Şimdi Ara

Köpeğe Çarptım , Güvensiz Türkiye Yolları.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
44
Cevap
1
Favori
1.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hafta sonu memleketten dönerken Çankırı-Çerkeş'te Köpeğe çarpmak durumunda kaldım. Gece zifiri karanlıkta birden önüme fırlayınca ne kadar fren yapıp kaçmaya çalışsamda sonuç değişmedi.

Akıcı ve yüksek süratteki trafik hasebiyle hemen durma şansımda olmadı.

Belediyelerin işi olan başıboş köpekleri toplama işi neden yapılmıyor acaaba. Otoyollar kedi, köpek cesetleriyle dolu. Bizim ise can güvenliğimiz tehlikede.

Ya ben o süratle köpeğe tam ortadan vursaydım hava yastıkları açılsaydı hayatımız tehlikeye girse neler olacaktı?

Yada araba çarpma anında zarar görüp kazaya sebep olsaydı neler olacaktı? İnsan hayatı bu kadar basit olmamalı.

Hamd olsun arabada yada bizde herhangi bir problem yok ama o hayvancağıza yazık değil mi? İlgili belediyeye mail attım fakat sitelerinde verdiklkeri mail çalışmıyor.

Velhasılı bayram da yaklaşıyorken bir çoğumuz yolculuğa çıkacağız dikkatli olun arkadaşlar. Bu gibi durumlarda %100 kaçma şansınız yok denecek kadar az.

Ama bir nesneye çarpmak durumunda kalacaksanız ortadan çarpmak yerine tamponların bitiş kısmı ile çarpmanız hava yastıklarınızın açılmasına yüksek oranda engel olur sizide büyük oranda tehlikeden korur. Kazasız belasız ömür geçirmeniz dileklerimle.

• Ben belediyeye kaç defa yazdım toplatın diye her defasında "Küpeli köpekleri toplamıyoruz" dediler
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Ben belediyeye kaç defa yazdım toplatın diye her defasında "Küpeli köpekleri toplamıyoruz" dediler

İnsan hayatının ve Hayvanların hayatının ne kadar basit olduğunun göstergesi. Bu ülkede köpeğe çarparak veya köpeğe çarpmamak için felaketle sonuçlanmış kazalar var rabbim korusun.
  • Geçmiş olsun, geçen sene bir haftada biri gece olmak üzere üç kez köpeğe çarpmakla yüzyüze geldiğim halde kaçabildim, diğerinde de köpek yandan gelip bana çarptı Özellikle gece dikkat etmek lazım. İl-ilçe giriş çıkışlarında veya insanların yaşadığı bölgelerde özellikle yavaşlayın. İlk başta dip fren yapın ve hayvanın nereye hareket ettiğini kestirmeye çalışın. Hayvan, kafasını döndüğü tarafa gider. Siz frenajda bu kafa hareketini gördüyseniz, hemen kafasını çevirdiği yönün tersine kırın direksiyonu (hafifçe tabii). Bu bilgim, muhtemel bir kaç kazadan beni kurtardı. Hızım 120 km/s civarıydı.

Yalnız son tavsiyenize kesinlikle katılmıyorum. Eğer hızlıysanız ve köpek de büyükse, aracın kenarı köşesiyle vurduğunuzda takla atma riskiniz çok fazla. Benzer durumları gördüm.. Benim tavsiyem şudur; eğer kaçışınız yoksa ve hızlıysanız, direkt ortadan vurun köpeğe. Yemişim hava yastığını, takla atmak ve kontrolü kaybetmek çok daha riskli.

• Ve aleyküm selâm.

Belediyelerin sorumluluk sınırları bellidir. Büyükşehir olmayan belediyeler yalnızca şehir merkezine bakar. Şehirler arası yollardan sorumlu değildir.
    Verdiğiniz tavsiye hiç de iyi bir tavsiye değil. Yüksek hızlarda giderken direksiyonu fazla çevirmek aracın kontrolden çıkması sebeb olur ki hava yatığı açılmasın derken canınızdan olursunuz. Yüksek süratle seyrederken yola aniden çıkan bir hayvandan kaçmak yerine direksyonu fazla kırmadan frene asılmak gerekir. ABS, aracın yön değiştirmesine olan tanısa da aşırı hareketler tehlikelidir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öncelikle geçmiş olsun.

Çarptığınız canlı ölmediyse herhangi bir veterinere götürürseniz tedavi masraflarını karşıladıktan sonra trafik sigortasından alabiliyorsunuz masrafları.

Bu tarz kazalardan korunabilmek için yapmamız gereken ilk şey hız sınırlarına uymak ve özellikle görüş mesafesinin azaldığı durumlarda hız sınırlarından daha düşük hızlarda seyir almamızdır. Özellikle geceleri uzun hüzmeli farlarımızı kullandığımızdan dolayı hayvanların gözü kamaşabiliyor ve yolun ortasında hareketsiz kalabiliyorlar, ve kaza kaçınılmaz bir hale gelebiliyor.

Uzun yolculuklarda reflekslerimizin yeterince hızlı olması için sık ve kısa aralıklarla dinlenmeli ve araç içine temiz havanın girmesini sağlamalıyız.

Belediyeler her ne kadar başıboş hayvanları toplasa da hepsini toplama şansları olmuyor barınakların ve ödeneklerin yetersizliğinden.

Belediye sınırları haricinde ise böyle bir beklenti içine giremeyiz, sonuçta yaşamak bizler kadar onların da hakkı.

Fazla söze gerek yok, özellikle yaz aylarında kan gölüne dönüyor yollarımız. Daha dikkatli olmak zorundayız, her an her şey olabiliyor trafikte, kurtulmanın veya hasarı azaltmanın en basit yolu da gideceğimiz yere bir süre daha geç varmak.

İyi ramazanlar diliyorum herkese.

• öncelikle geçmiş olsun diyelim.

ne alaka köşeden çarpmak ?

köşeden çarpınca aracınızın kontrolünü kaybetme "riski daha fazladır", spin atabilirsiniz, başka araçların kazasına sebep verebilirsiniz.

panik halde direksiyonu sağa sola kırmak yerine ; direksiyonu iki elle kavrayıp tam ortadan çarpmak en iyisidir.(yol boş değil ve çarpışma kaçınılmazsa)

Hava yastıkları da sizi korumak için zaten çarparsanız patlar doğal olarak.
  • Her açıdan değerlendirecek olursak vurmadan geçmek imkansız gibi görünüyor. Yinede belediyelerce önlem arttırılmalı diye düşünüyorum. Ben çerkeşin merkezine çok yakın iken yaşadım bu durumu. 1 dk sonra Çerkeş merkeze vardım aşağı yukarı dolayısı ile belediye alanıydı. Hem insanlara hem Hayvanlara yazık olmamalı. Yollar haddinden fazla kedi,köpek cesediyle dolu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.big

öncelikle geçmiş olsun diyelim.

köşeden çarpınca aracınızın kontrolünü kaybetme "riski daha fazladır", spin atabilirsiniz, başka araçların kazasına sebep verebilirsiniz.

panik halde direksiyonu sağa sola kırmak yerine ; direksiyonu iki elle kavrayıp tam ortadan çarpmak en iyisidir.(yol boş değil ve çarpışma kaçınılmazsa)

Bir kopek 1 ,5 tonluk arabaya spin attırmaz kolay kolay. ben gayet dediğim gibi yaparak hasarsız durumu atlattım. Ortadan çarpan araçları netten araştırdığımda pekte iç açıcı durumlar görmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: keyfalan52

quote:

Bir kopek 1 ,5 tonluk arabaya spin attırmaz kolay kolay. ben gayet dediğim gibi yaparak hasarsız durumu atlattım. Ortadan çarpan araçları netten araştırdığımda pekte iç açıcı durumlar görmedim.

bir köpek diyorsunuz, ortadan çarpan araçları iç açıcı görmüyorsunuz.

köpek çarpmış ne araçlar gördüm, Direğe vurduğunu düşündüm.

aracın spin atması için köpeğe bile gerek yok, su birikintisi bile olabilir.

dikkat etmekte fayda var.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: keyfalan52

quote:

bir köpek diyorsunuz, ortadan çarpan araçları iç açıcı görmüyorsunuz.

köpek çarpmış ne araçlar gördüm, Direğe vurduğunu düşündüm.

aracın spin atması için köpeğe bile gerek yok, su birikintisi bile olabilir.

dikkat etmekte fayda var.

Rabbim beterinden saklasın farklı düşünceler farklı öneriler gelecek bizde hepsinden ders alacağız. Bu hepimizin başına gelmesi kuvvetle muhtemel olaylar.

• Farlarinizi da kontrol ettirin , yeterince aydınlatmiyor olabilir

Gece yolculugunda 100 'u kolay kolay gecmemek lazim ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O hayvanlar saldırgan canlılar olsa anlarım ama şu var hocam.

Siz tehlike yaşama nedeniniz ne?Oradan köpeğin geçmesi mi? Yoksa orada yeterli aydınlatma olmaması ve hayvanın yolun karşısına geçecek bşr alt geçit ya da üst geçit bulamaması mı?

Köpek yerinde İnsan olsa ne olacaktı?

O zaman insanları da toplayıp kapatın ne diyelim?

Bende sokak hayvanlarını sevmem ama belediye aşı yapsın birilerine de zararı olmadıkça bence çokta sıkıntı yok.

Sonuçta tüm köpekleri toplayıp zehirlesinler mi? Ya da barınağa mı kapatsınlar? 2 metre kare yerde siz yaşayın ne diyeyim?

Yani orada Köpek yerinden insan olsa ne olacaktı?

Hadi koca insan anlar derseniz ufak çocuk olsa ne olacaktı?Birde bu açıdan bakın derim.

Suç o hayvanda değil orada yeterli aydınlatma sağlamayan,yeterli güvenli geçiş sağlamayan kara yollarının,önlemi alması gerekenler almazsa hayvanı suçlayınca ne olacak?7

Yarın aynı yere de tilki,kurt vs. gelse ne olacak?Onları da mı toplasın belediye?

Double yolda çarptınız sanırım.Bizde Atkaracalıyız zaten büyük ihtimal bizim köyün içinden geçiyorsunuzdur.O yolda belli bir hız yapılmalı zaten sürekli ana yola bağlantılar var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kutu149

O hayvanlar saldırgan canlılar olsa anlarım ama şu var hocam.

Siz tehlike yaşama nedeniniz ne?Oradan köpeğin geçmesi mi? Yoksa orada yeterli aydınlatma olmaması ve hayvanın yolun karşısına geçecek bşr alt geçit ya da üst geçit bulamaması mı?

Köpek yerinde İnsan olsa ne olacaktı?

O zaman insanları da toplayıp kapatın ne diyelim?

Bende sokak hayvanlarını sevmem ama belediye aşı yapsın birilerine de zararı olmadıkça bence çokta sıkıntı yok.

Sonuçta tüm köpekleri toplayıp zehirlesinler mi? Ya da barınağa mı kapatsınlar? 2 metre kare yerde siz yaşayın ne diyeyim?

Yani orada Köpek yerinden insan olsa ne olacaktı?

Hadi koca insan anlar derseniz ufak çocuk olsa ne olacaktı?Birde bu açıdan bakın derim.

Suç o hayvanda değil orada yeterli aydınlatma sağlamayan,yeterli güvenli geçiş sağlamayan kara yollarının,önlemi alması gerekenler almazsa hayvanı suçlayınca ne olacak?7

Yarın aynı yere de tilki,kurt vs. gelse ne olacak?Onları da mı toplasın belediye?

Double yolda çarptınız sanırım.Bizde Atkaracalıyız zaten büyük ihtimal bizim köyün içinden geçiyorsunuzdur.O yolda belli bir hız yapılmalı zaten sürekli ana yola bağlantılar var.

Direk Çerkeş girişinde çarptım double yok 0 aydınlatma. uzun hüzmeli far kullanamıyorsun karşı şeritten gelenler var kısa hüzmeli farın gösterme mesafesi belli.

Ama yazık günah önlem alınmalı sen 90 lada gitsen 190 lada gitsen o karanlıkta karşına çıktımı kurtarma şansın olmuyor.

• Hocam mesele köpeklerin toplanması değil, otobana çıkmaları. Otobanları öyle bir yapıyoruz ki, ne çevreden yalıtabiliyoruz, ne çevredeki yaşama geçecek yol bırakıyoruz. Hatta sadece otoban değil, daha geçenlerde koyun sürüsüne dalan otomobil haberini okuduk. Yol ve çevre birbirinden tamamen ayrılmalıdır.
  • Gecmis olsun

• sanırım iki yıl önceydi,pozantı otobanında ineğe çarpıyordum,

Allah tan düşük süratle gidiyordum, orta şeritte kamyonun yanından geçerken önce kamyonun sonra benim önümden geçti.Aynadan baktığımda, kimse çarpmadan sağsalim karşıya geçti hayvan...
  • Şehir içinde neysede otobanda köpeğe yüksek hızla vurursan araba durmaz ve yön değiştirebilir başka araçlara tehlike yaratır

• Kazanın olduğu yerde hız sınırı ve sizin hızınız kaçtı?
  • daha önce birisi otobanda olmak üzere2 defa köpeğe çarpmış biri olarak şunu söyleyebilirim ,, olay anlık gelişiyor, verilecek reaksiyon şartlara göre değişir, bunlar 1. köpeği farkettiğinizdeki hızınız 2. köpeği farkettiğinizde köpekle aranızdaki mesafe 3. o esnada ön arka ve yandan gelen trafik durumu ,,, en kötü senaryo hızınız yüksek ve köpek kısa mesafeden aniden çıktığında olur, bu durumda frene asılıp hızı düşürebildiğiniz oranda az hasar alırsınız, bu durumda yapılacak en yanlış hareket direksiyonu ani sağa veya kırmak olacaktır,sonuç takla veya şarampole uçmak olur ,, en iyi senaryo hızınızı 60-70 e kadar düşürme şansı buldunuz, arkadan yandan gelen yok ve yol müsait ise esp veya geyik testi tabir edilen manevrayla kurtulmaya çalışın, kurtarabiliyorsanız ne güzel, yok kurtaramıyacaksanız sağ veya sol köşeden vurun, bu çok önemli, neden önemli çünkü açılı bir şekilde köşeden vurunca köpek yana fırlatılır, ortadan girerseniz köpek büyük ihtimal ön camdan girip ciddi olarak hayati tehlikeye sebep olur,arabada yol açacağı hasar oranıda kat kat artar , ben 2 defa çarptım ve aynen dediğim gibi köşeden vurdum, birinde tampon sis farı gitti,öbüründe hiç hasar olmadı

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.