Şimdi Ara

İşlemci ve kasa fanı sessizleştirmek için çok hızlı bi şekilde speed fan kullanımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
4
Favori
6.514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eğer overclock yapmıyorsanız bi miktar sıcaklık artımını göze alarak sessiz bi kasa sahibi olabilirsiniz.

Speedfan burada çok hızlı ve kolay bi ayar sunuyor bizlere.

Speedfanı açtık.PWM Kontrollü fanlarımızın üçü de görüldüğü gibi yüzde 100. Seidon 120V nin radyatör fanı ve pompası şu an cpu ve 1,kasa fanı olarak görünüyor,2300 lerde çalışıyor ve gayet sesli. Configureye tıklıyoruz.
     İşlemci ve kasa fanı sessizleştirmek için çok hızlı bi şekilde speed fan kullanımı

Aşağıdaki resimde advancede tıklyoruz.

Aşağıdaki sayfada chip yazan yeri en sağındaki aşağıya doğru olan oka tıklayınca 4-5 tane seçenek çıkıyor,bunların içinde PWM mode'ler hangi seçenekte var ise onu seçiyoruz.
    Bende IT8718F V te çıktı. Alt alta, 3 adet PWM Mode olarak. Bunların herbirinin üzerine gelip tıklayarak,üçünü de set to yanındaki, aşağıya doğru olan ok yardımıyla software control yapıyoruz.OK DİYORUZ.

Ve geldik şimdi fan devirlerimizi düşürmeye.

Radyatör fanını,yani cpu fanı bu şekilde yüzde 60 , pompayı ise yüzde 40 yaptım. VE MUTLU SON. Anakartımın üzerinde 3. Bİ FAN BAĞLAMA YERİ OLMADIĞINDAN 3.pwm ayarı başka bi bahara kaldı.
    1386 devirde dönen işlemci fanı ve 1248 devirde çalışan pompa,sıfır ses,ve huzur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 22 Temmuz 2014; 21:20:34 >

• Cigerim canim dostum her anakartta calissa keske o program ^^ ben asus m5a97 almazdm giga ud3 den ^^ fan xpert candir :) dogru duzgun bi fan ayarlama programi yapamadilar guncel...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinayet13

Cigerim canim dostum her anakartta calissa keske o program ^^ ben asus m5a97 almazdm giga ud3 den ^^ fan xpert candir :) dogru duzgun bi fan ayarlama programi yapamadilar guncel...

Doğru söylüyorsun ama bazen gerçekten çok işe yarıyor.
    Asus anakartı söküp,gigabyte anakartı takınca(gigabyte 785GT-UD3H),SEİDONUN SESİNDEN KAFAM ÜTÜLENDİ.

Asusta,dediğin gibi fan xpert ile kolayca halletmiştim. Bu anakartta, easytune 5,6 ,hiçbiri fayda etmedi.

. Speedfanda olmasaydı,tekrar Giga anakartı söküp ,asus'u kullanmaktan başka çarem yoktu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: metin abi 52

quote:

Cigerim canim dostum her anakartta calissa keske o program ^^ ben asus m5a97 almazdm giga ud3 den ^^ fan xpert candir :) dogru duzgun bi fan ayarlama programi yapamadilar guncel...

Asus anakartı söküp,gigabyte anakartı takınca(gigabyte 785GT-UD3H),SEİDONUN SESİNDEN KAFAM ÜTÜLENDİ.

Asusta,dediğin gibi fan xpert ile kolayca halletmiştim. Bu anakartta, easytune 5,6 ,hiçbiri fayda etmedi.

. Speedfanda olmasaydı,tekrar Giga anakartı söküp ,asus'u kullanmaktan başka çarem yoktu.

Stok fanin 6300rpm ile donmesi ud3 te... Aman tanrim... Fan xperte bile bazen gerek duymuyorum epu dan guc secenegini auto yapiyorum susuyo kendi kendine ^^ islemci neydiki hocam 785 e gectin am3 anakart o phenom x4 falanmi var? Ve neden gectin bide gerci saglam anakart ama :)

• quote:

quote:

quote:

Stok fanin 6300rpm ile donmesi ud3 te... Aman tanrim... Fan xperte bile bazen gerek duymuyorum epu dan guc secenegini auto yapiyorum susuyo kendi kendine ^^ islemci neydiki hocam 785 e gectin am3 anakart o phenom x4 falanmi var? Ve neden gectin bide gerci saglam anakart ama :)

Nostalji takılıyorum biraz, FX 8320 ve FX 6300 den sonra , Phenom II X4 955 BE . Bu işlemci içimde uhte kalmıştı,şimdi onu kullanıyorum.

Meret ,takoz çıktı ama, 4,1 olmuyor,4,05 te tıkandı.Bende o sinirle asus anakartı söktüm,gigayı taktım.

• Ben athlon x2 diye yanlisikla phenom x2 almistm oda sansa x4 olmustu cekirdekleri acilip bide 4.3ghz oc oluyordu saglam sans varmis demistm ama fx6200e gectigime uzuldm degmedi gercekten cok iyi islemciydi :)

• tesekkurler sayende kasa ve cpu fanı bile elle kontrol edebiliyorum :)
  • metin hocam inanırmısın geçenlerde sistem boşta olduğu halde 3000 rpmlerde geziyordu macun yeniydi montaj sağlamdı

ve dediğin ayarları yaptım 2200 devire tık diye çektim sesler kayboldo sıcaklıklar aynı

anakartım M5A97 R2.0 Allah razı olsun senden
  • Sağolasın hocam. Bende bir kaç gündür sesten muzdarip haldeyim. Gündüz değil de gece kafa sisiriyor :)

• Güzel konu olmuş.
  • ben 80 dereceyi gördükten sonra fanların otomatik olarak çalışmasını ve bileşenler soğuduktan sonrada otomatik olarak yavaşlamasını istiyorum, bu programda bu mümkün mü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wi Fi

ben 80 dereceyi gördükten sonra fanların otomatik olarak çalışmasını ve bileşenler soğuduktan sonrada otomatik olarak yavaşlamasını istiyorum, bu programda bu mümkün mü?

Var ama bayağı bi teferruatlı,

İlk olarak Configure butonuna tıklayıp ayarları yapacağımız bölüme giriyoruz. Burada Temperatures sekmesinde sıcaklık, Fans sekmesinde fan, speeds sekmesinde fan dönüş hızları ayarlarını yapacağız.

Öncelikle Temperatures sekmesinden başlayalım. Bu bölümde sisteminizde algılanan sensörlerden gelen sıcaklıklar gösteriliyor. Yukarıda da görüldüğü gibi -48, 0 yada 127 gibi değerler olabilir. Bunları göz ardı edelim biz ekran kartı (GPU), işlemci (CPU), anakart (system) ve hard disk (HDD) sıcaklıkları ile ilgileneceğiz. Bu bölümde işimize yaramayacak olan sıcaklıkların işaretlerini kaldırmakla işe başlayalım.

Dilediğimiz sıcaklık bilgisini Mouse ile basılı tutarak yukarı aşağıya taşıyabilir ve istediğimiz sıraya sokabiliriz. Yapabileceğimiz diğer bir şey ise bir sıcaklık değerinin ismini değiştirebilmek. Bunun için o değere tıkladıktan sonra F2 tuşuna basmamız ve vereceğimiz ismi yazmamız gerekiyor. Böylece işler daha düzenli hale gelecek.

Bir sonraki adımımızda ise seçtiğimiz sıcaklık için istenilen değeri (Desired), belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında uyarı vermesi için belirleyeceğimiz değeri (Warning) ve bu sıcaklığın bilgi çubuğunda görünüp görünmemesi seçeneğini belirlemeliyiz. Bunun için ilgili sıcaklığı seçtikten sonra pencerenin alt bölümünde bu değerleri girmemiz gerekiyor. Her bir sıcaklık için aynı işlemi tekrarlayacağız. Yalnızca bir sıcaklık için "Show in tray" seçeneğini seçeceğiz ve bu değer windows görev çubuğunda sürekli görünecek. Üzerine çift tıkladığımızda da program penceresi açılacak.

Şimdi sıra fanlarımızı belirlemeye geldi. Bunun için Fans sekmesine geçip yanında RPM değeri bulunan fanları yukarıya taşıyoruz. O RPM olan sensörlerde fan bağlı değil demektir. Bunların yanlarındaki işaretleri kaldırmamız gerekiyor ki program ana sayfasında gözükmesinler. Bu işlemden sonra OK diyerek ayar penceresini kapatalım.

Şimdi manuel olarak hangi fanın kasamızdaki hangi fan olduğunu ve hangi speed sensörünün bu fanı kontrol ettiğini belirlememiz gerekiyor. Bunun için ana pencerede bulunan Speed değerlerini artırıp azaltarak fanlarımız gözlemleyeceğiz. Speed 0 yapınca duran ya da durma noktasına gelen ve 100 yapınca tam devirle dönen fan o speed sensörünün kontrol ettiği fan demektir. Fanı ve kontrolcü sensörü belirlediğimizde yine ayarlar sayfasına girip ilgili fana (Fans Sekmesinden) ve hız sensörüne (Speeds Sekmesinden) F2 tuşu yardımıyla ilgili isimleri atayacağız.

Şimdi sıra fan hız ayarlarını yapmaya geldi. Bunun için Speeds sekmesine geliyoruz ve hız kontrolcüsünü seçtikten sonra o fan için minimum ve maksimum fan devir yüzdelerini belirliyoruz, Automatically variated kutucuğuna işaret koymayı unutmuyoruz.

Geldik en can alıcı ayarı yapmaya. Yeniden Temperatures sekmesini açıyoruz ve burada sıcaklık etiketinin yanındaki + işaretine tıklayarak açılmasını sağlıyoruz. Bu açılan listede hız sensörleri var. Bunlardan hangilerinin o sıcaklık değeri için devrede olmasını istiyorsanız onun yanındaki kutucuğu işaretli bırakıyorsunuz diğer tüm sensörlerdeki işareti kaldırıyorsunuz. Aşağıdaki örnekte ben CPU sıcaklığım için Cpu, Kasa giriş ve çıkış ile Kapak fanlarımın devreye girmesini istiyorum.

Tüm bu işlemlerden sonra artık speedfan sistemin kontrolünü ele almaya hazır. Automatic fan speed seçeneğini işaretliyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor. Şimdi artık belirlediğimiz bileşenimiz istenen (desired) sıcaklıkta olacak şekilde program tarafından fanlar otomatik olarak kontrol edilecektir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Wi Fi

ben 80 dereceyi gördükten sonra fanların otomatik olarak çalışmasını ve bileşenler soğuduktan sonrada otomatik olarak yavaşlamasını istiyorum, bu programda bu mümkün mü?

Var ama bayağı bi teferruatlı,

İlk olarak Configure butonuna tıklayıp ayarları yapacağımız bölüme giriyoruz. Burada Temperatures sekmesinde sıcaklık, Fans sekmesinde fan, speeds sekmesinde fan dönüş hızları ayarlarını yapacağız.

Öncelikle Temperatures sekmesinden başlayalım. Bu bölümde sisteminizde algılanan sensörlerden gelen sıcaklıklar gösteriliyor. Yukarıda da görüldüğü gibi -48, 0 yada 127 gibi değerler olabilir. Bunları göz ardı edelim biz ekran kartı (GPU), işlemci (CPU), anakart (system) ve hard disk (HDD) sıcaklıkları ile ilgileneceğiz. Bu bölümde işimize yaramayacak olan sıcaklıkların işaretlerini kaldırmakla işe başlayalım.

Dilediğimiz sıcaklık bilgisini Mouse ile basılı tutarak yukarı aşağıya taşıyabilir ve istediğimiz sıraya sokabiliriz. Yapabileceğimiz diğer bir şey ise bir sıcaklık değerinin ismini değiştirebilmek. Bunun için o değere tıkladıktan sonra F2 tuşuna basmamız ve vereceğimiz ismi yazmamız gerekiyor. Böylece işler daha düzenli hale gelecek.

Bir sonraki adımımızda ise seçtiğimiz sıcaklık için istenilen değeri (Desired), belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında uyarı vermesi için belirleyeceğimiz değeri (Warning) ve bu sıcaklığın bilgi çubuğunda görünüp görünmemesi seçeneğini belirlemeliyiz. Bunun için ilgili sıcaklığı seçtikten sonra pencerenin alt bölümünde bu değerleri girmemiz gerekiyor. Her bir sıcaklık için aynı işlemi tekrarlayacağız. Yalnızca bir sıcaklık için "Show in tray" seçeneğini seçeceğiz ve bu değer windows görev çubuğunda sürekli görünecek. Üzerine çift tıkladığımızda da program penceresi açılacak.

Şimdi sıra fanlarımızı belirlemeye geldi. Bunun için Fans sekmesine geçip yanında RPM değeri bulunan fanları yukarıya taşıyoruz. O RPM olan sensörlerde fan bağlı değil demektir. Bunların yanlarındaki işaretleri kaldırmamız gerekiyor ki program ana sayfasında gözükmesinler. Bu işlemden sonra OK diyerek ayar penceresini kapatalım.

Şimdi manuel olarak hangi fanın kasamızdaki hangi fan olduğunu ve hangi speed sensörünün bu fanı kontrol ettiğini belirlememiz gerekiyor. Bunun için ana pencerede bulunan Speed değerlerini artırıp azaltarak fanlarımız gözlemleyeceğiz. Speed 0 yapınca duran ya da durma noktasına gelen ve 100 yapınca tam devirle dönen fan o speed sensörünün kontrol ettiği fan demektir. Fanı ve kontrolcü sensörü belirlediğimizde yine ayarlar sayfasına girip ilgili fana (Fans Sekmesinden) ve hız sensörüne (Speeds Sekmesinden) F2 tuşu yardımıyla ilgili isimleri atayacağız.

Şimdi sıra fan hız ayarlarını yapmaya geldi. Bunun için Speeds sekmesine geliyoruz ve hız kontrolcüsünü seçtikten sonra o fan için minimum ve maksimum fan devir yüzdelerini belirliyoruz, Automatically variated kutucuğuna işaret koymayı unutmuyoruz.

Geldik en can alıcı ayarı yapmaya. Yeniden Temperatures sekmesini açıyoruz ve burada sıcaklık etiketinin yanındaki + işaretine tıklayarak açılmasını sağlıyoruz. Bu açılan listede hız sensörleri var. Bunlardan hangilerinin o sıcaklık değeri için devrede olmasını istiyorsanız onun yanındaki kutucuğu işaretli bırakıyorsunuz diğer tüm sensörlerdeki işareti kaldırıyorsunuz. Aşağıdaki örnekte ben CPU sıcaklığım için Cpu, Kasa giriş ve çıkış ile Kapak fanlarımın devreye girmesini istiyorum.

Tüm bu işlemlerden sonra artık speedfan sistemin kontrolünü ele almaya hazır. Automatic fan speed seçeneğini işaretliyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor. Şimdi artık belirlediğimiz bileşenimiz istenen (desired) sıcaklıkta olacak şekilde program tarafından fanlar otomatik olarak kontrol edilecektir.

Gerçekten çok emek vermişsin ve çok işime yaradı, şimdi bir tek speed fan programını bilgisayar açılırken otomatik olarak başlatmak kaldı, onuda buldum,http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/run-program-automatically-windows-starts#1TC=windows-7

Teşekkür ederim, ayrı bir konu olarak açarsan daha sonra bir çok kişinin işine yarayacaktır...

• Emek verilmis tesekkurler

• güzelmiş :D
  • arkadas 45 dakıkadır şu zıkkım programın nasıl kullanıldıgını arıyorum google amcada en güzel ve basıt anlatımı sen yapmışşsın beni büyük bir sesten kurtardın Allahda seni kadin dirdirindan kurtarsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adorer -- 15 Ağustos 2014; 23:21:04 >
  • Eyvallah hocam, amdnin stok fanındada bu teknikler kullanılabilir belli bir hızdan sonra fanın ısıyı düşürmede hiç bir etkisi olmuyor, o yüzden kafa şişirmeye gerek yok..
  • asusun düşüncesi ve programı güzel ....
  • Ben pwn olmayan fanları kontrol edemiyorum kontrol etmemin bir yolu var mı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aama PC her başladıgında ayarlar kayboluyor yeniden yapmak zorunda kalıyorum bunun sabitlıcek bir ayar yokmudur bilen biri alıntı ayaparak cevap verebilirmi acaba
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.