Şimdi Ara

Kamu çalışanlarının WhatsApp ve Telegram kullanması yasaklandı [Güncelleme] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
173
Cevap
1
Favori
11.773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yani diyoki, sizi baskasi izlemesin, biz ne gune duruyoruz burda diyor. Zaten herseyden bana da aliyosun, yabanci degiliz sonucta, ne konustugunu ne yaptigini da ogrenivereyim yahu nolcak? Diyor..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yok yazmadım da, sen herhangi düşük seviye bir dille lcd'ye "Merhaba dünya" yaz bakayım. Hadi göreyim seni.

• Yerli ve düzgün çalışan yazılım hazırlasınlar kullanılsın. Fakat kolay değil.

• Theologist kullanıcısına yanıt
    Bir para kasası düşünün, en sağlam çelikten, en iyi parçalar kullanılarak yapılmış. En iyi aletlerle açılması yıllar alır diye düşünün. Bu bizim mesajlaşma uygulamamız olsun, bunu sokağa yani işletim sistemine atın gitsin. Siz uygulamanızı güvenlik açısından doğru kodladığınız sürece hiç bir sıkıntı olmayacaktır. Bu devirde sıfırdan işletim sistemi yapmanın zorluğunu geçtim, yapılan işletim sisteminin popüler hale getirmenin ne kadar zor olacağını tahmin etmeye gerek yoktur herhalde hocam. Donanımsal bir arka kapı olmadıkça ki hu çok zor, bu tür sağlam güvenlikli uygulamaların güvensiz olması biraz zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaand12@

Bir para kasası düşünün, en sağlam çelikten, en iyi parçalar kullanılarak yapılmış. En iyi aletlerle açılması yıllar alır diye düşünün. Bu bizim mesajlaşma uygulamamız olsun, bunu sokağa yani işletim sistemine atın gitsin. Siz uygulamanızı güvenlik açısından doğru kodladığınız sürece hiç bir sıkıntı olmayacaktır. Bu devirde sıfırdan işletim sistemi yapmanın zorluğunu geçtim, yapılan işletim sisteminin popüler hale getirmenin ne kadar zor olacağını tahmin etmeye gerek yoktur herhalde hocam. Donanımsal bir arka kapı olmadıkça ki hu çok zor, bu tür sağlam güvenlikli uygulamaların güvensiz olması biraz zor.
    Uygulamanız ne kadar güvenli olursa olsun, işletim sistemindeki klavye özelliği bile yazdıklarınızı kaydetmeye yeterli. Uygulama güvenli olsa bile gelen verileri okuma sadece işlemci ve modem ile mümkün. Yani program tek başına bişey ifade etmez. O kasa dediğiniz alete verileri girip çıkma işini işletim sistemi üzerinden yapıyor.

• Önemli olan, ileride bu yasağın kapsamının genişletilip genişletilmeyeceğidir.

• Gerektiğinde depükleye bilmek için elimde değneğim olsun demişler gibi.

• Görende memurlar devlet sırlarını birbirlerine mesaj atıyor sanacak. Yarısı bütün gün excelle uğraşıyor kalan yarısı boş zaten. Akşam ne yiyeceğiz mesajını çalsalar ne çalmasalar ne.

Belki savunma sanayiinde proje geliştirenlerin gizlemeye değer şeyleri vardır onların da hiç knk belgeyi whatsapptan atarım sana falan diyeceği yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yemek ve tuvalet dışında her şey yasaklanmalı memura iş yapsınlar biraz..

• Belediye başkanları Whatsapp grubu kurdu diye artist artis haberler yapılıyordu ki o zaman da bunun yanlış olduğunu söylüyordum şimdi de aynı şeyi söylüyorum. Whatsapp teknoloji değil, teknolojik bir ürün ve kontrolü ülke dışında.

Yerli ve milli yazılım kavramına gelince, yerli ve milli teknoloji çözümü demek daha doğru çünkü hiç bir yazılımın kullandığı kütüphaneler ile bir milliyetinin olduğundan bahsetmek mümkün değil. Daha önce de dediğim gibi, yazılım dediğiniz şey Amasya elması gibi fiziksel bir ürün değil ki belirli topraklarda yetişsin. %100 yerli iddiasında bulunan herkes ile bunlara karşı olanlar gereksiz bir saçmalamanın içinde. Enerjinizi saçma tartışmalara ayırmayın.

• caneycaney kullanıcısına yanıt
    Bunun Türkiye ile alakası yok, resmi ve nispeten gizli(aşırı gizlilerden bahsetmiyorum zaten) kalması iletişim bilgilerinin bir başka üzerinde yaşayanların kontrolünde olması kadar saçma bir şey yok. Kur açık kaynak bir sunucu, güvenlik önlemlerini al, devlet görevlilerin onun üzerinden haberleşsin. Verinin kontrolü sende kalsın.

• İnşallah hep yasaklanır bu sosyal medya programları mesajlaşma programları..

• İş için iş yazılımı kullanılır. (Teams, Skype for Business, veya in-house geliştirilmiş uygulamalar)
    Whatsapp ve telegram kişisel uygulamalardır. İş için kullanılmamasını bırak şirket veya kurumdan birinin bile eklemesi, grup kurması saçmadır.

• Bence doğru bir karar olmuş bu sefer. Bir seferinde polis trafik uygulamasında kimlik sorgulaması İçin kimliğimin fotoğrafını çekip Watsapp üzerinden başkasına göndermişti. Çok rahatsız olmuştum ve daha yıllar öncesinden bunun yanlış bir şey olduğunun farkındaydım. Ama polise bunu söylesem nasıl bir tepkiyle karşılaşacağımı bilmediğim için bir şey dememiştim. Tamam kişisel bir çok bilgimiz şirketlerin elinde ama devletin resmî belgelerini bari elimizle vermeyelim.
    Bir de belediye başkanlarının ortak Watsapp gurubu kurması gündemdeydi bir kere. Bunu duyar duymaz da nasıl bir cehalet demiştim.
    Bu arada telefonu kullan yanda kullanma bir uygulama mikrofona ulaştığı anda ortam dinlemesi yapabiliyor. En basitinden reklam gösterimlerinden bunu anlayabiliyoruz zaten.

• Bence doğru bir karar olmuş bu sefer. Bir seferinde polis trafik uygulamasında kimlik sorgulaması İçin kimliğimin fotoğrafını çekip Watsapp üzerinden başkasına göndermişti. Çok rahatsız olmuştum ve daha yıllar öncesinden bunun yanlış bir şey olduğunun farkındaydım. Ama polise bunu söylesem nasıl bir tepkiyle karşılaşacağımı bilmediğim için bir şey dememiştim. Tamam kişisel bir çok bilgimiz şirketlerin elinde ama devletin resmî belgelerini bari elimizle vermeyelim.
    Bir de belediye başkanlarının ortak Watsapp gurubu kurması gündemdeydi bir kere. Bunu duyar duymaz da nasıl bir cehalet demiştim.
    Bu arada telefonu kullan yanda kullanma bir uygulama mikrofona ulaştığı anda ortam dinlemesi yapabiliyor. En basitinden reklam gösterimlerinden bunu anlayabiliyoruz zaten.

• Yapılması gereken yapılmış ama, yerli uygulamanın yerli kısmı sadece o uygulamayı yazan kişidir, alt yapı yine yabancı.

• Yedek subay olarak askerlik yaptım kesinlikle doğru karar herşeyin WhatsApp grubunu oluşturmuşlar ordunun bütün herşeyini paylaşıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: babasininoglu

İnşallah hep yasaklanır bu sosyal medya programları mesajlaşma programları..
    Bunu yazan arkadaş senin şuan bu mesajı atmaman gerek bu kafadaysan elini çevirme sok sokaklarda dolaş

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.