Şimdi Ara

KATALITIK KONVERTOR DEGISTIREN VARMI ??? ARIZA MEVCUT

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
26
Cevap
3
Favori
11.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aracım yer yer 17 18t/100km yakmaya baslamıstı, Bilen varsa yorumlasın ama ben sorunu buldum gibi yer yer 20lt gösterir oldu 21 de goruyorum ve , ustaya goturdum şehir içinde sorun yok motor performansı iyi, ama şehir dışı aracın cekmeyıp nazlandıgını bı tam verımlı olmadıgını fark ettı senın egzoza bız baktıkmı dedı yok dedım bır egzozcuya gıttık adam baktı

Spiral egzoz borusu patlamış dedi ve katalitik konvertore baktı içine kamera sokup katalıtık konvertorün içinin seramiğimi ne parçalanmış dedi, yakıtı bu çok yaktırıp çekişi düşürüyormuş gibi birşey (duydum) ama adam kesın bırsey demedı yanı cekıs duzelır yakıt duzelır gıbı

ve bana orjınal ıcın spıral + konvertor için 500, yan sanayi için ise 230tl toplam fiyat verdi

sızce dogrumudur bunları degıstırsem yakıt çekiş düzelirmi yaşayan varmı hiç

EDİT: Ayrıca bu egzozcu eger yan sanayi taktırırsam, aracın arıza lambasının yine yanmaya devam edeceğini ve yine muayneden geçemeyeceğimi belirtti orjinalda sorun olmaz. bu orjınal gazı sıkıştırıyorgibi birşey dedi

acaba içi boş bir borumu takacak yan sanayi dediği o mu , çünki orjinal dediğinde bal petegıne benzer ınce delıklı demır gıbı seyler vardı diğerinin içi boş sayılıcak bi boruydu ortada ince birşeylervardı o kadar anlamadım bu işten ama 500 oldukça pahalı geldı ne yapmalıyım komple ıptal ettırıp bırsey taktırmasam ne olur

• Lpg var mı?
  • Aynı sorun 98 Mondeo 2.0 aracımızla Trabzon dan Balıkesir e giderken başıma gelmişti, araç çok yakıyor ama uzun yolda iyi hızlanamıyordu, o yıllarda ne kadar tuttu sonradan yenisi takıldı mı bilemiyorum ama kırılan seramik parçalarını temizletip yola devam etmiştik.
  • sarı arıza lambası kullanıcısına yanıt
    malesef ki var
  • esmerce kullanıcısına yanıt
    aynen benımkıde mondeo,

ama bendekı seramıkler kırılmıs sanırım kırılan sey nasıl temzlenır br fıkrım yok ılk defa duydum ama sanrım sızıkı tıkanmıstı sadece
  • Oncelikle evet katalitik bu dediğiniz şeylere neden olur ama adam kalkıpta yan sanayi takacaksa hiç takmasın elindekinin içini boşaltsın daha iyi.Bu şekilde de olur ama muayneden geçmez onuda her 2 yılda bir 50 tl karşılığında halledersin.Bana sorarsan öncelikle bir kaç yere sorar fiyat araştırır orjinalini takardım zaten bu parça öyle kolay bozulan bişey değil seni baya baya götürür.
  • hsn_33 kullanıcısına yanıt
    arabaya uzun süre binmeyi dusunmuyorum acıkcası o yuzden orjınal takmak ıstemedım

ustanın yan sanayi dediğide içi boş konventor gorunmmlu susturucu muhtemelen cunkı ıcınde hıc bısıy yoktu ,

içini boşaltnca yakıt yıne oldugu gıbı kalmaz mı o oneml benım ıcın ,? bunu acıklarmıısınız banada ıcını bosaltmak gelıyo ıcımden nasıl yapsam ayrıca arıza lambasıda yanıyor o yanmasını saglayan parca yıne yakıtı yanlıs bılgı ıle gonderıp beyne sorn cıkarmazmı zenngın fakır yakıt olayı ,?
  • Arıza lambası zaten orjinal takmadigin sürece Sönmez bende eğer yan sanayi takmaya niyetin varsa hiç takma elindekinin içini boşaltır demek istemiştim.Bu denli yüksek yakacagını düşünmüyorum ama ilk sefer ki gibi az da yakmaz ve gözle görülür bir artış olur çekişte tabir-i caizse araba rahat bir nefes alır
  • katalitik konvektörü boşaltmak ekstra 2/3 Hp kazandırır üst devirlerde. katalizörde eğer çift sensör yoksa içini boşaltıp orjinalini taktığınız zaman arıza lambası yakmaz. En fazla yapacağınız masraf 50 tl. Muayeneden geçmez diyenlerede bakma egzoz emisyonu git sanayide biryerde yaptır bakmıyorlar bile.
  • M_aTRa_X kullanıcısına yanıt
    hsn_33 kullanıcısına yanıt
    vallahi birtane egzozun üstünde vardı onu çıkardı, araba spor arac gibi kükremeye başladı . sanki spor egzoz takılmış gibi ama başka nerede var bılmıyorum sanırım çift olması lazım bırıde emme manıfoldunda oluyor galiba.

benim aracın muaynesi yeni zaten 2 yıl sonra muayne ben bu surec ıcınde sorunsuz kullanıp satmayı dusunuyorum acıkcası

yakıtı az yaksın, sorun cıkarmasın gerekırse ıcını bosalttrrım ama bu bosaltma ıslemının bır zararı olurmu onu bılmıyorum yakıta yada motorea onu yarın sanayıyı gezıp sormayı dusunuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BOLDVIPER

vallahi birtane egzozun üstünde vardı onu çıkardı, araba spor arac gibi kükremeye başladı . sanki spor egzoz takılmış gibi ama başka nerede var bılmıyorum sanırım çift olması lazım bırıde emme manıfoldunda oluyor galiba.

benim aracın muaynesi yeni zaten 2 yıl sonra muayne ben bu surec ıcınde sorunsuz kullanıp satmayı dusunuyorum acıkcası

yakıtı az yaksın, sorun cıkarmasın gerekırse ıcını bosalttrrım ama bu bosaltma ıslemının bır zararı olurmu onu bılmıyorum yakıta yada motorea onu yarın sanayıyı gezıp sormayı dusunuyorum.

motora herhangi bir zararı olmuyor. Alt devirler cansızlaşıyor diyorlar ama ben hiç farketmedim o olayı. Tek sorun duvar gibi yerlerin yanından geçerken hafif bi zıngırdama tarzı bir ses oluyor. Benim katalizör çift sensörlüydü bir sensörü dışarı taktık arıza lambası yakmıyor. Isı farkını algılıyor arkadaki sensör onu dışarı uzak bi noktaya takarsanız problem çözülüyor.

Yakıt olarakta şuan içi doluyosa kırık halde araç daha fazla yakar. boşaltınca düşer tüketiminiz kısmen eski haline gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M_aTRa_X -- 5 Kasım 2016; 1:15:51 >

• M_aTRa_X kullanıcısına yanıt
    spirel boruda çatlamış duman egzozdan degılde borudan cıkıyor sanırım oda aracı boguyormus ,

dogru ses yankı yapınca gerı gelıyor oyle yerlerden gecekerne ona katlanırız sanırım sız sensoru egzoz ıcıne degıl dısına taktınız , yarın sanayıyı dolasp soracagım ıcını bosaltan varmı dıye. bosaltıp aynı parcayı gerı taktracagım sanırım dogrumu sadece spirel kabloyu degıstrıcegım 0 olarak konvertorn ıcı bosalıp bısıy takılmadan yerıne aynen takılcıak
  • Araç LPG'li ise katalitik sökülebilir. İyi bir egzoz ustası ışık yaktırmamayı gayet becerebilir. Siz kime gidiyorsunuz egzozcu diye bilemedim. Katalitik söküp ışık yaktıran kaldı mı ya?

Neyse, 500TL orjinal katalitik çok güzel sallamış bence. Eğer doğru ise atla üzerine. 1000'e sen satarsın. Mondeo'larda katalitik diye fırın varsa bilemem tabi.

Katalitik öyle ucuz bir parça değildir. Araç LPG'li ise katalitik görünümlü düz boruya çevirmenin pek mahsuru yoktur. Görünümü tutarsa muayeneden de geçer. Kimse anlamaz. Gıcık muayene görevlisi katalitiğe tıklatır. İçinden gelen sesten düz boru olup olmadığını anlamaya çalışır. İyi egzozcu da, katalitik görünümlü düz borunun egzoz ile görünüm arasında kalan kısmına yanmaz elyafı daha yoğun tıkarak yakın ses elde etmeye çalışır. Artık kim daha yetenekli ise o kazanır. Genelde kazanan usta olur. Çoğu zaman muayenede bu gıcık elemana denk gelmezsiniz.

Katalitiğin içini boşaltmak da çözümdür, ışık yakma problemi gene, çok ekstrem durumlar harici yaşanmaz. Yaksa bile, düzgün usta onu bir daha yanmayacak şekilde ayarlar. Katalitiğin içini boşalttığınızda, dışardan tıklattığınızda boş ses verir. Gıcık muayene çalışanı bunu anlar. Ancak, dediğim gibi, düşük ihtimal... Bir de, bundan alınacak verim arabadan arabaya değişir. BMW gibi açık egzozlu araçlarda alt devirlerin ölmesi sıkıntısı olabilir. Bu durumda oraya katalitik görünümlü küçük susturucu takmak daha doğru olur. Mondeo nasıldır, zerre fikrim yok. Bir cinsliği olmayacağını tahmin ediyorum. Ford'lar düz adam Sami'likleri ile meşhurdur.

Katalitik sökmek çevre açısından sakıncalı. Araç LPG'li olduğu için dert değil. Aracın son susturucu orjinalse seste farkedilir bir değişiklik olmaz. Performansta da kayda değer bir değişiklik olmaz. "Alt devirler ölür, üst devirler canlanır" derler. Egzozu rahatlatmanın temel sonucu budur. Bunun sebebi egzozdaki geri tepmenin valflerin kapanmasına yardım etmesidir. İyi ayarlanmış egzoz sistemleri geri tepmeyi (back pressure) istenen seviyede bırakarak egzozu rahatlatmayı hedefler. Bazı serbest akım (free-flow) susturucuların susturucu içinde u dönüşleri falan yapmasının sebebi de budur. Aracın orjinal egzoz sistemi oldukça açık değilse ve en büyük engel katalitik değilse, sadece katalitik sökmekle aracın alt devir performansı hissedilir derecede düşmez. Ancak gaz tepkisi hayal meyal artar...

İşe mühendis gibi yaklaşan, sizin araba ile haşır neşir olmuş egzozcular sizin arabayı öttürür... Işık Ünal abi emekli olmuş olmasa, tam onun kalemi arabaydı sizinki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 5 Kasım 2016; 1:45:4 >

• Adam tam anlatmamıs sanırım parayı koparır araba duzelmez gibi bir his uyandı.
  • Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt
    jimhendrix kullanıcısına yanıt
    hüseyin bu detaylı cevap ıcın tesekkur ederım gayet acıklayıcı olmuş buradan yola çıkarsak 500tl olanda yan sanayi bir parça ozaman,

muaynedede sıkıntı olmayacaktır dıye dusunuyorum aklıma yatan olay katalıtıgın ıcını bosaltıp o sekılde kullanmak ve ısıgıda sondurmek... muaynedekıler goruntıye bakıyorsa goruntu aynı durdugu ıcın sorun olmayacaktır o halde dogru degılse soyledım duzelt lütfen,,,, dogruysa bunu yapmak istiyorum. içini bosaltıp tekrar takıp ısıgı sondurmek, 500tl ye taktıgımda muhtemelen tam performans vermeyecektır o vakıt ve bosa para vermıs olacagm motor ustası kendsı aracı test ederken bır egzozcuya goturdu sanıdım tanıdıgıymıs.. kendım tanımam etmem kısıyı

hendrix,,, banada oyle geldi adam sordugum sorulara net cevap vermedi kem kum ederek konustu ,,,

bu 15 17lt yakmasının sebebı egzozmudur dedıgımde yanı ona sebebıyet verırm dedgımde bıle net cevap alamadm acıkcası belkıde tum o parcaları bosa degıstecegım haberım yok .. sorun atesleme bobınınde felan ustada sagolsun ısguzarlık yapıp pc ye baglamadan egzozcuya goturdu belkı sorun atesleme bobnlerdnde yada bujılerde felan

• Benim bundan önceki aracım clio 2 idi onunda katalatik konvektörü sökmüşler alt devirlere baya bi zınn diye ses yapıyordu ben ilk haberim yoktu egsozcuya gittim o dedi sökmüşler bunun katalatiği eee napcaz yenisi 1000 tl dedim dedim boku yedik dedi ona benzer susturucu var takarız hemde ses azalar dedi onunla hem muaneden geçtim hemde ses biraz azaldı ama yine de ses vardı rahatız ediyordu beni sendede o ses çıkacak illaki bilgin olsun taktır geç spral susturucuyu geç
  • CaNeRR kullanıcısına yanıt
    Ama bende cekis sorunu ve cok yakma olayi var sende oyle bisiy yokmus ansilan
  • orijinaliyle değiştirilmesi oldukça pahalıdır. Orijinal olarak belirtilen ürünleri dikkatlice inceleyin.

Katalitik konvektör yakıtı aşırı etkilemeyebilir. Birçok araçta içi boşaltılarak kullanılır, yani yakıtı çok fazla etkilese bunu kimse yaptırmazdı. Egzoz sisteminde delik olabilir, yada tıkanmış olabilir. Farklı egzozculara gitmenizi tavsiye ederim, çünkü birisi tıkalı derken diğeri sorunsuz diyebilir. Egzozda çatlak yada delik olması yakıtı ve sesi ciddi oranda arttırır. Egzoz delinmeleri sanayide 10-20tl karşılığında kaynak yapılarak kapatılabilir. Bunları söylememin nedeni en düşük maaliyetle sorunun ortadan kaldırılmasıdır.
    Katalitik konvektör olayında ise, kırılmışsa değiştirilmesi en sağlıklısıdır. Fakat değiştiğinde yakıtın minimuma dönmesini beklemek ne kadar doğru olur uzmanına sormak gerekli.

17-18lt yakıyor demişsiniz, yol bilgisayarında gösterilen ile yaktığı tutuyor mu?

• BOLDVIPER kullanıcısına yanıt
    Bende bi sorun yoktu Evet
  • By Efendy B kullanıcısına yanıt
    Evet tutuyor sanirim bende icini bosaltip kullanacagim yarin bir sanayideki egzozculari gezeyim bakayim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.