Şimdi Ara

Başkasına ait yabancı plakalı araç kullanmak suç mu dur ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
14.443
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir yakınım, yurt dışından arabası (yabancı plaka) ile buraya geldi, uçakla geri döndü. Aracın burada maksimum 2 yıl kalma hakkı varmış. Aracı bir müddet ben emaneten kullanmak istiyorum. Acaba kanunen veya hukuken bir sakıncası varmı ? Kazaya karışma durumlarında, yada Allah korusun ölümlü kazalarda falan, sürücüye ekstra zorluklar çıkarmı. Yani TR plakalı başkasının aracını kullanmaktan bir farkı varmıdır ?

• quote:

Orijinalden alıntı: allaturcha

Merhaba,

Bir yakınım, yurt dışından arabası (yabancı plaka) ile buraya geldi, uçakla geri döndü. Aracın burada maksimum 2 yıl kalma hakkı varmış. Aracı bir müddet ben emaneten kullanmak istiyorum. Acaba kanunen veya hukuken bir sakıncası varmı ? Kazaya karışma durumlarında, yada Allah korusun ölümlü kazalarda falan, sürücüye ekstra zorluklar çıkarmı. Yani TR plakalı başkasının aracını kullanmaktan bir farkı varmıdır ?

Suçtur, cezai işlem gerektirir. Yakalanırsanız, araç gümrük otoparkına çekilir, ve araca ceza yazılır. Aracın sahibi gelip cezayı ödeyip aracını çıkarabilir. Aracı kullanana herhangi bir hapis cezası veya para cezası uygulanmaz.

Başkasının arabasıyla kırmızı ışıktan geçip, kameraların sizi görmesi ve arkanızdan ceza gelmesi gibi düşünün.

Kırmızı ışıkta geçmek suçtur ama yakalanırsanız ceza ödersiniz.

Kaza durumlarında, aracın şoförüne veya sahibine bir NORMAL TÜRK PLAKALI arac muamelesi edilir. Trafik sigortası zaten şarttır, ekstra bir hükümlülük getirmez.

• Ayrica sizin kullanmaniz kanunen yasak oldugu icin bi kazaya karisma durumunda direk suclu oluyorsunuz. Kasko odeme yapmiyor.

Araci gumrukten kim gecirdiyse,giris yaparken kimin uzerine islem yapildiysa ancak o kullanabilir. Sadece geciren kiside aracta olma kosuluyla 1. Derece akrabalar (anne baba es cocuklar kardes)kullanabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mantıken yasak olması gerekmiyormu sizce. Eğer serbest olsaydı yurt içinde binlerce yabancı plakalı araç trafikte olurdu. Yurt dışında gurbetçi akrabası arkadaşı olan birçok kişi yabancı plakalı araca binerdi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başkasına ait Türk plakalı bir aracı, kullanma hakkı ve yetkimiz var ise (olmayadabilir, bilmiyorum.) plaka yabancı olduğunda neden yasak olsunki?anlayamıyorum. Yani zaten Türkiyeye yasal olarak girmiş ve Türkiye belirli bir süre trafiğe çıkma hakkı verilen bir aracı, neden sahibi dışında biri kullanamasın ki ? Ayrıca aracın TR de sigorta ve kaskosu da var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allaturcha -- 26 Ekim 2015; 11:22:31 >
  • Benim bildiğim gümrükten giriş yapılırken araç bilgileri pasaporta işleniyor; uçakla çıkarken aracı ne yaptın diye sormamışlar mı?
    Bodrum'da yanımızda ki motele bir İngiliz turist Viyana'dan kiraladığı Mercedes 500 SEC ile gelmişti araçta ki arızayı yaptıramayınca pasaportunu yaktı konsolosluğa çalındı diye müracaatta bulundu yeni pasaport ile uçağa binip gitti aracı da boş araziye bıraktı
  • degobar kullanıcısına yanıt
    Evet haklısınız. Aracı bırakıp, uçakla çıkmak mümkün olmayabilir.
    Zaten araç sahibi, Türkiyeden çıkmamışta olabilir. Bunun bir önemi yok.

Asıl konu, yabancı aracı, sahibi dışında birinin kullanabilmesi. Ve bunun hukuki, kanuni durumu.
  • degobar kullanıcısına yanıt
    asık soru sigorta şirketi bu olayın üstüne düşmedimi viyanada bu adam ne yaptı ve bizim türk insanımız o araabayı ne yaptı :)
  • 27alperen27 2 kullanıcısına yanıt
    viyanada ki adamın ne yaptığını bilmiyoruz, araç karşımızda ki arsada 1 ay içinde parça parça götürüldü
  • quote:

Orijinalden alıntı: degobar

viyanada ki adamın ne yaptığını bilmiyoruz, araç karşımızda ki arsada 1 ay içinde parça parça götürüldü

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.