Şimdi Ara

Fanlar ve Sıvı Soğutma Radyatörü Hangi Yönde, Nasıl Takılmalı? Farklı Yöntemlerle Detaylı Testler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
182
Cevap
48
Favori
44.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
62 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Fanlar ve Sıvı Soğutma Radyatörü Hangi Yönde, Nasıl Takılmalı? Farklı Yöntemlerle Detaylı Testler

Selam millet. Bugün bir inceleme konusu yerine montaja dayalı deneysel bir çalışmayla kaşınızdayım. Artık Mid Tower kasalar fazlasıyla işlevsel. Ufak boyuttaki kasalara 240MM hatta 360MM radyatör takılıp, çift düzenekli ekran kartlı sistemler kurulabiliyor. Hatta custom sıvı soğutma için bile yeterli alan sağlıyorlar. Kasaların dış boyutunda fazla bir değişiklik olmadı fakat iç kısımda işlevsellik açısından ilk nesillere göre büyük ilerleme sağlandı. Kasaların işlevselliğinin artmasıyla birlikte insanlar büyük radyatörlü sıvı soğutma kullanmak için ekstra bir kasa masrafına girmesi gerekmiyor. Yeni kasalara paralel olarak 240MM radyatör kullanan kişi sayısı da artmaya başladı. Son zamanlarda kasaya takılan fan ve radyatörlerin nasıl konumlandırılması gerektiğiyle ilgili eskiye göre daha fazla soru alıyorum. Yanlış şekilde fan ve radyatör montajı yapan kişilerin sayısındaki artışı görmemle birlikte bu konuyu açmaya karar verdim. Bu incelemede olabilecek altı farklı şekilde radyatör ve fanların yerini değiştirip bu değişikliğin kasa içi ve donanım sıcaklıklarına ne etki yaptığını boşta ve yükte detaylı testlerle göreceğiz. Açıkçası sonuçları bende merak ediyorum çünkü zamanında bu konuyla ilgili kendimce testler yapsam da bu incelemede olacağı kadar derine inmedim daha önce.

Fanlar ve Sıvı Soğutma Radyatörü Hangi Yönde, Nasıl Takılmalı? Farklı Yöntemlerle Detaylı Testler

İlk önce test sistemini tanıyalım. Sistem diğer testlerde de yer alan emektar. Anakart Asus P8V77 V-PRO.. İşlemci Intel i5-2500K. Olabilecek en kötü senaryoyu düşünmek için stok saat hızları ve voltajı kullanmadım. İşlemci 4.2 GHZ'de 1.40V'da çalışıyor. Radyatörden çıkan ısı normale göre daha yüksek olacağı için senaryolar arası fark daha belli olacaktır. Ekran kartı [simage]MSI Gaming X R9 280X[/simage]. VGA varsayılan saat hızları ve voltaj'da çalışıyor. Fakat ekran kartının üzerinden stok soğutucu yerine kallavi bir soğutma var.Raimintek Morpheus. Resimler'de üzerinde fan gözükmüyor fakat bu soğutucuya iki adet 120MM fan takabilirsiniz. Kullandığım fanlar iki adet Noctua NF-F12 PWM. Dönüş hızları 1000 RPM. Giriş kısmında bahsettiğim gibi bu incelemede 240MM ya da 360MM radyatörlü bir sıvı soğutma kullanmam gerekiyordu. 240MM genele hitap ettiği için daha mantıklı bir tercih oldu. Bu sonuçlar 120MM radyatörlü sıvı soğutmalı ürünler içinde geçerli olacaktır. Kullandığım sıvı soğutma Corsair H1100i V2. Varsayılan fanlar yerine ekran kartı soğutucusunda olduğu gibi bunda da iki adet Noctua NF-F12 PWM kullandım. Dönüş hızları 1000 RPM. Kasa Cooler Master Master Case 5. Kasa fanlarıysa üç adet Noctua NF-A14 PWM. Dönüş hızları 1000 RPM. Hızları 1000 RPM'e sabitleme nedenim gerçek kullanımı temsil edebilmesi. Güç kaynağı yarı modüler Corsair CX600M. Güç kaynağının testlerde pek önemi olmadığı için ekstra üzerinde durmuyorum. Genelde testlerde tek SSD kullanırım fakat günlük kullanım senaryosunda HDD yer alıp SSD'ye göre daha fazla ısı ortaya çıkardığı için bu incelemede HDD'de kullandım. HDD WD BLUE 1 TB EARX. SSD Kingston HYPERX SAVAGE 240 GB Sürücü kafesi kutu içeriğinden çıktığında üstteydi fakat radyatörü öne takabilmek için güç kaynağının yanına aldım. Kullandığım işletim sistemi Windows 10 64 Bit Pro. Sistemi boşta ve yükte olmak üzere iki farklı seviyede test ediyorum. Boşta herhangi bir yük uygulanmazken masaüstündeki hali. Yük uygulamak için AIDA 64'ün sistem kararlılık testini kullanıyorum. Sistem kararlılık testinde İşlemci, Ekran Kartı, SSD, HDD hepsine %100 yük uygulanıyor. Testin süresi 20 Dakika. Test süresince bileşen sıcaklıklarını ölçmek için kullandığım program HWInfo 64. Hepsinin Excel'e çıktısı alınıp daha sonra ortalaması hesaplanıyor.

Bu testlerdeki en önemli faktör kasa. Onun için burada kasaya daha fazla değineceğim. Mid Tower kasalar işlevselliği artsa da 240MM radyatörü istediğiniz her yere takamazsınız. Mid Tower kasaların hepsinde değil fakat az da olsa bir kısmında radayör ve fanlarının üst bölüme takmaya imkan veriyor. Master Case 5 Pro bunun içi %100 uyumlu. Bende olan düz Master Case 5'de de üst kısma radyatör ve fanları takabildim fakat anakarta taşma yapsa da sıkıntı olmadı. Ama bu her sistemde sıkıntı yaratmayacak anlamına gelmiyor. Ayrıca üst kısma 90 Tl vererek ek parçayı alıp bu uyup uymama sorununu ortadan kaldırabilirim. Eğer kasanın üst kısmında yeterli alan yoksa ki genelde ufak boyutlu mid tower kasalarda bu olmuyor, bu sefer tek seçenek radyatörü öne takmanız. Öne takınca da sirkülasyonla ilgili problemler ortaya çıkıyor. Çünkü normalde kasanın ön tarafına takılan fan kasa içi taze hava girişinin yapılması için kullanılır. Yeni yeni bazı kasalarda radyatörler için anakartın tablasının yan kısmına uygun yerler yapılmaya başladı. Yan tarafa takılan radyatörteki sıcak hava arka kapakta bırakılan petekli bölümden atılıyor. Düşününce bu sistem epey mantıklı gelse de şu an çok az kasada olduğu için deneme imkanımız yok. Üst kısımda tüm bileşenlerin sıcaklığını ölçeceğim demiştim. İncelemenin daha tutarlı olması için ayrıca dört adet ısı probu destekleyen kalibreli termometre Voltcraft K204 kullandım. Problardan biri kasanın önünde, ikinci prob egzoz fanın olduğu bölümde, üçüncü prob kasanın tam olarak merkezinde. Dördüncü prob ortam sıcaklığını ölçüyor. Prob 3 her zaman kasa içi sıcaklığı verecektir fakat farklı şekillerde montajlar yapacağım için Prob 1 ve Prob 2'nin temsil edeceği değerler farklı kriterleri belli edebilir. Bir montaj şekilde Prob 1 taze hava girişinin olduğu yerde dururken diğer montaj şeklinde radyatörde çıkan sıcak havanın sonuçlarını verecektir. Aynısı Prob 2 içinde geçerli.

Altı farklı montaj şekli var. Ben bunları senaryo diye adlandırdım. Yukarıda bahsettiğim prob aşağıdaki resimde sensör olarak belirtildi. Toplamda altı farklı montaj şekli yani senaryo var. Bunlardan üçünde radyatör üst tarafta, üçünde ön tarafta. Aşağıda resimde mavi renk fanları 140MM, kırmızı renk 120MM radyatörün fanlarını, yeşil renk radyatörü, ok yönleri hava akışını, turuncu renk bir numaralı sensörü, sarı renk iki numaralı sensörü, mavi renk üç numaralı sensörü, pembe renk dört numaralı nitelendiriyor. Senaryo 1 genelde kullanılan klasik montaj şekli. Önde iki adet fan taze hava girişini yapıyor, arkadaki tek fan egzoz fan görevinde. Radyatör üst kısımda takılı ve radyatör üstündeki fanlar havayı kasanın içinden alıp üst kısımdan dışarı atıyor. İkinci senaryo ilk senaryoya oldukça benziyor. Burada tek fark egzoz kısmındaki fan içeri doğru üflüyor. Bu montaj şekli genelde üst kısma radyatör takınca anlam kazanıyor. Radyatör fanları kasa içindeki sıcak havayı almak yerine egzoz fandan gelen taze havadan alıyorlar. Üçüncü senaryoda egzoz fan ilk yerine geri dönüyor, yani havayı dışarı üflüyor. Bu sefer radyatör fanının yeri değişerek radyatörün üstüne gidiyor fakat havayı dışarıdan alacak şekilde takılıyor. Özellikle bu montaj şekli Corsair tarafından önerildiği için test aşamalarına eklemeyi gerek duydum. Burada maksat radyatöre taze havanın gitmesini sağlayarak işlemci sıcaklığını olabilecek en iyi seviyeye getirmek. Olası yaşanacak sorunsa radyatördeki sıcak hava kasa içine gideceğini diğer sistem bileşenlerinin sıcaklığını yükseltebilir fakat bu yükselme fazla olmayacaktır çünkü bu havanın bir kısmı hemen egzoz fan tarafından dışarı atılıyor. Senaryo 4'de önde olan iki adet 140MM fan radyatörün olduğu üst kısma geliyor ve görevi arkadaki fan gibi hava çıkışını sağlamak. Radyatörü ön kısma takıyorum. Radyatör fanları ön kısımdan havayı alarak kasa içini üfleyecek şekilde konumlandırıldı. Yani kasa içine giren hava radyatörden çıkan hava olacak. Senaryo 5'de üst kısımdaki 140MM fanlar aynı yerinde. Radyatör fanları bu sefer tam tersi şekilde takılıyor. Havayı kasa içinden alınarak radyatöre yönlendiriliyor ve radyatörden çıkan hava kasa önünden dışarı çıkıyor. Son zamanlarda bu montaj şeklini daha şık görüyorum. Bu senaryoda kasa içine hava hava girişi yok. Tüm fanlar havayı dışarı çıkartmak için görevlendirilmiş. Senaryo 6'da radyatör ve fanları aynı konumdayken üst kısımdaki fanlar içeriye doğru üflüyor.

Çizime ilave olarak montaj aşamalarının resmini de çektim. Yukarıdaki üç resim ilk üç montaj senaryosunu kapsıyor. Radyatör üstte.

Altıncı montaj senaryosu.

Beşinci montaj senaryosu

Bu kadar boş boğazlık yeter, artık testlere geçelim. Sonuç olarak göreceğiniz iki tablo var. İlk tabloda kasanın çeşitli yerlerine konumlandırılan dört sensörün ölçtüğü değerler var. Benim için en önemli kriter kasa içi sıcaklığı temsil eden Sensör 3

Değerlendirmeye termometre'nin sensör ölçümlerinden başlıyorum. Boştaki sıcaklık değerlerine pek fazla değinmeyeceğim çünkü tüm senaryolar arasında boşta yakın sonuçlar elde edildi. Sensörler içinde kriter olarak kabul edeceğim sensörse, Sensör 3. Çünkü kasa içi sıcaklığı temsil ediyor. Senaryo 1'de boşta ve yükte alınan sonuçlar neredeyse birebir aynı. İyi olmasını bekliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Zaten düşünüldüğünde karşılaşılabilecek tek olumsuz senaryo kasadaki sıcak hava radyatöre gittiğinde işlemci sıcaklığı için en iyi senaryo olmayabilirdi fakat işlemci sıcaklığıyla ilgili ikinci tabloyu yorumlarken bahsedeceğim. Senaryo 2 genellikle radyatörün üstte olduğu zamanlarda tercih edilen bir montaj şekli. Amaç radyatöre doğrudan taze hava göndermek. Fakat egzozu kasa içine doğru yönlendirmek radyatöre giden hava için ne kadar iyi olsa da kasa içi hava sirkülasyonunu bozuyor gibi. İlk senaryoya göre ikinci senaryoda fark yükte 6-7 derece civarında. Senaryo 3 Corsair tarafından tavsiye edildiği için teste eklediğim bir aşama. İşlemci sıcaklığı için en mantıklı senaryolardan biri çünkü radyatöre giden hava dışarıdan gelen taze hava. Radyatörden çıkan sıcak hava bu senaryoda kasa içine yöneldiği için diğer bileşenlerin sıcaklığını arttırma açısından sorun teşkil edebilir fakat ölçülen kasa içi değerlere baktığımızda egzoz fan bu sıcak havanın bir kısmını atıyor gibi gözüküyor. Beklediğimden daha iyi. Senaryo 4'de artık radyatör aşağı iniyor ve bu senaryoda Senaryo 3'de ki bahsettiğim durum mevcut. Kasa içi sıcaklıksa Senaryo 3'e göre daha kötü çünkü radyatörden çıkan sıcak hava doğrudan sistemin ortasına ulaşıyor ve bu havanın tahliyesi bir önceki senaryoya göre daha geç oluyor. Senaryo 5 ise kasa içi sıcaklık açısından net olarak en kötü senaryo. Tüm fanlar dışarı doğru üflediği için egzoz görevi görüyor ve kasaya taze hava girişi yok. Fanların hava kaynağı kasa içerisinde ısınan bileşenlerin oluşturduğu dışarıya göre daha sıcak hava. Zaten bu çalışmayı yapma sebebim Senaryo 5'i kullanan kişi sayısındaki büyük artış. Son senaryoda radyatör ve fanların konumu değişmezken yukarıdaki üç fan kasaya taze hava girişi yapıyor. Bu montaj şekli mantıklı gözükmese de alınan sonuçlar bir önceki felaket montaj şekline göre 4-5 derece daha iyi. Dikkate alınabilecek bir fark.

Şimdi bileşenlerin sıcaklıkları üzerinde duralım. Kasa içi sirkülasyonun iyi olması pasif olarak soğutulan yani doğrudan fanla soğutulmayan ürünlerde daha çok ortaya çıkar. Bunlar genellikle anakart, ram, ssd, hdd oluyor. İşlemci ve ekran kartı içinde pasif soğutmalı çözümler mevcut fakat onlar daha düşük TDP'li ürünler için. İlk üç yani radyatörün üst kısımda olduğu senaryoda ölçülen anakart sıcaklıkları gayet iyi. Boşta ortam sıcaklığına ilave +3°C, yükte +4°C civarında. Fakat radyatörün ön tarafa alındığı zaman anakartın sıcaklığı hem boşta hem yükte hissedilir şekilde artıyor. Fark neredeyse ortam sıcaklığı + 10°C. Böyle bir sonuçla karşılaşılmasının en temel nedeni öndeki taze hava sağlayan fanların yukarı gitmesi ve radyatörün öne gelmesi. SSD ve HDD sıcaklıkları'da anakart sıcaklığına benzer bir grafik sergiliyor. İlk üç senaryo en iyi montaj yöntemiyken radyatör öne gelince sıcaklıklar yükselmeye başlıyor fakat bu yükselme anakart sıcaklığında olduğu kadar keskin değil. Ekran kartı GPU sıcaklığına ilave olarak voltaj regülatör modüllerini sıcaklığını ölçecek sensörü olduğu için o sıcaklıklarıda paylaştım fakat VRM sıcaklık kısmında pek bir değşiklik olmadı. Bütün senaryolarda alınan sonuçlar birbirine oldukça yakın. En iyi ve en kötü senaryo arasında ortalama 3°C fark vardı. Ekran kartının üzerinde olabilecek en iyi soğutuculardan biri var. Her türlü senaryoda ekran kartı sıcaklıkları dikkate alacak seviyede olmadı fakat beş senaryoda neredeyse aynı sonuçları elde etmesine rağmen fark Senaryo 6'da ciddi olarak açıldı. Bunun temel nedeni üst taraftan ekran kartı fanlarının tersi yönde bir hava akımı gelmesi ve sıcak havanın o bölümden çıkarılamaması. Bu çalışmadaki en önemli kriter işlemci sıcaklığı. Boşta diğer bileşenlerde olduğu gibi tüm senaryolarda yakın sonuçlar elde edildi. Yükte işlemci sıcaklığı açısından en iyi iki senaryo 3 ve 4. Bu zaten beklenebilir bir değer çünkü radyatöre gelen hava doğrudan dışarıdaki taze hava. Yaygın olarak kullanılan Senaryo 5 ise net olarak en kötü işlemci sıcaklıkları konusunda. Senaryo 1,2,6 hemen hemen aynı sonuçları elde ettiler ve en iyi iki senaryoya oldukça yakın sonuçları. Genel bir değerlendirme yapacak olursam asla tavsiye etmediğim montaj şeklide Senaryo 5. Kasa içine taze hava girişi olmadığından hem kasa içi sıcaklıklar hem işlemci sıcaklıkları açısından çuvallıyor. Senaryo 6 işlemci sıcaklığı açısından makul gözükse de ekran kartı sıcaklığı bariz derecede yükselttiği için bu montaj şeklinde tavsiye etmiyorum . Eğer radyatör öne takılacaksa en makul montaj şekli Senaryo 4. Bu senaryoda korkum radyatördeki sıcak hava ekran kartına doğru gittiği için ekran kartı sıcaklığı yükselir diye düşünüyordum fakat bu durum pek olmadı. Çünkü bu senaryoda radyatöre en ideal hava gittiğinden radyatörden çıkan hava da o kadar sıcak değil. Senaryo 1,2,3 arasında hissedilir bir fark yok. Senaryo 3'de kasa içi hava sirkülasyonu bozulur, sıcaklıklar yükselir diye düşünüyordum ama pek öyle olmadı. Senaryo 6'da ters üfleyen fanlar kasa işi hava sirkülasyonunu bozsa da Senaryo 3'de fanların bu şekilde olmasına rağmen kasa içi hava sirkülasyonu bozulmadı çünkü radyatör havanın direncini oldukça kırıyor ve oradan çıkan sıcak havanın bir kısmı egzoz fan tarafından uzaklaştırılıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 22 Şubat 2018; 12:44:4 >

• @No Way Out

Çizim konusunda haklısınız. Çizimlerde ürünlerin hangi bölümde olduğunun anlaşılmasını düşündüğüm için tam olarak oran orantıya dikkat etmedim ama bu ihtimali de düşünürek montaj aşamalarının resimlerini de çektim.

Master Case 5'in çağ dışı bir kasa olduğu yorumuna katılmıyorum. Çıkalı 3 sene olmuş olabilir ama hala piyasadaki en işlevsel kasalardan. Artık 5.25 yuvaları güncelliğini yitirdi fakat isterseniz bu yuvayı sökebilirsiniz. Geniş alan 5.25 yuvasını sökünce 360MM radyatör takabilme imkanı veriyor. Mid Tower kasaların boyutları bir değil. Bazı Mid ler Full Tower boyutuna yakın. Tıpkı MC 5 gibi. Paylaştığınız kasanın iç hacmi küçük olduğundan ölçülebilir değerler elbette farklılık gösterebilir ancak görselini paylaştığınız kasanın muadili Master Case 3.

Ayrıca Senaryo 5 ve 6'da paylaştığınız görselle benim koyduğum radyatör aynı hizada. Senaryo 4'de resimde görüldüğü gibi radyatör 3-4 CM aşağı iniyor ve ben o kadar farkın performansa etki edeceğini düşünmüyorum. Hatta bunu ispatlamak içinde testi müsait bir zamanımda tekrar edeceğim.

@CagriErcan

Sıcaklıklarınızın düşmesine sevindim.
    Öncelikle eline sağlık ama keşke psu shrodunun radyatörün %25'ini kapatmadığı bir kasa yapsaydın daha doğru sonuçlar elde edilirdi.

• Elinize sağlık. 1. senaryo bana en mantıklı gelen olmuştu ama pek de fark yokmuş diğerleri ile arasında
  • İnceleme güzel ama bana karışık geldi ortam sesli, sakin kafayla bakmak lazım :)

Ben üst kısımda kullanıyorum, öne takmayı bir ara düşündüm ama bana mantıklı gelmiyor.

Sonuçta taze havayı çekmiş olsa da soğuttuğu havayı yine içeri doğru üflüyor.

Ordan da üst ve arka taraflardan çıkış yapıyor.

Üste koyulduğunda ise işlemcinin ürettiği ısı atılırken hiçbir parçaya gelmeden direkt atılıyor.

O durumda sadece ekran kartından çıkan sıcak hava geliyordur belki.

O konuda da ben zaten sıkıntı çekmiyorum zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • emeğinize sağlık, pull-push olsaydı nasıl olurdu merak etmekteyim.
  • @pcwolf28

Senaryo fazla olunca ben bile final kısmını bakarken karıştırmayayım diye resim ve sonuçlara bakarak yazdım. Zaten karışıklık olacağını düşündüğüm için finali geniş özet şeklinde tuttum.

@RASP

Fan devirlerini düşük tuttuğum için muhtemelen o şekilde işlemci sıcaklığı 1-2 derece daha inerdi. Hatta radyatörü aşağı indirince 140'lık fanlarla PP yapayım diye düşündüm ama üst kısımdaki fanlar yetersiz gelebilir diye vazgeçtim.
  • Elinize sağlık, aslında bu inceleyi video şeklinde de hazırlayıp YouTube a yükleseniz daha çok kişiye ulaşır.

• OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Sakin kafayla bakınca daha da anlaşılır oldu.

Radyatörü üste ve önce takmada pek fark yokmuş ama en düşük değerler üste takılıp havayı dışarı verdiği senaryo 1de alınmış.

Bende 280lik radyatör var, pull push şeklinde 4 fanla kullanıyorum, önde de 2 tane 20lik fan var.

Geçenlerde öne alsam mı diye düşünüyordum, öncesinde hdd kafesleri yüzünden alamıyordum ama çoktandır onları da çıkarmıştım.

Şimdi deneyeyim diyorum, çünkü 20lik 2 tane fanı yukarısı için kullanmış olacağımdan belki fark oluşur. Burda sonuçta 140lık 2 fan kullanılmış.

Gerçi benim sıvı soğutma hortumu biraz kısa gibi, öne yetişeceğini pek sanmıyorum ama akşam bir bakarım.

• Öncelikle eline sağlık ama keşke psu shrodunun radyatörün %25'ini kapatmadığı bir kasa yapsaydın daha doğru sonuçlar elde edilirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 21 Şubat 2018; 14:18:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Öncelikle eline sağlık ama keşke psu shrodunun radyatörün %25'ini kapatmadığı bir kasa yapsaydın daha doğru sonuçlar elde edilirdi.

2-3 sene önce buna katılırdım ama artık az sayılamayacak kasa bu şekilde tasarlanıyor artık. Kaldı ki sadece senaryo 4'de radyatörün sadece %20 si o plakanın altında kalacak şekilde duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 21 Şubat 2018; 14:31:4 >

• OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    Yaptığın senaryo çizimlerinin hepsinde radyatör pozisyonunu aynı(%20'si shroud altında kalacak şekilde) göstermişsin.

Ayrıca dediğin gibi yeni tüm kasalarda PSU shroudu olur ama testde kullandığın kasa gibi radyatörün bir kısımının shroud altında kalması gerekmiyor, testde kullandığın kasada çağdışı 5.25 slotu koydukları için böyle saçma bir tasarım yapılmış.

Yaptığın ve amaçlanan testde ön tarafa takılan radyatörün etkisini test etmek için ön tarafı böyle olan bir kasa ile test edilirse gerçek sonuçlar elde edilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 21 Şubat 2018; 14:40:32 >

• Üstadım ya... Ellerine sağlık. Sizin dediğiniz gibi yaptım, oyunlarda 48 derece olan işlemcim şimdi aynı oyunda 43'ü geçmiyor :) 42-43 derece arası. Ryzen 1600x 4.1 ghz ve 1.43v ile kullanıyorum
    Aklınız ile BİN yaşayın.

• @No Way Out

Çizim konusunda haklısınız. Çizimlerde ürünlerin hangi bölümde olduğunun anlaşılmasını düşündüğüm için tam olarak oran orantıya dikkat etmedim ama bu ihtimali de düşünürek montaj aşamalarının resimlerini de çektim.

Master Case 5'in çağ dışı bir kasa olduğu yorumuna katılmıyorum. Çıkalı 3 sene olmuş olabilir ama hala piyasadaki en işlevsel kasalardan. Artık 5.25 yuvaları güncelliğini yitirdi fakat isterseniz bu yuvayı sökebilirsiniz. Geniş alan 5.25 yuvasını sökünce 360MM radyatör takabilme imkanı veriyor. Mid Tower kasaların boyutları bir değil. Bazı Mid ler Full Tower boyutuna yakın. Tıpkı MC 5 gibi. Paylaştığınız kasanın iç hacmi küçük olduğundan ölçülebilir değerler elbette farklılık gösterebilir ancak görselini paylaştığınız kasanın muadili Master Case 3.

Ayrıca Senaryo 5 ve 6'da paylaştığınız görselle benim koyduğum radyatör aynı hizada. Senaryo 4'de resimde görüldüğü gibi radyatör 3-4 CM aşağı iniyor ve ben o kadar farkın performansa etki edeceğini düşünmüyorum. Hatta bunu ispatlamak içinde testi müsait bir zamanımda tekrar edeceğim.

@CagriErcan

Sıcaklıklarınızın düşmesine sevindim.

• Evolv Atx kasada radyatörü öne takıp fanları dışarıdan radyatöre taze hava çekip kasa içine dağıtacak şekilde kurulum yaptı. İşlemci sıcaklığı top montaja göre 8-9 derece düştü. Ekran kartı ise 2-3 derece arttı. Ama gpu zaten serin oldğndan pek problem yaratmadı. 62 iken 65 oldu.

• CagriErcan kullanıcısına yanıt
    Tam olarak ne yaptınız da işlemci sıcaklığı düştü?

• pcwolf28 P kullanıcısına yanıt
    İmzamdaki freezer 240'ı kullanıyorum üst tarafa montajlama suretiyle kullanıyordum. İçeriden dışarıya doğru idi hava akımı. Şimdi ise ön tarafa taktım, dışarıdan radyatöre hava geliyor, iç taraftan da hava içeriye doğru sirküle oluyor. Üstte iki adet dışarıya üfleyen, arkada da bir adet dışarıya üfleyen fan bulunuyor. Bu şekilde yaptım, min 6 derece sıcaklıkta düşüş oldu.
  • CagriErcan kullanıcısına yanıt
    Anladım, bende de yukarıda ama düştüğünü öğrenince önde denemek fena olmaz diye düşünmeye başladım şimdi.

Bugün deneyecektim bir sürü fan değişimi, kablolama felan yapmaya erindim, yarın bakarım inşallah :)

• senaryolar güzel hocam atlanılıp listede bulamadığım bir senaryo ve bir modifikasyon fikri. kartınızın arkasında uzun lehim var gibi birde yamulmayada başlamış. bu projeyle kasa içinde kasa fikri her yerde fan olacak ama sağlam gibi kartıda tutturabiliriz. sizin kasanıza özeldir ama herkes yapabilir. corsairin önerisi çok iyi benimki teoride iyi denerseniz onada bakarız.

kasadaki tozlanmaya öneri. psuyu ayda bir fönleyin.soguk.
    ekran kartı ve cpu blokları sıcak suda yıkanabilir fan bloğunu sökün sadece metali yıkayın.genelde fanlar fan blogundan çıkar plastik blogu fanları söküpde yıkayabilirsiniz.blogu sökünce fönle iyice ısıtın su uçsun blok ısınsın bayagı sonra soguk fön tutun sogusun hazır.(macun degişiminde.)(genelde gpular yüzen modeldir işlemcilerde.kartvizit gibi ince macunda soğutucu bloklar yüzerler bu yüzden böyle denir.çok sıkınca açılmazlar.)
    uzun kıl fırçayla biraz kolanyaya bulayıp anakart ve ekran kartı plakaları fırçalanabilir sonra fön.sogukta.(bastırmadan yavaş yavaş.)
    herşey sökülünce kasa yıkanabilir.fönle her yeri kurutun. filtrelerde.(öndeki dügmeleride sökün.anakart vidalarınıda isterseniz yıkayın ama fönle ısıtın yıkadıkdan sonra su buharlaşsın.)(genelde kasadaki matlık sigara duman evdeki yemek yag isi kirdir.yıkanınca yeni almış gibi olur.)
    birde gücünüz yeterse stock fan takmayın bakır borulu fan takın onunda fanını söküp sıçak suyla yıkayıp fönleyin.stock fan tozu yagı isi bileşenlere verir.anakart böyle bozulabilir.yaglı elektirik yapabilir.(düşük ihtimal.)

aşagıda işlem sonucunda 2 3 senelik pc var.stock fanlı ama amd fx white box fanını test ediyorum uçak motoru diyorlarda hiç sesi çıkmıyor oyunlarda iyi ama streste çöküyor:) bileşenlerim pek iyi degil ama.

• Full Tower kasa var bende de. Her yerinde fan olunca sıvı soğutmayı nereye takacağıma bir türlü karar vermemiştim. Bu rehber harika oldu elinize sağlık

• Benim bu şekilde fanın sıcak havası içeri üfleniyor değiştirmeli miyim ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • @sergenakman

Senaryo 6'nın radyatör üst kısmında ki hali gibi olmuş. Pek iyi bir sonuçla karşılaşacağımı sanmıyorum ama müsait olunca denerim.

Soğutucu ve fanlarla ekran kartı ister istemez salma yapıyor. Hatta CM bunun için bir aparat da geliştirmiş ama ev işi şeylerle de halledilebilir tabi.

https://www.amazon.com/Cooler-Master-MCA-U000R-KFVK00-Accessory-MasterCase/dp/B01IQCBKOI?th=1

@road35

Eğer fanlar radyatöre üflüyorsa Senaryo 5 oluyor. Yani olabilecek en kötü durum. Eğer radyatör kasanın içine üflüyorsa yani pull konumundaysa fanları öne alırsanız işlemci sıcaklıklarından bir miktar daha iyileşme olur.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.