Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2458. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir - 10 Masaüstü
5 sn
57.216
Cevap
701
Favori
4.429.966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 24562457245824592460
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sseker

Binada şaft tüneli var ama dediğiniz gibi kot farklı şu an en büyük sorun. Daikinin bazı modelleri 15 metre kot farkını destekliyor gibi bir tablo gördüm internette. Onun dışında her dediğiniz gibi maksimum 10 metre yazıyor. Böyle bir cihaz var mıdır acaba?
    Bu arada, keşfe gelen servis, tesisatın içten mi dıştan mı besleme olduğunu anlar değil mi?

Merhaba.

Daikin vb. markalarda kot farkı daha yüksek ancak,fiyatlar önemli ölçüde yükseliyor. Buna ek olarak marka kaliteli olsa da tercih edilebilir modelleri önem arz ediyor. Yani en alt modelleri alınmamalı. Çünkü fiyatının karşılığını tam anlamıyla vermiyor.

Mitsubishi ve Daikin'de şöyle bir durum var,

Mitsubishi'nin HaRe ve Enviro serileri giriş ve orta sınıftır. Bu serilerin 18000 Btu olanları 1/4(6,35) - 3/8 (9,52) boru çapına sahiptir. Yani 12000 Btu klimanın boru çapı.

Boruyla oynamadan orijinal çapta klima seçmek gerekirse bu modellerin 21000 Btu olanlarını tercih etmek gerekir.

(Düzenleme : Resimler bulanık çıkıyor,üstüne tıklayarak net haliyle inceleyebilirsiniz)

HaRe :

Max. kot farkı 15 metredir.

Enviro :

Kot farkı 15 metre

Daikin Shira Eco aranan kriterlere sahiptir. 12 Metre kot farkı ile 1/4 (6,35) - 1/2 (12,7) boru çapına sahiptir.

Kot farkı ve boru çapı olarak en iyi alternatif Mitsubishi Heavy ZS-W Premium'dur.

Kot farkı olarak 15 metre ile en yüksek değeri veren cihazdır. Hakikaten Heavy'in kompresörleri bu konuda bayağı dişli,dayanıklıdır.

Bu alternatiflerle kot farkı sorunu çözülebilir ancak ürünün fiyatı LG'ye kıyasla önemli ölçüde artar. Eğer bütçeniz müsait ise bu da sorun olmaktan çıkar. Aksi takdirde maddi açıdan sorunlu olabilir.

Servis,elektrik bağlantısının içten veya dıştan yapıldığını inceleme sonucunda anlayabilir.

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima5505 -- 6 Haziran 2021; 0:35:54 >

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Hocam çok teşekkür ederim, bu kadar bilgiyi bu saatte veriyorsunuz. Allah razı olsun. Çerçeveletip duvara asmalık olmuş yanıtınız 🙂
    Detaylıca düşünüp inceleyeceğim. Gelişmeleri bildiririm..
    İyi geceler.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

merhaba hocam @klima5505 güzel günler diliyorum sigma plus a karar vermişken çevremden rota climate önerisi geldi

sizin düşünceniz nedir

bazı sitelerde sonu qtxn50u bazılarında qtxb50b ile biten modeller mevcut ilk kez duydum fakat daikin in ürünü imiş sanırım

sigma plus ile karşılaştırması (sessizlik verim vb ) nasıldır

saygılarımla

Yaklaşık 20 metrekare. Teşekkürler

Selamlar tekrardan,

Tavsiyeniz üzerine lg’nin wifili modeli satın aldım ve yaklaşık 1 aydır kullanıyorum.

Öncelikle 65 metrekare komple açık salon ve merdiveni de açık dubleks evimde izmir sıcaklarında soğutma ihtiyacımı mükemmel şekilde karşılıyor. İki kat toplam 130 metrekare alanı komple soğutabiliyorum. Wifi özelliği iphone ile çalışmıyor diyorlardı ve servis de aynı şeyi söyledi ancak biraz araştırma sonrası bu sorunu da çözdüm. Performans olarak klimadan çok memnunum.

Ben klimayı trendyol üzerinden aldım. Fiyat bayiye göre çok uygundu. Servis kurup gittikten sonra klima üzerinde tamamen kozmetik ile alakalı bir çatlak fark ettim. Kargoda mı oldu yoksa satıcı mı o şekilde gönderdi bilmiyorum. Ancak servisin bunu görmeme ihtimali yok. Bana söylememeyi tercih ettiler. Ben de fark edince uğraşmak istemediğim için iade etmedim.

Servis ile ilgili bir diğer şikayet edebileceğim konu klimayı istediğim noktaya bağlamadılar. Eve ilk girdiği anda bu klimanın en iyi yeri burası deyip gözüne kestirdiği noktada sürekli diretti. Sunduğum bütün alternatiflerde işi yokuşa sürdü ve sonunda çok az bir boru kullanarak kendi söylediği noktaya montajı yapıp gitti. Montajı yaptıktan sonra da maksimum performans için klima üzerinde kalan kartonpiyeri kestirmem gerektiğini söyledi. Öncesinde bir kaç cm aşağıya taksa buna gerek kalmayacaktı ve bana bilgi vermedi. Servis ismi vermek istemiyorum ancak Lg gibi bir markanın servisinden böyle bir tutum görmek kötü bir tecrübe oldu. Fakat genel olarak klimadan memnunum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: sseker

Hocam çok teşekkür ederim, bu kadar bilgiyi bu saatte veriyorsunuz. Allah razı olsun. Çerçeveletip duvara asmalık olmuş yanıtınız 🙂
    Detaylıca düşünüp inceleyeceğim. Gelişmeleri bildiririm..
    İyi geceler.

Rica ederim. Allah sizlerden de razı olsun. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

Yine besleme sorununu hat çekerek çözebilirsiniz ancak,uygun fiyatlı ve kot farkını sorun etmeyeceğiniz bir alternatif sunmam gerekirse,

Samsung AR35 veya Midea Prime serisini bir düşünmenizi tavsiye ederim. 18-24k kapasiteler mekânınız için gereken kot farkını karşılayabilmektedir.

Tabi bütçeniz yeterli ise Japon cihazlara öncelik vermek daha iyidir ancak uygun fiyatlı olarak bu cihazlara bakabilirsiniz.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: uykusuzyolcu

merhaba hocam @klima5505 güzel günler diliyorum sigma plus a karar vermişken çevremden rota climate önerisi geldi

sizin düşünceniz nedir

bazı sitelerde sonu qtxn50u bazılarında qtxb50b ile biten modeller mevcut ilk kez duydum fakat daikin in ürünü imiş sanırım

sigma plus ile karşılaştırması (sessizlik verim vb ) nasıldır

saygılarımla

Merhaba hocam. İyi akşamlar dilerim.

U ile biten seriler daha sonra çıkan serilerdir. Ürünün bileşen olarak farkı yok,iç ünite tasarımı az bir miktar değişmiş durumda.

Daikin'in alt markalarından biri ancak ürünleri Daikin üretimi değil. Özellikle bazı bayiler bu da bizim markamız,bunu da Daikin üretiyor diye öne sürebiliyor ama bunun aslı yok.

İkisi arasında Sigma Plus daha üstün gelir. Hem SEER değeri daha yüksek,hem de R32 gazlı.

Rota'lar henüz R410A gazlı. Ama bağımsız olarak yorumlarsak,yani kıyas yapmadan yorumlarsak Rota Climate de rahatlıkla tercih edilebilir. Sigma ile kıyaslarsak Sigma üstün gelir.

Rota Climate,Airfel LTXN ile birebir aynıdır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: kanlı portakal

Yaklaşık 20 metrekare. Teşekkürler

Merhaba.

12000 Btu bir klima gerekli olacaktır.

Bütçenize uygun olacak şekilde Airfel LTXN35U kodlu seriyi tavsiye edebilirim. Internet üzerinden 3750TL civarına bulunabilmektedir.

Bulunduğunuz bölgede servis ağı yaygın ise E.C.A Syplos serisi tercih edilebilir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Alkyrie

Selamlar tekrardan,

Tavsiyeniz üzerine lg’nin wifili modeli satın aldım ve yaklaşık 1 aydır kullanıyorum.

Öncelikle 65 metrekare komple açık salon ve merdiveni de açık dubleks evimde izmir sıcaklarında soğutma ihtiyacımı mükemmel şekilde karşılıyor. İki kat toplam 130 metrekare alanı komple soğutabiliyorum. Wifi özelliği iphone ile çalışmıyor diyorlardı ve servis de aynı şeyi söyledi ancak biraz araştırma sonrası bu sorunu da çözdüm. Performans olarak klimadan çok memnunum.

Ben klimayı trendyol üzerinden aldım. Fiyat bayiye göre çok uygundu. Servis kurup gittikten sonra klima üzerinde tamamen kozmetik ile alakalı bir çatlak fark ettim. Kargoda mı oldu yoksa satıcı mı o şekilde gönderdi bilmiyorum. Ancak servisin bunu görmeme ihtimali yok. Bana söylememeyi tercih ettiler. Ben de fark edince uğraşmak istemediğim için iade etmedim.

Servis ile ilgili bir diğer şikayet edebileceğim konu klimayı istediğim noktaya bağlamadılar. Eve ilk girdiği anda bu klimanın en iyi yeri burası deyip gözüne kestirdiği noktada sürekli diretti. Sunduğum bütün alternatiflerde işi yokuşa sürdü ve sonunda çok az bir boru kullanarak kendi söylediği noktaya montajı yapıp gitti. Montajı yaptıktan sonra da maksimum performans için klima üzerinde kalan kartonpiyeri kestirmem gerektiğini söyledi. Öncesinde bir kaç cm aşağıya taksa buna gerek kalmayacaktı ve bana bilgi vermedi. Servis ismi vermek istemiyorum ancak Lg gibi bir markanın servisinden böyle bir tutum görmek kötü bir tecrübe oldu. Fakat genel olarak klimadan memnunum.

Selamlar.

İzlenimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Genel itibar ile hayırlı olsun diyorum. Servisin tutumu hoş olmamış. Sizin istediğiniz montaj yeri teknik açıdan imkânsız değilse,sizin tercihiniz olan kısma monte edilmeliydi.

Genel anlamda memnun kalmanıza çok sevindim. Arıza yüzü görmeden kullanmanızı temenni ediyorum.

Ben şahsen IOS ile tecrübe etmedim. IOS tabanlı telefon sahibi olmadığım için Android ile deneme imkânım olmuştu.

Sizlerden rica etsem,siz de isterseniz https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/149364146 burada mesajı görülen forumdaşımıza da nasıl çözdüğünüzü anlatırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla...

yanıtınız için teşekkürler

saygılarımla

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba hocam. Hayırlı olsun. Nasıl bir ses acaba ? Yani ne sesine benzetebilirsiniz ? Yüksek bir ses mi ? Ne kadar mesafeden nasıl farkettiniz ?

Saygılarımla...

Alıntıları Göster

Hocam elektrik süpürgesi sesine benziyor hatta aynısı ama sanki komşu süpürüyor gibi, desibel olarak az yani. Klimayı kapatınca ses gidiyor.

• quote:

Merhaba.

Zen,tasarımından ötürü pahalanıyor aslında. Eskiden beyaz rengi çok daha uygun fiyatlıydı,siyah ve griye göre. Ama model aynı diye o aralığı da kapattılar.

Diamond da gayet iyi bir tercihtir,üst segment bir üründür. Gelişmeleri bildirirseniz memnun olurum. Hayırlı olsun.

Rica ederim,faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana... :)

Saygılarımla...

Alıntıları Göster

Tekrardan merhaba, Diamond modelini satın aldım form grup R32 gazlı modelinden(SRK35ZSX-WT). Bu hafta içi takılacakmış, takıldığında görüşlerimi bildiririm. Satan yer aynı zamanda montajı da yapıyormuş. Almadan vakum işlemini de sordum, borunun boyuna göre süresi değişiyor dediler, benim boru kısa olacağı için (balkon hemen iç ünitenin arkasında) yaklaşık 5-10 dakikalık bir işlemle tamamlanırmış. Onun dışında da içinden bakır tel geçen boruları, nem almasın diye özel bir ambalajda sakladıklarını söylediler. Benim hem model hem de satıcı ilgisi olarak içime sindi açıkçası.

• quote:

Rica ederim. Allah sizlerden de razı olsun. Faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

Yine besleme sorununu hat çekerek çözebilirsiniz ancak,uygun fiyatlı ve kot farkını sorun etmeyeceğiniz bir alternatif sunmam gerekirse,

Samsung AR35 veya Midea Prime serisini bir düşünmenizi tavsiye ederim. 18-24k kapasiteler mekânınız için gereken kot farkını karşılayabilmektedir.

Tabi bütçeniz yeterli ise Japon cihazlara öncelik vermek daha iyidir ancak uygun fiyatlı olarak bu cihazlara bakabilirsiniz.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Hocam uygun fiyatlı alternatif olarak, 18'lik Baymak Elegant Plus ya da Baymak Elegant Prime için ne dersiniz?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Teşekkürler

• Daikin Sensira 12.000 Btu FTXF35C Inverter Klima R32

Peşin 6.000'e aldım, yarın takılacak.

• 45 m2 penceresiz, güneş almayan tamamen karanlık bir alanı 20-22 derece aralığında tutmak istiyorum.Sanayi elektriği yok, nasıl bir klima önerirsiniz ? Gıda ürünü olduğu için 22 üstüne çıksın istemem, aşağı yönlü sıkıntı yok.Kimi on off 48000 btu önerdi, kimi 24000 btu inverter önerdi.Deneyimi olan birinin görüşüne ihtiyacım var.

• Merhaba @klima5505 hocam ben Sigma plus da karar kıldım fakat sonu H ile biten serinin kapasite olarak daha küçük olduğunu G nin ona nazaran daha iyi olduğunu bir bayi,

Diğer bayi ise teknik bilgi vermemekle son çıkan her zaman daha iyidir dedi😄

Sizin görüşünüz nedir H kapasiteyi düşürüyor mu

İkinci olarak köydeki evimize de klima arayışına girdik servis bağlamında sıkıntı yaşamamak adına Bosch marka aklımıza gelenlerden

Bosch klimalarda onerebileceginiz 18 lik model var mıdır

Bosch ve sigma plus karşılaştırması nasıl olur verim sessizlik vb

Teşekkürler şimdiden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uykusuzyolcu

yanıtınız için teşekkürler

saygılarımla

Rica ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Usluco

Hocam elektrik süpürgesi sesine benziyor hatta aynısı ama sanki komşu süpürüyor gibi, desibel olarak az yani. Klimayı kapatınca ses gidiyor.

Alıntıları Göster

Merhaba hocam.

Eğer rahatsız edici boyutta değilse normaldir. Bir de fan modunda deneyin,ses var mı yok mu ? Bir bakın. Sesi tahmin edebiliyorum. Bu ses,dış üniteden buhar halde gelip yoğuşan soğutucu akışkanın sesi olabilir. Sadece ısıtmada yapıyorsa durum bunu gösterir. Ama rahatsız edici boyutta olmaması şartıyla normaldir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: 1 HiT u DowN

Tekrardan merhaba, Diamond modelini satın aldım form grup R32 gazlı modelinden(SRK35ZSX-WT). Bu hafta içi takılacakmış, takıldığında görüşlerimi bildiririm. Satan yer aynı zamanda montajı da yapıyormuş. Almadan vakum işlemini de sordum, borunun boyuna göre süresi değişiyor dediler, benim boru kısa olacağı için (balkon hemen iç ünitenin arkasında) yaklaşık 5-10 dakikalık bir işlemle tamamlanırmış. Onun dışında da içinden bakır tel geçen boruları, nem almasın diye özel bir ambalajda sakladıklarını söylediler. Benim hem model hem de satıcı ilgisi olarak içime sindi açıkçası.

Alıntıları Göster

Merhaba.

Hayırlı olsun. Boru metrajına göre vakum süresi değişir. Çünkü boru ne kadar uzun olursa,sistemde bulunacak hava miktarı da o kadar fazla olur.

O 5-10 dakikalık ifadesinin 10 dakika olan kısmı geçerli olursa daha iyi olur. Esasen 5 dakikada vakum biter,borularda hava kalmaz. Borular nemden korunarak saklansa bile montaj esnasında borunun içerisine girecek hava,içerisinde nem bulundurur. O nedenle nemin de negatif basınç altında buharlaşıp çıkması adına vakumu uzun tutmak faydalıdır. Şu an için satış ve servis sorumlusu olan kişiler işine hakim ve açıklamaktan kaçınmayan bir yapıya sahip gibi görünüyorlar. Montajın da aynı kalitede gerçekleşmesini temenni ediyorum.

Gelişmeleri merakla bekliyor olacağım.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 24562457245824592460
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.