Şimdi Ara

KB'ye ne oldu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.042
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Son zamanlarda ülkede olan bir sürü olay varken KB'de hiç konu açan olmuyor? Herkes nereye gitti?

• Aslında mesele eskiden üyeler birşeyler konuşmak sakıncalı iken daha rahat fikirlerini belirtiyordu. Zira hak aramak noktasında birçok konu herkesi ilgilendiriyordu. Ama şuanda bu kadar serbest olunması her konuda rahatlıktan ziyade bilgisizce gelişi güzel yorum yapılması, yöneticileride zor duruma soktuğundan konular devam etmiyor. Aslında bu sadece yöneticiler ilgilendiren bir mevzuu değil zira bir süre sonra ilgilenmekte zorlaşıyor. Ayrıca bazı durumlardan dolayı çok fazla üye buraya yazmamakta. Eski forum müdavimlerinin büyük bölümü sadece sohbet bölümüne yazıyor gibi sanki...

Ayrıca şu konuyu acmanızın üstünden epey zaman geçmesine rağmen ve konu hakkında birçok arkadaşın düşüncesi olmasına rağmen pek yazan yok. biraz bıkkınlık ve isteksizlikte var malesef...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdullahors84 -- 14 Ocak 2012; 18:00:01 >
  • Bence insanlar olan olaylar üzerine hep aynı şeyleri tartışmaktan bıktı. Ek olarak son 1-2 keresinde hakaret edenlerde olmuştu, klasik olarak mesaj sayısı 100'ün altında, ismi saçma, profili kapalı üyeler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: abdullahors84

Aslında mesele eskiden üyeler birşeyler konuşmak sakıncalı iken daha rahat fikirlerini belirtiyordu. Zira hak aramak noktasında birçok konu herkesi ilgilendiriyordu. Ama şuanda bu kadar serbest olunması her konuda rahatlıktan ziyade bilgisizce gelişi güzel yorum yapılması, yöneticileride zor duruma soktuğundan konular devam etmiyor. Aslında bu sadece yöneticiler ilgilendiren bir mevzuu değil zira bir süre sonra ilgilenmekte zorlaşıyor. Ayrıca bazı durumlardan dolayı çok fazla üye buraya yazmamakta. Eski forum müdavimlerinin büyük bölümü sadece sohbet bölümüne yazıyor gibi sanki...

Ayrıca şu konuyu acmanızın üstünden epey zaman geçmesine rağmen ve konu hakkında birçok arkadaşın düşüncesi olmasına rağmen pek yazan yok. biraz bıkkınlık ve isteksizlikte var malesef...

Ancak bu kadar güzel açıklanabilirdi.

• Bu forumu sosyoloji veya sosyal bilimler okumuş insanlar modere etmedikçe iyiye gideceğini sanmam.

Kılı kırk yararak yazdığınız bir yazı açıklama olmadan bence keyfi olarak siliniyor.
    Yazdığınızın aksine olan diğer yazılar kalabiliyor tabi.

Neymiş efendim, kurallara uymuyormuş!

Hangi kurala, kuralların hangi bendine, hangi paragrafına, belli değil. Ara ki bulasın!

Belki de yazdığınız şey moderatörün hoşuna gitmemiştir.
    Kendisi dünya görüşünüze gıcık oluyor da olabilir, kim bilebilir ki?

O yüzden burası kalitesiz kalmaya devam edecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin Millet -- 14 Ocak 2012; 19:31:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sgrafik

Bu forumu sosyoloji veya sosyal bilimler okumuş insanlar modere etmedikçe iyiye gideceğini sanmam.

Kılı kırk yararak yazdığınız bir yazı açıklama olmadan bence keyfi olarak siliniyor.
    Yazdığınızın aksine olan diğer yazılar kalabiliyor tabi.

Neymiş efendim, kurallara uymuyormuş!

Hangi kurala, kuralların hangi bendine, hangi paragrafına, belli değil. Ara ki bulasın!

Belki de yazdığınız şey moderatörün hoşuna gitmemiştir.
    Kendisi dünya görüşünüze gıcık oluyor da olabilir, kim bilebilir ki?

O yüzden burası kalitesiz kalmaya devam edecek.

Her yönetici haklıdır demem ancak birde öbür taraftan bakınn olaylara. bazı konularda sizinle aynı düşünceyi paylaşan bir arkadaşın konusunu yazısını silseniz ve hatta yakın arkadaşınız olsa. hatta ve hatta düşüncesinde sakınca görmeseniz. Hatta ne söylemek istediğine emin bile olsanız. Vicanınız buna izin vermeyecektir. Sebebi çok basit eğer yaptığınız işte hakkı savunuyorsanız. kim olursa olsun fark etmeyecektir.

Ben bu satırları uyarı ve ceza almamış biri olarak yazıyorum. Senelerdir buranın üyesiyim. Hatta bazen çok daha sert ve sinirli cevaplar vermeme rağmen. ha ceza alan haksız demiyorum. hatta benden daha haklıda görürüm bazılarını. Ama ince bir nokta var. Forumdaki genel yapınız nedir acaba. Bir konu vardır haklısınızdır. Ama bu konu uzarsa geneli etkilersiniz. Dolayısı ile yöneticilerin birçoğu bu noktada daha tecrübelidir. Tanımadıklarıma birşey diyemem. Mesela birçok konuda emin olun bende çok ters konuşurum. Ama konu bütünlüğü bozulmadığı sürece mesajlarımın silindiğini pek hatırlamam. Malesef genelin mesajları havada kalan cevaplar olduğu için siliniyor gibi. Konuları takip eden biri olarak bunları yazıyorum.

Şunuda belirteyimki eski yöneticilerin birçoğu daha sabırlıydı belki, yanlış anlaşılmasın ancak eski üyelerdende birçoğu adamı terletecek cinstendi. Mesela inançlı bir insan olarak, Kaotika adlı üyenin beni çoğu noktada terlettiğini söyleyebilirim.

Başka bir nokta ise kime cevap verip vermeyeceğimizi bilmememiz. Şikayet butonunu kullanmak emin olun daha kolay. Ayrıca bir tartışmada gerginlik ortamında verdiğiniz ters bir cevap aynı şekilde bir söz sanatı ile karşılık görebiliyor.

bende birçok kurala karşı olmama rağmen her seferinde haksız duruma düştüğümü görüyorum. Mesela Betherzen adlı yönetici birçok konuda iyimser davranmasına rağmen bir süre sonra infilak etti Bu kadar farklı düşünce ile uğraşmak zor olsa gerek. Ama gidişat içerisinde çözüleceğini düşünüyorum

Kb böyle çözülmeleri görsede, hatta en uzun soluklu çözülme olsada şu sıralar. Emin olun birçok eski üye birşey yazmasada takip ediyor. Buradan hepsine Selam ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdullahors84 -- 15 Ocak 2012; 12:51:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Computeus

Son zamanlarda ülkede olan bir sürü olay varken KB'de hiç konu açan olmuyor? Herkes nereye gitti?

Cem Uzan'ın 20 milyar $'lık davası ne oldu?
    tam kültür ve bilim baş yapıtı!!!

Takla atmayı falan öğrenmek?
    arkadaş git sporla alakalı bir yere yaz ki muhattap bul. "falan" da ayrı bir bilimsellik katmış!

Sezar'ın uygulamak istedediği Türklerin Hilal Taktiği
    çinliler 2000 sene öncesinde otomatik makinelerle tahıl öğütüyorlardı...

bilim konusundan ne konuşabiliriz?
    bu sorunun cevabının neredeyse %90 ı fizik ve biyoloji olmalı.
    kiminle tartışacaksın?
    bir konuyu tartışabilmek için o konularda yetkin bir kaç insan şart.
    neden yok?
    buradaki politika, aynı ntv gibi cahili, kafası basmayanı, geri kafalıyı kollama.
    aksi nitelikteki insanları ise korkutma, sindirme, kovma...
    açılan konulara bakın: yok kaşık bükme, yok abdülhamitin nanesi, yok roma mı osmanlı mı sidik yarışı!
    bunlar ve benzeri konulara bilimle alakalı bir yerde, ucundan şahit olan var mıdır?
    kültür bilim başlığı altında böyle saçma sapan şeylerin olduğu yerde kalite de ancak bu kadar olur.

fizikten aşırı basit bir soru sorulmuş.
    cevap şu şartlar altında bu yazılıyor.
    yok bana göre öyle değil, bence öyle olmaz... saçma sapan bir sürü yazı.
    bilimde cahilce özgürlük olmaz. araba cantını kafana göre tasarlayamazsın. kapının istediğin yerine kapı kolu takamazsın.
    bilimsel konuları, kahvedeki dedikoduymuş gibi değerlendiren yöneticilerle olacağı bu.

her yerde olduğu gibi burası da yobaz takımının oldu.
    bildiğiniz gibi yobaz takımının düşüncesi yoktur, sadece inandırıldıkları ile çelişen durumlara itiraz ederler.
    var dedikleri de birilerinin var dedikleridir, o kadar.
    aslında var olma sebepleri de bu.

mesela;
    biri evrim diye bir şey varmış dese,
    yok öyle bir şey, dinsiz, imansız, al sana adnan hoca, al sana vahiy, hadis ...
    arkadaş sen anlat bu durumu, dna yı anlat, canlıları anlat!
    yok bir şey. çünkü bu var, bu da yok dediler ona o kadar.
    ha bir de fazla sorgulama dinden çıkarsın, sorgulayanlara saldır! cennete gidersin.
    şimdi yöneticisinden yazıcısına alayı kendi bacağından asılmayı uman bu tür den ne beklersin?
    biyoloji bilimindeki tüm yeniliklerin ve buluşların kökeni evrim teorisiyken rezilliğe bakın!

bir sürü yazımı sildiler ya da oynadılar.
    tüm yazılarımda gerekçe vardı. tümü özgün idi. kopyala yapıştır değil yani.
    kastettiğim insanlar değil kavramlar idi.
    kavramsal yazılarıma bireysel bir çok hakaret yapıldı. yöneticiler ellemedi.
    ben de yazmak istemiyorum burada.
    allahtan yazmasam kimse etkilenmeyecek, uzman değilim çünkü hiç bir konuda.

• Bundan 2 yıl öncesine kadar K.B de karşıt görüşlü birçok arkadaş vardı. Birkaçı ban yedi, bir kısmı gönüllü olarak takdir edersiniz ki pek girmiyor K.B ye. Bazılarının K.B ye yazması bile engellenmişti bir ara. Vakti zamanında bende "ist_eco" kullanıcı adıyla birçok tartışmanın içinde bulunmuştum lakin bazı şeylerden bezdiğim için sınırsız uzaklaştırma almayı talep etmiştim.Benim sınırsız uzaklaştırma aldığım dönemde yoğun bir temizleme politikası icra ediliyordu kanımca.En basitinde "metalok" gibi birçok üye artık burada bulunmuyor.
    2. düşüncem ise ekonomik krizin açtığı geleceğe karşı umutsuz olma eğilimi.

Bu sebeplerden K.B artık eskisi gibi değil.
  • Yazacak bir sey yok.
  • Bu tip yazan arkadaşlar yeni konular açarak katkıda bulunmayı denese birşey olmayacak bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogh

quote:

Orijinalden alıntı: Computeus

Son zamanlarda ülkede olan bir sürü olay varken KB'de hiç konu açan olmuyor? Herkes nereye gitti?

Cem Uzan'ın 20 milyar $'lık davası ne oldu?
    tam kültür ve bilim baş yapıtı!!!

Takla atmayı falan öğrenmek?
    arkadaş git sporla alakalı bir yere yaz ki muhattap bul. "falan" da ayrı bir bilimsellik katmış!

Sezar'ın uygulamak istedediği Türklerin Hilal Taktiği
    çinliler 2000 sene öncesinde otomatik makinelerle tahıl öğütüyorlardı...

bilim konusundan ne konuşabiliriz?
    bu sorunun cevabının neredeyse %90 ı fizik ve biyoloji olmalı.
    kiminle tartışacaksın?
    bir konuyu tartışabilmek için o konularda yetkin bir kaç insan şart.
    neden yok?
    buradaki politika, aynı ntv gibi cahili, kafası basmayanı, geri kafalıyı kollama.
    aksi nitelikteki insanları ise korkutma, sindirme, kovma...
    açılan konulara bakın: yok kaşık bükme, yok abdülhamitin nanesi, yok roma mı osmanlı mı sidik yarışı!
    bunlar ve benzeri konulara bilimle alakalı bir yerde, ucundan şahit olan var mıdır?
    kültür bilim başlığı altında böyle saçma sapan şeylerin olduğu yerde kalite de ancak bu kadar olur.

fizikten aşırı basit bir soru sorulmuş.
    cevap şu şartlar altında bu yazılıyor.
    yok bana göre öyle değil, bence öyle olmaz... saçma sapan bir sürü yazı.
    bilimde cahilce özgürlük olmaz. araba cantını kafana göre tasarlayamazsın. kapının istediğin yerine kapı kolu takamazsın.
    bilimsel konuları, kahvedeki dedikoduymuş gibi değerlendiren yöneticilerle olacağı bu.

her yerde olduğu gibi burası da yobaz takımının oldu.
    bildiğiniz gibi yobaz takımının düşüncesi yoktur, sadece inandırıldıkları ile çelişen durumlara itiraz ederler.
    var dedikleri de birilerinin var dedikleridir, o kadar.
    aslında var olma sebepleri de bu.

mesela;
    biri evrim diye bir şey varmış dese,
    yok öyle bir şey, dinsiz, imansız, al sana adnan hoca, al sana vahiy, hadis ...
    arkadaş sen anlat bu durumu, dna yı anlat, canlıları anlat!
    yok bir şey. çünkü bu var, bu da yok dediler ona o kadar.
    ha bir de fazla sorgulama dinden çıkarsın, sorgulayanlara saldır! cennete gidersin.
    şimdi yöneticisinden yazıcısına alayı kendi bacağından asılmayı uman bu tür den ne beklersin?
    biyoloji bilimindeki tüm yeniliklerin ve buluşların kökeni evrim teorisiyken rezilliğe bakın!

bir sürü yazımı sildiler ya da oynadılar.
    tüm yazılarımda gerekçe vardı. tümü özgün idi. kopyala yapıştır değil yani.
    kastettiğim insanlar değil kavramlar idi.
    kavramsal yazılarıma bireysel bir çok hakaret yapıldı. yöneticiler ellemedi.
    ben de yazmak istemiyorum burada.
    allahtan yazmasam kimse etkilenmeyecek, uzman değilim çünkü hiç bir konuda.

Belki birçok konuda ters düşüncelere sahibiz ancak yazdıklarınıza katılmadan edemeyeceğim. Ayrıca konularda uzaman olup olmadığınıza değinmem gerekirse emin olun birçok bilimsel konuda birçok kişiden daha mantıklı ve tutarlı yazıyorsunuz. Ancak anlayamadığım bir nokta şudurki, genel olarak isyankar bir tavrınız var. Ha bir kişi karşıt fikrinizde bile olsa haklıysa hakkını veriyorsunuz. Ancak genelde bir miktar agresif bir yapı içersindesiniz. Malesef bu bazen yanlış anlaşılmalara sebep oluyor. Kimsenin buradan ayrılma taraftarı değilim ancak madem emek veriyorsunuz ortak bir yolda verilen alan dahilinde sizde gidebilirsiniz. Birçok arkadaş ayrıldı gelen oldu, giden oldu ancak burada yazan birçok kişi gibi devam etmeliyiz diye düşünüyorum.

Ha bu Abuk subuk konularda açıkmıyor değil. Bunlara bende karşıyım. Ama genel olarak baktığımızda herkese cevap vermek zorunda değiliz diye düşünüyorum...

• Degil mi ama
    ulke elden gidiyor ama bizim ulusalcilar hicbirsey yapmiyor
    cik cik cik...
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpay86

Bundan 2 yıl öncesine kadar K.B de karşıt görüşlü birçok arkadaş vardı. Birkaçı ban yedi, bir kısmı gönüllü olarak takdir edersiniz ki pek girmiyor K.B ye. Bazılarının K.B ye yazması bile engellenmişti bir ara. Vakti zamanında bende "ist_eco" kullanıcı adıyla birçok tartışmanın içinde bulunmuştum lakin bazı şeylerden bezdiğim için sınırsız uzaklaştırma almayı talep etmiştim.Benim sınırsız uzaklaştırma aldığım dönemde yoğun bir temizleme politikası icra ediliyordu kanımca.En basitinde "metalok" gibi birçok üye artık burada bulunmuyor.
    2. düşüncem ise ekonomik krizin açtığı geleceğe karşı umutsuz olma eğilimi.

Bu sebeplerden K.B artık eskisi gibi değil.

KB'ye ne oldu?

• Belki abartiyor olabilirim ama bence yazan nesiller degisti.

Ben ilk defa internete adim attigimda forumlarda tartisan insanlar hep belli bir yasin uzerinde tartismaya ac insanlardi. Internet o zamanlar bir tartisma sohbet etme platformuydu. Icerigi gelistikce internet bir tartisma degil bilgi edinme platformu olmaya basladi. Simdi ise internet bir "guncel kalma" platformu.

Sadece maillere, haber sitelerine, kose yazilarina, eksi sozluge, twittera, facebooka goz attigimizda geriye pek bir zaman kalmiyor. Simdi internete bu sekilde adim atan bir genc arkadasin kolay kolay kultur bilim uzerine tartismaya vakit ayirabilecegini sanmiyorum. Vakti varsa da ciksin disari bir hava alsin :)

Burada gece gunduz demeden son derece seviyeli tartismalar yaptigimiz arkadaslar da herhalde (benim gibi) zaman bulamaz oldular veya baska tartisma platformlarina tasindilar.

Bu arada birileri karsit goruslerin banlandigi, ceza yedigini falan soylemis. Ben bu forumda neredeyse 10 yildir yaziyorum. Uyelerle de forum yonetimiyle de %100 farkli goruslerim, tepkilerim de oldu. Cezayi birakin bir uyari bile almadim. Bence o arkadaslar sorunu kendilerinde arasinlar.

• kedime kızdığım olurdu.
    o istemeden kimse onu sevemezdi.
    her yemekten önce bir posta köpeğimi döverdi.
    sonra bir gün kaçtı gitti...
    ama köpeğime hiç kızmadım.
    herkes onu severdi.
    her kuçu kuçu diyene kuyruk sallar, yılışırdı.
    her zaman yanımdaydı, ne dersem yapardı.
    bir gün aramıza bir köfte girdi;
    kuyruk sallayıp yılıştığı belediyecilerin köftesi...
  • Öteden beri çok katılımcı olmasam da bir kaç bir şey yazardım Ben.

Ancak gerek aldığım bir cezadan dolayı gerekse yaş/zeka/mantık seviyesinin yerlerde olup;tahammülsüzlüğün,subjektifliğin ve at gözlüklülüğün tabiri caizse ayyuka çıkmasından dolayı eskisi gibi yazmıyorum. Objektiflik şart.
  • bireyler arasında bir hakir görme ve itham etme piskolojisi sürüp gitmekte. buda iyi bişi değil tabi.
    devamında ne oluyor;
    geri dönüşüm kutusuna gönderiyorum, o halde varım.
    :)
    herkes haklı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ©hessmaste®

Kaliteli yazarlar yazmayı bıraktı, meydan da kaldı boş gelen geçen yazıyor.

Hatırladıklarım bırakanlar ya da uzun süredir yazmayanlar,
    -wwf
    -metalok
    -neommy
    -as74
    -sonofpatriot
    -metete
    -sarıemir
    -level
    -kazuya
    -oktayd
    -replika
    -darkness
    -beyazrus
    -deep impact
    -epirus
    -ar_tryk
    -Pitx1
    -nietzsche
    -2000watts
    -sofistike sinist

daha niceleri...

Sizde oldukça güzel yazıyorsunuz ancak pek yazdığınızı göremiyorum. Belki sebepleri vardır. Ancak birileri bildiklerini söylemesse durum dediklerinize kalacak...
  • Kesinlikle kaliteli yazarlar yazmayı bıraktı. Bende burayı geç keşfettim, kaçırdım bir çoğunu, Lehrer35 filanda iyi yazıyordu.
  • Bugün burada gerek yönetimi gerekse birbirimizi eleştirebiliyoruz ve hala bazı şeylerden şikayet edebiliyoruz.

İnsanlar hayatlarının belirli dönemlerinde bir "izim" ci olur. Bir şeyleri savunur . Savunduğu şeyler ölçüsünde bir yerlerde bir şeyler yapmak ister. Ama bir süre sonra mücadele etmekten vazgeçerler.

Neden vazgeçiyoruz ?
    Bir süre sonra savunduğumuz şeylerin bize yük olduğunu ve etrafımızdaki topluluk için buna değip değmeyeceğini düşünüyoruz. Bunu düşündüğümüzde anlamak lazım ki savunduğumuz düşüncenin etkisi üzerimizden gitmeye başlamış...

Yorulmak veya bir şeylerin bizi yorduğunu söylemek bahanedir. İnsan fikir değiştirebilir. Doğru dediği şeyleri yanlış veya tam tersi şekilde düşüncelerini dile getirebilir. Eğer düşüncelerin değişmesinden dolayı değil insanlar anlamıyor veya insanlar söylediklerimizi dikkate alarak düşüncelerini değiştirmiyor diye doğru olduğunu inandığımız değerleri savunmayı bırakırsak bu bizim veya sarıldığımız değerlere ne kadar zayıf sarılıyoruz ancak bunun göstergesi değil de nedir ?

2004 yılında üye oldum ve hayatımın her döneminde, yaptığım bir şeyi hakkını vererek yapmaya çalıştığım gibi bu sitede de gerek teknik konularda gerekse insani meselelerde yazdığım yazıların bir çoğunu hakkını vererek yazmaya çalıştım.

Bu sitede yöneticilikte yaptım. Özverili bir şekilde bir şeyler yapmaya çalıştım. Ne düşüncede olursanız olun adaletten ayrılmadan hakkının hakkını teslim etmeye çalışın. Yönetimde iken Gereksizler Bölümünde yaşadığımız olaylarda sayfalarca ve saatlerce uğraşmama tek tek üyelerin mesajlarını alıp örneklendirip hazırlık yapmama rağmen, ceza alan üyelerin tanıdığı diğer yöneticiler bazı kişilerin cezalarını azalttığını da gördüm, bir kısım yöneticilerin yine benden daha fazla forum için çalıştığını gördüm.

Bu yüzden forumun belirli kısımlarındaki kalite veya kalitesizliği forumun kendisine değil bireylere mal etmek daha mantıklı olacaktır.

Geçen bir konuda yazdım, dedim ki biz şöyle böyle insanlarız diye. Neden KB yi veya buradaki insanları eleştirirken veya yönetimi eleştirirken kendimizi hatta en başında kendimizi eleştirmiyoruz ?

Daha söylenecek o kadar çok şey var belki ama Fuzuli derki; söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.