Şimdi Ara

Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
10
Favori
146.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Benim koşu bandımın malesef motorunu ve besleme devresini yakmışım. Servisi çağırdım. 500 tl masraf çıkardı motor ve kart komple değişecek dediler. Zaten 2. eli şuan 450 tl Motor gücü 1.75 bg ve 200 v ile çalışıyor. Kartın service manuel i olsa kendim ölçüm noktalarına göre bakıp edip gerekli elemanları değiştireceğim ama service manuel i yok. Bütün güç parçalarını değiştirmekte mantıklı değil.
    Acaba DC motoru söküp götürüp birebir sardırabileceğim ve güç devresini söküp götürüp kendim tamir ettirebileceğim bir yerler var mı? Sonuçta servisinde kendinin tamir ettiğini düşünmüyorum. Onlarda bir yerlerde taşeronlara tamir ettiriyordur...
    Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: evren kılıç

quote:

benim elimdeki motor bu,

Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri

arkadaşlar yukarıda resimleri bulunan koşu bandı motoru satılıktır, işine yaran arkadaş olursa bana ulaşabilir.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar bugün kartı biri ikitelli OSB de diğeri karaköyde 2 farklı elektronik kart tamir yerine götürdüm fakat ikiside "abi bunun çıkışları sağlam görünüyor muhtemelen mikrokontrollerde falan sorun vardır ondu da değiştirsek dahi yazılım yükleyemeyiz zor bi kart bu alabiliyorsan yenisini al" gibi cevaplar verip başından savdı. Canım sıkıldı iyice. Eve gelip kartı iyice inceledim. Birden 400v 470mF lık kondansatörün çevresinde hafif bir siyahlık olduğunu gördüm. Hemen kondansatörü söktüm altı komle simsiyahtı veee Bingo kondansatör patlamış... Sorun DC çevirici kondansatöründe imiş. Karaköye gidip kondansatör, 35A doğrultucu ve çıkış feti de dahil 35 tl lik malzeme aldım ve değiştirdim. Makine canavar gibi çalıştı Bu insanlar nasıl para kazanıyor nasıl iş yapıyor anlamıyorum. İşinin ehli usta bulmak bu kadar mı zor??? En güzeli de kendim başardım. Resimlerde gördüğünüz kodsansatör patlak olan ve alt taraf simsiyah olmuş. Diğer parçalar yeni aldıklarım. Ne olur ne olmaz elim değmişken onları da değiştirdim.
     Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri
  • Geçmiş olsun. Evde çocukların kullandığı koşu bandı da aynı arızayı yapmıştı. Servisini zorla 1 ayda getirterek yanan motorunu ve kontrol kartını garantiden değiştirmişlerdi. Servis çalışırken uzaktan göz ucuyla inceleyebildim. Kontrol kartındaki işlemci PIC 16F876 kullanılmış, Kartlar herhalde Çin 'de hazırlanıp getiriliyor,Sizin koşu bandındaki arıza yapan eleman büyük bir ihtimal sürücü güç transistörleri dir diye düşünüyorum. Yanan motor için sardırmak gerekecek. Servise yaptırmayı düşünmüyorsanız motoru dışarıda sardırın ve kontrol kartındaki soğutucuya bağlı elemanları bir kontrol edin derim.

Konu ilgimi çekiyor, gelişmeleri yazarsanız, takip edeceğim....

İyi çalışmalar, kolay gelsin...
  • Motor için ne kadar fiyat verdiler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • evren kılıç E kullanıcısına yanıt
    Servis " motor değişimi 300 tl civarı " dedi... Piyasa; Motoru kaça sarar bilmiyorum...
  • muhsin kamer kullanıcısına yanıt
    bir resim atabilir misiniz elimde bir tane motor var koşu bandı motoru olduğunu söylemişlerdi aynısı mı bakalım
  • bendekı koşu bandı 2.5hp gücünde olduğu yazıyor altis marka

• evren kılıç E kullanıcısına yanıt
    Evet, bizdeki koşu bandında kullanılan motor aynısı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 1 Şubat 2014; 20:38:37 >
  • İki saat önce yazsaydiniz elimdeki motor ile kars iliştirir dim ama su anda köyde değilim bir arkadasima söyleyeyim resimlerini aliversin karsilastiralim

• Motor dc 180 volt ve 5.2 amper yani 1000 watt civarında güce sahip o da 1.2 hp eder yani 2.5 hp biraz palavra zaten motor da çok küçük boyutlu. Ben profesyonel koşu bandları ile uğraştım. Onlarda motor kontrolü endüstriyel VVVF şeklinde ayrı motor kontrol ünitesi ile kontrol edilir. Sonuç olarak sürücü devresi dc voltaj kontrollü. Ac olmadığı için kontrol devresi karmaşık değildir. % 100 olur diyemem ama dc güç devrelerinin tamiri daha kolaydır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Motor dc 180 volt ve 5.2 amper yani 1000 watt civarında güce sahip o da 1.2 hp eder yani 2.5 hp biraz palavra zaten motor da çok küçük boyutlu. Ben profesyonel koşu bandları ile uğraştım. Onlarda motor kontrolü endüstriyel VVVF şeklinde ayrı motor kontrol ünitesi ile kontrol edilir. Sonuç olarak sürücü devresi dc voltaj kontrollü. Ac olmadığı için kontrol devresi karmaşık değildir. % 100 olur diyemem ama dc güç devrelerinin tamiri daha kolaydır.

ben bu hp değerlerinin kandırmaca olduğunu düşünüyorum sizin fikriniz nedir ? bendeki enerji ölçer ile ölçtüğümde koşu bandı max seviyede (boşta çalışırken) 310watt cıvarı çekiyor 90kg ben koşarken 636w çekıyor buda beygir gücü olarak 0.85 hp ediyor 2.5hp nin çok çok altında bir değer acaba hesaba katmadığım gözümden kaçan başka etkenlerde olabilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: zokur

quote:

Motor dc 180 volt ve 5.2 amper yani 1000 watt civarında güce sahip o da 1.2 hp eder yani 2.5 hp biraz palavra zaten motor da çok küçük boyutlu. Ben profesyonel koşu bandları ile uğraştım. Onlarda motor kontrolü endüstriyel VVVF şeklinde ayrı motor kontrol ünitesi ile kontrol edilir. Sonuç olarak sürücü devresi dc voltaj kontrollü. Ac olmadığı için kontrol devresi karmaşık değildir. % 100 olur diyemem ama dc güç devrelerinin tamiri daha kolaydır.

ben bu hp değerlerinin kandırmaca olduğunu düşünüyorum sizin fikriniz nedir ? bendeki enerji ölçer ile ölçtüğümde koşu bandı max seviyede (boşta çalışırken) 310watt cıvarı çekiyor 90kg ben koşarken 636w çekıyor buda beygir gücü olarak 0.85 hp ediyor 2.5hp nin çok çok altında bir değer acaba hesaba katmadığım gözümden kaçan başka etkenlerde olabilir mi?

Kaç kilo olduğunuz ve eğim de önemli bence hocam. Eğim ayarlarıyla oynayıp koşu bandının izin verdiği en yüksek kilodaki adamı bulun sonra bakın elektrik sayacındaki o yuvarlağa.

• quote:

Orijinalden alıntı: kimyasalatik

quote:

Orijinalden alıntı: zokur

quote:

Kaç kilo olduğunuz ve eğim de önemli bence hocam. Eğim ayarlarıyla oynayıp koşu bandının izin verdiği en yüksek kilodaki adamı bulun sonra bakın elektrik sayacındaki o yuvarlağa.

haklısınız ben eğimi unutmuşum :) ama motorun boşta ve max değerleri arasında 6 kat fark olurmu onu hiç bilmiyorum

• benim elimdeki motor bu,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evren kılıç -- 2 Şubat 2014; 23:18:32 >

• kömürleri felan bitmiş olaiblir mi ? direk dc degilde ac de sürülebilir bu motorlar. yanık kokusu alıyor musunuz ?

ben bu tip motorları sardıramıyorum. yenisini takıyoruz. bobinajcı lar yanaşmıyor.
  • Bendeki az kullanilmis uzun sure kiyida köşede kalsigi için hafif oksitlenme olmuş kullanilmamis denile bilir zamaninda rüzgar turbunu yapmak için almistim ama yanlis bir secim yapmisim isime yaramadi AC gerilimde calismaz bu motorlar

• Bizdeki motordan yanık kokusu gelmişti. Servis gelince, motorun yandığını söyledi ve garantiden yeni motorla değiştirdi...
  • Arkadaşlar 330 tl motor 170 tl kart için para istediler. Ben kızdım tabi. 200 tl ye tamamını yaparsanız kabul ederim dedim. gerekiyorsa 2. el parça takın taktığınız parçalara da 1 sene garanti isterim dedim. Kem küm ettiler beyefendi biz bir bakalım elimizde ne var ne yok size dönüş yaparız dediler. Şuan dönüşlerini bekliyorum. Olumsuz gelirse başımın çaresine bakacağım yok öyle kolay para kazanmak...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sevketmehmet

Arkadaşlar 330 tl motor 170 tl kart için para istediler. Ben kızdım tabi. 200 tl ye tamamını yaparsanız kabul ederim dedim. gerekiyorsa 2. el parça takın taktığınız parçalara da 1 sene garanti isterim dedim. Kem küm ettiler beyefendi biz bir bakalım elimizde ne var ne yok size dönüş yaparız dediler. Şuan dönüşlerini bekliyorum. Olumsuz gelirse başımın çaresine bakacağım yok öyle kolay para kazanmak...

Helal kardesım servısler, bılıncsız kullanıcıların çok parasını yedi, dıkkatlı olmak lazım...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

AC gerilimde calismaz bu motorlar

neden çalışmazneden çalışmaz açıklar mısınız ?
  • yapısına uygun değil çünkü, üniversal motor diye tabir edilen motorlar hem ac hem dc akımda çalışabilir bu tip motorlara örnek olarak elk. süpürge motorlarını gösterebiliriz,bahsettiğimiz motora gelince,
    bu motorla da stator kutupları sabittir bu kutuplar ya elektro mıknatıslar ile(büyük güçlü motorlarda) yada sabit mıknatıslar ile sağlanır. Herhangi bir iletkene doğru akım tatbik edildiğinde iletkende, sabit bir manyetik alan oluşturur.N ve S kutuplarından oluşan bu sabit manyetik alan etki alanının içerisindeki iletken cisimlere veya farklı manyetik alanlara sabit mıknatısın gösterdiği etkiyi gösterir. Yani iletken cisimleri kendisine çeker, aynı kutuplu manyetik alanları iter; farklı kutuplu manyetik alanları çeker. N kutbundan S kutbuna doğru oluşan bu kuvveti manyetik akı olarak adlandırıyoruz. DC motorlar, statorda oluşturulan sabit manyetik alanın rotorda oluşturulan sabit manyetik alanı itmesi ve çekmesi prensibine göre çalışır. Statorda kuzey-güney ekseninde oluşan sabit manyetik alana karşı, rotorda bu eksenden belli bir açıda kayık olarak yerleştirilen sargıda ikinci bir sabit manyetik alan oluşturulur. Rotorun hareketi ile rotor sargısının stator sargısıyla aynı eksene gelmesi ve hareketin sona ermesini engellemek için rotor üzerinde birden fazla sargı oluşturulmuştur. Bu sargılar yine rotorun üzerindeki bir kolektörde toplanır. Kolektöre uygulanan gerilim, kömür fırçalar marifeti ile aktarılır. Kömür fırçalar, sabit eksende olduğu için rotor döndükçe gerilim uygulanan sargılar da değişecektir. Her defasında stator eksenine belli açıda manyetik alan oluşturan sargıya gerilim tatbik edildiğinden dönme sürekli devam eder. Bu durumda Dc elektrik motoruna Ac gerilim uygulanırsa, gerilimin uygulandığı sargıda şebeke gerilimi frekansına uygun olarak degişken bir manyetik alan oluşacaktır.bizim stator manyetik alanımız sabit olduğu için rotor'da dönme yerine sadece bir sarsıntı, titreme oluşacaktır.

http://www.dailymotion.com/video/xptw34_dc-motoru-calisma-prensibi-www-kumanda-org_fun

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.