Şimdi Ara

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
85
Cevap
13
Favori
121.875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • uzun zaman oldu.. bu ara biraz tembellik biraz fazla mesai derken işler öylece kaldı ... bir önceki mesjın fotolarını düzeltmeye çalıştım umarım olmuştur..

şimdi kazanın olduğu tarafa geçelimm

ilk plakalar yapıştı burda yapıştırıcı olarak kalekim flex kullandım çünkü daha yüksek ısıya maruz kalacak bir bölgeydi ..
    kırılan duvarın tam terazisini almakla uğraşmamıştım .. keşke kırma işlemini tam yapsaydım terazi çin kalekim ile çok uğraştım KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ
     KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

birlrşim yerleri için aynı sistemi kullandım tabiki

kazanın altına beton dökme 25x25x 40 cm kabartma figürlü kaideleride koyayım dedim

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

• bu arada şöminenin teknik ve detayda ayrıcalığı olduğuna inandığım yerden ışıklandırma sistemi ve ısı odası fan sistemi için yakın duvarda bulunan prizden elektrik almam lazımdı..tabi haliyle duvarı kırdık :)

yerden ışıklandırma için kullandığım 4 w philips led spot oldu bunu yere gömmek için kasa olarak tekzenden aldığım plastik priz kasalarını kullandım

bunları gömeceğim yeri belirledikten sonra tabanı kırmak lazımdı ve sonuç ...

bu arada şöminenin en büyük farklılığı olan kaidelerle uyumlu dökme beton kadın heykeli aydınlanması için bütün bunlar .... burda heykelin taban kısmı

buda işin kabaca olmuş hali

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

• quote:

Orijinalden alıntı: barisveozgur

maliyet hesaplamaya devam edelim :)

kazan 1030 tl

flex kalekim :50 tl
    gazbeton yapıştırıcı :20 tl

eski alışverişle 1100+630= 1730 tl

kullanılan diğer malzemeleride hesaba katalımm şimdiden

ısı odası için kullandığım malzeme kalsiyum silikat 50x100x2.5 cm lik plakalar halinde 16 adet tanesi 7€

kalsiyum silikat plaka:400 tl

resimlerde silikon gibi görünen fakat şişesi 90 tl olan seramik esaslı conta ve macun malzemesi

iki adet soğuk hava girişine destek sağlamak amaçlı havalandırma pervanesi :30 tl

yani şu ana kadar 1100+630+520= 2250 tl

e birazda hesap kitap zamanı ...

kaide ve heykeller = 470 tl
    led spot , kablo, kasa gereken uçlar =40 tl
    kazan önü 90x40 cm mermer plaka= 30 tl
    buna uygun 1,5 m2 patlatma taş :120 tl
    şimdilik 660 tl

genel toplam 2390 tl

• olmuşken kazan önüne mermeride koyayım dedim ...
    onu koymak için kaideler arasında kalan kısmı doldurmak lazımdı ..
    mermer plaka ince olduğu için arasındaki boşluk çok olduğundan bir kısmı bu örülen duvar üzerine oturacak ..

koyulacak mermer ölçüye göre kesildi geç vakitti ama yapacak bişey yok ..

yerleştirmesini yaparken aradaki boşluk çok olduğu ve mermer aslında hassas olduğundan fotosunu çekemesemde kaidelerden destekli iki demir çubuk koydım ve sonuç mükemmel oldu mermer tabaka sanki bir zemine basıyor gibi sağlamlık kazandı ..

yapıştırdıktan sonra ağırlık olsun diye kaplayacağım parlatma taşlardan koydum ..

sonrakii aşama ısınma odasına fan yapımı olacakk ....

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

• sonucunu merak ettim doğrusu güzel olacağa benziyor. takip ediyorum..
  • sıra şömine içi fanlara geldi..

11 cm çapındaki fanları 12 cm çapındaki aliminyum flex boru içine koyduktan sonra hem ısıdan etkilenmemsi için hemde boru içinde ses yapmasını engellemek için yine seramik elyafla doldurdum sonrada bir sıkıntı çıkarmamsı için aliminyum bant ile etrafını yapıştırdım ...
    https://forum.donanimhaber.com/cache-v2/?t=0&width=120&text=0&path=https://store.donanimhaber.com/b9/2f/68/b92f687203f8b98e77d9ac921f602f87.jpg
    https://forum.donanimhaber.com/cache-v2/?t=0&width=120&text=0&path=https://store.donanimhaber.com/0c/d2/c2/0cd2c2586ffe55350247ba42c869b0ae.jpg
    https://forum.donanimhaber.com/cache-v2/?t=0&width=120&text=0&path=https://store.donanimhaber.com/eb/96/66/eb96662b7448abe7691311ac02486c2c.jpg

• bunları eklemek için artık duvar örümüne başlamamaız gerekecek
    ytongları şekle uyduracak şekilde kesmekle başladım
    ilk yapıştırmayı yaptım
    sonra boruları elektrik bağlantıları yapılmış halde ytongun arkasına etrafındanda hava almasını istemediğim için tamir harcı ile macunladım

sonrasında taban ile kablo aralarına sabitlemek için küçük betan kaplamalar yaptım ve üzerine yine sısdan etkilenmesi için buru üzerini kapatacak kadar seramik elyaf ile kapattım

bunların üzerlerinide ne olur olmaz diye yine ytongla kapattım

bu arada artık heykelleri koyduktan sonra boya vs yapamayacağım için eski şömine yerinden kalan ve elektrik için kırdığım yerlerin alçısını attım

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

• HELAL
  • uzun zaman oldu arasıra fotoğraflayamadığım yerler olmakla birlikte tekrar devam ediyoruz..
    en son üstü kapanmaya yakın olduğu için kazan ve bacanın contasını attım normal silikon tabancasına takarak silikon gibi kullanılıyor fakat daha sert ve hemen kuruma eğilimi var

bu arada alttan başladığım her iki tarafın ytong örgüsünü kazan boyuna kadar tamamladım bunu fotosu yok malesef ... sonrasında ytong duvarın arka kısmına kalsiyum silikat plaka kalekim flex ile yapıştırdım .. üstten görüntüsü böyle..

bu arada tam kazan boyuna denk gelmedi yaklaşık 10 cm daha uzatma gerekti . ytonglar ince olduğundan ve üzerine ağırlık geleceğinden sağlamlaştırmak için son 10 cm lik bölümden önce demir askılık olarak satılan 1 metre boyundaki ince çeliklerden belirli boylarda keserek ve ucunu sivrileştirerek ytong çivisi yaptım.. bu çivilerden ilerleyen aşamada daha çok göreceğiz çünkü ytongun taşıma kapasitesini artırıyor ve maliyeti çok ucuz ..

örnek..

bu çivilerden daha uzunlarını daha önceden örmüş olduğum ytonglar arasını bağlamak içinde kullandım
    resimdeki yaklaşık 80 cm bboyunda bir çiviydi ve yaklaşık 3 ytong bağladı ..
    birazını dışarda bıraktım foto için

on cm yükseltme leri resimdeki gibi duvarada çiviledim ve ytonga yatay olarakta birleşim yaptım..

10 cm yükseltme bu haliyle üstüne yapıştırdıktan sonra üzerine resimdeki gibi çivileri tekrar çaktım ..

sonra bir gece ses yapmadan ne yapabilirim diyerek alt kızım taşları döşemesini yapmaya başladım ..

ama yorucu oldu çünkü flelde olan taşları tek tek sökerek üzerindeki tutkalı maket bıçağı ile kazımak zaman alıyordu ...

ara fotolar yok ama sonrasında şimdilik böyle bir görüntüü oluşmaya başladı

malesef şimdi anlatacağım önemli bölgenin fotosunu almamışım
    kazan üstü iki duvar arası boşluk için ytong taşıyıcı özel lentolar üretmiş
    120 cm lik olanından aldım ve duvarlarda pot yapmıyacak şekilde eğim ve kesim yaptımm..

anlatması kısa oldu ama uğraştırıcı yerlerden bitanesiydi lento benim çivi dedğim sistemi lentolarda kullanmış demirler geldiğinde kesmek çok uğraştırdı ..
    sonrasında üst tezgahı oluşturacak ve heykellerinde üstünde duracak olan kısımı yapmaya başadım ..
    yine lento üzerine ytong plakayı çivi ve kalekim flex ile sabitledimm önce orta taraf..

yan taraflar tarşlandığı için zayıf kaldı..
    desteklemek için işe yaramaz dmir parçalarını kazık haline getirip hem duvara hemde ytonga sabitledim ..
    buunda fotosu mevcut değil amam demirler bu sefer çok kalındı ..

yan tarafın ytonglarında üstte kalan demiri gömmek için oluklar açtım ...

sabitlemek için aynı çivi sistemini kullandımm.

ve şimdilik böyle bir görüntüü var

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

• @barisveozgur Hocam eline sağlık git gide daha güzel oluyor. Benim sorum, bunları yapmaya başlamadan önce herhangi bir çizim yaptın mı? Yoksa elinde kazma, direkt girişip, spontane mi çalışıyorsun? Varsa paylaşabilir misin? Bu arada inşaat ile ilgili bir meslek yapıyorsun sanırım, çok ince detaylar var işçiliğinde

Son olarak kolay gelsin diyorum.
  • erakan kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim
    çalışmanın önceden çizimi yapılmadan sadece eşimle düşünerek modellediğimiz gibi spontane olarak yapıyorum.
    şunu belirtmek isterimki yatığım çalışmanın internette benzerini yok .. sadece ilham verici bir kaç model gördkten sonra şöylemi güzel olur böylemi diyerek ortaya çıkan bir çalışma..

birde işimin inşaat ile hiçbir ilgisi yok :) alakasız yani ..
  • nerde kalmıştık ...
    ısı odası için aşağıdan yukarıya küçülerek devam eden ısı odası yapım aşamasına başkadık ...
    bunun için önce likle taşımaya yardım etsin diye yan taraflara duvar içine monte kalın demir kestim ve alttaki ytong ile aynı seviyede duvarı delerek monte ettim
    demir ve delinen delik ...
    yere yatay duran ytongların altındada aynı sistem var ozaman resimleyememiştim ..

diğer açıdan ..

şimdilik sağlam olsun ve kurusun diye sadece bir sıra çıktımm ve sonuç

KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

• barisveozgur B kullanıcısına yanıt
    bugün bir torba daha flex kalekim aldım : 40 tl
    çiviye çevirdiğim çelik çubuklar : 5 tl
    sonra kullanmak üzere alçı :5 tl
    genel toplam 2440 tl
  • Hocam işçiliğindeki kaliteye ve detaylara hayran kaldım keşke bu ve buna benzer işleri ücret karşılığında yapanlarda bu şekilde özverili iş çıkartabilseler.
    şu da bir gerçek ki evde bu tarz ısıtma, tadilat, tesisat sistemlerini dışarıdan birine pahalı yaptırmaktansa kendimiz yapabiliyoruz ve kat ve kat kaliteli malzeme ve işçilikle harika işlerde çıkabiliyormuş meydana.. ayrıca İnternet gibi bir nimette varken elimizde insanların artık iki üç hatta dört kat fiyat vermektense daha iyisini bende yapabilirim demesi gerektiğini düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zafer135 -- 12 Nisan 2014; 15:42:41 >
  • quote:

bugün bir torba daha flex kalekim aldım : 40 tl
    çiviye çevirdiğim çelik çubuklar : 5 tl
    sonra kullanmak üzere alçı :5 tl
    genel toplam 2440 tl

Yaptığınız iş ve yazdığınız yazılar,fotoğraflar çok özverili olmuş ellerinize sağlık.

Müsaade ederseniz küçük bir yorum yapmak isterim.Size maliyeti yani malzeme maliyeti 2440 TL ye maal olan ,hatta biraz daha gidecek gibi,bu iş içim mekan çalıştıran ve bu işten ekmek yiyecek bir firma için bu işe 5000 TL istemesi çok normal bence.Sanırım bu iş en az 1 haftalık.Cebe kalacağı düşünülen yaklaşık 2000 TL işçilik,işyeri giderleri vs. derken yarısı da oraya gider.Yani bu işten 1000 TL cebine ya kalır ya kalmaz...

Tabi sizin gibi zamanı müsait,hanımı bu işin sizin yapmanıza izin veren vede en önemlisi elinden iş gelen biri için paradan çok daha fazla keyif aldıracaktır.Hele şömineyi yakıp karşısına geçip te uzun oturunca ben yaptım gururu parayla alınamaz.Ellerinize sağlık..

• bügün ısı odası arka tarfında boş kalan yerleri kalsiyum silikat plaka ile kapladım

sonrada bir kat daha çıktım

fotosunu unuttuğum detay ise ısı odası ytonglar şekildede görüldüğü gibi üç parçadan oluşuyor
    bun ları kendi yaptığım çiviler ile birbirine çakarak güçlendirdim ...
    bu arada o kadar uğraştıran demir , çivi vs şeyleri bugün mecbur test etmek zorunda kaldım ...
    ısı odası üsttarafı kapatmak için yaptığım duvarın üstüne çıkmak zorunda kaldım ( 90kg ) esneme yapmadan dayanıklı şekilde üstünde çalışmamın herhangi bir zararı olmadı ..
    sanırım yarin örüm işlemi biter ..
     KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ KENDİN YAP (DIY) ŞÖMİNE YAPIMI RESİMLİ

• zafer135 kullanıcısına yanıt
    etrafta usta diye gezenlerin neden çoğunun aç kaldığı işte bu yüzden aşikar ...
    yaptığın iş ne olursa olsun iyisini yapmazsan bir gün yok olursun ...

ben ustalardan çok çektim bu yüzden mümkün olduğunca her işimi kendim yapıyorum ...

hatta şömine işi devam ederken kalorifer tesisatında kaçak vardı bi taraftan da onu yapıyorum ama onu foto haline alıp yayınlayamadım
    iyi bir örnek oldu aslında evin komple sıhhi tesisatı değişeli 10 ay civarı oldu ve kaçak var siz düşünün artık gerisini... yapan ustaya telefon bile etmedim
  • mbirol kullanıcısına yanıt
    öncelikle teşekkür ederim
    bu iş yapılırken kesinlikle para ile alakalı değildi.

zaten parayla dahi bu işi yapanların klasik olarak yaptıklarının dışında bir şey söylediğinizde OLMAZ demeleri aşikar.

halbuki o OLMAZ ben beceremem demektir.

ama dedikleriniz doğru eşimin izin vermesi çok önemli sonuçta kimse 2 ay boyunca evde toz kir is vs gibi inşaaat havasında yaşamak istemez..

bu arada zamanım malesef müsait değil haftada 6 gün yoğun mesai ve sonuç 2 aydan fazla süren bir çalışma

ama sadece hayal ederek olmayan birşey üretmek ve ben yaptım demek EŞSİZ..
  • sonuçta ortada bir emek var.
  • quote:

öncelikle teşekkür ederim
    bu iş yapılırken kesinlikle para ile alakalı değildi.

zaten parayla dahi bu işi yapanların klasik olarak yaptıklarının dışında bir şey söylediğinizde OLMAZ demeleri aşikar.

halbuki o OLMAZ ben beceremem demektir.

ama dedikleriniz doğru eşimin izin vermesi çok önemli sonuçta kimse 2 ay boyunca evde toz kir is vs gibi inşaaat havasında yaşamak istemez..

bu arada zamanım malesef müsait değil haftada 6 gün yoğun mesai ve sonuç 2 aydan fazla süren bir çalışma

ama sadece hayal ederek olmayan birşey üretmek ve ben yaptım demek EŞSİZ..

Bunu ben yaptımın hazı hiç bir şeyle karşılık bulamaz.Bende çok çektim 12 sene önce evin tadilatında.O gün bu gündür eve ne sıvacı ne boyacı sokmam.Ama gelgelelim akşamdan akşama,hafta sonu çok eziyet oluyor bu işler.
    Size küçük bir tavsiye ,gaz betonu sıvarken mutlaka sıva teli kullanın.Hava menfezleri konusunda da yardımcı olabilir isterseniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.