Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2576. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.249
Cevap
703
Favori
4.432.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 25742575257625772578
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba hocam. İlginiz ve güveniniz için teşekkür ederim. Hayırlı uğurlu olsun. Memnun kalmanızı temenni ediyorum. Montaj ve sonrasına ait izlenimlerinizi merakla bekliyor olacağım. Bir önceki mesajınıza cevaben link paylaştım. Vakum konusundan haberdar değilseniz mutlaka okuyup servis gelmeden önce tedbirli,hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...
  • ASTER71 kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. İkisi de eşdeğer cihazlardır. Kaira'nın (Daikin'in alt markası olup servisi Daikin'dir) servisi daha yaygındır.
    İkisi de soğutma ısıtma için kullanıma müsaittir. Yalnız E.C.A alırken R32 gazlı olanını tercih ediniz. Yani ESA1212A100 değil,ESA1312A100 kodlu olanı tercih ediniz.
    ESA12 ile başlayan R410A gazlı bir önceki nesildir. ESA13 ile başlayan R32 gazlı yeni nesildir.

Saygılarımla...
  • klima5505 kullanıcısına yanıt

Merhabalar değerli üstad. Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] 

İki yıl önce sizin değerli bilgilendirme ve görüşleriniz doğrultusunda almış olduğum GE NX25 ve GE NX70 cihazlar için bir kez daha teşekkür ederim. Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] Kurulum sonrası izlenimlerin yer aldığı detaylı mesajımda belirttiğim gibi klimaların soğutma performansı çok başarılı, alerjen ve sağlık konusunda ise gerçekten gözle görülür bir etkisi söz konusu. Daha önce klimalı ortamlarda anında burnu tıkanıp baş ağrısı yaşayan alerjik bünyeli aile fertleri 2 yıldır hiç şikayet etmediler.

Şimdi yine sizin değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Bir arkadaşımın Datça'daki 90m2 batı cepheli dubleks yazlığındaki bozulan 18.000 BTU Pencere tipi. Evet yanlış okumadınız pencere tipi (arkadaşımın rahemtli babasının yaklaşık 35 yıl önce taktırdığı pencere tipi Arçelik marka klima "artık beni azad edin" demeye başlamış. Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] Dolayısı ile arkadaşım bir klima arayışında.

Mevcut pencere tipi klima üst kat merdiveni başında ve yüzü merdivene çevrili. Gündüz aşağıda oturken max seviyede (zaten daha düşük seviyede hiç soğutma yapmıyor, çok gürültülü bir vantilatör gibi çalışıyor) açıp 2 saat içinde % 70 nem ve 35 derecelik salonu % 45 nem ve 28 derecelere düşürüyormuş. Geceleri ise önüne taktıkları bir aparat ile hava yönlendirmesini yana doğru yapıp, üst kattaki 3 yatak odasını vantilatörden 1 tık daha serin yapıyormuş.

Bu uzun girizgah sonrası arkadaşım 2 alternatifli çözüm düşünüyor

a) Üst kata 24.000 BTU tek klima koyup gerektiğinde gündüz orta yetmezse yüksek hızda, geceleri ise düşük hızda çalıştırarak nemi ve sıcağı kırmak

b) 12.000 BTU alt kata ise 18.000 BTU 2 farklı klima koyup evin her köşesinde konfor oluşturmak.

Ev sadece yaz ayları kullanıldığından ısıtma önem taşımıyor.

Tek klima maliyet, kurulum kolaylığı açısından kağıt üstünde daha uygun gibi ancak kullanım ve performans açısından çift klima daha mı feasible olur? Siz olsanız hangi çözümü tercih edersiniz? Ve tabi her iki alternatif için en uygun fiyatlı (mümkünse alerjen özellikli) önereceğiniz 3 marka model ne olur?

Değerli görüşleriniz ve zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler, saygılar.

• @klima5505 hocam selam

12000 btu bir cihaz düşünüyorum. Siyah ya da ayna istiyorum. Sessiz, az yakan ve Wifi kumandası da olmalı.

Beğendiklerim:

-Lg Artcool AC12BH.NSJ
    Fiyat: 12800 tl
    Garanti:2 yıl (uzatılmış garanti vermiyormuş Lg) ama Hb de kampanya var, 2 yıllık fixpack bakım hediyeli

-Arçelik Prosmart 12560
    Fiyat: 11650 tl
    Garanti: 3 yıl (+4 yıl uzatma 749 tl)

-Beko Mirror ProSmart 51260
    Fiyat: 11490 tl
    Garanti: 3 yıl (+4 yıl uzatma 749 tl)

Anladığım kadarıyla bu üç cihaz tamamen aynı?

Mesela Lg deki dual inverter, diğer cihazlarda da kesin var mı?
    Ya da şu özellikler: UVNano, Plastmaster Ionizer, Gold Fin, Comfort air, Jet cool?

Lg de gerçekten ek olarak uzatılmış garanti satılmıyor mu?

Arçelik ve Beko ikisi de bakır kablo, delik kapatıcı vb vb gibi kaliteyi artıran montaj hizmetlerini artık yapmıyor mu, LG yapıyor mu?

Bütçem 10-12000 tl. Benim bu isteklerime uygun başka marka/model tavsiyeleriniz de olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi twingonote -- 21 Mayıs 2022; 21:40:41 >

• Bugün 12660 klima taktırdım. Kablo alüminyum. Delik kapatma işlemi de yapmıyoruz artık dendi. valla pişman oldum aldığıma. 15bin liralık klima alüminyum kabloyla geldi. Vakum işlemini zorla yaptırdım. Yapmamak için türlü bahaneler saydılar. Teknik servis aşırı bilgisiz. Klimanın içinden çıkan ayrı filtreyi bile ben söyleyince taktılar. Geri mi iade etsem klimayı ne dersiniz?

Çok teşekkürler hocam, modelleri inceleyip takibe alıyorum.

• Selam arkadaşlar.

Mitsubishi 12000 lik alcam ama farklı kasalar var bide yerli üretimmiş bazıları. Bilgi sahibi olan var mı?
  • Merhabalar,

Forumu uzun süre takip ediyordum marka vs kayboldum forumda. Artık bu hafta içi siparişi vermek istiyorum.

Salonumuzda müteahhit klima yerini ayarlamış sigorta ve su gideri olarak. Salonumuz ortalama 20 m2 evin tamamı ise 85 m2. Ev 2018 yapımı ısı yalıtımı çift cam pimapeni mevcut lakin alt 2 katta ayrı ayrı dükkan olduğu için yerler genel olarak soğuk olmakla beraber evimiz köşe başı önü açık ve kombi ısıtması zor olmakta . Alacağımız klimayı hem soğutma hemde ısıtmada kombiye destek olarak düşünüyoruz. 12000 btu yeterli sanırım evimiz için.

A+++ klimalar ile A++ arasındaki fark ve kendini amorti etmede yeterli olur mu aradaki fiyat farkına değer mi acaba? 

A+++ olarak Gree G-Tech GWH12AEC ve Demirdöküm A5 Performans A+++ aklımızda var. 

Eğerki fiyattaki 2 kat fark faturada kendini amorti etmeyecek ise A++ klimalarda önerileriniz nelerdir. İstanbul / Sultangazi bölgesinde ikamet etmekteyiz. Ortalama bir iklim sunmakta. Normalde en yüksek doğalgaz 900 civarı ödedik bu yıl ve ısınamadık adam akıllı. Klima ile destek olarak ısıtmak istiyoruz evi

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

Cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kereminyo -- 22 Mayıs 2022; 15:48:59 >

Merhaba sayın hocam;

33m2 salonum (bakır boru mesafesi 12mt)

ve 16m2 yatak odası (bakır boru mesafesi 3mt) için hangi klima?

1. Arçelik Ekolojik 18325 - 12325 (11.500₺-9000₺)
    2. Mitsubishi Heavy Silver SRK45ZSP-W(S) - SRK35ZSP-W(S) * (13.750₺-11.150₺)
    3. Mitsubishi Electric HaRe 18000-12000 (19.750₺-13.300₺) Pahalı, değer mi? Bütçe aslında maksimum 25.000₺
    4. Bosch 3000i 18000-12000 (bayilerde bulamadım)

*R410 gazlı olduklarını ve iklimsa’nın sattığını biliyorum fiyat avantajı var, R410‘nun dezavantajları nelerdir,tüketim? ve SRK45ZSP 16.000BTU 33m2 salonum için yeterli olur mu, 18.000 şart mıdır? Salonun her yeri cam ve deniz kenarı doğu cephe. Öncelik soğutma, ısıtma için belki hiç kullanılmaz. Tüketim önemli.

Başka bir tavsiyeniz var mı sayın hocam?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arastirmagorevlisi -- 22 Mayıs 2022; 23:2:23 >

Merhaba

Bilgi icin tesekkurler. Wifi olmasindan da dolayi Kaira aldim. Peki klima kurulurken nelere dikkat etmem gerekir? Vakum ile ilgili yazinizi okudum. Bunun haricinde onerileriniz var midir? Ilk defa klima alacagiz/kullanacagiz.

• muğlada ısı yalıtımı olan 2 katlı müstakil bir ev için, hem kışın ısınmak hem de yazın serinlemek için klima arayışımız var, alt kattaki odaları ısıtıp soğutmak için( 25 m2 salon, 15 m2 mutfak, 14 m2 yatak odası) ayrı ayrı mı, ortak kullanımlı klima mı tavsiye edersiniz? ve klima tavsiyeleriniz var mıdır? tşk ler

Hocam merhaba, cihaz Vestel Flora 12000 BTU. Yer Hatay oda 24 m2 öğleden sonra full güneş alıyor.

Klima çalışmaya başladığında içerisi 29 derece idi, SET değeri 24 dışarısı 30 derece. 4 saatlik kullanımda 2.1 kw elektrik harcamış sizce tüketim nasıl ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pritt31 -- 23 Mayıs 2022; 13:54:32 >
  • dasarum D kullanıcısına yanıt
    Merhabalar Sayın Hocam 🤗

Ilginiz ve güveniniz için ben teşekkür ederim. Memnun kalmanıza çok sevindim. Arıza yüzü görmeden kullanmanızı temenni ediyorum.
    Sağlığınıza olumlu etkisi olması da paha biçilemez bir fayda.

Mevcut pencere tipi klima artık emekli olmayı tam anlamıyla hak etmiş. Ama dile kolay,35 senedir çalışıyor. Plânlı eskitme denen kurnazlık o zamanlarda uygulanmadığı için cihazlar kalite ve uzun ömür odaklı yapılıyordu. Şimdiki cihazlar 8-10 sene dayanırsa ne mutlu (marka fark etmeksizin böyle).

Öncelikle her ne kadar satın alma aşamasında kârlı olsa da kullanım aşaması daha uzun vadeli olacak. Bunu düşünerek ilk aşamada pahalıya gelse de iki ayrı klima tercih edilmesi daha doğru olur. Pencere tipi bir şekilde var gücüyle iklimlendirse de yenileme çalışması olacaksa bunu ikinci alternatif üzerinden yapmak daha doğru olur.

Diğer türlü klimayı yine merdivenin olduğu yere koymak gerekir. Alt odaya konursa üst kata faydası olmaz. Çünkü soğuk hava ağırdır,zeminde toplanır. Tabandan üst kata tahliyesi mümkün olmayacağı için alt katın içerisinde bir yere takılırsa üst kata faydası dokunmayacaktır. Bana sorarsanız en güzeli iki ayrı klimadır.

Filtrasyon ve ek özellikle sahip cihazlar maalesef günümüz fiyatlarıyla artık ekonomik olmaktan çıktı.

Örneğin LG UV Nano Sirius serisini tavsiye edebilirim ama Alerjen Filtreli General Electric ile hemen hemen aynı fiyata gidiyor. LG'de UV-C ışığı ile dezenfeksiyon özelliği ve Ionizer negatif iyon jeneratörü ile hava temizleme özellikleri bulunmaktadır. İkisi de uygun ölçüde kullanılırsa hava kalitesini artırır.

Bu bağlamda

1-General Electric
    2-LG UV Nano Sirius
    3-Arçelik Aktif Hijyen Plus serilerini tavsiye edebilirim. General Electric malûm olduğu için onu seçeneklerin haricinde sayarak dördüncüyü de ekleyecek olursak
    4-Midea Prime serisini tavsiye edebilirim. Sık dokunmuş toz filtresi ve Soğuk Katalizör Filtre (Cold Catalyst) filtreye sahiptir. Bu seçenek nispeten daha ekonomiktir. Alerjen özellikli olmasa da hava kalitesini artıracak işleve sahiptir.

İki veya tek cihaz için bu seçenekleri önerebilirim. Midea daha ekonomik olacaktır.

Midea ile aynı filtrasyon özelliğine sahip olup f/p ürünü olarak Kaira DTXR kodlu cihazı tavsiye edebilirim. Bu Midea ile eşdeğerdir. Servisi Daikin'dir. Bu cihazı da değerlendirmenizi tavsiye ederim.

İlginiz ve güveniniz için ben teşekkür ederim.

Saygılarımla...

• twingonote kullanıcısına yanıt
    Selamlar @twingonote hocam. 🙋‍♂️

Üçü eşdeğer,aynı cihaz. LG'nin bu modelinde ek olarak UV-C dezenfeksiyon amaçlı Ultraviyole lamba mevcut.

Dual inverter diğerlerinde de mevcut. Dual inverterden kasıt twin rotary kompresör bulundurmasıdır. Kompresörün içerisindeki soğutucu akışkanı sıkıştıran disk normal kompresörlerde bir tanedir. Twin rotary kompresörlerde iki tanedir. Bu kompresörün daha verimli çalışmasını sağlar. Çünkü sıkıştırma oranı artmış olur.

UV Nano yukarıda bahsettiğim gibi sadece LG'de var.

Geriye kalan bahsettiğiniz özellikle hepsinde var.

LG'de uzatılmış garanti yok.

Arçelik ve Beko alüminyum boru kullanıyor. Bunun tek sebebi maliyeti düşürmek. Ama boydan boya alüminyum boru kullanıyor. Alüminyum boru havşa aparatı + o ringli rakor ile montaj yapılıyor. Diğer ucu bakır ekleme (bimetalik) alüminyum borular gibi değil en azından. Yani bakır gibi olmasa da iş görüyor. Et kalınlığı yüksek boru kullanıyorlar. Kâğıt gibi bakır boru kullanılmasından iyidir. Kötünün iyisi diyebileceğimiz bir uygulama.

Artık setlerden macun vs. çıkmıyor o yüzden yapmıyorlar. LG bakır set kullanıyor ve setin içinden bu parçalar çıkıyor. Onlar da yarın öbür gün bu parçaları vermemeye başlayabilir tabi. Çünkü maliyetler artıyor ama montaj hep ücretsiz. Firmalar da bir yerlerden kısmak zorunda kalıyor. Bana sorsanız böyle kısmak yerine montajı ücretli yapıp kaliteyi sabit tutsalar daha iyi. Arcelik'te de ücreti karşılığında bakır boru kullandırabilirsiniz. Bazı servisler orijinali neyse onu kullanırız diyerek yokuş yapabiliyor. Ama bu saçmalıktan ibaret. Orijinaline çok meraklı iseler sıva altı hazır tesisatlara da klima takmamaları gerekir.

Siyah renk seçeneği pek markada yok maalesef. LG grubu gibi tam siyah cihaz arıyorsanız Japon markalarda bu seçenekler mevcut ki fiyatları da çok daha yukarı seviyelerde bulunabiliyor.

Hem garantiden faydalanayım hem de bakır boru olsun derseniz Arçelik servisi ile görüşüp ücreti karşılığında bakır boru kullandırabilirsiniz.

Saygılarımla...

• Sıkörtıl kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hocam. Gelişmeleri bildirirseniz memnun olurum.

Saygılarımla...
  • Angelica kullanıcısına yanıt
    Selamlar. HaRe serisi ve Enviro serisi Manisa fabrikasında üretilir. Geriye kalanı Tayland üretimidir. Ama kademe kademe hepsi Manisa fabrikasına yönlendiriliyor. Parçalar yine yurt dışından geliyor. Burada toplanıyor. Çünkü burada üretim maliyetleri düşük.

Saygılarımla...
  • Kereminyo kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Evinizin tümünü iklimlendirmek istiyorsanız klimayı mümkün mertebe hiç kapatmadan kullanmanız gerekir. Veya iki klima almanız gerekir. 12000 Btu fasılalı kullanım ile yetersiz kalır. Ama 20m² salona da 18000 Btu takılmaz.

DD A5 Performans da Gree üretimidir ve Gree cihazlar ısıtmada sorunlu cihazlardır. Isıtma amaçlı kullanımınız olacağı için Gree'den uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü ısıtmada sıcaklık değerini doğru yakalayamayıp ortamı fazla ısıttıktan sonra dur-kalk şeklinde çalışmaya başlayan,yazılımsal olarak sorunlu cihazlardır. Soğutmada sorun yok ama ısıtmada böyle bir sorun çıkarmaktadır.

Saygılarımla...
  • arastirmagorevlisi A kullanıcısına yanıt
    Merhaba Sayın Hocam ;

16000 Btu cihaz sınırda kalabilir. R410A gazlı olması aslında çok dezavantajlı bir durum değil. R32 ülkemizde henüz yeni yeni oturmuş,yaygınlaşmış durumda. Özellikle üst sınıf markaların merkezi olan Japonya'da 2011'li yıllarda zaten R32 gazlı klimalar üzerine çalışmalar var idi. Yani R32 global çapta çok yeni bir oluşum değil. Ama şimdi yeni nesil cihazlar R32 gazlı. Ev tipi (monosplit) klimada artık R410A gazlı üretim olmaz. Artık hep R32. Aslında R32'nin de tahtını devirmeye müsait olarak R290 gazı var ama yanıcı olduğu için henüz R32 gibi uygulamada görmemiz mümkün değil. Çünkü riskleri çok fazla. Ulusal iklimlendirme dernek ve kuruluşları da bu uygulama söz konusu olunca şiddetle karşı çıkıyor, hepsi ayağa kalkıyor.

Bu kısmı çok uzatmadan sorunuza dönersem R410A gazlı cihazlar hala tercih edilebilir. Ekonomik ömrü boyunca da gaz bulunmadı,yedek parçası yok vb. tedarik sıkıntılarına dair sözler duymazsınız.

Zaten Heavy için düşünürsek R32 ile R410A olanın kompresör vb. parçaları hariç geriye kalan parçaları (ön paneli vs.) aynı. Yedek parça sorununuz bu nedenle olmaz. Özetle R410A gazlı cihaz özellikle uygun fiyatlı iken tercih edilebilir.

Ama, ZSP-S(W) özelinde konuşursak bu cihazı pek tavsiye etmem. Kasası yekpare. Bakım zamanı çok zahmet çıkaran bir yapıya sahip. Plastiği narin. Kasa da yekpare olunca bakım esnasında servis elemanının bile zarar vermesi Muhtemel. Verim değerleri sıradan. Giriş sınıfı bir cihaz. Hem de R410A gazlı. Bütçeniz için uygun görünüyor ama sırf M.Heavy diye alt modeline bu parayı vermeyin derim. Hiç alınmaz asla alınmaz diyemesem de M.Heavy'de ZS kodlu Premium serisinden aşağı inilmemeli.

Ayrıca 16000 olanın verimi çok düşük. 18000'liği olmadığı için tam kıyas yapamasak da 18000 Btu daha alt seviye markaların modelleri bile daha yüksek verime sahip. Sadece markaya para vermiş olursunuz bu model tercihiniz ile.

HaRe serisi de giriş sınıfı ama kasası gayet kaliteli ve sağlam bir cihaz. Evet fiyatı pahalı,fiyatta markanın da etkisi var tabi. Ama listedeki kalite olarak en iyi cihaz bu.

Bosch 3000i serisi gayet iyi. Isterseniz internetten alabilirsiniz. Olmazsa listenizdeki Arçelik Ekolojik serisini tavsiye edebilirim. Onun verim değeri iyi durumda. Alternatif olarak LG Dual Cool serisini tavsiye edebilirim. Verim değeri aynıdır. LG iç ve dış ünite arasındaki boruyu bakır kullanır. Bu yönüyle Arçelik'ten daha avantajlıdır.

Bir alternatif daha ekleyecek olursak Midea Prime serisini tavsiye edebilirim. Bosch için de 3000i bulamazsanız bayilerden bulma imkanınızın daha fazla olacağı Breeze serisini tavsiye edebilirim. 3000i ile arasında bir miktar verim farkı var ama faturada çok büyük etkisi olmayacaktır. Bulmanız daha kolaydır. Bu sıralamaya göre hareket etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• ugur3435 kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Hayırlı olmasını diliyorum. Gelişmeleri bildirirseniz memnun olurum.

Vakum işlemini mutlaka ve mutlaka uygulatınız. Bu benim mesleğim diyerek türlü yollardan bahaneler uydurup vakumdan kurtulmaya çalışabilirler. Ama tek cümle ile söyleyebiliriz ki vakumu gereksiz kılacak herhangi bir sebep yoktur.

Bunun haricinde montajda içinize sinmeyen ne varsa o an söyleyin ve hallettirin. Çünkü sonradan ne olursa olsun düzelttirmek çok zahmetli ve sancılı olur. İçinize sinmeyen ne varsa belirtmekten çekinmeyin. Tabi ki gelen personel de emek veriyor. Ona sözümüz yok asla ama klimayı evinizde bulunduracak olan ve yıllarca onunla yaşayacak olan ev sakini olarak sizlersiniz. O nedenle içinize sinmeyen her detayı belirtin.

Montaj yeri önceden görüşülmedi ise montaj yeri hakkında fikrinizi belirtin. Klimanın verimli çalışması açısından uygun ise belirttiğiniz yer tercih edilir. Ama verimi azaltacak bir yer ise o halde servisin önerisine dikkat etmenizi tavsiye ederim. Borulamanın mümkün mertebe estetik şekilde yapılmasını sağlayınız. Özensiz montajı kabul etmeyiniz. Montaj işlemini kabul etmeyip olduğu yerde bırakma imkanınız bulunmaktadır. Gerekirse aynı servisten başka personeller yönlendirilir.

Eğer duvar tuğla ise dış ünitenin montajı sadece dübel ile değil,saplama kullanılarak yapılmalıdır. Özellikle dış cepheye monte ediliyorsa bu şekilde yapılmalıdır. Tuğla boşluklu bir malzeme olduğu için dış ünitenin yükünü dübel ile tuğlaya yüklemek riskli olur.

Klimanın elektrik bağlantısına müdahale etmeyebilirler. Bu işlemi ayrıca bir elektrikçiye yaptırmanız gerekir. Elektrik kablosu dış üniteye çekilecektir. Bunu montaj esnasında servisten talep ederseniz iç üniteden dış üniteye giden boruya beraber kabloyu da dış üniteye çıkarabilirler. İç ortamda ise birkaç metre pay bırakılırsa en yakın prize veya buata elektrikçi tarafından bağlatabilirsiniz. Klima için ayrıca sigortaya gerek yoktur. Direkt buata veya prize bağlanabilir.

Saygılarımla...

• furkand37 F kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Max. bütçeniz nedir? Eğer klimayı 7/24 çalıştırabilirim derseniz salona taktırıp diğer alanlara da etki etmesini sağlayabilirsiniz. Tabi kapıların açık olması gerekir. Ama diğer türlü özgürce kullanmak istiyorum derseniz ayrı ayrı almak gerekir.

Saygılarımla...
  • 
Sayfa: önceki 25742575257625772578
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.