Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2457. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
16 Misafir - 16 Masaüstü
5 sn
57.242
Cevap
703
Favori
4.432.060
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 24552456245724582459
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • herkese merhaba @klima5505 hocam paylaştığınız bilgiler çok değerli bıkmadan itinayla zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

benim de bir sorum olacaktı. bu konulara çok çok uzak olduğum için işin içinden çıkamadım. adanadaki 2. kat müstakil evimize klima alacağız evde yalıtım vs yok üstünde çatı yok dam (beton) var oda 26-27 metrekare, ahşap 2 pencere ve 1 balkon kapısı mevcut, güney- güney doğu cephe gün içinde fazlaca günes alıyor ve malumunuz katlanılmaz adana sıcakları olunca yaz aylarında aşırı sıcak 18.000 btu diye düşündük ama uygun mudur

tercih sebebimiz uzun yıllar kullanım ve gün içerisinde aktif uzun süre çalışacağından sessizlik ve elektrik tüketimi bakımından tasarruf. aynı zamanda çok sıkıntı çıkarmayacak kalitede bir ürün istiyoruz iş durumum nedeniyle izin vs zor olduğundan servisle uğraşmak bile zor olucak

aşağıdaki ürünler için fiyat aldık

dayrelax XTXN50U 18.000 BTU 6200 TL

daikin sensira 14000 BTU 6700 TL 18000 BTU 9700 TL

sigma plus 18000 BTU 7300 TL

sigma comfort 18000 BTU 5800 TL

mits hare 18000 btu 9800 tl

Mits enviro 14000 btu 9800 tl 18000 btu 12300 tl

mits heavy 1800 btu 9400 tl

baymak plus 18000 btu 6100 tl

arçelik ekolojik 18000 btu 6400 tl

midea prime 18000 bru 7000 tl

lg dual eco 18000 btu 5800 tl

Önceki önerilerinize bakınca baymak düşünmüyorum mits ler biraz fazla geldi sigma lar dayrelax ve daikin 14 lük (yeterli olabikir mi bu şartlarda bimiyorum) aklıma yatanlardan. arçelik onlar kadar güven vermedi pek bir teknik nedeni yok ama önyargı da olabilir. sigma plus comforta göre bu kadar ücret farkını belirleyecek olumlu özelliği mevcut mudur?

lg ler hakkında ne düşünüyorsunuz eco/ plus bu sıralamada yeri nasıl olur sigmalara göre

sizden ricam vaktiniz varsa sessizlik ve tasarruf özelinde daikin 14, sigmalar ,dayrelax ve lg arçelik sıralaması tabi ki başka önerilerinize de açığım

biraz uzun oldu kusura bakmayın

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uykusuzyolcu -- 4 Haziran 2021; 2:19:2 >

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba.

Mümkün mertebe boru çapına uygun klima tercih edilmesi her zaman daha iyidir. Bir üst çapın kullanılması sakınca oluşturmasa da orijinali gibi olmuyor.

Boru çapınız 1/4-1/2 olduğu için 18000 Btu klimaları tercih etmeniz,12000 Btu'dan daha iyi olur.

Üstelik 35m² alan için 12000 Btu yetersiz kalır.

Tabi klimanın salonda olacağını düşünürsek salonun kaç m² olduğu da önem arz etmektedir.

Boru çapının değişmesi,kaynak (sert lehim) işçiliğinin ne derece kaliteli olacağı,azot altı kaynak yapılmasının gerekli oluşu vb. sebepleri gözetirsek orijinal boru çapını kullanıp lehimle vs. uğraşılmaması çok daha iyi olur.

Servis yaygınlığı avantajıyla Arçelik 18325'i tavsiye edebilirim. Fiyatı her ürün gibi gün be gün zamlansa da şu an için fiyatına göre iyi olan bir klimadır.

Alternatif olarak LG Dual Eco serisini tavsiye edebilirim. İki cihaz eşdeğerdir. LG servisi yaygınsa LG'yi de tercih edebilirsiniz. Daha uyguna gelebilmektedir.

Arçelik ; iç ve dış ünite arasındaki boruyu alüminyum kullanır ancak siz hazır tesisata monte ettireceğiniz için LG ile Arçelik arasındaki fiyat farkının haricinde LG ve Arçelik'in birbirine üstünlüğü yoktur.

Alternatif olarak Sigma Comfort INVDMT serisini önerebilirim. İklimsa'nın servis ağı da ülke genelinde yaygındır.

Bir alternatif daha ekleyecek olursak Samsung AR35 serisi tercih edilebilir. Samsung'un kendi üretimleri olan cihazlarını tavsiye etmiyorum. AR35 ve 5000H serileri istisnadır.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Hocam günaydın,
    Çok açıklayıcı yazmışsınız, öncelikle teşekkür ederim.
    Tesisatın 18'lik olması nedeniyle söylediğiniz gibi 12.000 btu yerine 18.000 btu'luk ürünlere yönlendim.
    Salon 25m2 civarı.
    İzmir merkezde olduğumuz için LG,Arçelik vb. servislerde sorun olacağını sanmıyorum.
    LG Dual Eco S3-W18KL3BA modelinde karar kıldım gibi.
    Sizce de uygun mudur?
    İnternetten(h.burada) alacağım. LG Türkiye garantili diyor.
    Not: Bizim ev birinci katta, ancak dış ünite 5. Kat çatıya konuluyormuş. Sorun yaşar mıyım?
    Tekrar teşekkürler, selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sseker -- 4 Haziran 2021; 15:24:14 >

• İyi akşamlar arkadaşlar izmirdeki evim için klima arayışına girdim sadece soğutma amacıyla kullanılacak salonum dikdörtgen şeklinde 24-25 metrekare civarında kapıdan girdikten sonra hemen karşı çaprazı balkon girişi kısa kenar duvarın bir tanesinde yine pencere var pencerenin tam karşı duvarına klima koymayı düşünüyorum bütçem 7000 TL civarında bu salona kaç btuluk klima koymamız gerekmektedir ve bütçem tutarında klima önerileriniz nelerdir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uykusuzyolcu

herkese merhaba @klima5505 hocam paylaştığınız bilgiler çok değerli bıkmadan itinayla zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

benim de bir sorum olacaktı. bu konulara çok çok uzak olduğum için işin içinden çıkamadım. adanadaki 2. kat müstakil evimize klima alacağız evde yalıtım vs yok üstünde çatı yok dam (beton) var oda 26-27 metrekare, ahşap 2 pencere ve 1 balkon kapısı mevcut, güney- güney doğu cephe gün içinde fazlaca günes alıyor ve malumunuz katlanılmaz adana sıcakları olunca yaz aylarında aşırı sıcak 18.000 btu diye düşündük ama uygun mudur

tercih sebebimiz uzun yıllar kullanım ve gün içerisinde aktif uzun süre çalışacağından sessizlik ve elektrik tüketimi bakımından tasarruf. aynı zamanda çok sıkıntı çıkarmayacak kalitede bir ürün istiyoruz iş durumum nedeniyle izin vs zor olduğundan servisle uğraşmak bile zor olucak

aşağıdaki ürünler için fiyat aldık

dayrelax XTXN50U 18.000 BTU 6200 TL

daikin sensira 14000 BTU 6700 TL 18000 BTU 9700 TL

sigma plus 18000 BTU 7300 TL

sigma comfort 18000 BTU 5800 TL

mits hare 18000 btu 9800 tl

Mits enviro 14000 btu 9800 tl 18000 btu 12300 tl

mits heavy 1800 btu 9400 tl

baymak plus 18000 btu 6100 tl

arçelik ekolojik 18000 btu 6400 tl

midea prime 18000 bru 7000 tl

lg dual eco 18000 btu 5800 tl

Önceki önerilerinize bakınca baymak düşünmüyorum mits ler biraz fazla geldi sigma lar dayrelax ve daikin 14 lük (yeterli olabikir mi bu şartlarda bimiyorum) aklıma yatanlardan. arçelik onlar kadar güven vermedi pek bir teknik nedeni yok ama önyargı da olabilir. sigma plus comforta göre bu kadar ücret farkını belirleyecek olumlu özelliği mevcut mudur?

lg ler hakkında ne düşünüyorsunuz eco/ plus bu sıralamada yeri nasıl olur sigmalara göre

sizden ricam vaktiniz varsa sessizlik ve tasarruf özelinde daikin 14, sigmalar ,dayrelax ve lg arçelik sıralaması tabi ki başka önerilerinize de açığım

biraz uzun oldu kusura bakmayın

Saygılar

Merhaba. Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim hocam.

Öncelikle 14000 Btu'luk cihazlar yetersiz kalır. Kapasite asgari olarak 18000 Btu olmalıdır.

Eğer bütçeniz için uygun ise,

Mitsubishi Enviro

Mitsubishi HaRe

Daikin Sensira

Sigma Plus INVDMH (INVDMG'den sonra INVDMH olarak güncellenmiş versiyonu geldi,ona öncelik veriniz).

LG Dual Eco > Arçelik 18325 cihazlar eşdeğer ancak LG iç ünite ile dış ünite arasındaki boruyu bakır kullanıyor. Arçelik alüminyum kullanıyor. Binanızda hazır tesisat varsa bu farkı göz ardı edebilirsiniz. Aksi takdirde LG bu bakımdan daha üstündür.

Sigma Comfort INVDMT

Midea Prime

Dayrelax XTXN

Baymak Elegant

Mitsubishi Heavy'in modelini de belirtirseniz iyi olur. Fiyata bakılırsa hangi model olduğu belli ancak nokta atışı olması adına bildirmeniz iyi olacaktır.

Plus daha güçlü bir cihazdır. Özellikle o yaz sıcaklarıyla daha iyi baş edebilir. Bütçeniz müsait ise Plus,Comfort'tan daha iyi ve faydalı bir tercih olur.

Verim (yüksek verim sonucu tasarruf) bakımından,

Sigma Plus

LG - Arçelik

Sigma Comfort

Daikin Sensira

Dayrelax şeklinde sıralama yapabiliriz.

Daikin nasıl olur başta olmaz derseniz ; Sigma'nın orta sınıf modeli söz konusu iken,Daikin Sensira giriş sınıfıdır. Yani segment farkı var. Kalite olarak Daikin üstün gelirken,verim olarak söz konusu modeller özelinde sıralama bu şekilde olur.

Arçelik-LG için sınıf ayrımı yapmak pek mümkün değil. Çünkü Modelleri arasında verim farkı yok,ek özellikler ve tasarım farkediyor. (12000 Btu'da var olan 12660 modeli istisnadır).

Ses seviyesi bakımından kağıt üstünde aralarında yok denecek kadar az bir fark var. Ses bakımından özellikle Daikin Sensira nispeten daha sessizdir ve daha yumuşak hava üfler.

Rica ederim,uzun olması sorun değil. Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] 

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: mumiii87

İyi akşamlar arkadaşlar izmirdeki evim için klima arayışına girdim sadece soğutma amacıyla kullanılacak salonum dikdörtgen şeklinde 24-25 metrekare civarında kapıdan girdikten sonra hemen karşı çaprazı balkon girişi kısa kenar duvarın bir tanesinde yine pencere var pencerenin tam karşı duvarına klima koymayı düşünüyorum bütçem 7000 TL civarında bu salona kaç btuluk klima koymamız gerekmektedir ve bütçem tutarında klima önerileriniz nelerdir.

Merhaba.

25 m² alanınız için 12000 Btu yeterli olacaktır.

Bir miktar daha artırma imkânınız olursa,

Şu 3 modeli örneklendirmek isterim.

1-Arçelik 12660

2-Mitsubishi Heavy ZS-W Premium (https://form-mhiklima.com/tr-tr/urunler-detail/srk35zs-w-set)

3-Daikin Sensira

Bütçenizi Aşmayacak şekilde ,

1-Sigma Plus INVDMH

2-Arçelik 15325

3-General Electric Prime+

4-Samsung AR35

Marka ve modellerini bu sıra ile tavsiye ederim. İlk 3 cihaza bütçenizi yükseltebilirseniz sıralamaya oradan başlayınız. Arçelik 12660 baktınız,bir sebepten tercih etmeniz mümkün olmadı. İkinci maddeye geçiniz. Bu şekilde sıraya göre gitmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: sseker

Hocam günaydın,
    Çok açıklayıcı yazmışsınız, öncelikle teşekkür ederim.
    Tesisatın 18'lik olması nedeniyle söylediğiniz gibi 12.000 btu yerine 18.000 btu'luk ürünlere yönlendim.
    Salon 25m2 civarı.
    İzmir merkezde olduğumuz için LG,Arçelik vb. servislerde sorun olacağını sanmıyorum.
    LG Dual Eco S3-W18KL3BA modelinde karar kıldım gibi.
    Sizce de uygun mudur?
    İnternetten(h.burada) alacağım. LG Türkiye garantili diyor.
    Not: Bizim ev birinci katta, ancak dış ünite 5. Kat çatıya konuluyormuş. Sorun yaşar mıyım?
    Tekrar teşekkürler, selamlar.

Alıntıları Göster

Merhaba.

Rica ederim hocam,faydalı olabildi isem ne mutlu bana.

LG Dual Eco serisini tavsiye edebilirim. Arçelik 18325 ile eşdeğerdir ama LG genellikle daha uygun fiyata geliyor.

Ancak 5.kat çatı olması işi değiştirir.

Birinci katın tavanına yakın olacağı için 4 kat olarak alsak,

2,80 tavan yüksekliği olsa kat betonunu da hesaba katarsak,

4x3 = 12 Metre eder.

12 Metre kot farkı kompresör için sorun meydana getirir. Çoğu klima max. 10 metre kot farkına izin verir. O da maximumdur.

Yine de mümkünse dış ünite ile iç ünitenin konumlanacağı hiza arasındaki mesafeyi ölçünüz.

Çok yüksek katlı binalarda ne yapılıyor ? derseniz,

Aşağıdaki fotoğrafta örneğini görebileceğimiz klima balkonları yapılıyor. Her kata yapılan bu klima balkonları,hususi veya aynı kattaki daireler için müşterek olabilir. Görüntü kirliliğini önlemek amaçlı da ön kısmına metal paravan / seperatörler konulmaktadır.

Eğer kot farkı fazla ise dış ünite için başka bir alternatif bulmanız gerekir. Bu şekilde monte edilirse ne olur ? Kot farkından ötürü meydana gelen yerçekimi kuvveti nedeni ile iç üniteden çıkıp dış üniteye gelecek olan soğutucu akışkanın yukarı dış üniteye çıkışı zor olur.

Soğutma maksatlı kullanım olacaksa yukarı çıkacak olan akışkan,buhar halde olduğu için çıkışı nispeten daha kolay olacaktır. Ama kot farkı sınırını aştığınızda ne yazık ki sorunlar meydana gelir. Bu durum kompresörü yoracak,kompresörün daha yüksek akım geçmesine sebep olacaktır. Özellikle klima düşük frekanslara indiğinde rotor devri düşerek kompresörün aşırı akım çekmesi sonucu klimanın hata kodu vermesine sebep olabilir.

Yani kompresörün ömrüne olumsuz etki edecektir. Aynı zamanda dış ünite yukarıda olduğu için boruya yağ kapanı uygulaması yapılmalıdır. Aksi halde kompresör içerisindeki yağı dış üniteye basacak ancak geri alamayacaktır. Bu da yağın iç ünite peteklerinin borularına dolmasına ve kompresörün yağsız kalmasına sebep olur. Bu konuyu da montaj aşamasına gelmeden önce montajı yapacak olan servis ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

• fiyatta yükseğe çıkmama kararı aldım. 4 bin lira (-500, +500) civarında özellikle soğutmada kullanmak için, güncel en sessiz çalışan klima hangisini önerirsiniz. 15m2 ara kat güney cephe odaydı. bir de dikdörtgen şekilde uzun duvarı ortalıcak şekilde konumlandırılacak, klimada sağa sola dönme şartı aramalımıyım. bu özellik fiyatı etkiliyor mu. tavsiye edeceğiniz ürünler n11 ve hb de olmalı çünkü alışveriş kredisi ile almayı düşünüyorum. :/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi liang -- 5 Haziran 2021; 3:38:21 >
  • quote:

Merhaba. Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim hocam.

Öncelikle 14000 Btu'luk cihazlar yetersiz kalır. Kapasite asgari olarak 18000 Btu olmalıdır.

Eğer bütçeniz için uygun ise,

Mitsubishi Enviro

Mitsubishi HaRe

Daikin Sensira

Sigma Plus INVDMH (INVDMG'den sonra INVDMH olarak güncellenmiş versiyonu geldi,ona öncelik veriniz).

LG Dual Eco > Arçelik 18325 cihazlar eşdeğer ancak LG iç ünite ile dış ünite arasındaki boruyu bakır kullanıyor. Arçelik alüminyum kullanıyor. Binanızda hazır tesisat varsa bu farkı göz ardı edebilirsiniz. Aksi takdirde LG bu bakımdan daha üstündür.

Sigma Comfort INVDMT

Midea Prime

Dayrelax XTXN

Baymak Elegant

Mitsubishi Heavy'in modelini de belirtirseniz iyi olur. Fiyata bakılırsa hangi model olduğu belli ancak nokta atışı olması adına bildirmeniz iyi olacaktır.

Plus daha güçlü bir cihazdır. Özellikle o yaz sıcaklarıyla daha iyi baş edebilir. Bütçeniz müsait ise Plus,Comfort'tan daha iyi ve faydalı bir tercih olur.

Verim (yüksek verim sonucu tasarruf) bakımından,

Sigma Plus

LG - Arçelik

Sigma Comfort

Daikin Sensira

Dayrelax şeklinde sıralama yapabiliriz.

Daikin nasıl olur başta olmaz derseniz ; Sigma'nın orta sınıf modeli söz konusu iken,Daikin Sensira giriş sınıfıdır. Yani segment farkı var. Kalite olarak Daikin üstün gelirken,verim olarak söz konusu modeller özelinde sıralama bu şekilde olur.

Arçelik-LG için sınıf ayrımı yapmak pek mümkün değil. Çünkü Modelleri arasında verim farkı yok,ek özellikler ve tasarım farkediyor. (12000 Btu'da var olan 12660 modeli istisnadır).

Ses seviyesi bakımından kağıt üstünde aralarında yok denecek kadar az bir fark var. Ses bakımından özellikle Daikin Sensira nispeten daha sessizdir ve daha yumuşak hava üfler.

Rica ederim,uzun olması sorun değil.  

Saygılarımla...

Alıntıları Göster

@klima5505 hocam yanıtınız için çok teşekkür ederim

mitsubishi heavy iklimsada tek model gösterdiler ama kodunu almadık

önerileriniz ışığında sigma plus , LG dual plus tan üstün görünüyor fiyat farkı bu verim üstünlüğüne değer mi yoksa pek bir fark olmayıp LG plus da alınabilir mi

vakit ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim,

Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uykusuzyolcu -- 5 Haziran 2021; 12:36:53 >

• astrafe A kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam, aşağıdaki gibi bir cihaz alarak tüketimi mobil uygulama üzerinden takip edebilirsiniz. Evde wi-fi modem olmak şartıyla.
    Wattmetre gibi tüketimi ürün üzerinde görme şansınız yok, sadece mobil uygulama üzerinden görebilirsiniz. Ayrıca acil durumlarda gerekirse mobil uygulama üzerinden cihazı kapatıp açabilirsiniz de.

https://www.akakce.com/akilli-priz/en-ucuz-s-link-swapp-sl-01-16-amper-wi-fi-tuya-destekli-fiyati,558625360.html

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Merhaba.

25 m² alanınız için 12000 Btu yeterli olacaktır.

Bir miktar daha artırma imkânınız olursa,

Şu 3 modeli örneklendirmek isterim.

1-Arçelik 12660

2-Mitsubishi Heavy ZS-W Premium (https://form-mhiklima.com/tr-tr/urunler-detail/srk35zs-w-set)

3-Daikin Sensira

Bütçenizi Aşmayacak şekilde ,

1-Sigma Plus INVDMH

2-Arçelik 15325

3-General Electric Prime+

4-Samsung AR35

Marka ve modellerini bu sıra ile tavsiye ederim. İlk 3 cihaza bütçenizi yükseltebilirseniz sıralamaya oradan başlayınız. Arçelik 12660 baktınız,bir sebepten tercih etmeniz mümkün olmadı. İkinci maddeye geçiniz. Bu şekilde sıraya göre gitmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster

Çok teşekkür ederim cevaplarınız ve önerileriniz için izmire gittiğim an bu modelleri inceleyip karar vereceğim.

• quote:

Orijinalden alıntı: liang

fiyatta yükseğe çıkmama kararı aldım. 4 bin lira (-500, +500) civarında özellikle soğutmada kullanmak için, güncel en sessiz çalışan klima hangisini önerirsiniz. 15m2 ara kat güney cephe odaydı. bir de dikdörtgen şekilde uzun duvarı ortalıcak şekilde konumlandırılacak, klimada sağa sola dönme şartı aramalımıyım. bu özellik fiyatı etkiliyor mu. tavsiye edeceğiniz ürünler n11 ve hb de olmalı çünkü alışveriş kredisi ile almayı düşünüyorum. :/

Merhaba.

Bulunduğunuz bölgede servis ağı yaygın ise E.C.A Syplos serisini tavsiye ederim. Sessizlik konusunda gayet başarılıdır. Sağa-sola üfleme kısmında iki seçeneğiniz var.

1-Otomatik Salınımlı Modellerde,

Kumandadan sağa-sola üfleyecek şekilde ayarlarsınız.

2-Manuel Salınımlı Modellerde

Sağ taraftaki flabı sağa,sol taraftaki flabı sola konumlandırıp bırakırsınız.

İki türlü de sağa-sola üfletme imkânınız vardır.

https://www.n11.com/arama?q=E.C.A+Spylos+ESA1309A100+9000+Btu+Inverter+Klima

ESA13 ile başlayan cihazlar R32,ESA12 ile başlayanlar R410A gazlıdır. R32 gazlı olanlar daha güncel versiyondur.

Alternatif olarak LG Dual Plus serisi tercih edilebilir. Plus'da sağa-sola hava yönlendirme kumandadan ayarlanabilir. Eco'da el ile klima üzerinden ayarlanır,manueldir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: uykusuzyolcu

@klima5505 hocam yanıtınız için çok teşekkür ederim

mitsubishi heavy iklimsada tek model gösterdiler ama kodunu almadık

önerileriniz ışığında sigma plus , LG dual plus tan üstün görünüyor fiyat farkı bu verim üstünlüğüne değer mi yoksa pek bir fark olmayıp LG plus da alınabilir mi

vakit ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim,

Saygılarımla

Alıntıları Göster

Rica ederim.

Verimleri yakın durumda ancak Sigma'nın pratikte daha yüksek performans sunma imkânı var. Tabi bu LG klima sıcaklarda çuvallar anlamında değil. Sigma'ya göre daha cazip fiyata bulursanız LG de tercih edilebilir,bütçenizi zorlamanıza gerek olmaz. Heavy'in modeli ZS kodlu Premium ise,Enviro'nun altına yazabiliriz. Ola ki tekrar araştırma yaparsanız yeri belli olsun diye şimdiden yazmak istedim.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt

Hocam tavsiyen ile Lg dual i aldım. Montaj yapıldı. Soğukta sorun yok, sıcakta ince tiz bir ses geliyor iç üniteden normalmi acaba.

• quote:

Orijinalden alıntı: Usluco

Hocam tavsiyen ile Lg dual i aldım. Montaj yapıldı. Soğukta sorun yok, sıcakta ince tiz bir ses geliyor iç üniteden normalmi acaba.

Merhaba hocam. Hayırlı olsun. Nasıl bir ses acaba ? Yani ne sesine benzetebilirsiniz ? Yüksek bir ses mi ? Ne kadar mesafeden nasıl farkettiniz ?

Saygılarımla...

• quote:

Merhaba.

Bulunduğunuz bölgede servis ağı yaygın ise E.C.A Syplos serisini tavsiye ederim. Sessizlik konusunda gayet başarılıdır. Sağa-sola üfleme kısmında iki seçeneğiniz var.

1-Otomatik Salınımlı Modellerde,

Kumandadan sağa-sola üfleyecek şekilde ayarlarsınız.

2-Manuel Salınımlı Modellerde

Sağ taraftaki flabı sağa,sol taraftaki flabı sola konumlandırıp bırakırsınız.

İki türlü de sağa-sola üfletme imkânınız vardır.

https://www.n11.com/arama?q=E.C.A+Spylos+ESA1309A100+9000+Btu+Inverter+Klima

ESA13 ile başlayan cihazlar R32,ESA12 ile başlayanlar R410A gazlıdır. R32 gazlı olanlar daha güncel versiyondur.

Alternatif olarak LG Dual Plus serisi tercih edilebilir. Plus'da sağa-sola hava yönlendirme kumandadan ayarlanabilir. Eco'da el ile klima üzerinden ayarlanır,manueldir.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster

bunlara Sigma Plus'ı da eklersek tercihi Sigma'dan yana kullanmamı mı önerirsiniz. ve Sigma Plus'ta bana önerdiğiniz seri aşağıdaki linkteki ürünler midir. mesela 9000 ile 12000 linklerini bıraktım. arasında 200 tl fark var. 200 tl fark için 12000 btu alınması daha anlamlı olmaz mı.

SGM09INVDMG

https://www.n11.com/urun/sigma-plus-sgm09invdmg-9000-btu-duvar-tipi-klima-1383495?magaza=iklimsa-sisli

SGM12INVDMG

https://www.n11.com/urun/sigma-plus-sgm12invdmg-a-12000-btu-inverter-duvar-tipi-klima-1383517?magaza=iklimsa-sisli

yalnız ürün başlıkta INVDMG iken, mağaza notunda INVDMH olan yeni modeldir demiş. yanlış mı yazdılar acaba. linkler doğruysa, evet benim dediğim modeller bunlar diyorsanız son tercihi bununla yapalım.. bu arada evime yakın da iklimsa mağaza var. biraz daha böyle sıcak hissettim. Söyleyeceğiniz model ile son noktayı koyalım. teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi liang -- 5 Haziran 2021; 23:16:22 >

Tekrar teşekkür ederim hocam.
    Bizim evde maalesef sadece 2 adet fransız balkon mevcut. Çatıya koyarsak da söylediğiniz sıkıntılar var.
    Şimdi bir de tesisatın enerji bağlantısının içten bağlantılı olduğunu duydum. Yeni klimaların çoğu dış üniteden beslenmeymiş sanırım. Bir de bu konu çıktı başımıza.
    Sanırım en güzeli güvenilir bir servis bulup, satın almadan önce bilgi almak ve keşif yaptırmak.
    Bu arada gree markasını çok övüyorlar, tavsiye eder misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: liang

bunlara Sigma Plus'ı da eklersek tercihi Sigma'dan yana kullanmamı mı önerirsiniz. ve Sigma Plus'ta bana önerdiğiniz seri aşağıdaki linkteki ürünler midir. mesela 9000 ile 12000 linklerini bıraktım. arasında 200 tl fark var. 200 tl fark için 12000 btu alınması daha anlamlı olmaz mı.

SGM09INVDMG

https://www.n11.com/urun/sigma-plus-sgm09invdmg-9000-btu-duvar-tipi-klima-1383495?magaza=iklimsa-sisli

SGM12INVDMG

https://www.n11.com/urun/sigma-plus-sgm12invdmg-a-12000-btu-inverter-duvar-tipi-klima-1383517?magaza=iklimsa-sisli

yalnız ürün başlıkta INVDMG iken, mağaza notunda INVDMH olan yeni modeldir demiş. yanlış mı yazdılar acaba. linkler doğruysa, evet benim dediğim modeller bunlar diyorsanız son tercihi bununla yapalım.. bu arada evime yakın da iklimsa mağaza var. biraz daha böyle sıcak hissettim. Söyleyeceğiniz model ile son noktayı koyalım. teşekkürler.

Alıntıları Göster

Merhaba.

Sigma Plus da şahsen önerdiğim klimalardan biridir. Bahsetmiş olduğum Plus modeli linktekilerdir.

INVDMH serisi,Plus serisinin güncellenmiş haline ait. Henüz yeni çıktı. Ama INVDMG'yi de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Yani INVDMH'nin kayda değer bir üstünlüğü yok. 0,1 gibi çok ufak bir verim artışı ve kapasitede çok ufak farklar var.

INVDMH henüz yeni olduğu için INVDMH'nin İklimsa bayileri dışındaki satıcılara henüz ulaştığını sanmıyorum. Çünkü satıcılar da ellerindeki INVDMG'leri bitirmeden yeni seriye geçmeyeceklerdir. Tabi ürün gelince etiketlerine bakılarak anlaşılabilir,direkt satıcıyı yalanlamıyorum ancak bu düşük bir ihtimaldir.

https://www.iklimsa.com/duvar-tipi-klimalar/sigma-plus-12000-sgm12invdmh-btuh-a-inverter-klima

Bahsetmiş olduğum model,linkini attığınız modellerdir. INVDMG veya INVDMH bu markanın bu modeli özelinde ikisini de tercih edebilirsiniz. Ürün güncellendi ancak arada önemli bir fark yok. İklimsa mağazasından alacak olursanız ve arada çok fiyat farkı yoksa INVDMH'yi tavsiye ederdim ancak INVMDH yoksa INVDMG rahatlıkla tercih edilebilir. Çünkü dediğim gibi arada tercihi etkileyecek bir fark yok.

9000-12000 Btu arasında bu kadar düşük fark varken 12000 Btu tercih edebilirsiniz. Herhangi bir zararı olmaz.

Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: sseker

Tekrar teşekkür ederim hocam.
    Bizim evde maalesef sadece 2 adet fransız balkon mevcut. Çatıya koyarsak da söylediğiniz sıkıntılar var.
    Şimdi bir de tesisatın enerji bağlantısının içten bağlantılı olduğunu duydum. Yeni klimaların çoğu dış üniteden beslenmeymiş sanırım. Bir de bu konu çıktı başımıza.
    Sanırım en güzeli güvenilir bir servis bulup, satın almadan önce bilgi almak ve keşif yaptırmak.
    Bu arada gree markasını çok övüyorlar, tavsiye eder misiniz?

Rica ederim hocam. Dediğim gibi, örnek veriyorum yan dairedeki komşunuzun kliması böyle bağlanmış olabilir. Fiziksel olarak bağlanır,sorun olmaz ancak işin bir de görünmeyen tarafı var. Aslında görünen tarafı da var,katalog verileri. Maalesef kompresör gücü daha yüksek kot farkına izin vermiyor. Eninde sonunda bu kompresör arızasına yol açar.

İçten besleme ne yazık ki çok sorun çıkaran bir uygulama. Çünkü bina yapılırken o döneme ait klimalar düşünülerek tesisat hazırlanıyor. Sonra klimalar dış üniteden beslemeli olduğu için böyle sıkıntı çıkıyor.

Servis,elektriksel konuda ne yazık ki çok yardımcı olmayacaktır. Ancak montaja dair fikir alışverisi adına montaj aşamasına gelmeden önce mutlaka keşif hizmeti almanızı tavsiye ederim.

Binanızda şaft bacası var ise,kablo merdiveni ile tüm dairelere bu bacadan elektrik dağıtılır. Bu kısımdan götürülmek üzere dairenizden çatıya bir hat çektirebilirsiniz.

İçten beslemeli klima seçenekleri az sayıda. Hiçbir çare bulamazsanız içten beslemeli klimalara yönelmeniz durumu kurtarabilir. Onun haricinde bir şekilde dairenizden dış üniteye kadar hat çekilmelidir. Tabi kot farkı sorunu hala geçerlidir.

Gree markası fiyatına göre iyi ürünler üretmektedir. Birçok firmanın da klima üretimi için başvurduğu üreticilerden biridir. Kendi adıyla da ülkemizde bayi ve servis ağını oluşturmuş durumdadır.

Gree soğutma verim değeri aynı olan Fairy serisi var. LG yerine örneğin Pular serisini alırsanız verimden kısmış olursunuz. Fairy de şu an pek ucuz değil. Eğer bütçenize uygun ise Fairy serisine bakmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde yine LG'ye dönmeniz daha iyi olur.

Saygılarımla...

• Değerli Forumdaşlarım,

Klima alma aşamasında olan,klima satın alıp henüz montajı gerçekleşmemiş olan,klimasını başka yere taşıtacak olan ve "vakum" işlemi hakkında bilgisi olmayan istisnasız herkesin bilmesi gereken ; esasen zorunlu ve gerekli olup servisler tarafınca atlanılan "vakum" işlemi ile ilgili bilgilendirmeyi mutlaka ve mutlaka okumanızı klimanızın sağlığı,ömrü ve performansı açısından tavsiye ve rica ediyorum.

>>> Yazıyı okumak için tıklayınız <<<

Saygılarımla...

Binada şaft tüneli var ama dediğiniz gibi kot farklı şu an en büyük sorun. Daikinin bazı modelleri 15 metre kot farkını destekliyor gibi bir tablo gördüm internette. Onun dışında her dediğiniz gibi maksimum 10 metre yazıyor. Böyle bir cihaz var mıdır acaba?
    Bu arada, keşfe gelen servis, tesisatın içten mi dıştan mı besleme olduğunu anlar değil mi?

• 
Sayfa: önceki 24552456245724582459
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.