Şimdi Ara

Karşılaştırma : 'Z4500 vs. W5500'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.051
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dün 40" Z4500 LCD tv'imi teslim aldım ve hemen ayarlarıyla oynamaya başladım. Gerek yurt dışı sitelerinde verilen ideal ayarlarla, gerekse custom ayarlarla, en iyi görüntüyü alabilmek için tüm olasılıkları denedim.
    Hemen yan odamda, bir tane de 40" W5500 LCD tv var. Onda da hemen gerekli ayarları yaptık. Böylece, iki televizyon arasındaki en ideal test ortamını oluşturduk. Biliyorsunuz, ne showroom'larda ne de teknosa vb. yerlerde yapılan testler, yapılan abuk ayarlar ve tek bir hub'dan dağıtılan görüntüler nedeniyle gerçekçi testler olamıyor.

Sadece görüntü kalitesi karşılaştırması yapacak olursak;
    Testlerimi 1080p filmler üzerinde yaptım ve diyebilirim ki, W5500 serisi Bravia Engine 3 ve 100000:1 contrast oranı sayesinde daha iyi görüntü kalitesi sunuyor. Renkler çok daha canlı, görüntü daha gerçekçi ve akıcı.
    Z4500'de, her ne kadar çeşitli ayarlarla aynı gerçekliği ve canlılığı yakalamaya çalışsam da, tam olarak W5500'ün verdiği kaliteyi alamadım bir türlü. Live Colour, Picture mode, Color temperature vb. ayarlarla kalite biraz daha artırılabiliyor, fakat bu sefer siyah/karanlık sahnelerde ciddi ve rahatsız edici boyutta nokta nokta bozulmalar meydana geliyor.

http://www.televisions.com/tvs/sony-televisions/sony-lcd-tvs/Sony-KDL-46-Z-4500/Colors-and-Ideal-Settings.php
    Bu adreste verilen ideal ayarlar da, W5500 kalitesinden tamamen uzak! Gerçekçi ve daha canlı renkler arıyorsanız, tercihiniz W5500 olsun. Başka sebeplerden dolayı z4500'ü tercih de edebilirsiniz. Örn: Input lag z4500'de neredeyse sıfıra yakındır... gibi

Biraz daha düşüneceğim, belki geri verip z5500 alabilirim.

• Kardeş bu şekilde bir test seni yanıltır!!

Örnek;yan yana 10 tane W55x veya Z45x koy ve hepsine ayrı-ayrı kaynaktan tek-tek besle ve aynı serinin/modelin/ebatın arasında bile bir fark görürsün!

-BE3 İşlemci olarak biraz daha iyi ve algılama ile hassasiyet daha yüksek!
    -Z45x lerde bir öncek versiyon(düşük seviye) Modül var,W55x lerde en yeni nesil olan Samsung S_LCD nin S_PVA sı var!
    Not;bu arada 8/10bit farkını olaya karıştırmayın lütfen,çünkü alakası yok,,örneğin Z ler 10-bit veya W ler 8-bit !!
    -W55x lerdeki CR değeri Native(Static)>>8.000;1 ve RT değeride 6ms dir,ama Z45x lerde ise CR 5.000;1 ve RT ms dir
    Not;Input-LAG seviyesininde RT ile bu arada alakası yoktur,ama ne hikmetse öyle biliniyor(daha doğrusu "zannediliyor"!!

Kısaca teknik olarak bir kere iki panelde tamamen farklıdır,sizin yaptığınız değerlendirme ise sadece "aynı ebatın" görüntüsü ve çalışması v.s dir!!

++
    Bir diğer konu ise; şu bahsettiğiniz "renklerin canlı" ve gerçekçi akıcı ise "göreceli" bir durumdur!
    Örneğin Renklerin canlılığının tarifi nedir>>>Vivid/Sature midir?? yoksa yanlış renk değerlerinin;size doğru gelmesimidir?? veya Natural-soft-mat bir görüntü
    doğru ise;size göre "canlı"(Sature/Vivid veya yüksek Bright lı olması) olmadığı için yanlışmıdır???

Gibi çeşitli sorular(teknik olarak)akla gelebilir!

Dolayıaıyla burada "gerçekçi" tanımı oturmuyor!!
    Kaldıki insanların çok büyük çoğunluğu bizim "Vivid" olarak tanımladığımız değerleri ve yine kimi insanda "Sature" renkleri gerçekçi vede canlı bulmaktadır ki bu renklerin
    teknik olarak bütün değerleri aslında "yanlıştır"!!!

ANCAK;bu değerler,yada doğru bile olsa bazı değerleri;siz beğenmeyebilirsiniz veya cansız/mat v.s bulabilirsiniz;buna ise "zevkler ve renkler tartışılmaz" felsefesinden
    yaklaşmak gerekir yani "Saygı duymak" gerekir ki bende zaten öyle yapıyorum;yani adam Vividçi ise veya bir Filmi>> "Dynamic Mode" tan izleyipte ve bu görüntüye
    bayılıyorsa ona elbette saygı duyacağız,adamın zevki böyle çünkü

++

Şimdi size bir kaç tavsiyem olacaktır;

1-W5xx te Z45x te oldukça iyi panellerdir ve kullanmak istiyorsanız aynen kullanın,hiç böyle Test v.s ilede kafanızı karıştırmayınız ltf!!
    2-Çeşitli Sitelerde verilen Settings ler olmaz;öyle ısmarlama/ezbere setting olmaz çünkü!
    3-Elinizdeki bu iki panelide farklı değerlendirin,şu iyi-bu iyi diye değerlendirmeyin!
    4-Her Serinin(hatta Model ve Ebatının bile)farklı "ServiceMenu"(Software) den yapılmış pre-set değerleri vardır ve siz bunları değiştiremeyeceğiniz için
    zaten bu konuda bir şey yapamazsınız!
    not;Üreticiler bunlarıda "Bilerek"(mahsus)böyle yaparlar ve özellikle bu atraksiyonların "Bulucusu" olan Sony böyle yapar v.s bu konuya hiç girmeyelim,
    milletin kafası bulanmasın sonra
    5-Sen daha doğru bir setting için öncelikle paneline Basic settings leri uygula(bunun içinde "Highwaymouse" un imzasındaki Testi uygula OK+)
    Brightness/Contrast/Colour değerlerini set edeceksin öncelikle!!!
    Ancak bu işlemden öncede "Backlight" seviyesini ortalarda bir yerde tut veya gerekirse biraz arttır/azalt!

Z45x; Serisinde Picture MODE çok az>>>Vivid(bunu unut);Cinema(buna şimdilik dokunma);Standard buda senin User MODE un olacaktır ve bütün
    değişiklikleri(bahsettiğim Basic settings için)bu Moda uygula OK+

Z45x lerde;diğer Serilerden farklı olarak SM den(S/W Picture settings değerleri)yanlış ve yüksektir ve aslında bunlar normal UM den düzeltilemez,ancak
    belli bir seviyeye kadar değiştirilebilirler!

W55x lerde bu olay daha kullanıcı dostu bir seviyededir!!

Senin gördüğün bazı farklılıklarda bundan dolayıdır+panelin teknik farklılığından v.s!!

++
    Bu arada aynı seride olsa 32" ile 40" değerleri farklıdır veya 40" ile 46" nin v.s!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albani -- 12 Aralık 2009; 15:57:13 >

• Teşekkürler, biraz daha uğraşayım.
    Benim gerçekçi ve canlılıktan kastım şu idi: Biraz fazla PC grafik modu gözüyle baktığım için beni geçelim, diğer bir arkadaş -ki şimdiye kadar ilk defa LCD'de 1080p film izlemiş birisi-, W5500'den sonra Z4500 görüntüsüne baktığında, "W5500'de sanki görüntüler 3 boyutlu idi ve renkler daha dolgun ve canlı" dedi. Doğrusu, aynen bana da öyle geldi. Demek istediğim buydu.

Şimdi tavsiye ettiğin değerleri tekrar gözden geçireyim.
  • Bu arada Settings için bir daha uyarayım

A-Z45x için>>>Picture MODE tan>>> STANDARD a uyguluyorsun!

B-W55x lerde>>>Picture MODE tan>>>CUSTOM a uyguluyorsun!

Diğer Picture MODE lara şimdilik dokunma OK+

Bu arada o yukarıdaki gibi Sitelerde hikaye!!Settings leride yanlış+yorumları yanlış-eksik v.s
    Veya yukarıdaki linkte Z45x için bir setting var ve bunu W55x uygulayamazsın!!! ayrıca o 46" sendeki 40"!!
    Unut böyle settings olayını OK++

++
    Zaten Graphic ve benzeri çalışmalar+Gamer lar+PC Monitörü çok kullananlar ayne senin gibi olurlar bu konularda
    PC de hangi Monitörü kullanıyorsun bu arada??

++
    Yukarıda bahsettiğim 3 ayar(Brightness/Contrast/Clour) her ne kadar "Basic" isede bunu doğru olarak ayarlıyamazsan,düğr tüm
    tutmaz!!!

Basic ten sonra bazı ayarlar+Advanced v.s var bunlar ikinci etpta olacaktır!

Acele etme!

• Samsung 22" 226CW.
  • OK, Standart Mode'da, temel ayarları tamamladım.
  • uzun araştırmalarım sonucu bende sony almaya karar verdim
    yalnız 1 sorunun cevabını bulamıyorum kafayı yemezsem iyidir
    40Z4500 pc sinyal algılaması İBde 1366x768 olarak görünüyor bu bana tuhaf geldi hatta yeni çıkan Z5500 modelinde bile pc sinyal algılama 1366x768 görünüyor İB sitesinde ama W5500 1920x1080, acaba sitedemi bi yanlışlık var neolur bilen birisi işin aslını söylesin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anktotti -- 12 Aralık 2009; 17:26:23 >
  • yaw kardeşim neden "kafayı yiyeceksin"

A-Panel bağlantılarında "PC Bağlantısı" tanımı>>>>> D-Sub(VGA-Analog)bağlantısı belirtir!!!!
    Ancak Sony panellerin bazı Manualleri sanırım yanlış basım veya bazı noktalarda eksik/hatalı basım yapıyorlar!!!

B-Diğer tüm external bağlantılar ise bildiğiniz gibi Component/Composite/S-Video/Scart/HDMI ile olmaktadır;
    Örneğin PC yi>>HDMI kablo ile panelin HDMI portuna bağlarsanız,zaten bunu PC olarak değil;external bir cihaz gibi algılayacaktır!!!

Sistem hemen bütün panellerde böyledir,o sinyal algılama tablolarında verilenlerde genelde PC yi VGA ile bağlantıda ki bu seferde zaten panel
    Monitör işlevi görecek şekilde ve algılama kabiliyetine göre daha düşük bir pixel değerinden verecektir!

++
    Senin bahsettiğin olayda ise;İB büyük ihtimalle Kullanma Kılavuzundan görüp orada max.1360x768pixel gördüğü için öyle yazmıştır!

Kaldıki değil 2008 model panellerinde,2005/2006 larda bile 1920x1080pixel algılama desteği varken High-End Z serisindemi olmayacak!

• quote:

Orijinalden alıntı: oduth

Samsung 22" 226CW.

OK+anladım

Zaten senin EIZO ve benzeri yada IPS tip Modüllü bir panel kullanmadığını tahmin etmiştim
    Boşver sen o paneli Hocam,onların hepsi VIVID üretirler,yanlış renk üretirler v.s v. bende de var bir tane(22" HP w2207h)

Yeni bir panel alacağım ama iyileri yok,zaten olsada çok pahalı!
    Kötünün iyicesi bir şey olarak alacağız artık,düşündüğüm BenQ 22" E2200HD

Memlekete hem adam gibi Monitör gelmiyor,hemde bazı gelenlerde çok pahalı,bizde "TN" ye talim ediyoruz,gerçi "Gamer" lar
    için hala tek alternatif "TN" dir ama ben Gamer değilimki bana IPS/PVA tipli bir panel çok güzel gider,ucuz yollusundan tabiki!

++

• quote:

Orijinalden alıntı: albani

yaw kardeşim neden "kafayı yiyeceksin"

A-Panel bağlantılarında "PC Bağlantısı" tanımı>>>>> D-Sub(VGA-Analog)bağlantısı belirtir!!!!
    Ancak Sony panellerin bazı Manualleri sanırım yanlış basım veya bazı noktalarda eksik/hatalı basım yapıyorlar!!!

B-Diğer tüm external bağlantılar ise bildiğiniz gibi Component/Composite/S-Video/Scart/HDMI ile olmaktadır;
    Örneğin PC yi>>HDMI kablo ile panelin HDMI portuna bağlarsanız,zaten bunu PC olarak değil;external bir cihaz gibi algılayacaktır!!!

Sistem hemen bütün panellerde böyledir,o sinyal algılama tablolarında verilenlerde genelde PC yi VGA ile bağlantıda ki bu seferde zaten panel
    Monitör işlevi görecek şekilde ve algılama kabiliyetine göre daha düşük bir pixel değerinden verecektir!

++
    Senin bahsettiğin olayda ise;İB büyük ihtimalle Kullanma Kılavuzundan görüp orada max.1360x768pixel gördüğü için öyle yazmıştır!

Kaldıki değil 2008 model panellerinde,2005/2006 larda bile 1920x1080pixel algılama desteği varken High-End Z serisindemi olmayacak!

hocam işte bende "Kaldıki değil 2008 model panellerinde,2005/2006 larda bile 1920x1080pixel algılama desteği varken High-End Z serisindemi olmayacak!" bundan dolayı kafayı yemek üzereydim

yani pcyi lcdye bağladığımda hdmi kablo ile 1920x1080 çözünürlük alıcam süper istediğim bilgi buydu, ben zaten vga bağlantı yapmıcam ozaman alabilirim bunu.
    hocam sence detayları fazla kurcalamadan(kendini yorma hocam açıklama falan gerek yok yani ) 40W5500 mü yoksa 40Z4500mü hocam
    1-W5500
    2-Z4500

cevap 1 yada 2 şeklinde olursa müthiş olur

• quote:

Orijinalden alıntı: anktotti

quote:

yaw kardeşim neden "kafayı yiyeceksin"

++

hocam işte bende "Kaldıki değil 2008 model panellerinde,2005/2006 larda bile 1920x1080pixel algılama desteği varken High-End Z serisindemi olmayacak!" bundan dolayı kafayı yemek üzereydim

yani pcyi lcdye bağladığımda hdmi kablo ile 1920x1080 çözünürlük alıcam süper istediğim bilgi buydu, ben zaten vga bağlantı yapmıcam ozaman alabilirim bunu.
    hocam sence detayları fazla kurcalamadan(kendini yorma hocam açıklama falan gerek yok yani ) 40W5500 mü yoksa 40Z4500mü hocam
    1-W5500
    2-Z4500

cevap 1 yada 2 şeklinde olursa müthiş olur

albani hocam sen bi makina dede bizde budur diyip alalım biraz önce w5710 a baktım taksitli 2650 tl 12 ay fiyata veriyolar sen ok dir dersen gidip yarın alcam yok bunu alma bence şu iyidir dersen gidip onu alcam

• W55x

OK+
  • quote:

W55x

OK+

mesaj alınmıştır hocam teşekkürler yarın alıyorum dur dükkan açıksa siparişi veriyim
  • Valla tüm gerekli ayarları yaptımi Sonuç biraz daha iyi ama... Nafile :)
    Yine o derinliği yakalayamadım, dediğim gibi yine BE3 farkettiriyor kendini. Kenarları çok iyi düzeltiyor BE3, dolayısıyla daha iyi derinlik sunabiliyor. Z4500, PC'de kullandığım 22" Samsung'un 40" modeli gibi birşey oldu.
    5 yaşından beri bilgisayar oyunlarıyla ve grafikleriyle bu kadar içli dışlı olursan, olacağı buydu :))
  • Kardeş W55x,senin bahsettiğin manada vede istediğin biçimde olması daha doğrudur Z45x lere göre,dolayısıyla W55x bu konuda seninde gördüğün gibi bazı konularda oldukça iyi+

"Derinlik" yakalamada biraz görecelidir!!! ayrıca hangi görüntülere göre bunu tesbit ettin;yada genel olarak görüntüye bakıncamı aradaki farkı algılıyorsun v.s???

Z45x ler özellikle görüntü işlemede;W55x göre gerek Engine gereksede Modül farkından v.s olarak daha zayıf kalıyor!!! senin gördüğün bazı farklarda bunlardandır!
    örneğin Z55x lere bakarsan yine fark göreceksin!!

Takma kafana bunları ve neticede kafana yatmıyorsa değiştir o zaman OK+
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.