Şimdi Ara

İnşaat Mühendisine sorum var...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
2.707
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 5 katlı 5 yıllık binadan ev aldım. Geçen hafta son katlarda su sızması var diye dama 36 metreküp (yani 3 mikser) beton döküldü. su eğimi verecek şekilde şap yapıldı. Ancak sonra öğrendim ki 36 metreküp beton 85-90 ton beton demekmiş. Ustaya sorduk apartmana zarar verir mi diye Usta bu binaya 2 kat daha çıkar su sızması daha tehlikeli dedi. birde 85-90 tonu 10 cm kalınlığında 360 metre kareye dağıttık dedi.Birde strafor tavan, yani tavan hafif dedi. Ustaya belediye onayı var mı dedim, gerek yok her su sızan binaya yapılıyor dedi. 85-90 ton bina için büyük yük değil dese de huzursuz olduk. Bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı... yada bu konuda nereye başvurabiliriz. Cevabınız Teşekkür ederim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet23 -- 5 Mart 2017; 22:30:1 >

• sandığınız gibi 36m3 beton 85-90 ton etmez. 0.8ton 0.9ton felan civarındadır. o yüzden çok dert etmeyin, çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum hocam tavanın alanıda baya geniş, ama illa şikayet edeceğiz çok huzursuz olduk derseniz imo ya da çşb na şikayet dilekçenizi gönderin onlar gerekli görürlerse gelir kontrol ederler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: King_Leoric31

sandığınız gibi 36m3 beton 85-90 ton etmez. 0.8ton 0.9ton felan civarındadır. o yüzden çok dert etmeyin, çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum hocam tavanın alanıda baya geniş, ama illa şikayet edeceğiz çok huzursuz olduk derseniz imo ya da çşb na şikayet dilekçenizi gönderin onlar gerekli görürlerse gelir kontrol ederler.

ilk önceleri bana da çok fazla geldi. mikser firması ve tanıdık bir kaç inşaatçı ile görüştük. 1 metreküp 2350-2400 kg dediler.Yoksa bende o kadar etmez diyordum. C25 mi nedir beton türü. inşallah dediğiniz gibi sıkıntı olmaz. Beşik gibi sallanan ülkemizde binaların statik değerleri v.s önemli. inşaat mühendisi bir arkadaşın fikirlerini almak benim için daha önemli. zaten şap kırma binaya daha zarar verir. zararlı değilse sorun yok zararlıysa çözüm soracaktım.

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmet23

quote:

Orijinalden alıntı: King_Leoric31

sandığınız gibi 36m3 beton 85-90 ton etmez. 0.8ton 0.9ton felan civarındadır. o yüzden çok dert etmeyin, çok sıkıntı olacağını zannetmiyorum hocam tavanın alanıda baya geniş, ama illa şikayet edeceğiz çok huzursuz olduk derseniz imo ya da çşb na şikayet dilekçenizi gönderin onlar gerekli görürlerse gelir kontrol ederler.

ilk önceleri bana da çok fazla geldi. mikser firması ve tanıdık bir kaç inşaatçı ile görüştük. 1 metreküp 2350-2400 kg dediler.Yoksa bende o kadar etmez diyordum. C25 mi nedir beton türü. inşallah dediğiniz gibi sıkıntı olmaz. Beşik gibi sallanan ülkemizde binaların statik değerleri v.s önemli. inşaat mühendisi bir arkadaşın fikirlerini almak benim için daha önemli. zaten şap kırma binaya daha zarar verir. zararlı değilse sorun yok zararlıysa çözüm soracaktım.

pardon doğru demişler, gece gece önümü görmeden işlem yapınca ben işlem hatası yapmışım. 360m2 ye dağıttılarsa eğer m2 başına gelen yükleme çok ciddi değildir, 236 kg felan civarındadır bunlar statik hesaplar için küçük yükler sayılırlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi King_Leoric31 -- 5 Mart 2017; 23:6:28 >

• İnşaat mühendisi değilim ama uzun yıllar inşaat firmasında ik da çalıştım, bir mahalle arası müteahhiti kadar bilgi birikimi yaptım.

1 m3 beton yaklaşık 2,4 tondur

360 m2 bir zemine 10 cm kalınlığında şap atılırsa 36 m3 yapar ki verdiğiniz bilgilerde hata yok.

36 x 2,4 ton = yaklaşık 85-90 ton yapar.

Ama bu tonaj binanın tek bir yerinde toplanmadığı için sorun teşkil etmez.
    Tabiiki yinede binanın statik projesine bakmak faydalıdır. Bazı binalarda önceden yer genişletmek için kolon kesildiğini duymuştum. Otopark için vs bu tür tehlikeli girişimler yapılmadıysa sıkıntı olmaz. Şap atmak için belediyeden tekrar izin alınmasına gerek yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ntticaret -- 5 Mart 2017; 23:8:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ntticaret

İnşaat mühendisi değilim ama uzun yıllar inşaat firmasında ik da çalıştım, bir mahalle arası müteahhiti kadar bilgi birikimi yaptım.

1 m3 beton yaklaşık 2,4 tondur

360 m2 bir zemine 10 cm kalınlığında şap atılırsa 36 m3 yapar ki verdiğiniz bilgilerde hata yok.

36 x 2,4 ton = yaklaşık 85-90 ton yapar.

Ama bu tonaj binanın tek bir yerinde toplanmadığı için sorun teşkil etmez.
    Tabiiki yinede binanın statik projesine bakmak faydalıdır. Bazı binalarda önceden yer genişletmek için kolon kesildiğini duymuştum. Otopark için vs bu tür tehlikeli girişimler yapılmadıysa sıkıntı olmaz. Şap atmak için belediyeden tekrar izin alınmasına gerek yok.

Teşekkür ederim... Binada kolon kesilmesi v.s hiç bir şey yok. yazdıkların beni rahatlattı.İnşallah dediğin gibi boşuna endişe ediyorumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet23 -- 5 Mart 2017; 23:9:31 >

• Usta sacmalamis. Su sizmasi bina acisindan tehlike arz etmiyor. Sormadin mi su sizmasi binaya zararli ise neden beton lar sulaniyor diye ? Su demirle etkilesince kismi zararlar verebiliyor ama yinede tam olarak su sizintisinin binaya zarar verdigini soyleyemeyiz.

Hocam 80-90 ton binayi gereksiz yere agirlastirmissiniz. Su sizintisini engellemenin cok yolu var ama sizin uyguladiginiz yontem eski ve basit bi yontem pek kullanilmiyo ve cozum odakli degil.

Statik acidan tabiki dogru bi hareket degil ama yinede iciniz ferah olsun binaya abartili bi zarari olmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: niquel

Usta sacmalamis. Su sizmasi bina acisindan tehlike arz etmiyor. Sormadin mi su sizmasi binaya zararli ise neden beton lar sulaniyor diye ? Su demirle etkilesince kismi zararlar verebiliyor ama yinede tam olarak su sizintisinin binaya zarar verdigini soyleyemeyiz.

Hocam 80-90 ton binayi gereksiz yere agirlastirmissiniz. Su sizintisini engellemenin cok yolu var ama sizin uyguladiginiz yontem eski ve basit bi yontem pek kullanilmiyo ve cozum odakli degil.

Statik acidan tabiki dogru bi hareket degil ama yinede iciniz ferah olsun binaya abartili bi zarari olmaz.

işte ben gelmeden önce böyle bir yöntem uygulamışlar... apartman sakinleri izalasyonda yaptırdık çözüm olmayınca böyle yaptırdık diyorlar... velakin yaptırdık uıstada binaya su sızarsa demire daha zararlı v.s geveledi. neyse inşallah binaya abartılı zararı olmaz...

• neyse inşaat mühendisi yok ama bazı arkadasşların yazdıkları bir nebze olsun içimi rahatlattı...
  • quote:

neyse inşaat mühendisi yok ama bazı arkadasşların yazdıkları bir nebze olsun içimi rahatlattı...

Bir kaç inşaat mühendisiyle konuştum... tutturdular 36 metreküp 85-90 ton edermi diye... konuşmayı kestim... harç döken firma 90 tona yakın diyor bunlar inkar ediyor... yok statiği öğrenmek lazım v.s tamamda az çok bir fikrin vardır. inşaat ustalarına soruyorum onlar daha net cevap veriyor. 2 kat kaçak bile çıkan var 10 cm şapla bir şey olmaz diyor velakin inşaat mühendisi arkadaşlar daha açıklayıcı olacak sanırım.
  • quote:

quote:

neyse inşaat mühendisi yok ama bazı arkadasşların yazdıkları bir nebze olsun içimi rahatlattı...

Bir kaç inşaat mühendisiyle konuştum... tutturdular 36 metreküp 85-90 ton edermi diye... konuşmayı kestim... harç döken firma 90 tona yakın diyor bunlar inkar ediyor... yok statiği öğrenmek lazım v.s tamamda az çok bir fikrin vardır. inşaat ustalarına soruyorum onlar daha net cevap veriyor. 2 kat kaçak bile çıkan var 10 cm şapla bir şey olmaz diyor velakin inşaat mühendisi arkadaşlar daha açıklayıcı olacak sanırım.

betonun özgül ağırlığı 2,5gr/cm^3 yani m^3 ağırlığı 2,5ton dur hesapta hata yok statiği öğrenmek lazım diyenler haklı onlara laf söylemek bu işten anlamayan bir mütahitin inşaat mühendislerine kızması gibi bir şeydir bu yüzden yaptığınızın bilmeden eleştiri olduğunu söylemek isterim.bina statiği çok şey hakkında bilgi verir, binanın taban alanı ne kadar nasıl yapılmış, temel tipi nedir, zemin durumu nasıl, bina alt katında yumuşak kat var mı?

çok fazla parametre bulunduğundan bina statiği elbet gereklidir fakat içinizi rahatlatacaksa şöyle diyeyim 90 ton 360m2 alana 0,25ton luk yayılı yük olarak etki eder bina statiği tasarlanırken biz güvenli tarafta kalmak için yükleri daha yüksek kabul eder dayanımı daha düşük olarak düşünürüz yani 5 katlı bir bina tasarlanırken yapılan yüklemeler sonucu temel tabanı 2000ton gibi abzürd yüklemeler taşımaktadır buna nazaran binanızda herhangi bir sıkıntı oluşmaz ama çok fazla kafanıza takılırsa bu konu, bu tarz testleri yapabilecek ve bina güvenlik raporu verebilecek bir sürü inşaat firması mevcuttur bunlarla anlaşırsanız bunlar size gerekli her detayı anlatacaklardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi King_Leoric31 -- 12 Mart 2017; 15:36:8 >

• usta güvenilir değil.
  • Verdiğiniz değerler binaya zarar vermez çünkü statik hesap yapılırken fazladan yük gelecekmiş ve her yere aynı miktar yük gelecekmiş gibi hesaplanır.bu şekilde hesaplama yapılarak ve fazladan değer verilerek proje çözülür sıkıntı etmeyin ayrıca tavanın Strafor olması da o kadar önemli bi konu değil önemli olan kolon ve kirişlerin dayanımıdır

Yapı denetim mühendisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yiğit tepe -- 12 Mart 2017; 20:21:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.