Şimdi Ara

Kendi özel sıvı soğutma sistemimi yaptım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
2
Favori
1.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Yaz gelmesi itibariyle Bilgisayarım yük altında yüksek sıcaklıklara çıkmaya başladı. İlk olarak Hazır sıvı soğutma sistemlerinden alarak kasa içerisindeki sıcaklığı düşürmeyi düşündüm fakat sonradan Custom sıvı soğutma olaylarını araştırma başladım. Blokların fiyatlarını maliyeti görünce, Kendi sistemimi tasarlayıp yapmak aklıma geldi.

İlk olarak Sistemdeki bütün soğutma bloklarını söktüm ve ölçüsünü aldım. Bir İnternet sitesinde alüminyum temin ettim. Kilosu 27 TL civarından satılıyordu. yalaşık 180 TL'lik alüminyum parça tedarik ettim. Aldığım Parçaları kardeşimin yardımı ile torna dükkanında işledik. Yaklaşık olarak işlemesi 4 gün vaktimizi aldı. İnce bir işçilik yapmak durumundaydık. Sözü fazla uzatmıyım resimleri ekliyeyim.
    Kendi özel sıvı soğutma sistemimi yaptımKendi özel sıvı soğutma sistemimi yaptımKendi özel sıvı soğutma sistemimi yaptım
    Bloğumuza şekildeki gibi kanallar açtık ve ve bir kapak yaparak sıvı conta ile kapattık. Daha sonra basınçlı hava ile sızdırmazlık testi yaptık suyun içerisinde.
    Kendi özel sıvı soğutma sistemimi yaptımKendi özel sıvı soğutma sistemimi yaptım
    Anakart LGA 2011 ve M4 8 cm Civata ve kendi braketi ile sisteme sabitledik.
    Sıra geldi ekran kartına, Ekran kartı için kare bir şekil ve içi boş ve kenarları kenarlı yüzey alanını genişten bir yapı tercih ettik. Yine üzerine bir alüminyum kapak yaparak kapattık.
    Kendi özel sıvı soğutma sistemimi yaptımKendi özel sıvı soğutma sistemimi yaptımKendi özel sıvı soğutma sistemimi yaptım
    Tabi VRM'leride soğutmadan olmaz. VRM için fazla özen göstermedik. Sadece içerisinden sıvı geçecek şekilde dizayn ettiğimiz kare bir blok dizayn ettik. Anakartın Köprüsüne'de bir blok yapmayı unutmadık
    Kasaya Sistemi 8mm şeffaf hortum ve kelepçelerle monteledim. Sıvı soğutmayı kasam yeterli olmadığı için dışarıda yapacağım. Ama burada da sıra dışı bir yol izleyeceğim tabi
    Pnömatik borular ile su giriş ve çıkışı ekledik kasaya. Sıra geldi kullanacağımız pompaya. İnternet'den 12v 800 L/H pompa buldum suyun içerisinde çalışabilen. Biraz Sesli bir pompa fakat bunuda DC Dimmer ile çözeceğiz.
    Kullanacağımız pompa bu. Kasanın önündeki 5.25 boş yubayı sökerek küçük bir delik deldim ve dimmer'ı(Devir kontrolcü) buraya bağladım. Bu Hem pompayı, Hemde fanların devrini kontrol edecek. PSU Fanını'da bu dimmer'a bağladım fazla ses yaptığından dolayı.
    Şimdi gelelim Rezervuar radyatör vs konularına. Sıvı soğutma için radyatör ve fan kullanmadım. Daha sessiz bir çözüm bulmak istedim. 30 LT Su bidon'u aldım. İçerisine pompayı bir kauçuk'a sarıp attım(Ses'i bir nebze engellemesi için.) Su giriş çıkış ve kaboları üzerindeki kapağa sabitledim. İçerisine suyu doldurdum. ve sonuçlar.
    6 saat oyun oynamamın üzerinden sonra su 35.3 derece sıcaklığındaydı. Daha sonra Aida64 Stress testini açtım ve evden çıktım.

1 Saat 40 dk sonunda su 36.9 dereceye ulaştı ve maximum sıcaklık 65'i gördü. Stress testi boyunca sıcaklıklar stabil şekilde ilerledi.
    Kullandığım termal macun Arctic MX4. Pompayı son devirde kullanmıyorum hızı %65 civarındaydı.
    GPU' Hız aşırtmalı 110 mhz ve +25mv verildi.
    Peki ya su 25 derece civarında iken ne performans alıyoruz. Gpu Su sıcaklığında oluyor genellikle 25 civarında. CPU biraz sıcak çalışıyor.

Ve final Peki ya bidonu buz parçaları ile doldurursak

Çok fazla görselliğe önem vermiyorum elimden geldiğince Birşeyler yapmaya çalıştım. Sessiz bir soğutmaya sahip oldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Want to -- 20 Temmuz 2019; 2:26:7 >

• Hocam projene bayıldım güzel olmus.Yalnız normal su kullanmak biraz abes kacmamıs mı :)
    Yaptıgın sistem güzel ama su kacırma ihtimali cok yüksek gibi görünüyor.
    Herhangi bir sızmada sisteme kısa devre yapıp cortlamasına neden olur.
    Sıvı sogutmalarda kullanılan yalıtkan suları kullanmanızı tavsiye ederim.
    Bi de bidondan su cekmesi ayrı komedi olmus xD
    Hacminin kücültüp kapalı fanlı bir sistem yapmanız bilgisayarın ömrü konusunda daha iyi olabilir.
    Ayrıca malzeme olarak bakır kullansaydınız iletkenlik bakımından daha iyi olurdu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RustyCohle

Hocam projene bayıldım güzel olmus.Yalnız normal su kullanmak biraz abes kacmamıs mı :)
    Yaptıgın sistem güzel ama su kacırma ihtimali cok yüksek gibi görünüyor.
    Herhangi bir sızmada sisteme kısa devre yapıp cortlamasına neden olur.
    Sıvı sogutmalarda kullanılan yalıtkan suları kullanmanızı tavsiye ederim.
    Bi de bidondan su cekmesi ayrı komedi olmus xD
    Hacminin kücültüp kapalı fanlı bir sistem yapmanız bilgisayarın ömrü konusunda daha iyi olabilir.
    Ayrıca malzeme olarak bakır kullansaydınız iletkenlik bakımından daha iyi olurdu
    Yorumunuz için teşekkürler hocam. Su kaçağı yapacağını pek sanmam hocam. Blokları sıvı conta ile güzelce contaladik. Kelepçeleri Küçük lokma takımınu kullanarak sıktık. Su kaçırma sorunu biraz imkansız görünüyor. Aliminyum'un ısı iletkenliğinin bakır dan zayıf kaldığını hissettiğim yerler oldu. İlk başta bakır yapmayı düşünmüştüm ama bakırı tornada isleyemeyecegimizi söyledi kardeşim. GPU 62 dereceye çıkıyor. Stres testinden çıkınca direk olarak 38 e düşüyor. Bakır daha iyi bir performans verirdi belki. Kapalı devre bir sistem düşünüyordum aslında ama kasam bunun için uygun değil. Ve donanım'a radyatör vs masraf etmek mantıklı gelmiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Soğutma bloklarının su yollarını milimetrik çizerek ısı iletimini arttırmayı dene çok daha etkili olabilir, bir de su bidonu küçük bir dondurucuya koy değişen bir şey olacak mı :)
  • o kadar büyük blokların içinden su geçmese de olurdu
  • quote:

Orijinalden alıntı: CRhackSH

o kadar büyük blokların içinden su geçmese de olurdu
    Cpu blogu pc bostayken 65 dereceye yaklasik 40 dk sonra erisiyor
    Edit- Sivi akisi yokken

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Want to -- 11 Şubat 2020; 21:12:54 >
  • Güzel proje
  • Yalnız bu CNC makinesinde yapılan alümünyum sanırım. Bakır kadar etkili oluyor mu?
  • Şuan Intel Xeon E5 1650 v2 kullanıyorum. 4.1 GHz'de 140Watt max civarinda güç tüketimi var. Aida64 stress testinde 70 75 civarında seyrediyor sicaklik. 140 watt çeken islemciye gore gayet başarılı bence
    Bakır elbette daha iyi olurdu fakat islemesi zor olduğundan alüminyumu tercih ettik. Alüminyum'un isi iletkenligi 205 W/mK, bakir 385 W/mK yani yari yariya fark var. Fakat burada isi iletiminden ziyade en büyük sorun işlemci ile blok arasındaki isi iletimi en kral termal macun 11W/mK iletim degerine sahip. Blok isisi 40 derecelerde geziyorken islemci 70 75 civarında da yanıyor
    Son halinide ekleyeyim aşağıya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Want to -- 25 Mart 2020; 4:48:42 >

• Want to kullanıcısına yanıt
    görüntü garip ama biraz otantik olmuş. işçilik güzel ellerinize sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Whitebeard.

görüntü garip ama biraz otantik olmuş. işçilik güzel ellerinize sağlık
    Huanan X79 olsun Xeon işlemci 400 TL'ye aldigim ölü gtx 970(fanlari ölüydu) ile bir harika sistem oluşturdum. Fakat pek değdiğini düşünmüyorum yinede. Gecen sene yerine bu sene toplasaydim ssiyemi b450 anakart ryzen 5 1600 ve rx580 alirdim. Sonuna kadar OC'yi kokledigim bu sistem islemci 160w ekran kartı 310w civari guc harcıyor şuan. Ve versigi performans ryzen 5 1600 ve rx580 gücünde. Herhalde sistemi bu sene toplasaydim hic böyle bir fantezi yapmazdım hele ki ryzen 1600 600 tl olmuşken

Yinede kendi param ve emeğimle olusturdugum ilk sistem bu. Bunu hep saklayacağım yenisini alsam bile

Edit Ilk sivi sogutma yaptigim ekran karti gtx 960'di. Daha sonra Arizali bulduğum gtx970 ile benim 960'in pcb'si ayni olunca aldim 970'i

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Want to -- 27 Mart 2020; 3:34:10 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.