Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2377. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (2 Mobil) - 7 Masaüstü2 Mobil
5 sn
57.076
Cevap
697
Favori
4.415.498
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
84. Sırada  bugün en iyi #6
Sayfa: önceki 23752376237723782379
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @klima5505 hocam merhaba 5x5 m ofis ana ofis odası (klima burada bulunacak) ve 3x2 m giriş var. Soğutma ve ısıtma amaçlı klima öneriniz var mıdır. Yardımınız için teşekkürler şimdiden

Max bütçe 5000 tl

• Hocam gree den aldım klimayı bugün montajını yaptılar duvara tam yapışmadı klima normal mi bu
    Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karqasa

125 m2 3+1 daire için hem sıcak hem soğuk şeklinde önerdiğiniz klima var mıdır ? Koku yapmaması ve ses az olmalı en önemli önceliğim bunlar 5.000 TL limitim var gerçekten iyi dediğiniz makina için de yukarı çıkabilirim

Merhaba.

Klimayı kullanacağınız alan kaç m^2 acaba ?

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Manav

Merhaba

Aşağıda linkteki ürünmüdür acaba Samsung AR35 ayrıca spilit yazıyor ama klima üzerinde digital inverter yazıyor kafam karıştı.

https://www.hepsiburada.com/samsung-ar24txhqasi-sk-ar35-a-24000-btu-duvar-tipi-split-klima-silver-p-HBV00000STXFF

Merhaba.

Doğrudur,linkteki cihazı kastettim. Digital Inverter,Samsung'un kendi üretimi olan cihazlara vermiş olduğu bir adlandırmadır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: xxbarosxx

Piyasa ikiye bölünmüş durumda sizde gree ve gree üretimi olan malları övüyorsunuz. Başka bir yerde bu ürünlerin çok kötü olduğu söylenip midea ve üretimi olan mallar öneriliyor. Şimdi kime inanacağız? Evimde midea mission var açıkcası memnunum. Ama çokta kaliteli bir malzeme kalitesi yok. Şimdi Manisa Akhisar'da bir klima almam gerek fakat ne alacağım? Piyasada midea yok. Olsa bile çok para. Samsung ar35 midea üretimi ama değerlerini beğenmedim. Airfel diyen var. Oda midea üretimi ama mideayı savunan adam bile uzak dur o makineden diyor. Ben anlamadım. F/p sorunsuz az yakan ne alacağız biz 12 btü?

Merhaba.

Şahsen Gree'yi Gree olduğu için değil,fiyatına göre iyi olduğu için tavsiye etmekteyim. Midea da bütçeye göre tavsiye ettiğim cihazlardan biridir.

Gree,Midea ve Haier klima konusunda en büyük pazar payına sahip markalardan 3'üdür. Türkiye'deki markalar da dahil olmak üzere birçok markanın klima ürettirdiği markalardır.

Söz konusu markalar için muhakkak şikayetler var. Bu Japon cihazlar için de geçerli. Üstelik söz konusu Japon dahi olsa sadece 1 klima için değil,büyük VRV/VRF sistemlerinde de söz konusu olabiliyor.

Çin tarafında bu 3 marka öncüdür.

Kore tarafında LG öncü konumda.

Japon kısmında günümüz için Mitsubishi Electric/Heavy - Daikin - Panasonic - Fujitsu/General vb. markalar mevcut.

Malzeme kalitesi açısından ve performans açısından fiyatına göre iyi ürünler sunan markaların adı daha çok geçmektedir. Tabi bu cihazlardan Japon kalitesi ve performansı (Japon menşeili firmaların cihazlarında bile kalite düşüşü varken) beklemek yanlış olur.

Üretici markalar ile bu markalara klima ürettiren markaların cihazları arasında performans farkı yok.

Örneğin Midea Prime'nin verim değeri ne ise,Samsung AR35'in de aynı.

Veya Gree Viola ile Demirdöküm A5 (tek farkı R32 olması) aynı durumda.

Midea'nın distribütörü Modern Klima Teknolojileri idi. Midea ile anlaşmaları bitince Haier ile anlaştılar. Böylelikle Midea,piyasada kendi adıyla pek görünmemeye başladı. Özellikle arayan bulur ancak normal bir araştırmada bu cihaza ulaşmak zorlaştı.

Olsa bile dediğiniz gibi fiyatı ederinden çok yukarı çıktı. Böyle bir durum söz konusuyken Midea adında olmayıp Midea üretim olan cihazlar daha mantıklı oluyor.

Midea'yı savunup Airfel'den uzak dur demek mantıksız bir önerme olur. Servis açısından yapılan bir yorum ise bu da bölgeden bölgeye değişir. Ancak söz konusu cihaz kıyaslaması ise Midea ile Airfel arasında sadece üzerindeki marka etiketi farklı.

Midea,Airfel'e üretince farklı kompresör,farklı fan motoru,farklı teknoloji-tasarım kullanmıyor.

Airfel LTXN , Midea Blanc ile aynı cihazdır.

Samsung AR35 ise Midea Prime ile veya Midea Blanc'ın R32 gazlı olanı ile eş tutulabilir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: myakup04

@klima5505 hocam merhaba 5x5 m ofis ana ofis odası (klima burada bulunacak) ve 3x2 m giriş var. Soğutma ve ısıtma amaçlı klima öneriniz var mıdır. Yardımınız için teşekkürler şimdiden

Max bütçe 5000 tl

Merhaba hocam.

Bütçenizi bir miktar daha artırma imkanınız varsa Arçelik 12660'ı tavsiye edebilirim. Max. bütçenize göre alternatifler sunacağım ancak aklınızda bulunması adına belirtmek istedim.

Yine Arçelik çatısı altında 15325 kodlu cihazı tavsiye edebilirim. 14500 Btu'dur,mekânınıza fazla gelmez. 12660 da 12000 Btu olup daha üstün ve performanslı bir modeldir.

Eğer ısı kayıp/kazancı çok ise,cam alanı fazla ise veya çatı katı ise bu durumda 18000 Btu tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bu durumda alternatif olarak 18000 Btu için bütçenize uygun olacak şekilde Samsung AR35 serisini tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: fen_bil

Hocam gree den aldım klimayı bugün montajını yaptılar duvara tam yapışmadı klima normal mi bu

Merhaba hocam. Hayırlı olsun,arıza yüzü görmeden kullanmanızı temenni ediyorum.

Eğer duvarınız tam mastarlanmamış ise,sıva tam olarak düz değil ise duvardaki engebeden dolayı bu meydana gelebilir. Bu da gözle değil,düz bir demir profil veya dümdüz olan bir ahşap kalas ile tespit edilebilir. Eğer duvarınızda sıva hatası varsa bu durum söz konusu olacaktır.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Maksimum 35-40 m2 arası hocam
  • Merhaba mersinde oturan bir arkadaşım greeden fairy 18lik modelini alacakmış. Nasıldır bir sakıncası varmıdır önerir misiniz 7 civarına alacakmış. Yorumlarınız için teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Maksimum 35-40 m2 arası hocam

Merhaba hocam.

Binanızda yalıtım var ise 18000 Btu yeterli olacaktır.

Bütçenize uygun olacak şekilde ;

-Samsung AR35

-Viessmann Dynamic

-Arçelik 18325

marka modellerini tavsiye edebilirim.

Viessmann'ın fiyatı bir miktar daha yukarıda. Eğer bütçenizi artırma imkanınız varsa tercih edilebilir bir cihazdır.

Arçelik servis yaygınlığı açısından faydalıdır. Isıtma ağırlıklı olduğu için listenin sonuna ekledim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: sonbaharrr

Merhaba mersinde oturan bir arkadaşım greeden fairy 18lik modelini alacakmış. Nasıldır bir sakıncası varmıdır önerir misiniz 7 civarına alacakmış. Yorumlarınız için teşekkürler.

Merhaba hocam.

Arkadaşınız için Gree üretim için bir de Sigma Plus INVDMG serisine bakmasını tavsiye ederim. Ek özellikler önemli değil ise daha uygun fiyata alınma imkanı vardır.

Diğer türlü Gree Fairy tercih edilebilir. Fiyat konusunda bayiden fiyat aldıysa fiyat konusunu görüşmesini tavsiye ederim. Ne kadar uyguna alırsa o kadar kârdır.

Saygılarımla...

Arçelik olursa internet sitesi üzerinden %30 indirimim var
    5.779 TL şuan ki fiyatı bana 4000 filan geliyor sizce bu fiyatta lider olur mu

Ama ısıtma yok demişsiniz kafam karıştı
    Merhabalar benimde 18000btu klima arıyorum ama siyah veya gri olmak zorunda dekor açısından Samsung ar35 siyah veya gri yok mu? Ya da öneriniz var mı 6000 civarına
  • quote:

Arçelik olursa internet sitesi üzerinden %30 indirimim var
    5.779 TL şuan ki fiyatı bana 4000 filan geliyor sizce bu fiyatta lider olur mu

Ama ısıtma yok demişsiniz kafam karıştı

Merhaba.

Bu denli bir fiyat farkında çok iyi bir tercih olur. Arçelik,soğutma ağırlıklı kullanımlarda daha avantajlı. Isıtmaz diyemeyiz,ısıtma için de kullanılabilir. Bu indirim olmasaydı ilk alternatiflere bakmanızı tavsiye ederdim. Ancak indirim sonucu bu fiyata alabiliyorsanız Arçelik gayet güzel olur.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: mbkaynar

Merhabalar benimde 18000btu klima arıyorum ama siyah veya gri olmak zorunda dekor açısından Samsung ar35 siyah veya gri yok mu? Ya da öneriniz var mı 6000 civarına

Merhabalar.

Maalesef Samsung AR35'de gri renk yok.

Renk konusunda bütçenize uygun olarak Arçelik/Beko'yu tavsiye edebilirim. Tam siyah olup uygun fiyatlı olarak Arçelik 18560 Prosmart Mirror serisi örnek gösterilebilir.

Gri için ise Arçelik 18565 "Silver" Prosmart serisini tavsiye edebilirim.

Toshiba Shorai'nin Siyah renk modeli gibi,Mitsubishi Electric Kirigamine Zen gibi alternatifler de mevcut ancak fiyat seviyesi daha da yukarılara çıkıyor. 10.000TL+ civarlarına yükselebiliyor.

6000TL civarı için Arçelik tercih edilebilir. Siyah olan cihazda ön panel camlıdır.

Saygılarımla...

Hocam saygılar. Mevcutta kullandığım Vestel Bioplus 12+12 multisplit klimayı yeni ev dekoruna göre değiştirmeyi planlıyorum. Yeniden keşif de yaptırdım. Salon için (25 metrekare, kuzeybatı cephe, yalıtımlı ve ara kat) 12000 BTU iç oda için (18.5 metrekare) 7000 veya 9000 BTU uygun olur dendi. Sadece soğutma amaçlı ve yazın 3-4 ay kadar kullanılacak cihazlar.

Yeni dekorasyona göre köşeli bir tasarım ve mümkünse siyah olmasını istiyorum açıkçası. Bu talebime uyan multi split sistem araştırdım ancak denk gelemedim (önerilerinize açığım). O nedenle 2 ayrı mono spilt alıp dış üniteleri üst üste yerleştirme yoluna gideceğim sanırım. Krigamine zen serisi çok şık ancak çok pahalı. Arçelik 12560 / Beko 51260 modellerine yöneleyim dedim. Ancak sizden okuduğum kadarıyla Arçelik 12660 modelini daha başarılı buluyorsunuz ve ekseriyetle onu öneriyorsunuz.

Sizce benim tasarım ve kullanım planıma göre hangisi uygun olur ya da sizin önerebileceğiniz başka bir marka model olabilir mi?

Özellikle iç odada kullanılacak olan 9000 BTU klima sadece yazın, soğutma amaçlı ve günde toplamda 2-3 saat maksimum çalışacağından sessiz olması dışında istediğim hiçbir ek özellik yoktur. En baz modeller işimi görür diye düşünüyorum.

Sorum vesilesi ile de hemen her soruya sabırla ve ayrıntı ile cevap verdiğinizden dolayı teşekkür ediyorum, çok faydalı şeyler öğrendim kendi adıma.

• Klima alicaz fakat hiç anlamıyoruz arkadaşlar. Bu duvar tipi klimalarda illa balkonda büyük ayrı bir ek makine daha mı oluyor ? Sadece klimanın kendi sistemi yokmu
  • hocam klima satın alacağım. kararsız kaldım. Alarko Flair klima ile Samsung Wind-Free Premium AR18TSFCAWK/SK klima fiyatları neredeyse birbirine aynı. Fiyata bakmazsızın hangi klimayı tercih etmeliyim? hangi klima daha iyi? . sorum bu windfree özelliği alarko flairde olmayan bir özellik mi? eksikliğini çok mu hissederim? yardımcı olup cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: drolgu

Hocam saygılar. Mevcutta kullandığım Vestel Bioplus 12+12 multisplit klimayı yeni ev dekoruna göre değiştirmeyi planlıyorum. Yeniden keşif de yaptırdım. Salon için (25 metrekare, kuzeybatı cephe, yalıtımlı ve ara kat) 12000 BTU iç oda için (18.5 metrekare) 7000 veya 9000 BTU uygun olur dendi. Sadece soğutma amaçlı ve yazın 3-4 ay kadar kullanılacak cihazlar.

Yeni dekorasyona göre köşeli bir tasarım ve mümkünse siyah olmasını istiyorum açıkçası. Bu talebime uyan multi split sistem araştırdım ancak denk gelemedim (önerilerinize açığım). O nedenle 2 ayrı mono spilt alıp dış üniteleri üst üste yerleştirme yoluna gideceğim sanırım. Krigamine zen serisi çok şık ancak çok pahalı. Arçelik 12560 / Beko 51260 modellerine yöneleyim dedim. Ancak sizden okuduğum kadarıyla Arçelik 12660 modelini daha başarılı buluyorsunuz ve ekseriyetle onu öneriyorsunuz.

Sizce benim tasarım ve kullanım planıma göre hangisi uygun olur ya da sizin önerebileceğiniz başka bir marka model olabilir mi?

Özellikle iç odada kullanılacak olan 9000 BTU klima sadece yazın, soğutma amaçlı ve günde toplamda 2-3 saat maksimum çalışacağından sessiz olması dışında istediğim hiçbir ek özellik yoktur. En baz modeller işimi görür diye düşünüyorum.

Sorum vesilesi ile de hemen her soruya sabırla ve ayrıntı ile cevap verdiğinizden dolayı teşekkür ediyorum, çok faydalı şeyler öğrendim kendi adıma.

Merhabalar hocam.

Öncelikle 12660 serisi,sadece 12000 Btu olarak üretilmiş bir cihazdır. Bu cihazı 12000 Btu cihaz arayan forumdaşlarımıza çokça tavsiye etmemin sebebi ise diğer 12325,12560,12565 kodlu serilerden üstün olmasıdır.

Cihaz 12000 Btu ancak performans değerleri diğer 12000'liklerden daha yüksek.

9,1 SEER ve 5,1 SCOP değerine sahip bir cihazdır. Fiziksel olarak da çok doludur. Dış ünitesi 24000'lik cihazların dış ünitesi kadar.

Yani dış ünite kondanser yüzey alanı,dış ünite fan çapı ve gücüyle birlikte iç ünite boyu da daha dolgun durumda. Kompresörü gayet güçlü bir cihaz.

Bu nedenle tabi fiyatta da ister istemez artış oluyor. Arçelik'in en üst modeli konumunda olan bir cihazdır. Japon cihazların fiyatları malum.

12000 Btu arayıp da nispeten uygun fiyatlı yüksek performanslı bir cihaz için 12660 iyi bir tercihtir.

Diğer modelleri ise daha çok,normal diyebileceğimiz bir verim sınıfına sahip.

Benim tavsiyem Arçelik'in multi sistemi için bir fiyat görüşmesi yapmanız yönünde olurdu. 12560 - 09560 kodlu cihazlar multi split iç ünitelere bağlanabilir şekilde de üretilmektedir.

Yani siyah renk iç üniteleri tercih edip multi dış üniteye bağlatabilirsiniz. Multi sistemde modelin pek önemi kalmıyor. Çünkü performansa etki eden unsur dış ünitedir. Multi sistemde iç ünite modeli ne olursa olsun dış ünite aynı olacağı için pek bir fark olmuyor.

Her ne kadar 12660 güzel bir model olsa da dekorunuza uyumlu olması adına,multi tercih etme imkanınız da olacaksa 560 kodlu siyah iç üniteleri tavsiye edebilirim.

Soğutma ağırlıklı kullanımınız ve çok sık olmayan bir çalışma süresi söz konusu olduğu için 12660 yerine diğer modellerini tercih etmenizde sakınca olmayacaktır.

12660 evet,performans açısından daha üstün bir cihazdır. Ancak 560 kodlu cihazı dekoratif açıdan uyumlu olması sebebiyle tercih edecek olursanız,yanlış bir tercih olmaz.

Performans odaklı bakarsak 12660 daha iyi olacaktır.

Bu kısımda kişisel tercihinize göre karar vermenizi tavsiye ederim. Performans odaklı bir tercih olacaksa 12660,dekoratif ağırlıklı bir tercih olacaksa 560 kodlu cihazları tavsiye edebilirim. Yoğun bir kullanımınız olmadığı için ve soğutma ağırlıklı olduğu için faturada çok büyük bir fark oluşturmayacaktır.

9000 Btu cihazınız için de iki cihaz da aynı olsun derseniz,12'lik olanı siyah tercih ederseniz 9'luk olan cihazı da siyah tercih etmenizi tavsiye ederim.

Farklı olması önemli değil,9'luk cihaz en sade model olsa da olur derseniz 09325 bu mekânınız için uygun bir tercih olabilir.

Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim,sağ olun var olun. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: MrCaner

Klima alicaz fakat hiç anlamıyoruz arkadaşlar. Bu duvar tipi klimalarda illa balkonda büyük ayrı bir ek makine daha mı oluyor ? Sadece klimanın kendi sistemi yokmu

Merhaba.

Duvar tipi ve diğer "split" klimalarda 2 ayrı ünite bulunur.

Bir iç ünite ve bir dış ünite bulunmak durumundadır. Cihazın kapasitesine göre dış ünite boyutu da değişecektir.

Klima,en temel anlatımla iç ortamdan emdiği ısıyı dış ortama aktararak soğutma sağlayan bir iklimlendirme elemanıdır.

Ters Çevrim yoluyla aynı şekilde dış ortamdan emdiği ısıyı iç ortama aktararak ısıtma sağlayabilir.

Bunların gerçekleşebilmesi için iki ayrı ortamda (iç ve dış) bulunup iki ayrı ortamın havasıyla temas halinde olan ünitelere ihtiyaç duyulur.

İç ve dış ünite arasında,ısı transferini sağlayan ve sistemde devirdaim eden soğutucu akışkanı taşıyan 2 adet boru bulunur. İç ve dış ünite bu borular ile birbirine irtibatlanmış olur.

Dış ünitesi olmayan,daha doğrusu dış ünitesi de içinde bulunan portatif klimalar mevcuttur.

Ancak,duvar tipi klimalar kadar verimli değildir ve ismi kadar portatif/taşınabilir değildir. Bu nedenle verdiğiniz paraya değecek bir sonuç elde edebilmek için duvar tipi klima tercih etmeniz uygun olacaktır. Duvar tipi klima tercih etmeniz halinde bir iç mekân ünitesi(iç ünite) ve bir dış mekân ünitesi (dış ünite,halk tabiriyle motor) bulunmak zorundadır.

Buzdolaplarında benzerini gördüğümüz kompresör (buzdolabının arkasındaki siyah renkli motor),klima içerisinde bulunan haliyle dış ünitenin içindedir.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 23752376237723782379
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.