Şimdi Ara

KAYIPSIZ ses sıkıştırma formatları..!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
3.482
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 9 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 9
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 10
  • Ortalama Mesaj Aralığı 129 gün 3 saat 35 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 8
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • face1tr (10 mesaj) Adoniss (3 mesaj) playground (3 mesaj) beytepe (1 mesaj) Akinci (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Hocam harp devri, iktisat devri geride kaldı. devir değişti diyorum yanlışmıyım. bundan üç sene öncesinde telefona takılan hafıza kartları kaç MB alan sunuyordu. bilgisyarlarınızdaki hdd 'leri düşünün kaç GB kapasiteye sahiptiler.. o zamanki kullanıcılar hafızaları az olduğu için en az yer kaplayan formatları tercih ediyorlardı. şimdi ise çok büyük bir kesim için hafıza sorunu ikinci plana itildi. madem elinizin altında 160GB hdd ler var. madem telefonlarınız 1GB dahili hafıza sunuyor . eeğ neden mp3 gibi müzik zevkinizi p*ç eden demode olmuş formatlarla uğraşıyorsunuz. durmayın 'kayıpsız'ses formatlarına geçin..!

şarkıyı hangi formata olursa olsun ila ki sıkıştırmak gerek. herhangi bir sıkıştırmaya tabi tutulmamış ham ses dosyasına wav denir. 5 dakikalık bir parça 60MB civarında yer tutar. şarkılarınızı wav formatında saklamak sadece boyut konusunda başınızı ağrıtmakla kalmaz aynı zamanda wav formatı parçaları etiketlendirme imkanınız yoktur. uzun lafın kısası parçalarınızı bi şekilde sıkıştırmalısınız. ogg vorbis, aac başarılı formatlar. ancak hafıza konusunda bir sıkıntınız yoksa parçalarınızı 'kayıpsız' ses formatlarına dönüştürüp dinlemeniz müzikten aldığınız zevki doruk noktasına çıkaracaktır. (ewt biliyorum burda ses dosyasından bahsediyoruz abartmaya gerek yok neyse..)

şimdi burada sizlere en ünlü 3 büyük kayıpsız ses formatının neler olduğu ve nasıl kullanıldığıyla ilgili bilgiler verecem. kayıpsız ses formatları her ne kadar ogg yada aac kadar az yer kaplamasada bir wav ham ses dosyasını bu formatlara çevirdiğinizde parçanın boyutu yarı yarıya azalıyor. başlıca üç büyük kayıpsız ses formatı Flac, Apple Lossless Encoder ve Windows Media Kayıpsız Ses ...

Windows Media Kayıpsız Ses
    Öncelikle sisteminizde en az windows media player 9 'un yüklü olduğundan emin olun.
    araçlar>seçenekler>müzik kopyala>biçim başlığı altındaki 'Windows media kayıpsız ses'i seçin ve tamama basın. müzik cd nizi cd sürücüye yerleştirin. müziği kopayala deyin. işlem bittiğinde kayıpsız olarak sıkıştırılmış parçalarınızı kitaplığınızda bulabilirsiniz.

Apple Lossless Encoder
    itunes'un 4.9 versiyonunu açın.
    edit>preferences>advanced>Apple Lossless Encoder seçin ve tamamı tıklayın. Cd nizi yerleştirdikten sonra iTunes 'un cddb veritabanına ulaşmasını bekleyin. parça isimleri yüklendikten sonra import'a basarak sıkıştırmayı başlatın. işlem bittiğinde parçalar kitaplığınıza yüklenmiş olacak.

bu formatın en büyük avantajı iPod tarafından desteklenmesi..

Flac
    Flac:
    http://flac.sourceforge.net/download.html

Music Engine:
    http://music.yahoo.com/musicengine/install

flag 'ı yükleyin, ardından yahoo İnstaller'ı çalıştırın. ilk sayfada custom seçin ve yüklemeden önce yahoo messenger, toolbar, eposta programı gibi ıvır zıvır şeylerin önündeki tikleri kaldırın. yükleme bitince makina kendini tekrar başlatacak.
    Diyelimki programı makinaya kurduk music engineyi başlatarak edit>preferences>cd tab>format menüsünden flab 'ı seçin ve ardından okeyleyin.
    Parça isimleri belirdikten sonra Add to Music butonuna basarak sıkıştırmayı başlatın. işlem bittiğinde parçalar nerde diye panik yapmayın. My musics klasörüne bi göz atın

DİKKATİNİZİ ÇEKERİM>>>bu format mp3 çalarlarda çalışıyor..

ehh bu kadar yeter. size en ünlü 3 'kayıpsız' ses formatının nasıl oluşturulacağına kadar anlattım. bana müsade...

|
    |

• Saol. Ama artık bunye mp3 e alışmış.
    Ama yine de saol.
  • hocam baya farkediyo.. öyle böyle değil. mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum..
  • ben şunu anlamıyorum.hep kayıpsız oluyor hem dosya boyutu küçülüyor. nasıl olacak?
  • Kayıpsız(lossless) formatları ben de tavsiye ederim.
    %100 cd kalitesinde albüm veya şarkı dinliyorsunuz. Ses kalitesi çok farkediyor arkadaşın dediği gibi.
  • mp3, ogg gibi sesin sadece ana hatlarını bırakıp geri kalanını silmiyor bu formatlar. varolan sesi sadece uygun formatta sıkıştırıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ccaparli

ben şunu anlamıyorum.hep kayıpsız oluyor hem dosya boyutu küçülüyor. nasıl olacak?

Öyle bir şeyin şu anda mümkün olduğunu sanmam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: playground

quote:

ben şunu anlamıyorum.hep kayıpsız oluyor hem dosya boyutu küçülüyor. nasıl olacak?

mümkün..
  • quote:

Orjinalden alıntı: face01tr

quote:

quote:

mümkün..

Nasıl?
    Yukarıda bahsettiğin konu mu?

• quote:

quote:

quote:

quote:

mümkün..

Nasıl?
    Yukarıda bahsettiğin konu mu?

doğru bildin..
    kullanılan teknik, dosyadaki gereksiz bilgiyi ayıkladıktan sonra dosyanın içeriğini daha küçük bir alan kaplayacak şelikde kaydetmek. yani adamların parçanın boyutunu max . ne kadar çok küçültürsek o kadar kardır gibi bir dertleri yok. kaliteden hiç ödün vermeden ne kadar ileri gidebiliyorlarsa o kadar yükleniyorlar..

• eline sağlık güzel olmuş
    kayıpsız müzik diyorum
  • O kadar inceleme yapıldı hala en kalitelisi mp3 seçilmiş hatta chip dergisi bile bahsetti.
  • @adonis
    listeyi paylaşabilirmisin ? mp3 'ün kalite, frekansı, türü falan neydi ? benim bahsettiğim bu formatlarda bit rate falan hiçbir ayar yok standart format bunlar..
  • ogg, aac, wma gibi formatlar içinde mp3 ün yeni geliştirilen türlerinden biri ilk sıraya oturmuş olabilir. ama ben kayıpsız ses den bahsediyorum. bunlar o incelemeye alınmamışlardır. çünkü kayıpsız derken mecazi yada abartı bi anlam yok; %100 kayıpsız bu formatlar..
  • Winamp ile bu dönüştürme işlemini çok basit bir şekilde yapabiliriz arkadaşlar.
    Winamp'ın kendi sitesinden OGG Vorbis ve FLAC encoderlerini indirerek şarkı listesinden istediğimiz şarkıyı seçip bu iki formata ve Winampta hazır olan diğerlerine dönüştürme yapabiliriz.
    Diyeceksiniz kardeş bu iş için programlar var onlarla daha iyi olur.
    Haklısınız tabiiki zaten ben de Easy CD-DA kullanıyorum ama bundaki amaç hem kaliteyi test etmek hem de pratik olması.
    Şimdi ben sizlere link vereyim de aramayın.
    Winamp Transcoder Eklentisini İndirmek İçin Tıklayın
    Ogg Vorbis Encoder 1.1.0 İndirmek İçin Tıklayın
    FLAC Encoder 1.1.2 İndirmek İçin Tıklayın

Bu eklentileri kurduktan sonra playlist'ten döünüştürmek istediğiniz parçanın üstüne gelin, ters tıklayın, send to deyin.
    Sonra transcode deyin. İstediğini< formatı seçin okey deyin tamamdır.

• Bendeki seslerin çoğu mp3 demekki işe yaramayacak. Yoksa denerdim.
  • quote:

@adonis
    listeyi paylaşabilirmisin ? mp3 'ün kalite, frekansı, türü falan neydi ? benim bahsettiğim bu formatlarda bit rate falan hiçbir ayar yok standart format bunlar..

Aga hakkatten süper ya o zaman bundan sora bu 3'nden birini yaparım.
  • beyendiğine sevindim..

başka yokmu deneyen..
  • Bide bişey sorucam şimdi peki iyi bi kalitede mesela örnek vermek gerekirse mp3'te 128'e denk düşen bi formatta .ogg veya diğer formatta seçicem o zaman ne kadar yer kaplar mb cinsinden? Ya da bi cd'ye kaç parça sığdırabilirim 4 dk'dan hesaplarsak?
  • matamatikten bütünlemeye kaldığımı söylemişmiydim..
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.