Şimdi Ara

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
13
Favori
121.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

buı konuda baştan sona kadar kendi yapmış olduğum kazanlı şömineyi resimlerle yayınlayacağım.

baştan belirtmek isterimki daha önceden herhangi bir tecrübem olmadan , doğru malzemeleri internet araştırmasıyla bularak sadece kendim uygulayarak yapıyorum..

ankarada yeralan şöminecilerle görüştüğümde ya çoğunun farklı yalıtım malzemelerinden haberi olmadan ezbere iş yaptığını, yada işi en kolayından ve kalitesiz malzeme ile yaptığını gördüm.
    benim yaptığım sistemde yapacak olanlarında çok fazla rakam istedikleri görünce kendim yapmaya devam ettim..

fotolarla birlikte açıklamalar ve dikkat edilmesi gerekenler yayaınlanacaktır...

• evi satın almadan önceki hali ilk iki resimde mevcut belirli yerdeki mermerler kırılmış olduğu net olarak görünmekte ...

sadece mermerleri değiştirmek için eve gelen iki mermerci oldu ve verdikleri fiyat 800-1000 tl gibi bir rakam oldu...

sanırım olayın gelişimii böyle başlamış oldu :) bu kadar para vereceğime yenisini yaptırım diye düşünmeye başladım ..

• sonrakii iki fotoda ilk defa yaktımkii herhangi bi yerinde kaçak ,, baca çekmemezliği gibi bir durum mevcutmu diye ..zaten ilk yakış olduğuu için şömine başında sürahiyi görebilirsiniz..:)

ama herhangi bir sorun çıkmadı.. işlevsel olarakk çalışıyorduu fakat eski tip açık şömine olmasından dolayıı sadece önüne ısı veren bir sistemdi..

buna rağmen bu haliyle baya biir süre yaktık..

daha sonra internetten fiyat araştırmalarına başladım.. zaman buldukça şöminecilere gittim...

fiyatlar arasında muazzam fark var 3500- 7500 tl
    bende farkın oluşumlarına baktım... kullanılan malzeme , ısı odası yalıtımları fark ediyor, çelik baca uzunluk farkı ( çünkü bu işinde çakallıkları var ), giydirmenin nasıl ve ne olacağı gibi..

ilerleyen bölümlerde neler olduğuna nelere dikkat edilmesi gerektiğini daha detaylı anlatıcam ..

en sonunda istediğimm malzemelerden oluşan min. 5000-8000 tl arasına çıkacağını anladıktan sonra kendimm yapmaya karar verdim ....

ilk iş eski şöminenin yıkılması idi eski şömine çok sağlam olmadığı için aslında yıkım kolay oldu desem yalan olmucaktır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisveozgur -- 25 Şubat 2014; 23:53:44 >

• takipteyiz
    güzel bir çalışma olduğu inancındayım
  • şömineyii yıkarken dikkat edilmesi gerekenler....

taban muhakkak koruma altına alınmalı ( bittikten sonra 2 adet parke değişmek zorunda kaldım )
    çıkacak toz muazzam olacak eşyalar koruma altına alınmalı ( ben hışır torba ile hallettim )

çıkacak olan moloz inanılmaz fazla boll mmiktarda olduğundan 20-25 çuval olmalı

şömine iç kapağı olduğu kısım ağız olarak geniş olduğundan oluşan kurum çok fazla tozomamsı amacıyla önceden temizlenmeli ..

kırmaya en ortadan başlamak daha mantıklı en güçlü kısım orası sonra düşen parçaların içerde kalmasını sağlıyor..

ben kazma ile rahatça kırabildim ... baca kısmını ağır bir çekiç ile kırdım ..

kırma işlemii yaklaşık tek başıma 2 günümüü aldı..

buda molozlar temizlenmiş hali

• iyi bir şey çıkacağa benziyor hocam kolay gelsin
  • bukadar kırılıp döküldükten sonra ısı odası sistemini genişletmeye karar verdim..

evin mimarisi gereği şömine odası üzerinde iç balkon vardı ve haliyle eski baca sistemiburdanda geçiyordu ..

burada bir ısı odası daha oluştururak evin merdiven tarafına açılan bir menfezle 3. kata da ısıyı paylaştırabileceğimi düşündüm ve iç balkondaki bacayıda kırmaya karar verdim .

iç balkon için fikir vermesi maksatlı foto....

ve sonrasında bacanın kırılmışş hali
    ve tabi yine oluşan molozlar
     KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

daha sonra ısı odası ile alakalı bir fikir daha oluştu ve ikinci katta olan merdiven boşluğunun ısıtması için olan menfez çıkışından salonun diğer tarafı için aşağı kata bir tane daha menfez açmak ... hemen bu menfezleride açtım
     KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

bu arada bizim bacanın çıkış şekli biraz değişikti çelik baca borusunun baştan sona kadar gitmesi için bacanın dışarda olan çıkış kısmındada değişiklik yapmak zorunda kaldım .. daha doğrusu orayıda kırarak çelik boru için hazırlamak zorunda kaldım .. baca açıkta olduğu için önce boruyu almak zorundaydım .. borunun nasıl olduğu ve çıkan moloz hakkında fikriniz olması için resimler aşağıda
     KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisveozgur -- 26 Şubat 2014; 11:53:05 >

• not olarak eklemeliyimki.... kırılan baca yerlerinde eskiden kalma sıva üstü biriken is.. sıva komple kırılmadan çıkmıyor.. bunları kırmak hepsinden zordu ...

aybı zamanda ısı odasında is kokusu olmasını istemiyorsanız bunları mecbur kırmak zorundasınız

şu ana kadar maliyet tablosu çıkaracak olursak

baştan sona kadar 10 metre 316 l tip 18 cm çaplı çelik flex boru :540 tl
    oluşan molozların atılması :60 tl
    baca tamirinde basf emaco 88 çimento esaslı su geçirmez tamir harcı kullandım 25 kg poşet: 30 tl

şu an 630 tl :)
  • bacadan bir örnek..

yapılan işlem bacanın L yaptığı yer iki taraflı olarak borunun girebileceği kadar kırmak ve genişletmek oldu...

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

sonrasında boru geçirme işlemine başladım ..
    10 metre çelik boru ismi gibi çok flex yapıda değil önce onu söylüuüm.. önce baca üstünden geçirmeyii denedim olmadı bacanın en üst sıvasını bozuk yapmışlar girmesini sağlamak ve ittirmek çook zor oldu..

sonradan alttan iki katı açık olduğundan burdan yukarı itmeye karar verdim. sıvası bozuk olan kata geldiğinde sopa vs uzanabildiğim kadarıyla sıvadaki pütürleri azalttıp belirli bir seviyeye kadar çıkarabildim sonrada çatıdan pense ile tutatrak ve zorlayarak yukarı çektim . borunun kalın ve kaliteli olması burda işe yaradı ve herhangi bir yırtılma olmadı.

bu arada aldığım kazanlar piyasada enine göre adlandırılıyor yani 70 lik kazan aldım

marka ferlux ( ispanyol ) model c-20.. grubundaki eniyi kazanlardan

kullanılacak diğer malzemeler gidilmişlken alındı

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisveozgur -- 27 Şubat 2014; 23:24:47 >

• maliyet hesaplamaya devam edelim :)

kazan 1030 tl

flex kalekim :50 tl
    gazbeton yapıştırıcı :20 tl

eski alışverişle 1100+630= 1730 tl

kullanılan diğer malzemeleride hesaba katalımm şimdiden

ısı odası için kullandığım malzeme kalsiyum silikat 50x100x2.5 cm lik plakalar halinde 16 adet tanesi 7€

kalsiyum silikat plaka:400 tl

resimlerde silikon gibi görünen fakat şişesi 90 tl olan seramik esaslı conta ve macun malzemesi

iki adet soğuk hava girişine destek sağlamak amaçlı havalandırma pervanesi :30 tl

yani şu ana kadar 1100+630+520= 2250 tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisveozgur -- 26 Şubat 2014; 23:26:56 >

• çok önemli konulardan biri olan ısı odasından bahsetmek istiyorum.

eğer şömineden verim almak istiyorsanız kurallara uygun ısı odası yapılması şart ...

kabaca ısı odası; yanmış gazın bacadan atılmadan önce yalıtımı yapılmış bir oda içerisinden çelik boru kullanılarak ısı alışverişini açılan menfez yardımıyla odaya tekrar vermesi diyebiliriz..
    burada şöminecilerin bazılarında olan yanılgı var sadece sıcak hava menfezi yeterli görenleri olabiliyor !!!!
    sirkulasyon ve verim istiyorsanız muhakkak alt tarafta soğuk hava girişi olmalı ki hava devridaim etsin ..

bunun dışında yalıtım için kullanılan genel malzeme aliminyum kaplı taşyünü plakalar...
    bunların yerli ve paroc isimli ithali mevcut ..kalitesii ne olursa olsun belli bir zaman sonra taşyünü yüksek ısı nedeniyle içindeki poliüretan yapıştırıcı nedeniyle bırakıyor işlem fonksiyonunu yerine getirmiyor ... aynı zamanda aliminyum kaplama düşme ihtimali doğuyor .. o düşmesede plaka aralarında yine aliinyum kendinden yapışkanlı bant kullanılıyorki bununda kendini salma ihtimali çok yüksek ..

hadiii bu özellikleri geçtim belli bir zaman sonrası koku problemii başlıyor...

buna lternatif kullanılabilecek malzeme araştırmasına başladım.....ve buldum... KALSİYUM SİLİKAT ...
    YALITIM ÖZELLİĞİ DIŞINDA 1000 C ÜZERİNDE BİR KULLANIMA UYGUN KOLAY UYGULAMASI OLAN HAFİF BİR MALZEME internetten yazarak teknik özelliklerine bakabilirsiniz...

bu malzeme plaka olduğu için aralardan ısı köprüsü oluşturmamak için conta ararken seramik elyafın çook daha başarıllı ve çok daha esnek olduğunu öğrendim ve plaka aralarına seramik elyaf koymaya ve sıkıştırmaya karar verdim ..

evde ufak bir test.. evin ocağıı yanarken üzerine seçtiğim malzemeleri koyduğumda gerçekten harika malzemeler olduğunu farkettim

kalsiyum silikat

seramik elyaf

• güzel birşeye benziyor, takip.
  • baca borusu alttan iteklenerek geçirilmiş hali..

buda ilk kat baca çıkışı etrafı doldurulmuş hali..etrafı kendi şekline uygun olarak ytongla örüldü ve üstü tamir harcıyla dolduruldu

bacada konu açılmışken tecrübelerimi paylaşmak isterim..

baca sistemi şömine için en önemli mevzu .. düşününn görüntü çok güzel ama şömine yanınca çekmiyor ve tütüyor.:(
    piyasada alt rakama şömine yapanlar çelik bacayı sadece ısı odasının boyu kadar koyarak maliyetii düşürüyor.. zararı ne derseniz ulaşamadığınız örgü baca içinde biriken is temizlenmesii çok zor bir hal alıyor ve haliyle baca yangını riski giderek büyüyor..
    ikinci konu sıva bacanın herzaman komşuya , içeriye vs sıva bozuldukça duman kaçırma riski var ..şimdi yapmadığınız sistem ilerde böyle bir olay olursa sistemin en baştan yapılmasına sebebiyet verecekk.. unutmayın..
    ve bu işlem zor olduğundan şöminecilerin çoğu sıcak bakmıyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisveozgur -- 27 Şubat 2014; 23:39:46 >

• baca ile kazan sadece birbiri üzerine oturtuldu daha seramik contayı sıkmadım çünkü kazan daha yerinden oynayacak

ilk korktuğum için gazete kağıdı yaktım sonra ateşş ve sonuç .. mükemmel çekiş
     KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

• Mükemmel bir konu
  • duvarlara kalsiyum silikat plakaları yapıştırmaya başladım...

şömine etrafı ve üst taraf ısı odası köşeler nerdeyse tamam bahsettiğim gibi plakalar arası seramik elyaf ile contalandı
    aynı zamanda teban geçiş aralarındada boşluk olan heryere seramik elyaf ile doldurdum ...

resimler yolda
  • ellerine sağlık süper konu
  • önce üst kattaki ısı odasından başladım ...

yapıştırıcı olarak burda gaz beton yapıştrıcısı kullandım

plakaların aşağıdan yukarı olmak üzere conta niyetine kullanacağım seramik elyaf ile birleştirerek yapıştırdım

bir kanat bitmiş hali KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

alt ve üst baca çıkışlarını sıs kaybı oluşmasın diye boşlukların çook olduğu yerde seramik elyaf tıkarak ve yine kalsiyum silikat plaka ile yapıştırıarak kapattım

ve en son bitmiş hali

ne olur ne olmaz diye menfezin etrafınıda aynı sistemde kapattım

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barisveozgur -- 16 Mart 2014; 23:16:42 >

• barisveozgur B kullanıcısına yanıt
    resimler gözükmüyor
  • on numara anlatım, şömineyle alakam olmamasına rağmen roman okuyor gibi konuyu okuyorum. En sondaki resimleri güncelleyin lütfen:)
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.