Şimdi Ara

işlemci yada anakart arızalanması... bi bakın derim.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba arkadaşlar belirteceğim yeni aldığımız parçalar ile toplama yaptım ve power duğmesine bastığımda 4-6 sny sistem çalışıp anakartın üzerindeki digital göstergede FF hatası verip kapanıyordu ( yaklaşık 2-3 dk arayla 10 defa denedik açmayı ) bugün parçaları vatan bilgisayara götürdük... işlemcinin üzerinde macun sürülü idi ... cpu soğutma towerinin altındaki plastiği kaldırmayı unuttuğum için anakart ve işlemcimin yandığını söylediler böyle bir şey mümkünmüdür ?

AMD FX X8 9590 Soket AM3+ 4.7GHz 16MB Önbellek 220W 32nm İşlemci
    XIGMATEK AEGIR INTEL LGA775/1155/1156/1366/2011&AMD AM2/AM3/FM1 İŞLEMCİ SOĞUTUCU 2 adet 12cm fan takılı
    ASUS CROSSHAIR V FORMULA-Z 990FX/SB950 AM3+ DDR3 2400MHz(O.C.) Anakart
    Kingston 8GB Hyperx Savage RED DDR3 1600MHz CL9 PC Ram 3 Adet
    Sapphire R9 290X TRI-X Edition GDDR5 4GB 512Bit AMD Radeon DX 11.2 Ekran Kartı
    Corsair 240GB LS Serisi SATA 3.0 SSD (560MB Okuma / 535MB Yazma)
    CORSAIR CX SERİSİ 80PLUS 750W GÜÇ KAYNAĞI
    CORSAIR CARBIDE SERİSİ 400R
    XIGMATEK CLF SERİSİ 120MM MAVİ LED FAN 6 adet

ve sizce bu sisteme bu güç kaynağı yeterlimdir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _ToxiCity_ -- 13 Nisan 2015; 20:15:37 >

• Oturup biraz düşündüm. Plastik eridi ve işlemcinin yüzeyini kapladı diyelim. Crosshair V Formula -Z de dahil olmak üzere anakartlar yüksek sıcaklıklarda kendini kapatıyor (aksi şekilde ayarlanmamış ise). Plastik elektrik iletkeni bir malzeme değildir. Kaldı ki iletken olsa bile IHS üzerinde zarar vereceğini sanmam ve yüksek olasılık çok ince katman bir plastik banttır. Evet plastiği orada unutmak büyük bir sorun sayılabilir ancak anakart+işlemci ikilisini yakabilecek kadar büyük olması çok zor.
  • ikisini yada tekini yakma gibi bir şey olabilirmi sonuçta anakart kendini korumamaışmıdır dediğim gibi 5-6-7 sny çalışıp kapanıyordu..
  • Aynı olay benimde başıma gelmişti tek farkla o plastik erimemişti, Böyle birşey ne kadar mümkün bilmiyorum ama bence pek mümkün değil uğraşmamak için öyle söylemiş olabilirler peki bu olaylardan sonra ne yaptın iyice temizleyip tekrar montaj yapsaydın?
  • vatan servisine bir kere girdi müdahale etme şansımız olmadı malesef... orda çalıştırdılar ilk ve alıp kasayı eve getirdik evde görüntü gelmedi tekrar geri götürdüğümüzde ise o sökmeyi unuttuğumuz incecik plastik anakart ve işlemciyi çok zorlamış bu yüzden ikisi yada birinin kesin yandığını söylediler ... bende size sormak istedim.. kontrol edeceklermiş..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _ToxiCity_ -- 13 Nisan 2015; 20:04:38 >
  • _ToxiCity_ kullanıcısına yanıt
    Montajda başka bir sorun vardır belki iyice kontrol etmeden bunu söylemediler umarım şuan kasa vatanda'mı?
  • evet vatanda..
    Umarım bir sorun çıkmaz'ki ben hiç sanmıyorum açıkcası herhangi bir parçanın yandığına neden dersen bende unuttum o plastik ince parçayı soğutucunun altında o şekilde sistemi kurdum oyun oynadım işlemci 65 dereceye gelince uyarı verdi o zaman şüphelendim ve geri söküp o parçayı olduğu gibi çıkardım herhangi bir erime veya başka birşey söz konusu değildi sen düğmeye basar basmaz o plastiğin erimesi pek mümkün değil anlayacağın.
  • bende ihtimal vermiyorum o plastik yüzünden parçalar zarar görsün..
    palavra... işlemci bozuk çıkmış olmalı... nadiren bozuk çıkabilir...
  • Bakalım sonuç ne olacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.