Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2459. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
57.074
Cevap
697
Favori
4.415.425
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
64. Sırada  bugün en iyi #21
Sayfa: önceki 24572458245924602461
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sseker

Hocam uygun fiyatlı alternatif olarak, 18'lik Baymak Elegant Plus ya da Baymak Elegant Prime için ne dersiniz?

Alıntıları Göster

Merhaba hocam. Çok yoğun olmayan ve soğutma maksatlı kullanımlar için düşünülebilir olarak yorumluyorum. Ancak yoğun kullanım olacaksa diğer alternatiflere öncelik vermekte fayda vardır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: kanlı portakal

Teşekkürler

Rica ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: ysuleymany

Daikin Sensira 12.000 Btu FTXF35C Inverter Klima R32

Peşin 6.000'e aldım, yarın takılacak.

Merhaba. Hayırlı olsun. Montaj gerçekleşti mi ?

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: x2X2

45 m2 penceresiz, güneş almayan tamamen karanlık bir alanı 20-22 derece aralığında tutmak istiyorum.Sanayi elektriği yok, nasıl bir klima önerirsiniz ? Gıda ürünü olduğu için 22 üstüne çıksın istemem, aşağı yönlü sıkıntı yok.Kimi on off 48000 btu önerdi, kimi 24000 btu inverter önerdi.Deneyimi olan birinin görüşüne ihtiyacım var.

Merhaba.

45m² penceresiz güneş almayan alana 48000 Btu kapasite "kesinlikle" gerekmez. Mining sistemi falan olsa,yani ekstradan ısı üreten ekipmanlar olsa neyse. 48'lik monofaze cihaz da bulunur ama bu kapasiteye gerek yok.

Ama hem pencere yok,ısı kazancı az ve üstelik güneş almıyor. Bu alanda 48000 Btu'nun işi yok.

Anladığım kadarıyla klimanız bakım vb. işlemler haricinde sürekli açık kalacak. Böyle bir uygulamada Inverter'in tasarrufu daha fazla olur.

24000 Btu bir duvar tipi inverter klima yeterli olacaktır.

Max. bütçeniz nedir ?

Ayrıyetten tavan yüksekliği nedir ?

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: uykusuzyolcu

Merhaba @klima5505 hocam ben Sigma plus da karar kıldım fakat sonu H ile biten serinin kapasite olarak daha küçük olduğunu G nin ona nazaran daha iyi olduğunu bir bayi,

Diğer bayi ise teknik bilgi vermemekle son çıkan her zaman daha iyidir dedi😄

Sizin görüşünüz nedir H kapasiteyi düşürüyor mu

İkinci olarak köydeki evimize de klima arayışına girdik servis bağlamında sıkıntı yaşamamak adına Bosch marka aklımıza gelenlerden

Bosch klimalarda onerebileceginiz 18 lik model var mıdır

Bosch ve sigma plus karşılaştırması nasıl olur verim sessizlik vb

Teşekkürler şimdiden

Merhaba @uykusuzyolcu hocam,

Sonu H ile biten cihazın max. kapasitesinde düşüş var. Ancak nominal kapasite aynı ve verim de düşüş göstermemiş.

Dış ünitenin tasarımında farklılık mevcut. G ile H'nin dış ünite tipleri farklı. Ama görünen o ki kompresör güçleri azaltılmamış. Bu nedenle H'yi tercih edebilirsiniz.

Ama şu var,G serisi de demode olmuş değil. H çıkalı daha çok kısa zaman oldu. İçinize sinmezse + daha uygun fiyata bulursanız G de tercih edebilirsiniz. Ama G'den de önce olan E ile biten Plus serisi artık kalmadı. H çıkınca şimdi,G ile biten serilerin stokları bitince onu da piyasadan çekerler.

H,güncellik bakımından daha avantajlı ve git gide bu marka özelinde tek seçenek olacaktır.

Bosch markasında,bütçenize en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Bosch klimaları Alman Teknolojisi vs. diye pazarlıyorlar ancak,Bosch klimalar Midea üretimidir. Verim açısından durumları aynıdır.

Bu bağlamda Bosch 5000 RAC kodlu seriyi tavsiye edebilirim.

İç ünite tasarımı açısından üstün olsun derseniz,fiyatı yükselmektedir ancak örnek olarak Bosch Vertu serisini tavsiye edebilirim. Midea Vertu Plus ile eşdeğerdir.

Verim olarak Sigma Plus,soğutmada az bir farkla üstün gelir (6,1 - 7,0) ancak servis olarak Bosch daha yaygın ise güvenle tercih edebilirsiniz. Bosch R410A , Sigma Plus R32 gazlıdır.

Ses konusunda Bosch bir miktar daha sessiz durumdadır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba.

45m² penceresiz güneş almayan alana 48000 Btu kapasite "kesinlikle" gerekmez. Mining sistemi falan olsa,yani ekstradan ısı üreten ekipmanlar olsa neyse. 48'lik monofaze cihaz da bulunur ama bu kapasiteye gerek yok.

Ama hem pencere yok,ısı kazancı az ve üstelik güneş almıyor. Bu alanda 48000 Btu'nun işi yok.

Anladığım kadarıyla klimanız bakım vb. işlemler haricinde sürekli açık kalacak. Böyle bir uygulamada Inverter'in tasarrufu daha fazla olur.

24000 Btu bir duvar tipi inverter klima yeterli olacaktır.

Max. bütçeniz nedir ?

Ayrıyetten tavan yüksekliği nedir ?

Saygılarımla...

Alıntıları Göster

Merhaba,

öncelikle net cevabınız için tesekkürler.Tavan yüksekliği 2.7 metre.Giriş kat, depo gibi karanlık, dört tarafı duvar kullanacağım bir alan.

Bütçe belirlemedim ama en uygun maliyetle bu işin altından kalkabilecek cihazı almak niyetindeyim.Yani mümkünse 8- 10 bine kadar önerilerinizi değerlendirmek isterim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • klima5505 kullanıcısına yanıt

Teşekkürler.

Montaj bugun yapıldı. 5 dakika civarı vakumlama yaptılar. Az olmadı mı, dedim. Vakumlama süresi önemli değil, önemli olan Vakumlama cihazının göstergesi, gösterge eksi bilmem kaça gelince yeterli oluyor dediler.

Şimdilik sorun yok. Ses ilk kademe fanda çok çok az. (20db)

Hocam tekrardan tesekkür ederim yardimlariniz icin. Bir haftadir baska islerle mesguldum klima bakamadim hala. Yarin kismet olursa LG, Mitsubishi ve Toshibaya ugramak istiyorum. Asil en sicak LG ye bakiyorum, klimayi pek sevmedigimden cok da kullanman. Senede en fazla iki ay kullanirim sogutma amacli ve bir ay da isinmak icin. Fakat süphem var LG bu vakumlama ve boru uzunluguna göre gaz ekleme olayindan haberi varmidir diye.

Simdi kafama takilan olay, surda https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/149349242 multi cihazlardan bashediyorsun hocam. Benim dairede üc tane klima takmak icin üc odada borular var. Iki odaya klima düsünüyorum ve ücüncüsüne de (giyinme odasi) simdilik düsünmüyorum. Acaba burda multi cihaz mi baglanmasi gerekiyor? Yoksa tek tek ic üniteye göre birer tane de dis ünite mi gerekir? Bir oda 33m2, biri 12m2 ve digeri 9m2. 33m2 ve 12m2 klima takilacak.

Edit: hocam bugün Mitsubishi Heavy ve Toshiba bayiye gittim. Mitsubishi premium serisini multi sistem tek dış ünite olarak önerdi. 3 Klima. 18000, 2x 9000. Toplam fiyat olarak 23530 TL dendi. Tek tek üç dış ünite ile alınırsa fiyat 2000 TL daha yüksek. Satıcı baya emin konuştu. Vakumsuz iş yapmadiklarini ve 7 metre üzeri boruda gaz eklediklerini söyledi kendinden. Zaten Mitsubishi bu işlemleri şart koyuyormuş bayiye.

Toshibada ise Shorai yoktu. Eski model dendi. Fakat kulağa baya uygun gelen 50% kampanya vardı. Toshiba Seiya R32 1x 16000 1x 10000 BTU multi sistem olarak 12500 TL. Şimdi kestiremedim bu iyi bir fiyat mi yoksa standart mi? Ve bu Seiya Mitsubishi premium serisinden çok mu daha kötü? 16000 de 33m2 odaya az gelebilir mi acaba? Ufak odaya klima şart değil iki tane de iş görür. Hatta ilk gittiğim iklimsa bayi de dendi ki 18000 BTU üç odayı da sogutur dedi.

Yani kafa baya bir karisti. LG ye hiç gitmedim. Sanırım en kötü ihtimal bu Seiya RAS-16J2KVG-TR LG artcool dan iyidir öyle değil mi?

Edit: kampanya daki Toshiba buydu hocam https://www.akakce.com/klima/en-ucuz-toshiba-multi-ic-uniteler-10-000-btu-h-16-000-btu-h-fiyati,685358982.html

İçimdeki ses diyor ki Mitsubishi doğru karar. Ama belki Toshiba çok da kötü değil ise o da olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sele81 -- 9 Haziran 2021; 17:13:51 >

@klima5505 hocam karşınızda böyle işlerde en kararsız insan var :) bu halde ilk olarak evimiz için kafamda netlestirdigim sigma plus da muallakta kaldım. Sizin tercihiniz ne olurdu sigma Bosch arasında ( Adana merkezdeki ev için )

Sabırlı yanıtlarıniz için çok teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Merhaba hocam. Çok yoğun olmayan ve soğutma maksatlı kullanımlar için düşünülebilir olarak yorumluyorum. Ancak yoğun kullanım olacaksa diğer alternatiflere öncelik vermekte fayda vardır.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Hocam teşekkür ederim. Keşif için servis yetkilisi arkadaşlar geldiler. 15 metreyi destekleyen ve içten besleme yapılabilir Mitsubishi SRK45SP önerdiler. Bu cihaz hakkında yorumlarınızı alabilir miyim?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Merhaba hocam. Hayırlı uğurlu olsun. Arıza yüzü görmeden kullanmanızı temenni ediyorum.

Vakum işlemini atlamadan yapmaları güzel olmuş. Gıyaplarında şahsım adına kendilerine teşekkür ediyorum.

Dış ünitesi tam olarak 24000 Btu'luk diğer modellerinin boyutundadır. 12000-15000 Btu gereken yerlere bütçeye göre çokça tavsiye etmemin sebebi de bu aslında,çok güçlü bir cihazdır.

1000 lira zamlanmadan almanız da çok iyi bir ayrıntı. Ne yazık ki fiyatlar yükseliyor da yükseliyor...

HomeWhiz konusunda hiç sıkıntı yaşamadan bağlananlar da var,bağlantı sorunu yaşayanlar da var. Bu husustaki gelişmelerinizi bildirirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster

hocam sizi tekrar rahatsız edeceğim.

arçelik 12660 almıştım belki hatırlarsınız.

en düşük fanda 22 derecede kullanıyorum.

çalıstırdıktan 30 dk sonra falan performansı değişiyor , o soguk havadan daha ılık bir hava üflüyor.

o sırada fanı falan arttırsam yine ilk başlangıçtaki performansa dönüyor.

bu normal mi ?

Hocam tekrardan merhaba 1 ay sonra, Mitsubishi enviro 18lik modelde karar kıldım ancak fiyatı bana aşırı gereksiz geldi 12-12,5k arası fiyat verdiler. Bende Samsung AR18TXCAAWK/SK Wind-Free Premium Plus A++ 18000 lik modele yöneldim. Arada dağlar kadar fark olmayacak derseniz 1-2 gün içinde bunu taktıracağım. Son olarak bu model hakkında bilginiz varsa fikrinizi almak isterim. Teşekkürler

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: x2X2

Merhaba,

öncelikle net cevabınız için tesekkürler.Tavan yüksekliği 2.7 metre.Giriş kat, depo gibi karanlık, dört tarafı duvar kullanacağım bir alan.

Bütçe belirlemedim ama en uygun maliyetle bu işin altından kalkabilecek cihazı almak niyetindeyim.Yani mümkünse 8- 10 bine kadar önerilerinizi değerlendirmek isterim.

Alıntıları Göster

Merhaba. Rica ederim.

Zannediyorum ki burada kullanacağınız klima konfor amaçlı olmayacak. Bu nedenle ek özellikler lâzım olmayacaktır.

Altus ALK2420 uygun fiyatlı olarak tercih edilebilir.

Sıralama yapacak olursak,

LG Dual Eco

Arçelik 24325

Altus ALK2420

Bu cihazlar birebirdir,eşdeğerdir.

LG'nin iç-dış ünite arasında bakır boru kullanıyor olması bir avantajdır,Arçelik-Altus alüminyum kullanır.

Alternatif olarak Viessmann Dynamic (Montajı ücretlidir)

Samsung AR35

marka ve modellerini tavsiye edebilirim.

Sadece temel özellikler lâzım ise Altus ALK 2420 yeterlidir.

Diğer türlü sıralama yapacak olursak,

LG Dual Eco

Arçelik 24325

Altus ALK 2420

Viessmann Dynamic

Samsung AR35

Şeklinde bu sırayla tercihte bulunmanızı tavsiye ederim. 10.000TL bandında alternatifleri artırabilirsiniz ancak bu cihazlar da talebinize karşılık verecektir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: ysuleymany

Teşekkürler.

Montaj bugun yapıldı. 5 dakika civarı vakumlama yaptılar. Az olmadı mı, dedim. Vakumlama süresi önemli değil, önemli olan Vakumlama cihazının göstergesi, gösterge eksi bilmem kaça gelince yeterli oluyor dediler.

Şimdilik sorun yok. Ses ilk kademe fanda çok çok az. (20db)

Rica ederim. 5 dakikalık vakum yeterlidir. Yani klimanıza vakum yapılmış diyebiliriz.

Memnun kalmanıza çok sevindim. Arıza yüzü görmeden kullanmanızı temenni ediyorum.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Sele81

Hocam tekrardan tesekkür ederim yardimlariniz icin. Bir haftadir baska islerle mesguldum klima bakamadim hala. Yarin kismet olursa LG, Mitsubishi ve Toshibaya ugramak istiyorum. Asil en sicak LG ye bakiyorum, klimayi pek sevmedigimden cok da kullanman. Senede en fazla iki ay kullanirim sogutma amacli ve bir ay da isinmak icin. Fakat süphem var LG bu vakumlama ve boru uzunluguna göre gaz ekleme olayindan haberi varmidir diye.

Simdi kafama takilan olay, surda https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/149349242 multi cihazlardan bashediyorsun hocam. Benim dairede üc tane klima takmak icin üc odada borular var. Iki odaya klima düsünüyorum ve ücüncüsüne de (giyinme odasi) simdilik düsünmüyorum. Acaba burda multi cihaz mi baglanmasi gerekiyor? Yoksa tek tek ic üniteye göre birer tane de dis ünite mi gerekir? Bir oda 33m2, biri 12m2 ve digeri 9m2. 33m2 ve 12m2 klima takilacak.

Edit: hocam bugün Mitsubishi Heavy ve Toshiba bayiye gittim. Mitsubishi premium serisini multi sistem tek dış ünite olarak önerdi. 3 Klima. 18000, 2x 9000. Toplam fiyat olarak 23530 TL dendi. Tek tek üç dış ünite ile alınırsa fiyat 2000 TL daha yüksek. Satıcı baya emin konuştu. Vakumsuz iş yapmadiklarini ve 7 metre üzeri boruda gaz eklediklerini söyledi kendinden. Zaten Mitsubishi bu işlemleri şart koyuyormuş bayiye.

Toshibada ise Shorai yoktu. Eski model dendi. Fakat kulağa baya uygun gelen 50% kampanya vardı. Toshiba Seiya R32 1x 16000 1x 10000 BTU multi sistem olarak 12500 TL. Şimdi kestiremedim bu iyi bir fiyat mi yoksa standart mi? Ve bu Seiya Mitsubishi premium serisinden çok mu daha kötü? 16000 de 33m2 odaya az gelebilir mi acaba? Ufak odaya klima şart değil iki tane de iş görür. Hatta ilk gittiğim iklimsa bayi de dendi ki 18000 BTU üç odayı da sogutur dedi.

Yani kafa baya bir karisti. LG ye hiç gitmedim. Sanırım en kötü ihtimal bu Seiya RAS-16J2KVG-TR LG artcool dan iyidir öyle değil mi?

Edit: kampanya daki Toshiba buydu hocam https://www.akakce.com/klima/en-ucuz-toshiba-multi-ic-uniteler-10-000-btu-h-16-000-btu-h-fiyati,685358982.html

İçimdeki ses diyor ki Mitsubishi doğru karar. Ama belki Toshiba çok da kötü değil ise o da olabilir.

Rica ederim hocam.

Multi cihaz bağlanması mümkündür ancak ayrı ayrı klimalar da alabilirsiniz. İşçilik ve malzeme fiyatı sizde çok çıkmaz,çünkü tesisatlar hazır. Ancak ürün maliyeti farklı olur.

Shorai eski model değil de ellerinde olmadığı için öyle demişler. Seiya bir alt seridir. Multi'de iç ünite modeli pek fark etmiyor çünkü verim vb. farkları dış ünite belirliyor daha çok.

Multi'de net konuşmamız için aslında dış ünite güçlerini de bilmemiz gerekir.

Eğer iç üniteler aynı anda çalıştırılmayacaksa Toshiba'nın kampanyalı versiyonu tercih edilebilir,fiyatı da cazip.

Mitsubishi Heavy Premium daha üstün bir üründür. Ancak Toshiba da kötü değildir.

Mümkünse teklif aldığınız Mitsubishi Heavy için iki iç üniteli seçenek üzerine de fiyat alabilir misiniz ? Ona göre kıyaslama yaparsak daha iyi olur. Bir de 3 iç üniteli ve 2 iç üniteli seçenekler için dış ünite gücünü öğrenebilir misiniz? Yani kaçlık dış ünite ile kombine edip bu fiyatı verdiler ?

Bütçeniz Mitsubishi için yeterli ise ilk tercih bu olmalıdır. Ancak bütçeniz aşıyor ise Toshiba'ya yönelebilirsiniz ki bu da kaliteli bir markadır ve kaliteli ürünler üretir. LG'den daha iyi olacaktır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: sseker

Hocam teşekkür ederim. Keşif için servis yetkilisi arkadaşlar geldiler. 15 metreyi destekleyen ve içten besleme yapılabilir Mitsubishi SRK45SP önerdiler. Bu cihaz hakkında yorumlarınızı alabilir miyim?

Alıntıları Göster

Rica ederim hocam.

Açıkçası ZSP'yi genel anlamda tavsiye etmemekteyim. En alt seri olduğu için tam olarak Heavy kalitesini yansıtmıyor. En azından Premium ZS ile kıyaslarsak bu şekilde.

Ama sizin durumunuz farklı,özel. Yani ortada uygulama bakımından bir çıkmaz var. Bu cihaz için bütçeniz yeterli oluyorsa,bu çıkmazdan kurtulabilmeniz adına tavsiye edebilirim. Çok çok böyle yerin dibine gömülecek bir cihaz değil. Öyle olsa dostane bir tavsiye olarak tek seçenek bile olsa almayın derdim şahsen. Ama o kadar da kötü değil,giriş sınıfı bir cihazdır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: the_dr

hocam sizi tekrar rahatsız edeceğim.

arçelik 12660 almıştım belki hatırlarsınız.

en düşük fanda 22 derecede kullanıyorum.

çalıstırdıktan 30 dk sonra falan performansı değişiyor , o soguk havadan daha ılık bir hava üflüyor.

o sırada fanı falan arttırsam yine ilk başlangıçtaki performansa dönüyor.

bu normal mi ?

Alıntıları Göster

Merhaba hocam. Rica ederim,rahatsız etmiyorsunuz.

Düşük fan hızında cihaz ısı transferini tam olarak gerçekleştiremediği için bu durumun olması normaldir. Isıtmada da aynı olay söz konusu olacaktır.

Kompresör frekansı,düşük fan hızına oranla yüksek kalırsa evaporatörde (iç ünite peteklerinde) karlanma meydana gelebilir. Isıtmada ise sistem basıncı yükselmeye başlar. Bunlara önlem olarak cihaz frekansını düşürecektir,normaldir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: uykusuzyolcu

@klima5505 hocam karşınızda böyle işlerde en kararsız insan var :) bu halde ilk olarak evimiz için kafamda netlestirdigim sigma plus da muallakta kaldım. Sizin tercihiniz ne olurdu sigma Bosch arasında ( Adana merkezdeki ev için )

Sabırlı yanıtlarıniz için çok teşekkür ederim

Merhaba hocam :)

Sigma ile Bosch arasında,merkezde servis olarak aralarında fark olmayacağınız varsayarak Sigma Plus serisini tavsiye ederim. Yaz sıcaklarıyla daha iyi baş edebilecek,soğutma verimi daha yüksek bir cihazdır. O nedenle Sigma üstün gelir.

Rica ederim :)

Saygılarımla...

hocam teşekkür ederimi, bir soru daha sorayım müsait olursanız

çalıstırdıgım süre boyunca hiç hortumdan su geldiğine şahit olmadım ara ara bakıyorum 1 damla bile akmıyor. kıvrık falan değil drenaj için uygun pozisyonda.

• quote:

Orijinalden alıntı: lostpath

Hocam tekrardan merhaba 1 ay sonra, Mitsubishi enviro 18lik modelde karar kıldım ancak fiyatı bana aşırı gereksiz geldi 12-12,5k arası fiyat verdiler. Bende Samsung AR18TXCAAWK/SK Wind-Free Premium Plus A++ 18000 lik modele yöneldim. Arada dağlar kadar fark olmayacak derseniz 1-2 gün içinde bunu taktıracağım. Son olarak bu model hakkında bilginiz varsa fikrinizi almak isterim. Teşekkürler

Merhaba hocam.

Samsung'un kendi üretimi olan cihazlarından uzak durmanızı tavsiye ederim. Klima konusunda Samsung başarılı değil. İleride başlayan ses sorunları,kart arızaları gibi sorunlar baş gösterebiliyor. Bu nedenle uzak durmanızı tavsiye ederim.

Mitsubishi Enviro ile kıyasla arada kalite farkı da önemli ölçüde olacaktır. İmkânınız varsa Mitsubishi'ye tekrar şans vermek isterseniz bir de HaRe serisi için fiyat alınız.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 24572458245924602461
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.