Şimdi Ara

Köy evinde değişik bir motif buldum, bu nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Köy evinde dolaşırken değişik bir resim gördüm, baktığımda ise bayağı korkunç bir resim. Şahmeran fakat beygir, hani biraz tırsmadım değil :d Bu motifi bilen varmı yada tahminen bir şey söyleyebilecek biri? Köy evinde değişik bir motif buldum, bu nedir?

• Şahmaran (Farsça; Yılanlar Şahı) Fars ve Türk mitolojilerindeki yılan gövdeli bir kadın, bu yaratık bence bir şahmaran değil. Arka planda görünen Kabe'den ve yaratığın parıltılı beyaz bir at gövdesi ve kanatlar taşımasından yola çıkarsak "Burak" denilen varlık olabilir. Burak geleneksel (Hadislere dayanan) İslami anlatıya göre Miraç gecesinde Muhammed Peygamber'i taşımıştır.

https://islamansiklopedisi.org.tr/burak

• Tabloda kabe resminin altında "bismillahirrahmanirrahim" yazılı

Besmelenin altında isra suresinin birinci ayetinin bir kısmı yazılı "subhanellezi esra biabdihi leylen minel mescidil aksa"

Şahmaranın tacının solunda "el-burak" yazılı

"Burak" yazısının altında da motifle karışmış bi yazı daha var okuyamadım.

Mescidi Haramdan Mescidi Aksaya İsra olayının tasviri...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadobay -- 5 Şubat 2021; 21:45:31 >
  • ayrıntılarda cuvallayarak burak resmetmişler.bu tarz tasvirler pers ve yunan aklıyla yapıldımı 1km den kendini belli eder.

kolon kapı pencere hilalin yonu vs vs hata çok.kanatlar ise facia.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 11 Şubat 2021; 20:7:4 >
  • Güzel tarihi eser buldun ama fotosunu atmalıydın böyle olmaz.

• İlginç bir resim.

• Besmeleyi okudum ama.

Dini bir tablo işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlbatrosD.IIIFazılBey -- 20 Mayıs 2021; 0:22:48 >
  • burada ressam ortaya bir karışık atmış bence.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.