Şimdi Ara

Kügerr davlumbaz hakkında bilgisi olan var mı? (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
267
Cevap
9
Favori
72.449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: eozen81

Merhaba, hayır almadım. Kugerr ile iletişime geçtim ve baca çıkışımdan dolayı ürünü bacalı değil de karbon filtreli kullanmamı önerdiler, aksi halde sorun yaşayabilirmişim, ben de mevcuttaki vapur gürültüsündeki davlumbazıma universal bir karbon filtre aldım ve bir süredir test ediyorum acaba karbon filtre işe yarıyor mu diye, ona göre karar vereceğim. Kugerr'in teknik yardım ekibinden son derece memnun kaldım, ürünü satmaya odaklı değil, işimizi görmek amaçlı bir müşteri yaklaşımları olması beni çok memnun etti, bu nedenle eğer alım kararı verirsem modeli bilmem ama marka kesin Kugerr olacak.

selam. filtreli davlumbaz bacalı davlumbaz ile aynı verimi veriyor mu?

• ravrav kullanıcısına yanıt

Deneyimlrimi uzunca zaten paylaştım, okuyunuz:

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/146383753

• quote:

Orijinalden alıntı: ravrav

selam. filtreli davlumbaz bacalı davlumbaz ile aynı verimi veriyor mu?

Alıntıları Göster

dostum şöyle söyleyeyim; bacalı da bacasız da düşünsen en iyisinin kügerr olduğunu düşünüyorum. bacasızda da açık ara diğer markalardan önde bence. neden? bir kere nano karbon filtre kullanıyor. nano karbon ne demek? bir kere diğer firmaların karbon filtreleri 3-4 ayda bir değişmek zorunda. Çünkü yıkanmıyor. Yıkanmadıkça daha da çok pislik biriktiriyor üzerinde ve kira öder gibi karbon filtreye para ödüyorsun. Kügerr'in kullandığı nano karbonlar 2 sene boyunca yıkanıp kullanılabiliyor. Bence bu büyük avantaj. ikincisi; ses konusu. Diğer markalarda gördüğüm; karbonlar motorun hava aldığı yerlere takılıyor ve motoru boğduğu için ses düzeyi inanılmaz yükseliyor. Ama kügerr'in nano karbonları motorun hava akışını engellemeyecek şekilde normal ürün üzerindeki alüminyum filtrelerin yerine takıyor. böylece motoru boğulmadığı için karbon filtre kullanımında da sessizlik avantajı devam ediyor. Tabii bu arada bacalı (boru bağlantılı) kullanımda her zaman kokular daha iyi dışarı atılır bence o ayrı biliyorum ama şahsen kügerr'in nano karbonlarını kullanan biri olarak memnun olduğumu söyleyebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: fransizerkan

dostum şöyle söyleyeyim; bacalı da bacasız da düşünsen en iyisinin kügerr olduğunu düşünüyorum. bacasızda da açık ara diğer markalardan önde bence. neden? bir kere nano karbon filtre kullanıyor. nano karbon ne demek? bir kere diğer firmaların karbon filtreleri 3-4 ayda bir değişmek zorunda. Çünkü yıkanmıyor. Yıkanmadıkça daha da çok pislik biriktiriyor üzerinde ve kira öder gibi karbon filtreye para ödüyorsun. Kügerr'in kullandığı nano karbonlar 2 sene boyunca yıkanıp kullanılabiliyor. Bence bu büyük avantaj. ikincisi; ses konusu. Diğer markalarda gördüğüm; karbonlar motorun hava aldığı yerlere takılıyor ve motoru boğduğu için ses düzeyi inanılmaz yükseliyor. Ama kügerr'in nano karbonları motorun hava akışını engellemeyecek şekilde normal ürün üzerindeki alüminyum filtrelerin yerine takıyor. böylece motoru boğulmadığı için karbon filtre kullanımında da sessizlik avantajı devam ediyor. Tabii bu arada bacalı (boru bağlantılı) kullanımda her zaman kokular daha iyi dışarı atılır bence o ayrı biliyorum ama şahsen kügerr'in nano karbonlarını kullanan biri olarak memnun olduğumu söyleyebilirim.

Alıntıları Göster

Anladım. Koku benim için çok önemli. Bazen sitek yapıyorum ev duman altı oluyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• eozen81 kullanıcısına yanıt

Merhaba, bende yatık tip davlumbaz var. Çaydanlık buharını bile çekemiyor. kügerr f10 60cm almayı düşünüyorum. Yazdığınız inceleme ve videoları izledim ama bu kağıtla testler çok doğru fikir vermiyor. youtube üzerindede adam akıllı video yok. Dökümde et pişirirken filan mutfağımız duman altı oluyor, bu duruma çare olur diye düşünüyoruz. Sizin bu konuda deneyiminiz varmı acaba? Buharlı veya dumanlı bir test videosu çekip paylaşma şansınız varmı acaba? Teşekkürler.

• muratkeskinist kullanıcısına yanıt

Video istemişsiniz, en kısa zamanda çekerim ve yüklerim lakin tecrübe olarak paylaşayım buharlı ve dumanlı bir pişirme deneyiminde ben 3. kademeyi kullanıyorum, 4'e hiç çıkmadım bile. Yani 4'de kullanırım ve ses beni rahatsız etmez diyorsanız emin olun canavar gibi çekiyor.

Ses beni hiç rahatsız etmez, fön makinası sesi bile olabilir. Köfte bile pişirirken çıkan dumandan dolayı mutfakta sanki 10 kişi aynı anda sigara yakmış kadar duman birikiyor, dumandan gözlerim yanmaya başlıyor. Benim için ses hiç önemli değil, önemli olan tek şey şu dumanı dışarı atabilmek :) f10 60cm modelini aldım, ama baca deliğim 10cm olduğu içi kügerr merkez enaz 12cm yapmalısınız, 15 olursa güzel olur dedi. Davlumbaz geldikten sonra şu baca deliğini 15cm yapmam lazım sonrasında montaj. Umarım çare olur, dumandan ve ferre markasından bıktım artık.

Hayırlı olsun, beğeneceğinize eminim, baca deliğini 15 cm yapmak tabii kolay iş değil, tesisatınız imkan verirse mutlaka yaptırın derim. Boru çapı performansa gerçekten çok fark ettiriyor, davlumbaz geniş çap olunca çok rahat tahliye ediyor. Benim Kügerr teknisyeniyle hemfikir olmadığım 2 konu olmuştu,

1. Baca cıkışına ben önceki sayfalarda yer aldığı gibi içeri rüzgar girmesini engelleyen menfez kapağı taktım, bence çok önemli.
    2. Teknisyen arkadaş karbon filtreli kullanımındaki koku çekme performansının bacalıya göre %90 demişti, bana kalırsa %30 bile demem çünkü benim uzun süren karbon filtreli kullanım tecrübemde koku fazlasıyla içeride kaldı. Ne zamanki bacalı sisteme geçtim dünya varmış dedim.

teşekkür ederim iyi dileklerinizi için,

Ben baca kullanacağım için vede davlumbaz direkt bina dışına havayı vermekte. Yaklaşık 40cm boru ile dışarı atacaktır. Sorunlarımdan biri 10cm delik var, bunu 15cm cıkaracağım. kuş girmesi vs için menfez düşündüm, kügerr e sordum ve elek teli olabilir dedi. Ama şuda var, sitemizin önü açıklık olduğundan cepheli yağışlarda davlumbaz bacasından su geldiği olmuştu, klape veya menfez koymazsak kuş hariç birde yağmur suyu giripte cihazı bozarmı diye endişe ediyorum. Bu konuda bir çözüm bulmam gerekiyor. O konudada kügerr dedi ki bacayı biraz aşağı eğimli yaparsanız yağmur suyu gelmez dedi. Ama cepheli yağışta bence her şekilde yağmur gelir, sizin attığınız videoki menfez yağmur konusunda nasıl bir çözüm sağlıyor deneyiminiz oldumu diye soracağım ama sizin duvar sanırım bir koruma altında olduğundan yağış almıyor. Belki yinede test etmişsinizdir diye sormak istedim :)

Şu ürün acaba yeterli olurmu ?

https://www.hepsiburada.com/mlk-aspirator-davlumbaz-baca-menfezi-kapagi-hava-ile-acilip-kapanan-p-HBCV0000005SK1?magaza=melek%20yapi&ds_rl=1294343&wt_gl=cpc.6822.shop.nelk.yapi-market-ssc&isFashion=true&ds_rl=1294343&gclid=CjwKCAjwzaSLBhBJEiwAJSRokuk5yoA7DtR_b7Me8CNOV5E3Lcnl3YSA3oh54FoM6J6vlYk9qwgZfhoCgiQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratkeskinist -- 15 Ekim 2021; 16:9:17 >

Evet, tahmininiz doğru, benim bacanın çıkış yaptığı balkon nispeten korunaklı kalıyor ve yağmur açılı da yağsa bacaya su gelme olasılığı pek olmuyor. Zaten gelse bile eğimden dolayı içeri doğru akma şansı yok. Sizin durumunuzda olsam ben her ne kadar Kügerr önermese bile kesinlikle klape kullanırdım. En kötü çıkış borusunu görüntü kirliliğini bir kenara bırakırsak 30/45 dirsekle aşağıya doğru verirdim.

Açılı dirsek evde kötü olmazda apartman dışında pek şık olmaz. Anca duvarın içine koyduğum boruyu direk açılı koyarsam olabilir. Bir çare düşüneceğiz artık bakalım. Davlumbaz bi gelsin ölçülere göre birşey bakacagım.

• 4-5 aydır 60cm f10 modelini kullanıyoruz. Bizim davlumbaz 2-3 kademede baya ses yapıyor havayı da çekmiyor. Hava çekmesi için 4-5 kademede çalıştırmak gerekiyor. Filtreleri bulaşık makinesine atınca karardı. Bu da görüntü olarak hoş değil. PVC boru alıp davlumbaza kadar yaklaştırabildiğim kadar yaklaştırıp alüminyum borusunu yenien takmayı deneyeceğim.

Edit: Uzun uğraşlar sonucunda davlumbaz borusunu çıkartıp yerine yeni aldığım kaliteli kalın alüminyum borudan taktım. Çıkarttığım alüminyum boru çok ince ve dandikti. Servisin taktığı bu kadar oluyor malesef. Şimdi çekiş gücü daha iyi gibi. Ayrıca baca giriş yerine ayrıca plastik aparat alıp taktım alüminyum bantla bantladım. Ses 2. kademede azaldı fakat 3-4-5 de rahatsız ediyor. Ayrıca servis davlumbazı çok yukarı monte etmiş. Kullanma klavuzunda 65cm yükseklik yazıyor bizimki 1 metre var. Gelen servis hoover servisiydi binbir suratla montaj yaptılar zaten hiç memnun kalmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerk88 -- 24 Ekim 2021; 19:32:42 >

• Merhaba,

Kügerr F10 60cm modelini yaklaşık 2 hafta önce 2450tl civarı rakama internetten satın aldım. Duvardaki 10cm baca yeterli olmaz denildiğinden madem kırıcaz adam akıllı delik yapalım dedim ve 15cm baca çapında delik açıp bacayı hazırladım. Sonrasında montaj için servis kaydını oluşturdum. Ürün montajı 66cm yüksekliğe yapıldı ocaktan ve bu durumda benim bacam kolona denk geldiğinden kolonun altından mecbur delik açmak zorunda kalmıştım. Bu yükseklikte 15cm lik borunun dönemeyeceğini söylediler. Oraya 12cm borunun anca takılacağını söylediler. Bende dedim siz duvara montajı yapıp garantimi başlatın, ben o bacayı takarım oraya dedim. Dediğim gibide yaptım, servisin mümkün görmedimi bacayı 15cm çap montajı yaptım. Açıkçası uğraştırdı biraz ama montaj imkansız değildi neticede. Benim binamım önüde açıklık olduğu için bina dışına şapkalı menfez montajı yaptım.

Duvar içinede 15cm çaplı pimaş boru aldım nalburdan, vede 15cm çapında spiral baca aldım.

Sonuça gelecek olursak davlumbaz 1. seviye açsam bile bu dış cephede yer alan havalandırmanın şapkası açılıyor ama önemli olan benim için cepheden yağan yağmurun bacadan içeri girmemesiydi. Çünkü daha önceki davlumbazımın bacasından su girip tezgaha akmıştı. 1-2-3 seviyelerde cihaz cidden sessiz. Biraz buharlı birşey pişirirken 4. seviye açılıp kullanılabilir. 4. seviyenin sesi ile benim eski davlumbazın 1.kademesi aynı sesi çıkarıyor. Emiş testine gelecek olursak steak yaparken eski davlumbazımda mutfağımız sisli gibi bembeyaz duman oluyordu, eski davlumbaz kesinlikle çekemiyordu. Yeni davlumbazımız son seviyede açıp pişirim yaptığımda mutfağımda 1 damla duman olmadı, eskiden havada tutunan duman yere yağ olarak iniyordu, yerler kayıyordu, cam yüzeyler tezgah ince yağ tabakası kaplanıyordu. Bu davlumbazda bunun önüne geçtik bu açıdan çok memnunum. Beni tek uğraştıran montajı biraz zorladı, buda kurulum noktası ile alakalı sanırım. Diğer bir husus var, eski davlumbaz muhtemelen çekmediğinden bu şekilde birşey başımıza gelmemişti. Eşim 1. seviyede açsa bile havayı güzel emdiğinden banyoda koku oluşmaya başladı, muhtemelen borulardaki havayı evin içine dolduruyor :D Şimdide böyle bir derdimiz oldu. Umarım uzun yıllar bozulmadan kullanırız biz çok memnun kaldık, motoru eski davlumbazın aynısı gibi duruyor ama öyle değilmiş besbelli. Aşırı derecede kuvvetli bir motoru var şüphesiz. Alacaklara tavsiye ederim, bütçeniz uygunsa ve steak pişiriyorsanız ve bol duman oluyorsa bu ürünü mecbur almanız gerekiyor.

• Bu kügerr in kullandığı motoru bulup kendi aspiratorumuzu sessizleştiremez miyiz? 3500 TL olmuş fiyatı. Kullandığı motor hakkında bilgisi olan var mı? Motoru bulursak en azından 500-1000 tl ye halletmiş oluruz.

• Merhaba bu davlumbazı almayı planlıyordum ancak benim prizim tezgahtan 105 cm yükseklikte ve seyyar tip duvardan çıkıyor. Kugerre sordugumda 120 cm yükseklikte olması gerektiğini söylediler prizin. Daha önce sorun yaşayan oldu mu prizle alakalı?
     Kügerr davlumbaz hakkında bilgisi olan var mı?

• selam arkadaşlar, Kügerr d8 2022 model nasıldır? buna rakip olarak ne var ? öneriniz nedir

Izgara yaparken mutfakta oluşan yağ sisinden, evin geneline yayılan kokudan yaka silkmiş biri olarak evdeki silverline davlumbazın tuşlarının bozulmasını fırsat bilip 2 sene önce kendi siteleri üzerinden satış ekibine ulaşarak o zaman stokta olmayan F10 90cm’i ön ödeme yaparak almıştım.

Forumu ve yorumları okumadan ürün almak pek adetim değildir aslında ama körlemesine dalmıştım videolarını izleyince. Yıllar sonra kuegerr konusunu gördüm, kullanım tecrübesi ile yorum yazmak istedim.

Öncelikle ülkemizde yönetmelik takip ediliyor mu emin değilim ama müteahhitler veya ustalar arasında 10cm aspiratör borusu standart halini almış, hatta eski binalarda boru bırakılmışsa şükür yine. Benim evde de boru 10cm’di. Servis bu boruyla verim alamazsınız yüksek ses de yapar dedi. Tembellikten ve deneme amaçlı bir süre idare eder diyerek servise eski pislenmiş boruyu söktürdüm (piyasa fiyatının da çok üstüne) yeni alüminyum flex boru taktırdım. Sıfır paket açıp 1-1.5mt kullanıp kalanı da götürdüler, acemiliğime geldi. Ne kadar ucuz ve dandik bir boru kullandılarsa 2-3 ay kadar dayandı ben bantladıkça başka yerinden patladı. Sonunda pes ettim. Usta çağırıp duvarı kırdırdım, 150’lik pimaş boru taktırdım. Yine hızı kesmesin diye PVC boruyu tek 90’lık değil iki 45’lik dirsekle davlumbazın tam üzerine oturttum. Hava kaçırmasın diye damlumbazla arasına silikon çektirdim.

Neden bu kadar yazdım? Eğer binanızda 15cm aspiratör borunuz yoksa, ortak boruya bağlanıyorsa, mevcutu kırdırıp değiştiremeyecekseniz, dandik flex boru kullanacaksanız bu davlumbazı almanızın anlamı kalmıyor. İki durumu da test etmiş biri olarak boru çapları arasında gece ile gündüz kadar fark var.

Çekiş gücüne gelirsek yorumlar hep aynı 1-2-3 aşırı sessiz ama 2 seviyesi aslında evdeki eski silverline’dan iyi hava atıyor. Sessizlik güzel ama benim için kriter değildi, asıl 4-5’i gördükten sonra efsaneyi anlıyorsunuz. Özellikle 5 seviyesinde 15cm boru çıkışındaki hava debisi çok ciddi. Elinizi tuttuğunuzda 10cm boruya böyle bir akışı sığdırmaya çalışmanın hele incecik alüminyumun buna dayanmasının imkansız olduğunu anlarsınız. Bu çekişle yağ yakmadığınız sürece mutfakta duman olması pek mümkün değil.

Bir diğer konu davlumbazın dışarı hava atması için bulunduğu ortama bir yerden hava girmesi lazım. Mutfağın kapısını kapatırsanız zaten altından geçmeye çalışan hava ıslık sesine sebep oluyor, mecburen kapı açık çalıştırıyorsunuz. Ancak debi güçlü, yani negatif basınç oluşmaması için eve de hava alabilmek gerekli yoksa hem davlumbaz performansı düşüyor, hem de tek açıklık olan tuvalet giderlerinden hava çekiyor ki bu da pis koku gelmesi demek. Ben çare olarak davlumbaz çıkışı ile aynı cepheye bakmayan odaların pencelerinden birini açıyorum.

Gelelim olumsuz kısımlara. Uzaktan kumanda bence anlamsız bir aksesuar. Dokunmatik bozulursa belki kullanılır. Fiyatı yükseltici bir etkisi varsa bence kaldırsalar daha iyi.

Bana gelen ürünün filtrelerinde dizayn hatası vardı. Metal filtreyi çerçeveleyen köşebent ilk filtrede plastik dişlerin olduğu mandal aksamının orada kesililiyordu. Haliyle olası titreşim, hareket, emişle beraber oluşan yük tümüyle zincirin en zayıf halkası gibi bu plastik mandal aksamına biniyordu. Nitekim 9-10 ay sonra buradaki plastikler her üç parçada da kırıldı filtreler aşağı indi. Garantiden gelen filtrelerde dizaynı düzeltmişler, köşebent yük gelen bu mandal kısmında yekpare. Yeni alınanlarla birlikte düzgün filtre gelecektir.

Birkaç kere çalıştırıp hızla en üst seviyeye getirdiğimde ekranda 5 yazsa da aslında olması gerektiği kadar ses çıkartmadığını ve borudan dışarı hava atmadığını gördüm. Aşırı yüke karşı bir koruma tesisatı mı var emin değilim. Motor dönüyor ama radyal fanı kavramıyor gibi garip bir durum oluşuyor. Çok sık başıma gelmediği için sorun yapmadım.

İlk 6-10 ay arası dönemde düşük seviyelerde çıt çıt çıt sesi geliyordu. Burada duvar kırlırken davlumbaz içine parça sıçramış olabileceğini düşündüm söküp kontrol ettim birşey bulamadım. Rulman sesi vs gibi bir sesti. Çalıştıkça kendiliğinden kesildi. 1 seneyi aşkın süredir duymamakla birlikte satış sonrası destekten filtre isterken iki konuyu da bildirdim bu yönde hiç şikayet almadıklarını, tekrar ederse kontrol için servis çağırmamı bildirdiler.

Son olarak bir davlumbaz klasiği olarak bir süre sonra motor kısmında biriken yağlar sıcaklıkla birlikte filtrelerin üzerinde damlayacaktır. Şimdilik ara sıra kontrol edip siliyorum ancak zamanla kontrolden çıkan bir durum.

Özetle mutfakta ızgaraları yapan kişi olarak evde kendim için yaptığım en doğru yatırım olarak görüyorum kuegerr davlumbazı.

Karşılaştırma yaparsak 6-7 sene kadar önce piyasada kağıt üzerindeki en iyi değerlere sahip Siemens’in üst seviye bir davlumbazını kardeşime aldırmıştım, ona göre iki kat performanslı olduğunu söyleyebilirim. Belki Miele, Franke, Gagenau markaları altında daha üst seviye ürünler vardır ancak bu sefer fiyat anlamında ciddi fark olacaktır. Mutfak adaları için tezgahtan çıkan ürünleri de mevcut bunların, ısıyla yükselen dumanı toplamak için ciddi güçte olmaları lazım.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• Kügerr A100.60 modelini sipariş ettim. Fiyatı 3.600 TL. Geldiğinde buraya yorumlarımı yazacağım.

• Arkadaşlar bizde de d100 60cm modelini bacasız kullanıyoruz 1 yıldır.ses performansla ilgili Bi sorun yok.merak ettiğim kendi sitesinde sattığı karbon filtre haricinde bu ürünlere uyumlu karbon filtre yok mu acaba?tanesi 150 olmuş 2 adeti 300e geliyor 6 ay ya dayanıyor ya dayanmıyor.yillik 600tl filtre masrafı mi olur.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • aygunal A kullanıcısına yanıt

Çok değerli yorumlar paylaşmışsınız, teşekkür ederim. Bacanızı 15 cm'e genişletmek sanırım hilti kullanmışlardır, çok zor oldu mu acaba?

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.