Yarbay
12 Nisan 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
68 üye
Görüntülenme
Toplam: 161 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Selamlar,

Ufak ve basit bir fikirle evde guzel bir ugras buldum kendime belki yapmak isteyenler olur diye konu aciyorum :)

Malzemeler:
Orange PI PC (2gb sd card)
Dark storex e25r raid box
2x 1tb ssd

Aslinda once 2 adet usb kutu aldim ve orange pi a baglayip softraid1 yapacaktim sonra darkin raid yapan bu uygun urununu buldum :) icerisine 2 adet ssd takip sw ile raid1 moduna alip test ettim gercekten baya basarili is yapiyor. Disk kutusunun ustune orangepi koyup bagladim fedora22 kurulumu yapip uzerinede samba kurdum windows, iphone, android cihazlarla networkden diske baglanip islem yapabiliyorum hemde datalarim raid1 ile guvende :) cihazin raidine guvenmeyen yine jbod moda alip fedorada mdadm ile raid1 yapip ayrica kullanabilir (bende bi dusundum).

2amper bi adaptorle hem orangepi hemde disk kutusu calisiyor ama mekanik diske yetmez %90 ssd oldugu icin calisiyor.

Samba configini yapamayan olursa yazabilir veya ftp falan kurmanizada yardimci olabilirim ben daha sonra proftpd kurup ofisten vs baglanmayi dusunuyorum :)

Nginx falan kurup dosyalarimi disaridan downloadda edebilirim hayli yapilacak listesi uzun ^^ aklina biseyler gelip gerceklestirmek isteyen olursa yardimci olacagim linux konusunda :)
Selamlar

Konunun yerinin doğruluğundan emin değilim adminler uyarırsa sevinirim.

Nanokatalog'dan 1adet xilence i200 bir adette xilence 60mm fan siparişi verdim siparişim 14 gün sonra elime ulaştı cpu fanının bir ayağı daha vidalarken kırıldı 60mm fan ise takır tukur ediyor içerisinden bişeyleri kırılmış siteye girip iade etmek istediğimdeyse yasal iade süresi dolu olduğundan iadede edemedim kısacası elimde patladı :) Aklı olan alışveriş yapmasın uygun fiyatlı ürünlerinden.
Selamlar imzamdaki macpro 1.1e nvme pci ex disk bağladım lakin driverı olmadığından çalışmıyor acaba bir yolu var mıdır? Baya araştırdım ama birşey bulamadım...
Min 5 referans almadan GETSİZ satışa izin verilmemeli. Böylelikle dolandırma durumları çok daha aza indirilebilir. Eğer min 5 adet referansınız yoksa getsiz satış yapmanız yasaktır. Tarzında bir kural getirilmeli.
https://blog-tr.medianova.com

Merak edenler medianova bloğundan takip edebilirler. CDN desteği almak isteyenler ise yine merak ettiklerini sorabilir veya medianova ile iletişim halinde olabilirler.
Herkese Merhabalar,

Retro tavsiyeleri konumda söz vermiştim ve sözümü tuttum sizlere slot işlemcili bir sistem topladım şuan için sadece montaj kısmında ki eğlenceden bahsedeceğim windows 95 de kullanabileceğim bir fps gösteren yazılım biliyorsanız link beklemekteyim :)

Sistem:

Intel Pentium III 500MHZ / 512KB Cache / 100MHZ FSB
128MB Matrix SD-Ram 100MHZ
Gigabyte GA-6BXC Anakart
Ati Rage Pro 8MB AGP2X (Nvidia FX5200/S3 Savage 4 Extreme)
Seagate 20GB Tek Plaka 5400RPM HDD
Creative CT4810 Gameport Ses Kartı
Realtek 8139A 10/100 Ethernet Kartı
Fujitsu Siemens Kasa
LG CD ROM 52x
LG 52x 32x 52x CD Burner
Sparkle 300W Power Supply

Sistemi temizlemek sistemi kurmaktan çok vaktimi aldı diyebilirim bu kasayı sıfır aldım arkadaşlar üzerine daha vida değmemişti ve temizlemesi çok ama çok zordu ve birkaç kırık kısmı mevcuttu bende en basit kısmından başlayıp HDD bölmesini söktüm temizledim ve diskimi yerleştirdim. Biraz moralim düzeldi diski yerleştirince dedim tamam kolayladık.

Anakartın yerleştiği kısım sökülebilir vaziyetteydi onuda söküp bir güzel temizledim kasanın içini.

Boardu güzelce temizleyip işlemcinin soğutucusunu çıkarttım ve yıkadım 1 saat kadar kurumasını bekledikten sonra anakart üzerine montajladım. Bununla bitmedi tabi gigabyte sitesinde kullanım klavuzu pdf'ini hala barındırıyor indirip gerekli jumper ayarlarını yaptım. (İşlemci frekansını ve çarpanını anakart üzerindeki switchler yardımı ile yaplıyor)

İşlemcide yan sanayi bir soğutucu mevcut daha önceki kullanıcısı değiştirmiş olmalı elime geçtiğinde hayli kirliydi şuan yeni gibi.

İşlemci model numarasını merak edenler için.

I/O Çıkışları çok birşey yok ob ses kartına dahi sahip değil slot boardların bir çoğu ama usb olması çok avantajlı ben yine de CD ler üzerinden çalışacağım elimde 50 adet boş CD mevcut yakar yakar dururum :)

Boarda son bir bakış.

Kasa temizliğini bitirdikten sonra anakartı montajladığım paneli takmak çok uğraştırdı fakat bittikten sonra ki ilk görünüş böyle.

Sistemde kullanılan ekran kartı. Bu yıllarda üzerinde soğutucu olan kart pek yoktu bazı firmalar heatsinkleri üzerine yapıştırırlardı.

Ses ve ethernet kartımız.

Gerekli kablo düzenlemeleri yapıldıktan sonra sistemin son hali.

Tam bir retro canavarı kasamız :) Ön panel maalesef bir çok yerinden tırnakları kırık lakin tam ortasında bir vida girişi vardı bu şekilde tutturmayı başardım pek kurcalanmazsa sağlam duruyor görsel bozukluk taşımıyor.

Zafer ekranı...

3saatimi aldı sistemi tamamen kurmak ve çok yoruldum gerçekten umarım ufak montaj macerasını beğenirsiniz sorularınızı merak ettiklerinizi bekliyor olacağım.

Edit:

Kablolara birkaç ufak düzenleme daha getirdim 2ide kablosu yerine tek ide kablosu kullanmayı ve sürücülerden birinin bağlantısını kesmeye karar verdim. Sistem biraz ısındığı için bir adet xilence marka 80mm egzos fanı sisteme yerleştirdim. Ati rage pro'yu ve S3 Savage 4 Extreme kartlarımı bir köşeye koyup tam stabilite elde edene kadar FX5200 kartı sisteme yerleştirdim. Windows ME kurulumunu tamamladım.

Asus CD-RW'ın görüntüyü bozduğunu düşündüğümden LG CD-ROM sürücüsünün altına bir LG CD-RW yerleştirdim sanırım daha güzel oldu.

CPUZ görüntü ve benchmarkı ayrıca mechwarrior oyunu içinden görüntüleri vaktim olduğunda ekleyeceğim.
x
Yorumlarca devam edebilirsiniz.
Merhaba arkadaşlar.

Konuyu tamamen keyif amaçlı açmaktayım profesyonel bir yazı yazmakla uğraşmayacağım daha çok tatlı bir sohbet eskiyi anma üzerine ve tabii ki neleri tercih etmeniz yönünde olacak tek tek ilerleyelim değil mi?

Not: Rehber Windows 98se/ME tabanlı sistem içindir DOS 6.22 veya daha eskisi için intel 486/386 veya daha eski tabanlı bir sistem almanız sizin için daha az zahmetli olacaktır (pentium mmx cyrix 86 vs de tercih edilebilir ama sürücü bulmak daha zorlaşacaktır)

Anakart Seçimi:

Aslında her şey tam anlamıyla burada bitiyor tek ihtiyacınız doğru anakartı seçmek asıl tavsiyem SLOT1 anakart bulmanız yönünde ama bugünlerde bu boardları bulmak maalesef imkansıza çok ama çok yakın... soket 370 boardlarsa yine hayli pahalı bulsanız bile birazcık onarıma ihtiyaçları oluyor (kondansatör değişimi gibi) bizde yine işimize yarayacak lakin maliyet açısından çok daha uygun birşey arıyoruz değil mi? FP olarak hem günümüzde hemde geçmişimizde bize amd koşuyor 754Pin boardlar! çoğu MSI 754pin anakartın sitesinde w98 sürücüleri mevcuttur ve biostan l2 cache belleği kapatabilme ve çarpanı 500mhz gibi değerlere düşürebilmek için gerekli ayarlar mevcuttur bir 754 boardu şuan get ile 20-35lira arası çok rahat bulabilirsiniz piyasada kıyamet gibi mevcutlar ve çok değersizlerdir. Size tavsiyem msi w98 driver desteğini sitelerinde kesmemiş olmasından ötürü MSI board tercih etmenizdir eğer farklı bir anakart alacaksanız mutlaka sitelerini kontrol edin. (Chipsetten farklı sitelerden sürücüler elde edebilirsiniz eğer anlıyorsanız.)

İşlemci seçimi:

Fazla pahalı birşeye ihtiyacınız yok sempron 2600 gibi 5liralık bir işlemci windows 98 için i7 7700 gibidir.

Ram seçimi:

256MB DDR400 bir bellek fazlasıyla yeterli olacaktır size.

Ekran kartı seçimi:

Şahsen ben s3 savage 4 extreme kullanıyorum lakin retro gaming bilgisayarının kemiği bileği ekran kartıdır. Ati rage pro, Nvidia vanta, TNT2 Ultra, 3dfx voodoo (bulması zor) gibi sizin kalbinizde güven kazanmış ürünleri tercih edebilirsiniz çok fazla abartıya kaçmayın eğer ben eski oyunları 1080p monitörümde yüksek çözünürlükte oynayacağım diyorsanız çoğu eski oyun 640*480 çözünürlükten yüksek destek sunmaz.

S3 Savage 4 Series
Nvidia Geforce 2 Series
Nvidia TNT2 Series
3DFX Series
ATI Rage series
ATI Radeon 7xxx Series

Gibi kartlardan tercihlerde bulunabilirsiniz hiçbirini bulamazsanız çöplükte dahi rastlayacağınız bir kart olan fx5200ü tercih edebilirsiniz :)

Monitör seçimi:

Çok basit 15" LCD monitör'e ihtiyacınız var sebebiyse 1024*768 max çözünürlüğü desteklemeleridir. 640*480e düşürdüğünüzde görüntü kalitesi bozulmayacaktır.

HDD Seçimi:

32GB'dan düşük boyuta sahip olmalı w98 kurulumunda 32gb'dan büyükse diskiniz yine 32gb olarak bölümler diski :) C D E F G diye ilerletmek zorunda kalırsınız.

Ses kartı:

Zor bir seçimdir fakat mecbursunuz çoğu yeni boardlarda ki ses kartları w98 ile düzgün çalışmaz üzerinde GAMEPORT bulunan her pci ses kartı w98 ile uyumludur.

Sorularınızı ve sohbetimizi yorumlarla süsleyelim. Unutmayın bu piyasada bulacağımız en uygun fiyatlarda olan retro sistem rehberidir yoksa gerçekten retroyu yaşamak isterseniz daha eski donanımlara yönelmelisiniz. Şahsen slot anakart aramaktayım şuan imzamda bulunan sistemi kullanıyorum Resident Evil 2'yi bitirmekle meşgulum Leon A senaryosunu bitirdim şuan Claire B senaryosunun %45lik bir bölümünü bitirmiş bulunuyorum bundan sonra Resident Evil 3 oynayacağım :)

Edit:

oldapps.com
tr.oldversions.com

Bu iki site size w98 uyumlu programları bulmanızda yardımcı olacaktır dx8.1 / netscape browser / winamp :) ve türevi hertürlü yazılım.

Youtube kanalları:

Druga1
Lazy Game Reviews
RETRO gaming
8-bit guy
PhilsComputerLab

Kanallarını keyifle takip ederim tavsiye ederim.

Edit2:

Merhaba arkadaşlar,

Retro sistem rehberi hazırlamıştım daha evvel lakin hepimiz retro oyunlara aşıkta olsak bi pentium 2-3 sistem toplayacak bütçeyi ayıramıyoruz maalesef... Elimizde daha yeni donanım mevcut fakat yine de w98 kurup eski oyunların keyfine varmak istiyoruz değil mi? Neler seçmemiz nelere dikkat etmemiz gerekli bunu tartışacağız

Önemli faktörlerimiz mevcut anakart ile başlayalım

Anakart:

478pin anakartlarda dikkat etmemiz gereken şey anakartımızın

Via
SİS

Chipsetlerine sahip olması gerektiğidir 865g anakartlar intel chipset boardlar stabilite sorunu yaşıyor her ne kadar drivera sahipte olsalar mauseda takılmalar, stabilite sıkıntıları vs mevcut oluyor fps droplar gibi.

Özellikle Msi markasından ürün tercih etmeye çalışalım çünkü msi sitesinde w98 se driverları hayli güncel tutuyor asusun ve gigabyteın bazı modellerinde driverlara erişim olmuyor yine de elinde sis veya via chipsetli 478p boardu olan (veya amd 754 pin) devid.info isimli siteden biraz daha zorlu bir yol ile sürücüleri elde edebilir. Dikkat edin kullanacağınız anakart çok önemli bu anakartları piyasada get ile dahi 15tl ye bulabiliyorsunuz.

İşlemci:

HT özellikli yeni prescott işlemcilerden uzak durun eski celeron pentium 2ghz altında ki işlemcileri tercih edin mutlaka. p4 1.8 celeron 1.7 gibi işlemciler hayli kullanışlıdır hız konusunda şüpheniz olmasın w98de i7 6700k dan farkı olmayacaktır bir p4 1.8 işlemcinin

Ram:

256mb min. limit belirleyebilirsiniz fazlası bir işinize yaramaz sadece web browser kullanacaksanız eğer belki bi 512mb olması işinize yarayabilir ama oldapps.com --- devid.info gibi siteler 256mb ram ile problemsiz çalışıyor.

Ekran kartı:

Agp olsun bizim olsun burda tamamen sizin geçmişinizde gönlünüzde yer etmiş bir kart olması yeterli. 3dfx, tnt2 serisi vs artık seçim size ait.

HDD:

32gb altında bir diskiniz olması tavsiyedir aksi takdirde fdisk ekranında bölümlendirme yaparken diskinizi 32 - 32 - 32 şeklinde bölecektir fdisk 32gb üzerinde dos ortamında format atılmamaktadır.

Monitör

15" 1024*768 çöz lcd ekran işinizi görecektir. Daha büyük ekranda sorun yaşayabilirsiniz kare monitör kullanın.

Anakart seçimi ve işlemci seçiminiz dışında gerisi fanteziye kalıyor oldukça. Kurulum zor değil directx 8.0 kurmayı ihmal etmeyin veya 7.0 eğer dos kullanmayı bilmiyorsanız diskinizin bölümlerini windowsta oluşturun sonra retro makinenize takıp kurulumu CD yardımı ile başlat seçeneği ile windows xp kurar gibi kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Eğlenceli ve yönlendirici bir kuruluma sahiptir w98.

İnternet exp 6.0 kurmayın internet erişimini engellemektedir.
Netscape browser kullanabilirsiniz en hatasız en güncel browser budur.

Yazılımsal sorularınızı konu altında devam ettirelim eski retro konusunda daha çok 754 pin amd boardlar üzerinde durmuştuk ve tabi cidden retro olan slot sistemler üzerine bende pentium 3 600e slot sistem kurmayı düşünüyorum resimlerini kurulumunu çok detaylı ve eğlenceli bir biçimde paylaşacağım.

Hayırlı forumlar.
https://www.youtube.com/watch?v=epIlB49SNTI

Linus yine yapmış yapacağını izlemenizi tavsiye ederim hem kanalı hem videoyu özellikle network ile ilgileniyorsanız tatlı işler yapıyor.

Gpu üzerinde yoğunlaşmış oyunlar dediğine göre 5960x ile neredeyse aynı fps'i almış (bf'de 15fps az almış mesela) seviyorum eski donanımları yeni donanımlarla test edilmesini aynı zamanda eğer retro sistemlere ilginiz varsa

RETRO gaming
Lazy Game Reviews
Druga1

Kanallarına göz atabilirsiniz.
Hakkında
Meslek: Reliability Manager/Engineer
Forum İmzası:
#!/bin/bash
Apple Macbook Air 2020 M1 16GbRam 500Gb Nvme
Forum İkinci El İmzası:
#!/bin/bash
Apple Macbook Air 2020 M1 16GbRam 500Gb Nvme
Sistem ve Tercihleri
LOL
Sion
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 20 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 12.235
İkinci El Bölümü Mesajları: 736
Konularının görüntülenme sayısı: 174.248 (Bu ay: 781)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2.589 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.