Şimdi Ara

İşsizlik--üni okumak cok gereksizmis

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
4
Favori
3.720
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba herkese. 24 yasındayım. Geçen yıl İngilizce iktisat bölümünden mezun oldum. Kamu sınavlarını kazanamadım. Alternatifim bankalar, fakat bütün alımlar İstanbul genel müdürlüklerde.. Ankarada gişe başvurularıma dönüş olmuyor, stanbulda bankacı tanıdıklarım 4 bin bile almıyor. Oturulabilecek bir evin kirası 2 bin (yeni kiralanacaklar için) , üstüne faturası aidatı var.. Bin TL için çalışılır mı? Kyk borcum da cabası. Taş mı yiyeyim ben napayım? Okumayıp sanayiye verilseymişim şimdiye 3 5 birikmişim olurdu bari.
    Benim gibi olan var mı? Motivasyonum sıfırlandı ve kellik sorunum başladı. Ailemden çok utanıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• hocam seni bankalar işe almıyorsa sende kendi bankanı kur? çiftlikbank,sütbank gibi bankalardan
    şu sıralar Babil diye bir dizi var oradaki iktisat profesöründen ilham al
  • Özel sektör hep aynıdır. SÜRÜNECEKSİN. en az 5 yıl çalıştığın yerde deneyim kazanıp iyi pozisyona gelene kadar az maaşla yetineceksin. 5-10 yıl sonradan kazancını arttırıp dişe dokunur rakamları alacaksın ama tamamen risk işte çalıştığın yer istediği an seni işten çıkarabilir garantin yok. eskiden anlamazdım devlet devlet diyenleri ama hakikaten huzur var devlette çalışma saatlerin belli maaşın belli kötü yanı ne uzayacaksın ne kısalacaksın. hiçbir zaman lüks şeylerin hayalini kurma

• Okumayip kendi isini de kurmayan insanlar ama hayati boyunca asgari seviyesinde geciniyor, bu islerde yukseliyorsun en azindan. Ustune ortamin, harcadigin fiziksel guc vs azaliyor, bir CV sahibi oluyorsun, calisirken kazandigin deneyim de gelecegini iyilestiriyor, sadece aldigin maas degil ve gelip bir fiziksel engelin ciksa hayatin kararmiyor. Ben parmaklarim islevsiz hale gelmedigi surece calisabilirim, sanayide olsam bir bel fitigi bir sey ciksa bittim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yirikalische -- 31 Ocak 2020; 12:10:38 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ozbey08 kullanıcısına yanıt
    anladık. her konuda kendi işini kurmak gerek diyorsun da, tadında bırak kardeş.

Resmen adamla dalga geçer gibi msj yazmışsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pakaji -- 31 Ocak 2020; 12:30:46 >
  • İş istanbulda,aş istanbuda hocam.Sen de her idealist genç gibi ilk 3-4 yıl kendine deneyim katıp,boğazına ve varsa ufak tefek hobilerine bakacak ve tecrübe kazanacaksın.2 bin tl kira işi biraz lüks,en azından yeni işe giren bekar birey için lüks.2 bin tl demek,merkezi bir yerde orta(bomontide ulaşıma yakın 1+1 eski evler 2000 dolaylarında) halli bir ev veya kötü bir semtte iyi bir ev(dudullu taraflarında 3+1 havuzlu otoparklı sosyal tesisli güvenlikli metroya yakın demek.Ben kötü bir semtte,işe 1.30 saatte gidebildiğim bir 3+1 konutta oturuyorum ama kiram 1000 tl,arkadaşım işe 30 dkda gidebildiği çok merkezi ve yaşayan bir semtte 1+0 studio dairede 2600 kira veriyor.Maaşımız ise aynı.

Biraz daha işsiz kalınca,o psiikolojiye girince emin ol sen de geleceksin buralara :)
  • İngilizce de biliyorsun demek. Şu kitaplara bir bak. Hepsi Internetten ücretsiz indirilebiliyor. Zorunlu eğitim + üniversitelerin gerçekte hiçbir işe yaramadığını gördüğün gibi insanı geriye götürdüğünü de göreceksin. Bir anda o kağıt anlamsızlaşacak:

1- Dumbing Us Down The Hidden Curriculum of Compulsory Schooling - John Talor Gatto

2- Everything Is Bullshit The Greatest Scams on Earth revealed Ch.11 IS COLLEGE WORTH IT? - Priceonomics

3- FAIL U. The False Promise of Higher Education - Charles J. Sykes

4- The Failure of Common Knowledge (LFB) - Douglas E. French

5- The Element - Ken Robinson, Ph.D.

6- The Youth Unemployment Crisis - Christina G. Villegas, PhD
    7- Working To Learn - Noel S. Anderson, Lisette Nieves
    8- Indebted, How Families Make College Work At Any Cost - Caitlin Zaloom

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• aga adam 3-5 in hesabını yapıyo, para yok, biran önce para yapmam lazım diyor. sen kitap al kitap oku diyorsun.
    adam aksiyon lazım diyo aksiyooon
  • Sen 4 binlik isi bulup gir de gerisini dusunursun

• saç dökülme hangi seviyede hocam

• pakaji kullanıcısına yanıt
    İngilizce bilgin ne durumda? Yok, kitapların sadece başlıklarını dahi anlamadığın için soruyorum. Üni'lerin gerçek yüzünü madalyonun karanlık tarafını gösteren kitaplar onlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-89183934B

saç dökülme hangi seviyede hocam
    Baya elime geliyor saçlar

Teşekkürler arkadaşlar. Ama kira konusunda ciddiyim, yeni göç eden arkadaslar 1900 civarı ödüyor. Kötü semtlerde de yaşanmaz, gürültüsü bir dert komşusu bir dert.
    Şimdilik bankalara bakıyorum ikramiyeli primli bir banka bulursam kapağı atmaya çalışacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

İngilizce de biliyorsun demek. Şu kitaplara bir bak. Hepsi Internetten ücretsiz indirilebiliyor. Zorunlu eğitim + üniversitelerin gerçekte hiçbir işe yaramadığını gördüğün gibi insanı geriye götürdüğünü de göreceksin. Bir anda o kağıt anlamsızlaşacak:

1- Dumbing Us Down The Hidden Curriculum of Compulsory Schooling - John Talor Gatto

2- Everything Is Bullshit The Greatest Scams on Earth revealed Ch.11 IS COLLEGE WORTH IT? - Priceonomics

3- FAIL U. The False Promise of Higher Education - Charles J. Sykes

4- The Failure of Common Knowledge (LFB) - Douglas E. French

5- The Element - Ken Robinson, Ph.D.

6- The Youth Unemployment Crisis - Christina G. Villegas, PhD
    7- Working To Learn - Noel S. Anderson, Lisette Nieves
    8- Indebted, How Families Make College Work At Any Cost - Caitlin Zaloom
    Tesekkür ederim bu arada, üşenmeyip yüklemissiniz hocam. Birkaçı dikkatimi çekti

• torpil bul gir belediyeye.

• criminalminds C kullanıcısına yanıt
    Bilmedigin bir kisim da o semte gore iyi yerlerin fiyatinin da cok degistigi. Avrupa yakasindaki is bolgelerinde 2500 tl olan evler pendikte 1400, halbuki orada da teknopark var, garanti teknoloji var, binlerce kaliteli beyaz yakali var.

• quote:

Orijinalden alıntı: criminalminds

Baya elime geliyor saçlar

Teşekkürler arkadaşlar. Ama kira konusunda ciddiyim, yeni göç eden arkadaslar 1900 civarı ödüyor. Kötü semtlerde de yaşanmaz, gürültüsü bir dert komşusu bir dert.
    Şimdilik bankalara bakıyorum ikramiyeli primli bir banka bulursam kapağı atmaya çalışacağım.

Alıntıları Göster
    Yani saçlar baya seyreldi mi

Saç çizgin geriledi mi onu sordum hocam
  • bankalar bu saaten sonra yeni eleman işe almaz,çünkü bankalar küçülüyor,personel bile çıkartıyor.
    dünya dijitalleştikçe insana olan ihtiyaç azalıyor.
    bakınız artık tüm bankacılık işlemleri cep telefonundan,bilgisayardan,bankamatiklerden yapılabiliyor. en son bankanın içine girme nedenim kredi çekmek içindi. bunun haricinde bankanın içine adım bile atmıyoruz.
    mobil bankacılığı kullanmasını öğrenemeyen yaşlı emekli kesim olmasa bankalarda gişelere de gerek kalmayacak.

kısaca Türkiye neredeyse her üniversitede iktisat bölümü var,bence bu bölümler kapatılmalı sadece 10 üniversite de olmalı bu bölüm. çünkü artık ihtiyaç yok.
  • Çizgi gerilemedi ama garip bi dökülme var orta kısımlarda

• benim ingilizce var, 15 yıla yakındır yurtdışındayım. everything is bullshit adlı kitabın neyini okuycan, bullshitlerin'in başında o kitap geliyor.

adam kitabı kaktırıyo zengin oluyo. sen hipnoz vaziyette kitapa bakıp kitap yazarını zengin ediyorsun.
    adama para lazım para..
    adamın kitap okuma durumu yok.bir şekilde üniyi okumuş ve şuanki durumu bu.
    şuan ekstra kitaba zamanı yok.durumunu anlatmış. sen madem o kadar kitap okudun,madem bilgilendin, adamın durumunda olsan ne yapardın onu söyle.
    4bine bankaya gireyim mi,istanbula gideyim mi diyo,sen olsan naapardın?

ben olsam almanya göçmenlik şartlarını inceler sonra aracı acenta ile görüşmeye giderdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pakaji -- 31 Ocak 2020; 13:28:35 >
  • Universiteler meslek edinme yerleri değildir, bilim yapılması için ortam sağlayan mekanlardır. Eğitim yeri hiç değildir. Universitede eğitim verilmez, ders anlatılmaz. Matematiğin dahi yalnızca felsefesi işlenir hocalar size yol gösterir. Sizde bu yol göstericiliğin ışığında eğitiminizi kendi kendinize öğrenerek tamamlarsınız. Hocalar kitaplarda yazan bilgileri size anlatmakla yükümlü değillerdir zira oraya gelene kadar okuma yazmayı öğrendiğiniz önkabülü yapılır.
    Turkiyede ki yüksek eğitim algısı veya siyasilerin popülizm malzemeleri olmalarının verdiği dezavantajla düştükleri durum gerçeği değiştirmez. Meslek edinmek için çok alternatif var. Ayrıca universiteleri yeren, kötüleyen insanları da bir zahmet kaale almayalım zira universiteler olmasaydı şimdi kendileri foruma değil mağara duvarlarına, papirüslere ve yapraklara yazarlardı.

Görmemiş aynada kıçını görmüş, yara sanmış...

Son olarak üniversite okumuş birisi 2020 senesinde işsiz kalıyorsa bırakın kalsın zaten ondan bir bok olmaz. Bütün dünya internetle birlikte parmaklarının ucunda ve ayaklarının altındayken işsiz kalmak ilkokuldan sonrasını ben okumadım bana okuttular demektir. Evvela bilgi dağarcığınızı değil vizyonunuzu genişletin gençler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drgray -- 31 Ocak 2020; 13:49:48 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.