Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Cpu Sıvı soğutucu sesi ve hava soğutuya geçiş için öneri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: unconc3rn3d Daha Az
1 Kayıtlı Üye
31
Cevap
0
Favori
568
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Diğer dahili bileşenler >> Cpu Sıvı soğutucu sesi ve hava soğutuya geçiş için öneri
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    375 Mesaj
    Merhaba arkadaşlar,

Kullandığım sistemde 1-1,5 yıldır sıvı soğutucu kullanıyorum. İlk başta cooler master seidon 120v sıvı soğutucu kullandım bir sıkıntı yaşamamıştım. Şimdiki sistemde corsair H100i GTX kullanıyorum. Soğutmasında herhangi bir problem olmadı iki sıvı soğutucudan da çok memnun kaldım.

Ama bazen çok uzun süre pcde çalışıyorum kulaklık da takılı değilse epey baş ağrısı yapıyor. Bendeki bünyeden mi bilmiyorum kasa monitörün yanında, sıvı soğutucuyu fixed 45% fan+quiet modunda kullanıyorum.

Her sıvı soğutucuda benzer ses seviyesi var diye biliyorum. Sizce noctuanın hava soğutucunu alsam bu ses olayını azaltabilir miyim? Değer mi sizce? Hiç hava soğutucu kullanmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meyal -- 1 Nisan 2017; 15:47:50 >

|
    |

Linkteki fandan 2 adet alıp tak.

https://www.amazon.com/gp/product/B00NC08EM6/ref=s9_acsd_al_bw_c_x_5_w

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

Sesi yapan fanlar. Corsair'in stok fanları epey sesli çalışıyor.

Linkteki fandan 2 adet alıp tak.

https://www.amazon.com/gp/product/B00NC08EM6/ref=s9_acsd_al_bw_c_x_5_w

Teşekkür ederim hocam. Bu fanları alıp taksak düzelir mi? Hiç phanteks marka kullanmadım. Nasıldır kalitesi?
    |
    |
    phanteks on numaradir, o markanin bir kasasini gözüme kestirdim indirim kolluyorum. Tereddütün olmasin. arctic cooler F12 den iyidir kesinlikle. Cooler Master in 2000rpm li kirmizi ledli fanlari vardi ucak motoru gibiydi mübarekler...

alternatif olarak be queit! markaya yönelebilirsin. Bu konuda basarilidir.
    Asus P9X79 Pro | 3930k + H90 | 4x4gb RipsjawZ 2133 cl10 | Msi gtx 1060 gaming x 6gb | 840 evo 250gb | 1tb wd black | 3tb wd green | Evga 750 G2 | Phanteks enthoo pro m || Asus Crosshair VI Hero | R7 1700 | 2x8gb FlareX 3200 cl14 | Inno3d gtx 770 4gb | 500gb 850 evo | 240gb Ocz Arc100 | Seasonic S12II 620w | CoolerMaster rc-690 || Asus Rampage Formula x48 | Q6600 @3.6ghz Scythe Mugen | 2x1gb + 2x2gb Dominator 1066 cl5 | Ati hd3870 Iceq Turbo 512mb | 1tb wd blue | FSP hyper 700w ||Asus B250G | i5 7500 | 2x8gb CL14 Corsair LPX 2400mhz | Asus gtx 560 ti 1gb | 850 Evo 250gb | Seasonic M12II 620w evo | Zalman R1 || 3TB WD Red WD30EFRX | Sharkoon SilentStorm Icewind 750w | Crucial MX500 250gb |
  • Yüzbaşı
    375 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Mukarnas

phanteks on numaradir, o markanin bir kasasini gözüme kestirdim indirim kolluyorum. Tereddütün olmasin. arctic cooler F12 den iyidir kesinlikle. Cooler Master in 2000rpm li kirmizi ledli fanlari vardi ucak motoru gibiydi mübarekler...

alternatif olarak be queit! markaya yönelebilirsin. Bu konuda basarilidir.

hava soğutucuya geçmeye değer mi hocam, bu ses olayını minimize etmek istiyorum.
    noctua fanlarını da önermişler

noctua avusturya markasidir, islerini ciddiye alirlar, malzemeden calacaklarini sanmam. zaten ürünlerinin basarilari bunu destekler niteliklte.. Noctua da alabilirsin ama sessiz istiyorsan 14cm fan li modellerden bak bence.

Suan bende corsair h90 var 14cm tek fan ve kasa masanin üzerinde rahatsiz olmuyorum fan sesinden. sessiz de diyebilirim cünkü gündüz vakti duyulmuyor yanliz gece sessizlikte duyuluyor ama rahatsiz olmuyorum. son zamanlarda sanki pompa sesini duyar gibi oldum emin degilim. hafif tikirti likirti gibi birsey 3 yili gectim 2 yil daha garanti var sonucta ama sicaklik degerleri gayet normal.

Thermalright HR-02 Macho Rev. B
    Bequiet! shadow rock slim
    Noctua vs vs olabilir

ama gecmeye deger mi sorusuna ben su saatten sonra hava sogutmaya gecmem. Fanlari degistirir, fan ayarlarindan deneyerek optimali bulurdum. (dereceye göre calisma yüzdesi gibi)
    |
    |
    Meyal kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Asus P9X79 Pro | 3930k + H90 | 4x4gb RipsjawZ 2133 cl10 | Msi gtx 1060 gaming x 6gb | 840 evo 250gb | 1tb wd black | 3tb wd green | Evga 750 G2 | Phanteks enthoo pro m || Asus Crosshair VI Hero | R7 1700 | 2x8gb FlareX 3200 cl14 | Inno3d gtx 770 4gb | 500gb 850 evo | 240gb Ocz Arc100 | Seasonic S12II 620w | CoolerMaster rc-690 || Asus Rampage Formula x48 | Q6600 @3.6ghz Scythe Mugen | 2x1gb + 2x2gb Dominator 1066 cl5 | Ati hd3870 Iceq Turbo 512mb | 1tb wd blue | FSP hyper 700w ||Asus B250G | i5 7500 | 2x8gb CL14 Corsair LPX 2400mhz | Asus gtx 560 ti 1gb | 850 Evo 250gb | Seasonic M12II 620w evo | Zalman R1 || 3TB WD Red WD30EFRX | Sharkoon SilentStorm Icewind 750w | Crucial MX500 250gb |
  • Yüzbaşı
    375 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Mukarnas

noctua avusturya markasidir, islerini ciddiye alirlar, malzemeden calacaklarini sanmam. zaten ürünlerinin basarilari bunu destekler niteliklte.. Noctua da alabilirsin ama sessiz istiyorsan 14cm fan li modellerden bak bence.

Suan bende corsair h90 var 14cm tek fan ve kasa masanin üzerinde rahatsiz olmuyorum fan sesinden. sessiz de diyebilirim cünkü gündüz vakti duyulmuyor yanliz gece sessizlikte duyuluyor ama rahatsiz olmuyorum. son zamanlarda sanki pompa sesini duyar gibi oldum emin degilim. hafif tikirti likirti gibi birsey 3 yili gectim 2 yil daha garanti var sonucta ama sicaklik degerleri gayet normal.

Thermalright HR-02 Macho Rev. B
    Bequiet! shadow rock slim
    Noctua vs vs olabilir

ama gecmeye deger mi sorusuna ben su saatten sonra hava sogutmaya gecmem. Fanlari degistirir, fan ayarlarindan deneyerek optimali bulurdum. (dereceye göre calisma yüzdesi gibi)

Eyvallah hocam sağolasın. Dediğinizi deneyeceğim fan siparişini vereyim. Sonra da ayarlara bakcam inşallah sorunu çözebilirim.

• Teğmen
    210 Mesaj

Merhaba

Naptınız hocam sıvı soğutma ile devam mı ?
    |
    |

Orijinalden alıntı: FuatKenan

Merhaba

Naptınız hocam sıvı soğutma ile devam mı ?

Noctua NF-F12 PWM 1 adet fan satın aldım hocam. 1 adet de önceden vardı taktım fanları. Şu an ses rahatsız edecek düzeyde değil, düzeldi diyebiliriz.
    Lakin maksimum 1500 rpm de fanlar çalışıyor, üzerinde gelen corsair stok fanlar daha güçlü sanırım.

Sıcaklık değeri 60-65 derece arasında değişiyor.

Doğru mu anladım acaba? Fanlar 1500 rpm de çalışıyor ve cpu sıcaklığı 60-65 derece arasında gidip geliyor ?
    |
    |

Doğru mu anladım acaba? Fanlar 1500 rpm de çalışıyor ve cpu sıcaklığı 60-65 derece arasında gidip geliyor ?

Sadece sistem açık, nette geziniyorum 1320 rpm fan, 4790k oc edilmiş.
    %100'de hafif sesli diye %85 ile ayarladım.
    İyi bir sonuç mu bilmiyorum.

Fazla sıcak hatta aşırı sıcak geldi cpu sıcaklığı bana,sistemim şu şekilde ve aldığım sıcaklık değerleri..

|
    |

Noctua NH-D15 kullanıyorum cpu soğutucu olarak ve çok memnunum. Yanında gelen iki adet fanı, fan kontrolcüye bağladım ve sabit 800 devire ayarladım. Sıfır sesle çalışıyor.

Boşta sıcaklık 33-34 derece, oyunlarda mesela gta V te 56-57 derece maksimum. İşlemcim i7 5820K 4.4 Ghz overclock lu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Fazla sıcak hatta aşırı sıcak geldi cpu sıcaklığı bana,sistemim şu şekilde ve aldığım sıcaklık değerleri..

Siz hangi soğutucuyu kullanıyorsunuz hocam?

• Teğmen
    210 Mesaj

NOCTUA NH-U14S kullanıyorum,bu arada noctua fanların renklerini sevmediğim için tüm fanları plastidip ile boyadım,industrial yani yüksek rpmli değil fanlarım
    |
    |

Noctua NH-D15 alacağım sanırım. Hem sesi az olup hem de performansı iyi olan bir hava soğutucuyu denemek istiyorum.
    |
    |
    Bahsedilenler: Felice Forte , FuatKenan

Kasanızın modeli nedir ?
    |
    |

Kasanızın modeli nedir ?

corsair 750d hocam

Görsellik önemli mi sizin için? Oc yapacak mısınız? Ben NOCTUA NH-U14S öneriyorum hatta NOCTUA NH-U12S bile olabilir,arada 3-5 derece oynar çok çok ama 120mm fan daha seslidir.Anlamadığım nokta şu,cpu sıcaklığınızın o değerlere gelmesinde bir gariplik var bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FuatKenan -- 7 Nisan 2017; 20:37:42 >
    |
    |

Görsellik önemli mi sizin için? Oc yapacak mısınız? Ben NOCTUA NH-U14S öneriyorum hatta NOCTUA NH-U12S bile olabilir,arada 3-5 derece oynar çok çok ama 120mm fan daha seslidir.Anlamadığım nokta şu,cpu sıcaklığınızın o değerlere gelmesinde bir gariplik var bence.

Görselliğe önem veriyorum hocam. Aslında her zaman oc yapmıyorum bazen.
    Noctua fanları stabil çalışmadı, corsair stok fanları ile sıcaklık aşağıdaki gibi.
    %45 fan, performans modunda pompa da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meyal -- 20 Mayıs 2018; 20:1:27 >
    |
    |
Reklamlar
sohbet
e-ticaret
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
SEO
üniversite
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,359
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.