Şimdi Ara

Kaportadaki çizikler pasta-cila ile geçer mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
130.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arabayı çizmişler kaput kısmını ve çirkin duruyor. Pasta cila ile geçer mi? çünkü boyatmam onun için yoksa sonra darbeli diye kimse almaz. Kapatmak için ne yapabilirim?

• eger altından astarı cıkmıssa gecmez fakat görünütürebirligini azaltmk icin yaptırmakta fayda var
  • quote:

Orijinalden alıntı: .IsTanBul.

eger altından astarı cıkmıssa gecmez fakat görünütürebirligini azaltmk icin yaptırmakta fayda var
    Fotograf cekip eklerim aksma dogru. elimi sürdügümde hissedebiliyorum ama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hogir12

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: hogir12

tırnagın takılıyosa cizige büyük ihtimalle gecmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: .IsTanBul.

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: .IsTanBul.

quote:

Tırnağım takılıyor :(

Peki bunu boya dışında en aza yani en görünmez şekle nasil getirebilirim?
    Pasta cila görünümü düzeltir mi?

Fotoğraf çekmeyi unuttum
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: .IsTanBul.

quote:

Tırnağım takılıyor :(

Peki bunu boya dışında en aza yani en görünmez şekle nasil getirebilirim?
    Pasta cila görünümü düzeltir mi?

Fotoğraf çekmeyi unuttum

Alıntıları Göster
    iyi uygulanırsa pasta baya kapatıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: freeman6161

iyi uygulanırsa pasta baya kapatıyor

Alıntıları Göster
    başta kapatır gibi görünür ama bikaç yıkamadan sonra yeniden ortaya çıkar
  • quote:

Orijinalden alıntı: çavdır

başta kapatır gibi görünür ama bikaç yıkamadan sonra yeniden ortaya çıkar

Alıntıları Göster
    boya koruma yaptır dicem ama o da epey para...
    ama derin çizikleri de epeyce kapatıo
  • quote:

Orijinalden alıntı: dumurman

boya koruma yaptır dicem ama o da epey para...
    ama derin çizikleri de epeyce kapatıo

Alıntıları Göster
    2 saat sora sana güzel bi yöntem söleyecem ama aracının rengini söyle önce bu arada bende işe gitmeliyim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: downahar

2 saat sora sana güzel bi yöntem söleyecem ama aracının rengini söyle önce bu arada bende işe gitmeliyim...

Alıntıları Göster
    Merhaba.. dediğim gibi..
    Bu yöntem özellikle beyaz arabalarda çok etkili..

Malzemeler
    aracınızın renginde 50 gr kadar boya
    iyi bir pasta cila
    pamuklu bez
    kibrit çöpü
    önce çizik olan bölgeyi güzelcene yıkayın. Metalik renklerde boyanın iyice bir çubukla karıştırılıp tüm boya kutusunun içindeki boyanın homojen bir şekilde aynı renk olmasını sağlayın, keisnlikle tinerle inceltmemen lazım boya katı olacak..
    çiziğin kalınlığı derinliği farketmez.. tüm çiziklerde etkili bu yöntem.. kibrit çöpü veya kürdanı boyaya batırıp ucunda boya pıhtısı oluşturun sorada onunla çiziğin içini güzel cene doldurun, çiziğin üzeri yüzeyden biraz daha kalın olsun aynı hiza olması yüzey. ama ço kabarık olmayacak..
    ondan sora 10 -15 dakia kurumasını bekleyin, yanlız boyanın betonlaşmaması lazım..
    ondan sorada güzel cene pasta cilayla yarım metre kare bir alanı (çizik içinde kalacak şekilde) güzel cene pasta cilayla çiziğin üzerinde boyanın kabarıklık olan bölümü gidene kadar sürün, yanlız fazla bastırmayın, çünkü pasta boyayı inceltir. ben reno mascott aracım vardı kapısı çiziklerle doluydu, Kamyon hastalığım olduğu için çok titizimdir, 20 civarında derin çizik vardı hepsini kapattım ancak birtane vardı çok uğraştım ve o bölgede hafifçe boyanın altındaki gri astar belli olmaya başladı, onun için elinizin yapacağı basıncı iyi ayarlamanız lazım. bu işlermi çok derin çiziklerde bir iki defa daha doldurarak yapabilirsiniz. pasta cila tek başına çizikleri kapatmaz. çizik büyükse ve birazda derinse ama çiziğin içi halen aracın gövde rengindeyse çiziğin içindeki farklı renkteki kiri aldığı için çiziği yok etmiş gibi görünür ama gerçekte yok etmez.. bir müddet sonra çiziğin içinde tekrar kir kalacağı için yine çizik belli olacaktır.
    bu işle ililgi dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar;
    1) boyanın mutlaka iyice karışıp tekrenk olmasını sağlamanız gerekir,
    2) pasta yaparken fazla bastırmamanız daha dorusu sadece çiziği doldurduğunuz yüzeye yoğunlaşabilirseniz sadece oraya yoğunlaşmanız gerekir.
    3) çok fazla pasta cila boyanızı tamamen kaldırır..

bu yöntemi pek fazla kişi bilmez.. sizde benim gibi çok titiz seniz arabanıza deneme yamulma veya bulma yöntemi ile böyle birçok püf nokta bulabilirsiniz.. bu yöntem sayesinde çizik %100 kapanmasa bile belli olmayacak seviyeye iner.. beyaz araçlarda hiç belli olmuyor. ancak metalik renklerde boyada ton farkı veya iyi karışmama gibi problemlerden dolayı dediğim gibi çiziği %100 yok etmiyor ama yinede eskisinden çok daha iyi bir hale sokuyor
  • quote:

Merhaba.. dediğim gibi..
    Bu yöntem özellikle beyaz arabalarda çok etkili..

Malzemeler
    aracınızın renginde 50 gr kadar boya
    iyi bir pasta cila
    pamuklu bez
    kibrit çöpü
    önce çizik olan bölgeyi güzelcene yıkayın. Metalik renklerde boyanın iyice bir çubukla karıştırılıp tüm boya kutusunun içindeki boyanın homojen bir şekilde aynı renk olmasını sağlayın, keisnlikle tinerle inceltmemen lazım boya katı olacak..
    çiziğin kalınlığı derinliği farketmez.. tüm çiziklerde etkili bu yöntem.. kibrit çöpü veya kürdanı boyaya batırıp ucunda boya pıhtısı oluşturun sorada onunla çiziğin içini güzel cene doldurun, çiziğin üzeri yüzeyden biraz daha kalın olsun aynı hiza olması yüzey. ama ço kabarık olmayacak..
    ondan sora 10 -15 dakia kurumasını bekleyin, yanlız boyanın betonlaşmaması lazım..
    ondan sorada güzel cene pasta cilayla yarım metre kare bir alanı (çizik içinde kalacak şekilde) güzel cene pasta cilayla çiziğin üzerinde boyanın kabarıklık olan bölümü gidene kadar sürün, yanlız fazla bastırmayın, çünkü pasta boyayı inceltir. ben reno mascott aracım vardı kapısı çiziklerle doluydu, Kamyon hastalığım olduğu için çok titizimdir, 20 civarında derin çizik vardı hepsini kapattım ancak birtane vardı çok uğraştım ve o bölgede hafifçe boyanın altındaki gri astar belli olmaya başladı, onun için elinizin yapacağı basıncı iyi ayarlamanız lazım. bu işlermi çok derin çiziklerde bir iki defa daha doldurarak yapabilirsiniz. pasta cila tek başına çizikleri kapatmaz. çizik büyükse ve birazda derinse ama çiziğin içi halen aracın gövde rengindeyse çiziğin içindeki farklı renkteki kiri aldığı için çiziği yok etmiş gibi görünür ama gerçekte yok etmez.. bir müddet sonra çiziğin içinde tekrar kir kalacağı için yine çizik belli olacaktır.
    bu işle ililgi dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar;
    1) boyanın mutlaka iyice karışıp tekrenk olmasını sağlamanız gerekir,
    2) pasta yaparken fazla bastırmamanız daha dorusu sadece çiziği doldurduğunuz yüzeye yoğunlaşabilirseniz sadece oraya yoğunlaşmanız gerekir.
    3) çok fazla pasta cila boyanızı tamamen kaldırır..

bu yöntemi pek fazla kişi bilmez.. sizde benim gibi çok titiz seniz arabanıza deneme yamulma veya bulma yöntemi ile böyle birçok püf nokta bulabilirsiniz.. bu yöntem sayesinde çizik %100 kapanmasa bile belli olmayacak seviyeye iner.. beyaz araçlarda hiç belli olmuyor. ancak metalik renklerde boyada ton farkı veya iyi karışmama gibi problemlerden dolayı dediğim gibi çiziği %100 yok etmiyor ama yinede eskisinden çok daha iyi bir hale sokuyor

Alıntıları Göster
    @dumurman fiyat ne tutar bir bilgin var mı?

@downahar hocam çok güzel anlatmışsın bu kadar ince detayları yapabilir miyim bilmiyorum. Arabamın rengi metalik buz gri.
  • quote:

@dumurman fiyat ne tutar bir bilgin var mı?

@downahar hocam çok güzel anlatmışsın bu kadar ince detayları yapabilir miyim bilmiyorum. Arabamın rengi metalik buz gri.

Alıntıları Göster
    valla açıkçası tam bilmiorum geçen yıl yaprırdık arabaya ama 150 civarı bişeydi sanırım...
    Polytop marka için geçerliydi bu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dumurman

valla açıkçası tam bilmiorum geçen yıl yaprırdık arabaya ama 150 civarı bişeydi sanırım...
    Polytop marka için geçerliydi bu...

Alıntıları Göster
    boya koruma da fayda vermez sonuç olarak bu yöntemlerin hiçbirisi çiziği kapatmıyor.. ama benim dediğim yöntem çiziği tamamen yok ediyor.. ben ayrıntılı olarak anlattım ama bi zahmete yok işin 1 - 1,5 saatlik bir emekle 15-20 tane derin çizikten kurtulursun..
  • quote:

boya koruma da fayda vermez sonuç olarak bu yöntemlerin hiçbirisi çiziği kapatmıyor.. ama benim dediğim yöntem çiziği tamamen yok ediyor.. ben ayrıntılı olarak anlattım ama bi zahmete yok işin 1 - 1,5 saatlik bir emekle 15-20 tane derin çizikten kurtulursun..

Alıntıları Göster
    Fotoda görüldüğü gibi bende de var bu çiziklerden.
    Babası belli olmayan bir şahıs yapmış
    Sanırım boyadan başka çaresi yok.

• Gorunen ciziklerin kalın pasta .. dikkat kalın pasta ile %70 oranında kapanacaktır.

Ancak diğer arkadaşın bahsettiği işleme de katılmamak elde değil.
    Bence mantıklısı arkadasın söylediği kibrit çöpü ile boyama ve kalın pasta ile dağıtma olacaktır.

Kesinlikle sadece cizikler uzerinde dolgu yaparak boyamayı tamamladıktan sonra kalın pasta ile fazla bastırmadan cizgilerin yuzerinde dairesel kucuk kucuk hareketler ile hafif bastırarak işlem yapman sorunu çözecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogunmas

Gorunen ciziklerin kalın pasta .. dikkat kalın pasta ile %70 oranında kapanacaktır.

Ancak diğer arkadaşın bahsettiği işleme de katılmamak elde değil.
    Bence mantıklısı arkadasın söylediği kibrit çöpü ile boyama ve kalın pasta ile dağıtma olacaktır.

Kesinlikle sadece cizikler uzerinde dolgu yaparak boyamayı tamamladıktan sonra kalın pasta ile fazla bastırmadan cizgilerin yuzerinde dairesel kucuk kucuk hareketler ile hafif bastırarak işlem yapman sorunu çözecektir.
    aslında böyle tebeşir gibi bir madde olsa aracın orojinal renginde. bunu alıp çizik yere yedirsek bu madde de çiziklerin derinliklerini doldursa. sonrada bi pasta üzerine bi cila aynen sıfır gibi olsa. bu çizik kapatıcı maddeyide araç alırken 10 tebeşir halinde pasta cilasınla beraber sıfır aracın bagajında araçla beraber verilse.

ne iyi olurdu bea dimi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: cevizkabugu

aslında böyle tebeşir gibi bir madde olsa aracın orojinal renginde. bunu alıp çizik yere yedirsek bu madde de çiziklerin derinliklerini doldursa. sonrada bi pasta üzerine bi cila aynen sıfır gibi olsa. bu çizik kapatıcı maddeyide araç alırken 10 tebeşir halinde pasta cilasınla beraber sıfır aracın bagajında araçla beraber verilse.

ne iyi olurdu bea dimi..

Alıntıları Göster
    İstediğin var :) uzun dayanmıyor.

http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryId=26112&productId=otson296100
    http://www.tuningpiyasa.com/pinfo.asp?pid=771
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogunmas

İstediğin var :) uzun dayanmıyor.

http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?CategoryId=26112&productId=otson296100
    http://www.tuningpiyasa.com/pinfo.asp?pid=771

Alıntıları Göster
    bana uzun dayanacak bişi lazım. zırt pırt çiziklerle uğraşmak zor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: albati

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: albati

Bugünde benim aracmı çizmişler. Sol kısmı boydan boya umarım pasta cila yada ona benzer bişey kapatır. Yoksa tek çarem boyatmak olucak. Mesaja alıntı yaptım. Çünkü babası belli olmayan şahışlar gerçekten çok yerde mevcud.Bir gün eğer 10-15 aracım olursa elime alıp bir çivi kendi aracımı çizicem bakaıl nesıl bir zevki var. Ne geçecek elime. Ah çizeni bir yakalasamda kimliğine adını yazdırsam
  • quote:

Orijinalden alıntı: binbirtanem

quote:

Orjinalden alıntı: albati

Bugünde benim aracmı çizmişler. Sol kısmı boydan boya umarım pasta cila yada ona benzer bişey kapatır. Yoksa tek çarem boyatmak olucak. Mesaja alıntı yaptım. Çünkü babası belli olmayan şahışlar gerçekten çok yerde mevcud.Bir gün eğer 10-15 aracım olursa elime alıp bir çivi kendi aracımı çizicem bakaıl nesıl bir zevki var. Ne geçecek elime. Ah çizeni bir yakalasamda kimliğine adını yazdırsam

Alıntıları Göster
    şerefsizler 3 gün öncede benim arabamı çizmişler ama benim çizik bu arkadaşın resimlerinde görünenden daha beter 2 tane 50cm lik çizik var ve ikiside bildiğini tornavidamı desem anahtarmı desem onunla çizmişler parmakla hissetmeyi bırak tırnak takılıyor öyle derin :( ve terslikya araba metalik gri metalik gride rütuş belli oluyor diyolar lokal boya belli olur diyolar valla ne yapacağımı şaşırmış vaziyetteyim ve o sinir bozucu çizikler ile geziyorum... :( çözüm bulabilecek arkadaşlar varsa lütfen bizimle paylaşsınlar...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.