Şimdi Ara

JD Kargo Takip-Ptt yurtdışı terimleri

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
34
Cevap
11
Favori
120.539
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar jd.com dan aldığımız ürünlerin nerede olduğunu hepimiz merak ediyoruz. Track17 den packpin.com dan herkes takip ediyor.

Türkiyeye girince ptt sistemine düşüyor. burada bazı terimler anlaşılmıyor. onların ne anlama geldiğini paylaşacağım.

yurtdışı takip siteleri

https://www.17track.net/tr/ (mavi UPU kısmı tıklayıp arama yaparız)

http://www.trackingmore.com/ (burdan arama yapabiliriz)

**** ürün Türkiye'ye ulaşınca ptt den arama yaparız.

http://www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta_yeniweb221214.php

burda ptt terimlerini yazacağım. faydası olacaktır.

Kargo Durumları

***Receive item from customer (Otb) Gonderi musteriden alinmistir:
    Bu, ürünün satıcıdan kargo şirketine ulaştığı, ama henüz gönderilmediği, kargo şirketinde bekletildiği anlamına gelir.

***The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden):
    Bu ifade, kargo bilgilerinin alıcı ülkeye iletildiğini belirtir. Ürün hâlâ kargo şirketindedir.

***Send item abroad (EDI-received) Gonderi yurtdisina sevk edildi:
    İşte bu kısım önemli. Ürününüz artık taşınma durumunda.

***Receive item at office of exchange (Inb) Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi:
    Burası da oldukça önemli. Ürünün Türkiye’ye ulaşmış olduğunu belirtir.

***PTT İşyerine Girdi – Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
    Ürünün Türkiye’ye ulaşmış olduğunu belirtir.

***Send item to domestic location (Inb) Gönderi Yurt Içi Merkezine Sevk Edildi:
    Ürünün şehrinize ulaştığını ifade eder.

***PTT İşyerine Girdi Zimmet Edildi
    Bu kargonun el konulduğu anlamına gelmez. Kargonuzun işlemlerinden sorumlu kişiye teslim edildiği anlamına gelir.

***PTT İşyerine Girdi Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi
    Kargonun gümrük aşamasında kontrolde olduğunu gösterir.

***İADE-İthali Yasak
    Ülkeye girişi yasaklanmış ürün olduğu için göndericiye geri yollanacağı anlamına gelir.

***Dağıtıcıya Verildi-Cihet No:xxxxxx
    Kargonuzu evinize getirecek olan görevliye verildiği anlamına gelir. Aksi bir durum olmadıkça bu yazı görüldüğü gün kargo teslim edilir.

***Deliver item (Inb) Gonderi teslim edildi (Gelen):
    Son aşama budur. Kargo artık alıcısına teslim edilmiştir.

HERKES İÇİN Deliver item olması dieğiyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafaduran06 -- 16 Kasım 2015; 19:53:31 >

• Bu açıklayıcı bilgiler için teşekkürler.
    Ben de örnek olması için önceden teslim aldığım bir gönderinin 17Track.com(tek geçerim) sitesinden takip sayfasını alıntılıyorum.
    Sorunsuz teslimat dileğiyle...

Aşağıdan yukarı doğru takip ediniz.
    (Bu gönderi bana çinden Hollanda üzerinden geldi.)

Numara (Taahhütlü)
    RS2xxxxxxx3NL
    Menşe' (Normal Takip)
    Hollanda
    Hedef (Normal Takip)
    Türkiye
    Durum (12 Gün)
    Teslim Edildi

Hedef Ülke - Takip için geçen süre: 3203 Ms - Resmi web sitesine git
    2015-10-23 17:25
    İSTANBUL(AND), SANCAKTEPE POSTA DAĞITIM/SANCAKTEPE POSTA DAĞITIM, KARTAL, Teslim Edildi
    2015-10-23 12:10
    İSTANBUL(AND), SANCAKTEPE POSTA DAĞITIM/SANCAKTEPE POSTA DAĞITIM, KARTAL, Dağıtıcıya Verildi-Cihet No:40xxxxxx7
    2015-10-22 09:32
    İSTANBUL(AND), SANCAKTEPE POSTA DAĞITIM/SANCAKTEPE POSTA DAĞITIM, KARTAL, PTT İşyerine Geldi
    2015-10-22 09:32
    İSTANBUL(AND), SANCAKTEPE POSTA DAĞITIM/SANCAKTEPE POSTA DAĞITIM, KARTAL, PTT İşyerine Girdi, Alıcı Merkez Torbayı Açtı
    2015-10-21 14:46
    İSTANBUL(AVR), İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, BAŞAKŞEHİR, PTT İşyerinden Çıktı, PTT İşyerine Sevk Edildi
    2015-10-20 09:44
    İSTANBUL(AVR), İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, BAŞAKŞEHİR, PTT İşyerine Girdi, Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
    Turkey, Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen), Send item to customs (Inb)
    2015-10-20 06:45
    Turkey, Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi, Receive item at office of exchange (Inb)
    2015-10-19 14:55
    Netherlands (the) (Yurt Disi), Gonderi yurtdisina sevk edildi, Send item abroad (EDI-received)
    2015-10-18 06:32
    Netherlands (the) (Yurt Disi), Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden), The item was forwarded to the destination country (Otb)
    Netherlands (the) (Yurt Disi), Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindi, Receive item at office of exchange (Otb)
    Menşe' Ülke - Takip için geçen süre: 7156 Ms - Resmi web sitesine git
    2015-10-23 20:25
    The item has been delivered successfully
    2015-10-23 15:10
    The delivery of the item was unsuccessful
    2015-10-20 12:44
    The item is being processed by customs
    2015-10-20 09:45
    The item has been processed in the country of destination
    2015-10-19 20:52
    The item has arrived in the country of destination
    2015-10-19 08:30
    The item is on transport to the country of destination
    The item is at the PostNL sorting center
    2015-10-14 06:05
    The item is ready for shipment
    2015-10-12 03:37
    The item is pre-advised

• teşekkürler
  • eyvallah.
  • Postanın dağıtıma çıktığı gün "Teslim girisiminde bulunuldu veya Teslim edilemedi" ibaresi görürseniz panik yapmayın. Büyük ihtimal aynı gün postacı kapınızı teslimat için çalacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Nautilus-

Postanın dağıtıma çıktığı gün "Teslim girisiminde bulunuldu veya Teslim edilemedi" ibaresi görürseniz panik yapmayın. Büyük ihtimal aynı gün postacı kapınızı teslimat için çalacak.

Genelde ilk girişteki ifadeler çok kafa karıştırıcı. bunlarda ilginç ifadeler. daha önce başınıza geldi sanırım bu olay hocam. ptt görevlisinin posta kutusuna atma ihtimali var mi? Ben yok diye düşünüyorum. sonuçta taahhütlü posta ama bunlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aga bi recieved destination country var bide edi-recieved var bu edi olanını yeni görüyorum nedir bu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: AvriL<3

aga bi recieved destination country var bide edi-recieved var bu edi olanını yeni görüyorum nedir bu?

Çok büyük ihtimal hedef ülke için hazır durumda. ama daha önceden bilgisi olan arkadaşlar varsa onlar da fikirlerini yazarlar.

• dağıtım da ptt ye guvenebilirmiyiz peki

ürünüm tr ye geldi ptt teslim aldı fakat 10 gün geçti yok 20 gün oldu yok 45 gün oldu yok böyle bir durumda ptt ye başvurup durumuna bakma şansımız var mı

siparişleri takip no girdi satıcı örneğin ürünüm takip no R17XXXXXXCN Mesela şimdi bu alisveris in tamamlanabilmesi için ptt nin benden imza alması gerekiyor mu aksi durumda yani ptt nin teslim etmek gibi bir zorunluluğu var mı

kimisi diyor ptt ciler kendilerine alıp teslim etmiyor ufak tefek çok ürün bu yüzden kayboluyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mesela China Post için 17track vb. sitelerde şu ifade kullanılıyor.

"Departure from outward office of exchange"

Bunun anlamı gönderi yurtdışına sevk edildi mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nihattr -- 15 Kasım 2015; 1:23:19 >
  • Bu kisim yanlis yurtdisindan gelen her urun gumruk kontrolunce kontrol edilir oyle gecer.

Send item to customs (Inb) Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen):
    Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürünüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir. Gümrüğe giren her ürün gelmeyeceği anlamına gelmez. Eğer yasaklı ürün değil ve fiyatı 75 euro üstünde değil ise kargo size ulaştığı zaman 2,6 TL “gümrüğe sunma ücreti” istenir.

• mustafaduran06 kullanıcısına yanıt
    Bu hafta Aliexpress'ten gelen bir siparişimde böyle oldu. Sonra araştırdım, çok kişi aynısını yaşamış. Öyle atıp gitme yok, imza karşılığı teslim ediyorlar.

Bizim postacı takipsizleri getirdiğinde bile aşağıdan zile basıp öyle bırakıyor posta kutusuna. Geçenlerde posta kutusuna sıkıştıramadığı bir takipsiz postayı da kapıya getirdi sağ olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Nautilus- -- 15 Kasım 2015; 1:10:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahbazpower-

Bu kisim yanlis yurtdisindan gelen her urun gumruk kontrolunce kontrol edilir oyle gecer.

Bu ifade her ne kadar sizi üzecek olsa da, ürünüzün gümrüğe takıldığı anlamına gelir. Gümrüğe giren her ürün gelmeyeceği anlamına gelmez. Eğer yasaklı ürün değil ve fiyatı 75 euro üstünde değil ise kargo size ulaştığı zaman 2,6 TL “gümrüğe sunma ücreti” istenir.

Hocam siteden alıntı yapmıştım. yanlışlar varsa düzeltelim. bilgi paylaşıldıkça güzeldir. burda çoğu kişi belki ilk defa yurtdışı alışveriş yaptı. Jd sayesinde

• quote:

Orijinalden alıntı: mustafaduran06

quote:

Orijinalden alıntı: sahbazpower-

Bu kisim yanlis yurtdisindan gelen her urun gumruk kontrolunce kontrol edilir oyle gecer.

Hocam siteden alıntı yapmıştım. yanlışlar varsa düzeltelim. bilgi paylaşıldıkça güzeldir. burda çoğu kişi belki ilk defa yurtdışı alışveriş yaptı. Jd sayesinde

Arkadas hakli. Gumruge takilmak değil bu. Gümrükten kontrolden geciyor manasinda. Duzeltirsen guzel olur. Yoksa infial yaratirsin bu konuda.

• "2015-10-20 09:44
    İSTANBUL(AVR), İST.ULUSLARARASI PİM/İST.ULUSLARARASI PİM, BAŞAKŞEHİR, PTT İşyerine Girdi, Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı
    Turkey, Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen), Send item to customs (Inb)"
    Arkadaslar hakli. Ayni dakikada gonderi gumruge sevkedilmis ve yine ayni dakikada Avrupa yakasindaki uluslararasi posta isleme merkezine giris yapmis. Aslinda bu butun gonderiler icin rutin bir asama.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gearbest ten aldığım ürün ctesi den beri zimmet alındı gözüküyor bulunduğum ilçenin dağıtım merkezinde gelirmi yarın falan yoksa gidip alayimmi şube olsa alırım da gidip direk Merkez falan diyor orda gidip almakta zordur şimdi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim JD den aldığım 2 ürün hem 17 track'de hem de ptt'de çıkmıyor. not found diyor. sebebi ne olabilir. firma china post.
  • quote:

Orijinalden alıntı: theJuDGe_41

Benim JD den aldığım 2 ürün hem 17 track'de hem de ptt'de çıkmıyor. not found diyor. sebebi ne olabilir. firma china post.

Satıcı yanlış girmiş olabilir

Takipsiz yollamış olabilir

Bekleyeceksiniz başka yolu yok? yada satıcıya mesaj atın translateden çevirip yazın kargo nerde diye?

• RG230972671CN

arkadaşlar bu kargo kodunu sorgulattığım zaman 17 track de türkiyede olduğum halde ispanyaya varacak gözüküyor. pttden sorguluyorum orada hiçbirşey yazmıyor. Sizce ne olabilir? bir bakıp yorum yapabilir misiniz
  • Yahu bizim her seyimiz mi sorunlu anlamadjm arkadaşlar. Dunyanin en kalabalik ulkesi Çin'den hava yolu kargolari bizim gümrüğe 1 haftayi bulmadan geliyor. Nedense bizimkiler 1 ayda dagitamiyor. Ne desem boş gerçekten.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.