenizde anladım.

Yıllardır bu kulaklık kablolarını önce çakmak ile yaktım, sonra maket bıçağı ile bu kararmış yerleri temizledim.

Geçenlerde 3.5 mm' lik jackını kırdığım Soundmagic e10s' nin, emanet jack' tan sonra, 4 kutuplu jack alıp takarken yukarıdaki işlemi tekrarlamış, ses tamamen yarıya inmiştir.

Şasenin gelmemesi gibi değil, şase gelmese anlardım (sesler tabiri caiz ise son ayar 3 boyutlu efekt verilmiş gibi geliyor) ama sesler güzel, tok AMA yarısı kadar şiddet veriyor.

Sol kulaklıktan şiddeti de daha fazla geliyor. Empadansını ölçtüm, bir kulaklık 27 iken, öbürü 32.

Yardım ederseniz sevinirim.

Elimdeki havya 40 watt.
    Pasta Alman marka
    Lehim, ince 40-60 kalay-bakır
    İzoleli kulaklık kablosunun ucunu, çok kısa bir süre eriyik lehimde beklettiğinizde, zaten izolasyon eriyip, bakır üzeri lehim ile kaplanıyor. Birebir lehimleme işlemi bittikten sonra, ince bir makaron ya da kaliteli bir elektrik bandı ile kabloları izole ederseniz sorunsuz kullanacağınız kanaatindeyim. Tabi jak kısmında sağlam bir paketleme işçiliği olmazsa olmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: MisterDodo

İzoleli kulaklık kablosunun ucunu, çok kısa bir süre eriyik lehimde beklettiğinizde, zaten izolasyon eriyip, bakır üzeri lehim ile kaplanıyor. Birebir lehimleme işlemi bittikten sonra, ince bir makaron ya da kaliteli bir elektrik bandı ile kabloları izole ederseniz sorunsuz kullanacağınız kanaatindeyim. Tabi jak kısmında sağlam bir paketleme işçiliği olmazsa olmaz

Dediğinizi yaptım, sonuç halen olumsuz
    Empadans 15-14 civarı gözükse de kablodan, ses çıkmıyor.

4 adet kaynak denedim, 2 adeti masaüstü pc, 2 si de tel (Android ve windows phone)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ironblood19 -- 27 Ekim 2015; 0:34:07 >
  • ironblood19 kullanıcısına yanıt
    Kulaklığın jak kısmıyla birlikte bir fotoğrafını paylaşabilir misiniz?
  • quote:

Kulaklığın jak kısmıyla birlikte bir fotoğrafını paylaşabilir misiniz?

Tabii ki,
    Dün akşam dediğiniz gibi lehimledikten sonra ( kabloyu 2 cm kısaltarak yaptım)

Sonra Lehimledim, Ölçüm yaptım.

Sonra denedim, sonuç hüsran, ses olması gerekenin yarısı kadar ancak geliyor.

Kulaklığın bozulduğuna inanmıyorum, çünki lehim yapıp geçiçi taktığım 3 kutuplu Jack' ı sökmeden önce seste sıkıntı yoktu.

AMA 3 kutupluyu bağlarken, Mic+Şase' yi beraber lehimlemiştim.

Şimdi aklıma gelen, Bu sağ ile sol kırmızı-bakır ve yeşil-bakır sarılı geliyor.

Yoksa bu bakırlar şase mi? şase olsa hiç ses gelmez. İnternette araştırırken görmüştüm, bazılarında micrafon' un şase ile ses' in şaseyi ayrı kablolardan getirmişler.

Not: lehim pastam Lötfett DIN 29454, ama lehim malzemesini bilmiyorum. Akşama başka lehim ile deneyeceğim.

kulaklık kablosu tamiri kulaklık kablosu tamiri
     kulaklık kablosu tamiri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ironblood19 -- 27 Ekim 2015; 9:57:45 >

• ironblood19 kullanıcısına yanıt
    Bağlantıları düzgün gibi görünüyor. Jak ın kapak kısmı metal anladığım kadarıyla. Kapak jaka takılı iken kısa devre oluyor olmasın ? Bir de kabloları lehimlerken, kablo boylarını lehimleyeceğiniz jak pinine göre kısaltın bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MisterDodo -- 27 Ekim 2015; 13:34:58 >

• quote:

Bağlantıları düzgün gibi görünüyor. Jak ın kapak kısmı metal anladığım kadarıyla. Kapak jaka takılı iken kısa devre oluyor olmasın ? Bir de kabloları lehimlerken, kablo boylarını lehimleyeceğiniz jak pinine göre kısaltın bence.

metali çıkarttığımda da sorun aynı.

Lehimledikten sonra üstüne zaten elektrik bandı ile kısa devreyi önlemek adına band çevirdim.

Akşam gidince Eski (3 kutup) jackı bağlayacağım.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.