Şimdi Ara

kamyonetlerde K-2 belgesi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
20.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: maktastur

konu hortlatma olacak ama bu k belgesi tam bir komedi düşünün panelvan bir aracınız var ve ticari değil bu sefer k belgesi alamıyorsunuz ve bu yüzden maliye sizi yakalarsa araç yüklü veya yüksüz farketmez 5000 ytl cezayı yazabilir çünkü o araç ticaridir yük olmasa bile maliyeci şunu sorabilir yükü nereye boşalttın bu yük kendinize ait olsa bile değeri bile olmasa bile tmm buraya kadar sorunları yazdık gel gelelim belgeyi aldınız bir şekilde ama olduya araç ile şehir dışına çıktınız gene yandınız gene ceza bu sefer bu araçlara il dışı belge almanız gerekecek ama oda ne böyle bir belge yok komedi komedi komedi bende 2005 hilux 4*2 panelvan kamyonetim var buraya kadar güzel bu araç k2 belgesi istiyor tabiiki hususi olduğu için k2 belgesi alamıyoruz hadi aldık sayalım aracı servise götürmem gerek ben giresundayım servis orduda artık gerisini siz düşünün yada kendi halime

yukarıda resmi gazetenin linki var. ticari yükün yoksa kimse sana bişey diyemez.

• quote:

Orjinalden alıntı: lokosit

quote:

Orjinalden alıntı: maktastur

konu hortlatma olacak ama bu k belgesi tam bir komedi düşünün panelvan bir aracınız var ve ticari değil bu sefer k belgesi alamıyorsunuz ve bu yüzden maliye sizi yakalarsa araç yüklü veya yüksüz farketmez 5000 ytl cezayı yazabilir çünkü o araç ticaridir yük olmasa bile maliyeci şunu sorabilir yükü nereye boşalttın bu yük kendinize ait olsa bile değeri bile olmasa bile tmm buraya kadar sorunları yazdık gel gelelim belgeyi aldınız bir şekilde ama olduya araç ile şehir dışına çıktınız gene yandınız gene ceza bu sefer bu araçlara il dışı belge almanız gerekecek ama oda ne böyle bir belge yok komedi komedi komedi bende 2005 hilux 4*2 panelvan kamyonetim var buraya kadar güzel bu araç k2 belgesi istiyor tabiiki hususi olduğu için k2 belgesi alamıyoruz hadi aldık sayalım aracı servise götürmem gerek ben giresundayım servis orduda artık gerisini siz düşünün yada kendi halime

yukarıda resmi gazetenin linki var. ticari yükün yoksa kimse sana bişey diyemez.

sıkıntıda orada başlıyor ticari yük derken kasıt nedir ve verilen lik çalışmıyor mesela ticari yük mobilya olabilir ya eve aldığınız herhangi ufak bir eşya tam açıklama yapılmadığı için zaten sıkıntı var yoksa tam manası ile açıklamalar yapılsa problem yok misal vermek gerekirse kendi hayvanlarıma kendi aracımla yem taşısam ve bu belge olmasa su olurmu gibi cevabı net değil

• eşya yada yükden kasıt ne vardır bi yerlerde bulmak lazım.
    sürekli maliyecilerle karşılaşıyorum. bir gün durup soracağım.
    o zaman yazarım buraya.
    http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2008/02/20080221-3.htm
    link çalışıyor aşağıyada kopyaladım

21 Şubat 2008 PERŞEMBE
    Resmî Gazete
    Sayı : 26794

YÖNETMELİK

Ulaştırma Bakanlığından:
    KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
    DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 25/2/2004 tarihli ve 25384 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    "Aşağıdaki taşıtlarla yapılan taşımalar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.
    a) Özel otomobillerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
    b) Genel ve katma bütçeli dairelerle, il özel idareleri, belediyeler, üniversiteler ve kamu iktisadi teşebbüslerine ait taşıtlarla yapılan ticari olmayan taşımalar.
    c) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait motorlu taşıt ve bunların römorkları ile yapılan taşımalar.
    ç) Lastik tekerlekli traktörlerle çekilen römorklarla yapılan taşımalar.
    d) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar."
    MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin (b) bendinde yer alan "doksan gün" ifadesi " bir yıl" şeklinde değiştirilmiştir.
    MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 43 üncü maddesinin (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    "c) Bu maddenin (a) ve (b) bentlerine aykırı davranan yetki belgesi sahibinin bu taşıtları, durumun tespitinden sonra re’sen taşıt belgesinden düşülür. Bu taşıtların, nitelikleri bu Yönetmelik hükümlerine uygun hale getirildikten sonra yeniden taşıt belgesine kayıt ettirilir."
    MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    "a) A3, F, G, H ve K türü dışındaki yetki belgesi sahipleri, Bakanlıkça belirlenen bilgileri içeren faaliyet raporlarını alınacak örneğe uygun olarak Bakanlığa göndermek zorundadırlar."
    MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 54 üncü maddesinin (b) bendinin ikinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    "Bu şekilde herhangi bir yetki belgesi sahibinin taşıt belgesine kayıt edilmeden ve/veya taşıt kartı olmadan taşıma yapan taşıtlar, faaliyetten men edilir ve taşıt sahibine Kanunun 26 ncı maddesinin (a) bendinin birinci fıkrasında belirtilen idari para cezası uygulanır."
    MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 10 uncu maddesinde yer alan "1/1/2008" tarihi "1/1/2009" olarak, "beş" ibaresi "üç" olarak değiştirilmiştir.
    MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 11 inci maddesinin (a) ve (m) bentleri aşağıdaki şekilde, (p) bendinde yer alan "25/2/2008" tarihi "31/7/2009" olarak, (s) bendinde yer alan "25/2/2008" tarihi "31/7/2009" olarak değiştirilmiştir.
    "a) Ticari amaçla; il sınırları dahilinde yapılan eşya taşımaları ile belediye sınırları ile mücavir alanı içinde yapılan şehir içi eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan taşımalar için 31/7/2009 tarihine kadar yetki belgesi alma şartı aranmaz. Bu durumda olanlar için söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretinde % 94 oranında indirim uygulanır.
    Ticari amaçla olmamak ve sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili olmak kaydıyla; eşya taşımalarında kullanılan ve toplam yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen taşıtlarla yapılan eşya taşımaları için 31/7/2009 tarihine kadar yetki belgesi alma şartı aranmaz. Bu durumda olanlar için söz konusu tarihe kadar yetki belgesi ücretinde % 94 oranında indirim uygulanır.
    Bu şekilde yetki belgesi alanların/alacak olanların, yetki belgesi eki taşıt belgesine toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan taşıt/taşıtlar kaydedilmez. Ancak yetki belgesi alındıktan sonra yetki belgesi eki taşıt belgesine toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan fazla olan taşıtın/taşıtların kaydedilebilmesi için ödenen indirimli yetki belgesi ücreti ile yetki belgesinin indirimsiz ücreti arasındaki farkın ödenmesi ve bu Yönetmeliğin, 12 ile 13 üncü maddelerindeki şartların sağlanması şarttır."
    "m) Bu Yönetmeliğin Geçici 2 nci maddesine göre, ilk defa yetki belgesi alanlardan; K türü dışındaki yetki belgesi sahipleri 31/12/2008 tarihine kadar, K türü yetki belgesi sahipleri ise 31/7/2009 tarihine kadar durumlarını bu Yönetmeliğe uygun hale getirmek zorundadırlar."
    Yürürlük
    MADDE 8 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    Yürütme
    MADDE 9 – Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma Bakanı yürütür.

• hımm hemen hemen olayı anladım ama kafama takılan şu kendi esas iştigal konusu ne demek onu anlayamadım
  • d) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar."
    sen buna maliyeci nasıl karar verecek diyorsun.
    zaten maliyeci ticari mal taşıdığını farkederse mahkemeye verecektir.
    neticede d şıkkına göre bir eşya taşınabiliyor. bu eşyanın ticari olup olmaması nasıl anlaşılır.
    evet bilenlerden cevap vermesini reca ediyoruz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: lokosit

d) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar."
    sen buna maliyeci nasıl karar verecek diyorsun.
    zaten maliyeci ticari mal taşıdığını farkederse mahkemeye verecektir.
    neticede d şıkkına göre bir eşya taşınabiliyor. bu eşyanın ticari olup olmaması nasıl anlaşılır.
    evet bilenlerden cevap vermesini reca ediyoruz.

aynen rec ediyoruz bilen varmı ? bir yerden kendin için mal alıyorsun ve ticari bir mal yani para ile alıyorsun televizyon gibi eee bunu maliyeciye nasıl anlatcaz adam demezmi bak sen bu işi yapıyorsun kaçak olarak müşterine mal götürüyorsun nasıl kantılayacaz ticari bir mal olmadığını veya ticari malda kasıt ne onuda anlayamadım var ise bir bilen yardım etsin kafayı yemeden önce

• Kafayı yemenize gerek yok diğer başlıkta da yazdığım gibi hususi olarak tescil edilen arabalarda gerekmiyor ...
  • Bu olayda bir gelişme varmı?
  • bu konu hakkında her hangi bir gelişme varmı arkadaslar
  • quote:

Orijinalden alıntı: lokosit

arkadaşlar L200 çift kabin kamyonet sahibiyim ve devlet memuruyum

bu K-2 belgesi hakkında bayağı araştırmama rağmen net bir sonuç hala yok
    ruhsatta hususi olsa bile kamyonet yazdığı için K-2 belgesi almamız gerektiği söyleniyor 31/12/2008 tarihine kadar almamız gerekiyormuş almazsak her yakalanışta 5000yt ceza deniyor

bu konuyu iyi bilen biri varmı?
    ben araştırıyorum net bir sonuç olunca yazacağım?
    bu arada ben memurum aracım hususi bu K-2 belgesini alabilirmiyim?

inşallah aracımı sattırmaz bana bu K-2 belgesi

hocam sizi baglayan bir durum söz konusu degil. Ancak fikir babında size şöyle bir akıl vereyim. Aracınızla yakındaki bir bölge trafikteki memurlara danışın en kesin bilgiyi onlar verir.

• herhangi bir gelişme oldu mu?
  • Ben Amarok alırken hususi yazdırdım K2 ve kış lastiğine gerek yok dendi. Bu ne şimdi :(
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.