Şimdi Ara

katalitik konvektör ve clean

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
33.740
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar katalitik konvektör temizliği yapan veya yaptıran var mı...birde motor clean midir nedir birde bunu yaptıran var mı...varsa kim yapıyor istanbulda...kaça yapıyor...yada kendimiz sprey ilaçlar ile yapabilirmiyiz.....yuotube de yapılışını gördüm ama sizlere danışmak istedim...fikirlerinizi alabilirmiyim...

• katalitik konvertör temizliği diye birşey yoktur.. sadece sökülür ve içi boşaltılır ve düz boru olarak geri takılır.. konvertör içerisinde bol miktarda seramik ve palladium ve rodium bulunur..bu malzemeler oldukça pahalıdır.. bu yüzden bu konvertör denen parçanın yenisi fahiş meblağlara satılır ve çoğu kişi de altından kalkamayınca söktürür.. söktürme yolunu da seçebilirsiniz ama lambda sensörlerine dokunamanız gerekir.. bu sensörler mutlaka yerinde bırakılmalıdır.. eğer sökülecek olurlarsa ya da zarar görürlerse arıza lambası yanar yakıt tüketimi anormal artar.. günümüz araçlarında bir lambda sensörü konvertör öncesinde diğeri de sonrasında olmak üzere 2 adet vardır..

karbon temizliği ise bosch car service ve benzeri yerlerde yapılır.. ortalama fiyatları 50-100 tl arası değişir kullanılacak olan solüsyonun miktarı da önemlidir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meteg -- 27 Ağustos 2012; 22:42:50 >

• Değerli meteg,

Katalitik "konvertör" ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler!

Benden de bir alıntı izninizle;

"Katalitik konvertörler inanılmaz derecede basit parçalardır, ancak etkileri de bir o kadar büyüktür.

Katalitik konvertör'de, 2 tip katalitik görev yapmaktadır, bir azaltıcı katalizör ve bir oksidasyon katalizörü. Bu iki tip de, metal katalizör ile çevrili seramik tabakadan oluşmaktadır.

1: Azaltıcı katalizör : Burası ilk aşamadır, NOx gazları emisyonu platin ve rodyum sayesinde azaltılır.

2: Oksidasyon katalizörü : Burası da katalitik konvertörün ikinci aşamasıdır. Yanmamış hidrokarbonları ve karbonmonoksiti platin ve paladyum katalizör üzerinde yakarak azaltır.

3: Üçüncü bölüm ise egzost hareketlerini izleyen kontrol sistemidir ve bu bilgileri yakıt enjeksiyon sistemini kontrol etmek için kullanır. Bu noktada bir oksijen sensörü katalitik konvertörün yukarısında bağlıdır, yani motora konvertörden daha yakındır. Bu sensör aracın elektronik kontrol ünitesine (ECU) egzost'ta ne kadar oksijen olduğunu bildirmektedir. ECU bu sayede hava-yakıt karışımını düzenleyerek içerideki oksijen miktarını arttırabilir veya azaltabilir.

Özetle, katalitik "konvertör", çeşitli elementlerle kaplanmış (paladyum, rodyum gibi) aracın egzost sistemindeki zararlı gazlarla (örn. CO, CO2) kimyasal tepkimeye girip, bu gazları daha az zararlı gazlara dönüştüren bir çeşit filtreleme aracıdır."

• büyük bilge,

katkınız için teşekkürler.. benim atladığım kısımları da yazmşsınız belki bu sayede arkadaşlar bu parçanın basit bir borudan ibaret olmadığını öğrenirler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Büyük Bilge

Değerli meteg,

Katalitik "konvertör" ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler!

Benden de bir alıntı izninizle;

"Katalitik konvertörler inanılmaz derecede basit parçalardır, ancak etkileri de bir o kadar büyüktür.

Katalitik konvertör'de, 2 tip katalitik görev yapmaktadır, bir azaltıcı katalizör ve bir oksidasyon katalizörü. Bu iki tip de, metal katalizör ile çevrili seramik tabakadan oluşmaktadır.

1: Azaltıcı katalizör : Burası ilk aşamadır, NOx gazları emisyonu platin ve rodyum sayesinde azaltılır.

2: Oksidasyon katalizörü : Burası da katalitik konvertörün ikinci aşamasıdır. Yanmamış hidrokarbonları ve karbonmonoksiti platin ve paladyum katalizör üzerinde yakarak azaltır.

3: Üçüncü bölüm ise egzost hareketlerini izleyen kontrol sistemidir ve bu bilgileri yakıt enjeksiyon sistemini kontrol etmek için kullanır. Bu noktada bir oksijen sensörü katalitik konvertörün yukarısında bağlıdır, yani motora konvertörden daha yakındır. Bu sensör aracın elektronik kontrol ünitesine (ECU) egzost'ta ne kadar oksijen olduğunu bildirmektedir. ECU bu sayede hava-yakıt karışımını düzenleyerek içerideki oksijen miktarını arttırabilir veya azaltabilir.

Özetle, katalitik "konvertör", çeşitli elementlerle kaplanmış (paladyum, rodyum gibi) aracın egzost sistemindeki zararlı gazlarla (örn. CO, CO2) kimyasal tepkimeye girip, bu gazları daha az zararlı gazlara dönüştüren bir çeşit filtreleme aracıdır."

• şimdi bu parça sökülürse doğanın haricinde araç üzerinde ne gibi zararlar ve ne gibi kayıplar oluşur lütfen bilgi verirmisiniz. ona göre söktürüp boru taktırayım...o parçaya 1500 tl vermek istemiyorum.
  • katalitik konvertörde temizlik söz konusu değildir.. Zaten kullanıcı çekiş problemi veya gaza basıldığından uğultu sebebiyle sanayiye gidiyo .. Bunun sebebi de içinin tıkanmış olması yani ömrünün dolmuş olmasıdır.. Bu arada katalitik konvertör konusunu uzunca tartışıldı. Hatta resimli paylaşımlar yapıldı.. Oradan maliyetli ya da düşük maliyetli çözüm yollarına ulaşabilirisniz.
  • ben yerini bilemiyorum. rica etsem bana link verebilirmisiniz. teşekkür ederim.
  • selim katalitik konvertörü de yurtdışından Ebay yolu ile alabilirsin.. ortalama 100 dolar fiyatı var.. 1500 tl ye gerek yok.. ebay e gir orada search kısmına volvo s70 universal catalytic converter yaz çıkacaktır..
  • bunlara güvenebilir miyim... gönderirler mi yani...
  • Arkadaşım orjinal olmasına gerek yok.sanırım euro 4 olucak size ben bmw aracıma 2 yıl garantilisi 600 tl taktırdım.yani orjinali 1500 vardır ama ne gerek var
  • istanbulda yan sanayisini kim nerede satıyor. bilgi verirmisiniz...
  • arkadaşlar merhaba.
    yeni bir forum üyesi olarak sizleri geçenlerde yaptığım katalitik konvertör (katalizör) temizliği konusunda aydınlatmak istiyorum.

http://a1211.hizliresim.com/13/n/g3jtp.jpg
    http://a1211.hizliresim.com/13/n/g3jur.jpg
    http://a1211.hizliresim.com/13/n/g3jvy.jpg
    http://a1211.hizliresim.com/13/n/g3jvy.jpg
    http://a1211.hizliresim.com/13/n/g3jx0.jpg
    http://b1211.hizliresim.com/13/n/g3jxu.jpg
    http://g1211.hizliresim.com/13/n/g3jyj.jpg

ilk dört resimde kullandığım BELL ADD 2B isimli ürünü göreceksiniz. diğer üç fotoğrafta işlemin nasıl yapılacağı ve ürünün ne işe yaradığı anlatılmıştır.
    bir adet ürünü 45 tl ye otolab bosch' dan temin ettim.
    gelelim uygulamaya... katalogda anlatıldığı gibi önce rölantide kutunun yarısını sonra da 1500 devirde diğer yarısını kelebek kutusundan püskürterek motora verdim. kutu bittikten sonra güçlü bir ara gazı verdim ve yoğun beyaz bir dumanın egzozdan çıktığını farkettim. işlemden sonra 10 dakika kadar yüksek devirde araca yüklendim. sonuç olarak arıza ışığım artık yanmıyor ve aracımın performansında çok az bir artış hissettim. yüksek meblağlar ödemeye gerek yok arkadaşlar 45 tl alın bir deneyin. iyi günler

katalitik konvektör ve clean

• Bende bu temizleme ürününü 40 tl ye aldım ve kendim yapamayacağımı düşünüp ustama gidip uygulattım.
    Şuan aracımın hiçbir sorunu yok ve başarılı bir ürün reklam amaçlı söylemiyorum zaten ürünü arayıp bulmakta zor. :)
  • Herkese merhabalar... EURO-4 dizel araçların DPF'lerini garantili olarak değiştiriyorum. Konu hakkında bilgi almak isteyenler bana 0-533-673 13 91'den ulaşabilir...

DPF konusunda detaylı tüm bilgiye sahibim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ssr206 -- 16 Temmuz 2014; 12:02:17 >
  • meteg M kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar merhaba,

"katalitik konvertör temizliği diye birşey yoktur" demek son derece gereksiz bir iddiadır. olsa olsa siz bilmiyorsunuzdur. Ben laboratuvarımda her türlü katalitik konvektörü temizliyorum ve hiç sorunsuz kullanılıyor. Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: erhangen

Arkadaşlar merhaba,

"katalitik konvertör temizliği diye birşey yoktur" demek son derece gereksiz bir iddiadır. olsa olsa siz bilmiyorsunuzdur. Ben laboratuvarımda her türlü katalitik konvektörü temizliyorum ve hiç sorunsuz kullanılıyor. Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyin

Katalitik konvertör mü yoksa partikül filtresi mi temizliyorsunuz?
  • erhangen E kullanıcısına yanıt
    tel verirmisiniz
  • katalıtık benzınlılerde
    partekul dızellerde olur

söktürmek ıcını bosaltmak bos boru olarak gezebılırsın ama muayeneden gecmez sonucta yenıdne taktırman yada temızletmeyı denemen lazım
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.