Şimdi Ara

Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
161
Cevap
10
Favori
146.104
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sevketmehmet

Arkadaşlar bugün kartı biri ikitelli OSB de diğeri karaköyde 2 farklı elektronik kart tamir yerine götürdüm fakat ikiside "abi bunun çıkışları sağlam görünüyor muhtemelen mikrokontrollerde falan sorun vardır ondu da değiştirsek dahi yazılım yükleyemeyiz zor bi kart bu alabiliyorsan yenisini al" gibi cevaplar verip başından savdı. Canım sıkıldı iyice. Eve gelip kartı iyice inceledim. Birden 400v 470mF lık kondansatörün çevresinde hafif bir siyahlık olduğunu gördüm. Hemen kondansatörü söktüm altı komle simsiyahtı veee Bingo kondansatör patlamış... Sorun DC çevirici kondansatöründe imiş. Karaköye gidip kondansatör, 35A doğrultucu ve çıkış feti de dahil 35 tl lik malzeme aldım ve değiştirdim. Makine canavar gibi çalıştı Bu insanlar nasıl para kazanıyor nasıl iş yapıyor anlamıyorum. İşinin ehli usta bulmak bu kadar mı zor??? En güzeli de kendim başardım. Resimlerde gördüğünüz kodsansatör patlak olan ve alt taraf simsiyah olmuş. Diğer parçalar yeni aldıklarım. Ne olur ne olmaz elim değmişken onları da değiştirdim.
     Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri

Merhaba arkadaşlar benim de Dynamic Race 2.0 marka/model koşu bandım ile günlük yürüyüşümü yaparken motor kısmından aniden "pat" diye bir ses geldi ve koşu bandı durdu. Motorun kapağını açıp baktım fakat her motorun yanık olduğuna dair her hangi bir koku almadım. Kart kısmını incelediğimde ise " Sevketmehmet" arkadaşımızın da belirtmiş olduğu gibi kondansatörün alt kısmında kahverengimsi bir renk gördüm. onun haricinde ne motorda ne de kartta bir koku ya da arıza olduğunu gösterir bir belirtiye rastlayamadım. Acaba kondanstörde bir sorun olması makinanın aniden durmasına sebep olur mu? kart kısmının resmini de ekliyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
     Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri

• lorsense66 L kullanıcısına yanıt
    kapasitor bozulduysa enerji kesilmiş demektir. durması gayet normal.

ilk önce girişler sağlam mı diye bir kontrol yapın. diyotları kontrol edin. kapasitoru sokup kapasitorun + ve - ucunun karta takılı oldugu yerde kısa devre kontrolu yapın. kısa devre yoksa yeni kapasitorle değiştirip deneyin.
  • Tesekkur ederim dediklerinizi yapip sonucu buradan bildirecegim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    arızayı çözdünüz mü?
  • mdizman4646 M kullanıcısına yanıt
    activa servislerinden ama activanın ithalatçısı kapandı.
    sorunu çözmediyseniz birkaç yer önerebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: METPAM

Slm
    Model: ML 010- 3A CLASS B INSULATION
    220 V DC FF 1.0AOM
    INPUT 3,5 HP
    4700 RPM 6,5 AMP
    dunlop marka koşu bandı motorudur.
    Kontrol kartında yerinden kablo sokettleri çıkmış.
    Bana 2. el olarak geldi
    elektrik şeması yok
    kartın ve motorun yanma ihtimaline karşılık enerji bile veremiyorum
    elinde döküman ı bulunan yada bilgisitle bana yardımcı olabilirmisiniz
    Yanık motor yada kart olması halinde nerelerde tamir ettirebilirim
    Şimdiden çok teşekkür ederim.

sorunu çözdünüz mü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: GYMtamircim

arızayı çözdünüz mü?

Koşu bandının kartını söktüm 1-2 elektronikçiye gösterdim ama yardımcı olamadılar. Sorun hala devam ediyor anlayacağınız

• quote:

Orijinalden alıntı: lorsense66

quote:

Orijinalden alıntı: GYMtamircim

arızayı çözdünüz mü?

Koşu bandının kartını söktüm 1-2 elektronikçiye gösterdim ama yardımcı olamadılar. Sorun hala devam ediyor anlayacağınız

sürücü kartının tamamının resmini atar mısınız?
    ekrana elektrik geliyor mu?
    geliyorsa kart üzerinde kırmızı led yanıyor mu?arıza kodu veriyor mu?

bunları yanıtlarsanız size yardımcı olabilirim.
  • GYMtamircim G kullanıcısına yanıt
    Ekrana elektrik gelmiyor. En son arızanın olduğu gün koşu bandını kullanırken "pat" diye bir ses geldi ve aniden durdu. o zamandan beri ekrana elektrik gelmiyor. Kartın Resimlerini gönderiyorum
     Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri Koşu bandı motor ve DC sürücü tamiri

• Kart söken kişi izatörü takmamış bu halde voltaj vermeyin. Şimdi yapacağınız çok basit 1-trafonun 220 girişini kontrol edin
    Voltaj yoksa güç kablosuna kadar takip edin
    Anahtardan sonraki girişte sigorta var atmış olabilir.(aşırı akımdan dolayı, motor veya kart sebep)
    2-trafoya voltaj girişi varsa Hd2 soketinde ac 6,8 volt varsa
    Hemen yanındaki köprü diyotu kontrol et

• arızalı koşu bandlarınız varsa alınır
    eklediğim resimde 2 numaralı ile işaretlediğim köprü diyot sağlammı diye bir kontrol edelim. buyuk kapasitorun eksi ve artısı arasında kısa devre var mı kontrol edelim. köprü diyot sağlamsa ve kısa devre yoksa karta sadece 220 volt ac vererek buyuk kapasitorde 310 volt dc var mı onu bir ölçebilirmisiniz ?

kırmızı oklarla işaretlediğim yerlerde sızıntı benzeri seyler gözüküyor oraları kontrol ettiniz mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi toyer -- 22 Haziran 2014; 22:32:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: toyer

eklediğim resimde 2 numaralı ile işaretlediğim köprü diyot sağlammı diye bir kontrol edelim. buyuk kapasitorun eksi ve artısı arasında kısa devre var mı kontrol edelim. köprü diyot sağlamsa ve kısa devre yoksa karta sadece 220 volt ac vererek buyuk kapasitorde 310 volt dc var mı onu bir ölçebilirmisiniz ?

kırmızı oklarla işaretlediğim yerlerde sızıntı benzeri seyler gözüküyor oraları kontrol ettiniz mi ?

Sızıntı değil yüzey kaplama.
    Kondansatöre voltaj gelse ekrana da gelir.

elektrik gelmemesi karttan değil karttan önceki elamanlar ; trafo , termik sigorta, güç anahtarı, güç kablosu,
    elektrik gelip sigortayı attırıyorsa o zaman sorunu kartta aramak gerekli.

bana daha cok sızıntı gibi gözüktü kahverengi olanlar. büyük direnclerin birindede catlak var gibi.

ekranı besleyen devrenin voltajı nereden geliyor yolları göremiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi toyer -- 23 Haziran 2014; 21:07:26 >
  • Sürücü kartların çalışma prensibi biraz farlıdır
    Kafanızı karıştırmasın, oradaki direncin beslemeyle ilişkisi yok
    Normalde kart üzerinde trafo var arkadaş çıkarmış

ben trafo göremedim bu yuzdende ekran beslemesini ve diğer elemanların beslemelerini kartın 310 volt dc üzerinden yaptıgını düşündüm. hal boyle oluncada besleme için ilk kontrol edilecek kısım 220 v ac nin girdiği ve dogrultuldugu kısım.

gerçi 220 volt ac bahsettiğiniz trafoya giriyorsa bu durumda köprü diyotta bir sıkıntı varsa da yine 220 volt ac trafoya sağlıklı gitmez. köprü diyot üzerinden kısa devre oluyorsa. bu durumdada o trafoda calısmaz.
  • 310 v ile çalışan kompanent olur mu hiç

220 ac verdiğimizde trafo üZerinden smd köprü diyotla doğrutularak ekranı besler

Ekrana start verdiğimizde röle açtığında işaretlediğiniz köprü diyota enerji gider, eğer arızalıysa start verdikten sonra sigortayı attırır, önce değil

Arkadaşın kafasını allak bullak ettik bilgi kirliliği oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GYMtamircim -- 24 Haziran 2014; 15:07:43 >
    310 volt üzerinden derken onu smps beslemeleri gibi 310 volt DC barayi sürüp trafoyla daha düşük dc voltajlara indiriyor demek istedim .

• quote:

Orijinalden alıntı: lorsense66

Ekrana elektrik gelmiyor. En son arızanın olduğu gün koşu bandını kullanırken "pat" diye bir ses geldi ve aniden durdu. o zamandan beri ekrana elektrik gelmiyor. Kartın Resimlerini gönderiyorum

Anladığım kadarıyla elektronik ve elektrikle aranız iyi değil
    Siz en iyisi servis çağırın tespit yapsınlar tabii yetkili servis çağırın lakin servis ücreti alırlar.
    Diğer özel servisler kaş yaparken göz çıkarabilirler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE HERKESE MERHABA KOŞU BANDI MOTORUNUN SARIMI İLE İLGİLİ SORU VE SARIM İŞLERİNDE YARDIMCI OLABİLİRİM SORUSU YADA MÜSAYİT OLDUĞUM KADAR ELİMDEN GELDİĞİNCE BİLGİ ALMAK İSTEYEN fatih_bec35@hotmail.com ADRESİNE MESAJ ATABİLİR SARIM KONUSUNDA İZMİRDEN RAHATLIKLA YARDIMCI OLABİLİRİM İZMİRDEYİM AMA SEHİR DISINDAKİ İŞLERLEDE KARGO İLE ÇALIŞABİLİRİZ İLGİLENEN OLURSA BEKLERİM... facebook FATİH BECEREN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatih_bec35 -- 9 Temmuz 2014; 20:19:42 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.