Şimdi Ara

kamyonetlerde K-2 belgesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
20.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar L200 çift kabin kamyonet sahibiyim ve devlet memuruyum

bu K-2 belgesi hakkında bayağı araştırmama rağmen net bir sonuç hala yok
    ruhsatta hususi olsa bile kamyonet yazdığı için K-2 belgesi almamız gerektiği söyleniyor 31/12/2008 tarihine kadar almamız gerekiyormuş almazsak her yakalanışta 5000yt ceza deniyor

bu konuyu iyi bilen biri varmı?
    ben araştırıyorum net bir sonuç olunca yazacağım?
    bu arada ben memurum aracım hususi bu K-2 belgesini alabilirmiyim?

inşallah aracımı sattırmaz bana bu K-2 belgesi

• http://forum.donanimhaber.com/m_20772820/mpage_18/tm.htm

bu bölümü incelersen gerekli bilgileri bulabilirsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: geremy

http://forum.donanimhaber.com/m_20772820/mpage_18/tm.htm

bu bölümü incelersen gerekli bilgileri bulabilirsin.

orada yeterli bilgi yok
    sadece sürenin uzatldığı yazıyor

ruhsatta hususi yazan kamyonetlerin bu belgeyi alması gerekiyormu? sorun bu
  • Ruhsatında ticari yazan tüm araçların sürücüleri bu belgeyi almak zorunda ama süre aralık 2008'e kadar uzatıldı.
  • kamyonet kullanan arkadaşlar bu konu önemli.
    K-2 belgesi uygulamasının şimdiki haliyle tüm kamyonet kullanıcılar (navara,L200,doblo,kango,partner,caddy...vs) K-2 belgesini almak zorundayız.
    burada bir sorun var ticaret odalarına kayıtlı olanlar için sorun yok bu belgeyi alabiliyorlar ama devlet memuru olanlar hiçbir zaman alamıyorlar. yani istifa edip ticaret odalarına kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Ancak bu hali çok saçma.Burdaki amaç karayolunda ticari amaçlı taşımaclık yapanların bu belgeleri alması.
    Sanırım belge alma süresini uzatacaklar ( henüz resmen açıklanmadı ama )
    uzamasa bile hususi amaçlı kullananlar bu uygulamanın dışında diye her an tebliğ çıkabilirmiş.
  • Bildiğim kadarıyla bu belge karayollarında yük taşımacılığı yapan araçlar için istenecek yani hususi araçları bağlamaz.

Mesela ben turizm sektöründe çalışıyorum.Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan tüm minibüs,midibus ve otobüslerde D2 belgesi bulundurma şartı getirildi.D2 belgesi eğer şehirler arası yolcu taşımacılığı yağılıyorsa gerekiyor.Şimdi bu duruma göre transporter,vito,starexi olanlarda D2 belgesi mi alıcak yok böyle birşey.

K2 ticaret yapan araçlar için gerekli diye biliyorum.
  • bu belgeler aracıyla ticaret yapanlar için geçerli ilk verdiğim link de önceki sayfalara bakılırsa kanundada ticaretle uğraşanlar yolcu-yük taşıyanlar almalı diyor.
    aracını hususi olarak kullanan şahıslar muhtemelen almıyacak ama eğer yük taşırken yakalanırsa vay haline.
    türkiye rahat olduğu için hususi olarak kullanılan bu tarz araçlardan oldukça fazla.mesala biride bende madem belgeydi ıvır zıvırdı diyorlar o zaman bana satmıyacaklardı satarken vergileri kdv yi almayı biliyor devlet baba.
  • arkadaşlar şu linki sonuna kadar okurmusunuz

http://www.kanalvip.com.tr/haber_detay.asp?ID=25220&baslik_id=22
  • Hangi Belge Kimlere Gerekli

A-1 Ticari Otomobil İle Şehirler Arası Yolcu Taşımacılığı Yapanlar 10.000
    A-2 Ticari Otomobil İle Uluslar Arası Yolcu Taşımacılığı Yapanlar 15.000
    A-3 Oto Kiralama İşletmeciliği Yapanlar 20.000
    B-1 Ticari Amaçla Düzenli Yolcu Taşımacılığı Yapanlar 40.000
    B-2 Ticari Amaçla, Tarifesiz, Mekik Sefer, Seyahat Acentalığı Yönetmeliği Hükümlerine Göre Yolcu Taşımacılığı Yapanlar 20.000
    B-3 Kendi Adına Ticari Olarak Kayıtlı Araçlarla Kendi Esas İştigal Konusu İle İlgili Personelini Taşıyanlar, Ticari Amaçla Taşımacılık Yapmayanlar 5.000
    C-1 Uluslar Arası Ticari Eşya Taşımacılığı (Kendi Ticari Eşyasını Taşıyanlar) Yapanlar 5.000
    C-2 Uluslar Arası Belirli ve Belirsiz Zamanlarda Eşya Taşımacılığı Yapanlar 40.000
    C-3 Uluslar Arası Ev ve Eşya Taşımacılığı Yapanlar 10.000
    D-1 Şehirler Arası Otobüs ile Düzenli Yolcu Taşımacılığı Yapanlar 30.000
    D-2 Şehirler Arası Yolcu Durumuna Göre Arızi Sefer, Grup Seferleri, Seyahat Acenteliği Yapanlar 15.000
    D-3 Şehirler Arası Kendi Personelini Taşıyanlar 5.000
    E-1 Ticari Amaçla Yurtiçi ve/veya Uluslar Arası Yolcu Taşımacılığı Yapan Kamu Kurum ve Kuruluşları 20.000
    E-2 Ticari Amaçla Yurtiçi ve/veya Uluslar Arası Eşya Taşımacılığı Yapan Kamu Kurum ve Kuruluşları 40.000
    F-1 Ticari Amaçla Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Konusunda Acentelik Yapanlar 4.000
    F-2 Ticari Amaçla Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Konusunda Acentelik Yapanlar 4.000
    G-1 Ticari Amaçla Yurtiçi Eşya Taşımacılığı Konusunda Acentelik Yapanlar 4.000
    G-2 Ticari Amaçla Uluslar Arası Eşya Taşımacılığı Konusunda Acentelik Yapanlar 6.000
    G-3 Ticari Amaçla Yurtiçi Kargo Taşımacılığı Konusunda Acentelik Yapanlar 4.000
    G-4 Ticari Amaçla Uluslar Arası Yolcu Taşımacılığı Konusunda Acentelik Yapanlar 6.000
    H-1 Ticari Amaçla Yurtiçi Eşya Taşımacılığı Konusunda Komisyonculuk Yapanlar 4.000
    H-2 Ticari Amaçla Uluslar Arası Eşya Taşımacılığı Konusunda Komisyonculuk Yapanlar 6.000
    K-1 Ticari amaçla belirli zaman tarifesine göre ve/veya belirli bir zaman tarifesine uymaksızın eşya taşımacılığı yapanlar 10.000
    K-2 Taşımacının kendi adına ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla, sadece kendi iştigal konusu ile ilgili yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayanlar. 5.000
    ( Bu madde hususi olarak panelvan tipi araç kullanan kişileri ilgilendiriyor.)
    K-3 Ticari amaç ile yurtiçi ev ve büro eşyası taşımacılığı yapanlar. 5.000

L-1 Ticari Amaçla Yurtiçi Lojistik İşletmeciliği Yapanlar 100.000
    L-2 Ticari Amaçla Uluslar Arası Lojistik İşletmeciliği Yapanlar 200.000
    M-1 Ticari Amaçla İl Sınırları İçinde Kargo İşletmeciliği Yapanlar 10.000
    M-2 Ticari Amaçla Yurtiçi Kargo İşletmeciliği Yapanlar 150.000
    M-3 Ticari Amaçla Uluslararası Kargo İşletmeciliği Yapanlar 200.000
    N-1 Ticari Amaçla İl Sınırları İçinde Nakliyat Ambarı İşletmeciliği Yapanlar 2.000
    N-2 Ticari Amaçla Yurtiçi Nakliyat Ambarı İşletmeciliği Yapanlar 20.000
    P-1 Ticari Amaçla İl Sınırları İçinde Dağıtım Hizmeti Yapanlar 10.000
    P-2 Ticari Amaçla Yurtiçi Dağıtım Hizmeti Yapanlar 150.000
    R-1 Ticari Amaçla Yurtiçi Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yapanlar 150.000
    R-2 Ticari Amaçla Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yapanlar 200.000
    T-1 Ticari Amaçla Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçinde Yolcu Terminali İşletmeciliği Yapan Tüzel Kişiler İle Kamu Kurum ve Kuruluşları 1.000
    T-2 Ticari Amaçla Büyükşehir Belediyesi Sınırları Dışında Yolcu Terminali İşletmeciliği Yapan Tüzel Kişiler İle Kamu Kurum ve Kuruluşları 1.000
    T-3 Ticari Amaçla Eşya Terminali İşletmeciliği Yapan Tüzel Kişiler ile Kamu Kurum ve Kuruluşları 1.000
    Y Şehiriçi veya 100 Km'ye Kadar Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Yapanlar 500
    1 A1, A3, G1, G4, H1, L1, L2, M1, M2, M3, N1, N2, P1, P2, R1, R2, T1, T2, T3, yetki belgeleri için ilk defa yetki belgesi almak için başvuranlardan, ön değerlendirme formu ve eki bilgi ve belgeleri ibraz edenlere, yetki belgesi ücretleri 25.03.2005 tarihine kadar başvuranlara %20 oranlarında indirimli olarak uygulanır.
    2 K türü yetki belgeleri için yetki belgesi ücretleri 24.08.05 tarihine kadar başvuranlara %89 oranlarında indirimli uygulanır.
    3 Köy, kasaba ve beldelerde faaliyet gösterecekler için F ve G türü yetki belge ücretleri %75 oranında indirim uygulanacaktır.
    4 Şehiriçi ve 100 Km'ye kadar şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapanlar Yönetmelik kapsamı dışında olup Yetki Belgeleri T.C. Ulaştırma Bakanlığı, Kara Ulaştırma Genel Müdürlüğü'nce yayınlanan yönergeye uygun olarak alınacaktır.
    5 T.C. Ulaştırma Bakanlığı Taşıt Kartı ücreti 50 YTL' dir.
    6 Harçlara Karadeniz Müşavirlik hizmet ücretleri dahil değildir.

• bana göre geçmişte van (corsa van vs gibi van alıp bineğe çevirenlere yaptıkları gibi , belirli bir zamana kadar pick up, doblo vs gibi ticari amaçla üretilmiş fakat, husisi olarak (yani şirket veya şahıs şirketi üzerine olmayıp) binek olarak kullanılan araçların vergi farkı vermeden ruhsata binek olarak işlenmesine izin verecekler, daha sonra da pick up vs gibi araçları almak isteyenleri ya binek ötv si üzerinden vergilendirip k2 belgesinden muaf tutacaklar ya da ticari olarak vergilendirip k2belgesini mecburi tutacaklar.

öngörüm gerçekleşirse pick up sahipleri büyük kar elde ederler, çünkü pick up fiyatları bir anda yüzde 50 artar. (navara, pathfinder fiyatına çıkar yani)
  • navara pathfinder fiyatına çıkarsa bu aracı kimse almaz
    pathfinder varken makaslı navaraya binmem şahsen
    neticede bayi aracını kimseye satamayacak
    neticede kimsenin bu işten karı olacağını sanmıyorum
    ama bu araçların satış rakamları bayaaaa düşeceğe benzer
  • Baştan sona saçmalık sen sat bu araçları belge namına birşey isteme sorma sonra bu araçların üzerinden k2 belge adında sorma ver parası iste saçmalık tamamen bu sınıfta binlerce araç var(Doblo,Caddy,Kangoo,Partner,Combo,vs......)
    Zaten dünyanın en pahalı benzini bizde değilmi mazot fiyatı benzine yaklaşmadımı (2.72 ytl) aracın fab. çıkışı 14 küsürken vergiler sayesinde anahtar teslim 27.200 ödemişsem,bandrol adı altında hersene 520 ytl ödüyorsam bunlarda yetmiyormuş gibi kıytırık uydurma bir belge için bir dünya gerekli belgeler ve para verip uydurma bir kart almak zorunda bırak ne güzel iş ama burası Türkiye dimi

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GRANDE -- 16 Şubat 2008; 16:09:24 >
  • yuh ya yuh artık.
    bende starex aracıma yük naklini kaldırım dicem ama arkası camsız ve koltuksuz.
    satmaktan başka çare kalmıcakmı. ne kadar saçma bi sistem
    ben aracımla yük taşıyorum ama sadece kendi yükümü bahçemden kestiğim çayları taşıyorum. fındıklıktan dopladığım fındığımı taşıyorum. aracımı satıp yine eskisi gibi sıkıntılar içinde sırtımda mı taşıyayım. yada satmaya kalksam devlet sayesinde 10 ytl alacağım fındığı taşımak için 15 ytl taksi masrafı mı yapayım.

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamucera -- 16 Şubat 2008; 17:09:49 >
  • bu olay yurt dışında nasıl acaba?
  • ruhsatta sadece yolcu isaretliyse yani yuk yazmiyorsa arac hususi ise ve kamyonet ise gene almamiz gerekiyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ducky -- 16 Şubat 2008; 18:20:30 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: GRANDE

Baştan sona saçmalık sen sat bu araçları belge namına birşey isteme sorma sonra bu araçların üzerinden k2 belge adında sorma ver parası iste saçmalık tamamen bu sınıfta binlerce araç var(Doblo,Caddy,Kangoo,Partner,Combo,vs......)
    Zaten dünyanın en pahalı benzini bizde değilmi mazot fiyatı benzine yaklaşmadımı (2.72 ytl) aracın fab. çıkışı 14 küsürken vergiler sayesinde anahtar teslim 27.200 ödemişsem,bandrol adı altında hersene 520 ytl ödüyorsam bunlarda yetmiyormuş gibi kıytırık uydurma bir belge için bir dünya gerekli belgeler ve para verip uydurma bir kart almak zorunda bırak ne güzel iş ama burası Türkiye dimi

edit:imla

hazırlan dostum protesto başlıyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: ducky

ruhsatta sadece yolcu isaretliyse yani yuk yazmiyorsa arac hususi ise ve kamyonet ise gene almamiz gerekiyor mu?
    nasil olursa olsun tum sirket adina alinan araclar bunu almak zorunda mi?(binek araclar da sirket adina aliniyor)
    doblo ve ranger var cok kafam karisti her kafadan bir ses cikiyor

maalesef ruhsatta kamyonet yazıyorsa alınması gerekiyormuş

bu arada aracımı birine satmak üzereyim
    şans dileyin arkadaşlar
  • sadece kendi iştigal konusu ile ilgili yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak

diyor ben hic esya tasimazsam? yani bir tek kendim varim ustumdeki kiyafetleri de cikartir binerim merak etmesinler cantayi da paspas altina saklasak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ducky -- 16 Şubat 2008; 18:27:25 >
  • ben eşya taşımıcam kardeşim. ama lanet ruhsatta kamyonet yazıyor. tamda mitsubishi L200 almak üzereyken. aracın fiyatını acaba onun için mi 35000 YTL den 29000 YTL ye çektiler. yoksa durup dururken bu kadar aşağı gelmez
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.