Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (551. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar: Er&kaya
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 1 Misafir - 1 Masaüstü1 Mobil1 iOS
5 sn
12.374
Cevap
198
Favori
1.891.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 549550551552553
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hocam geçmiş olsun benim de ilk olarak isalle başladı ama colidur ve simflat kullandım ama oda kabız yaptı bazen 5 6 gün hatta geçen 7 gün büyük abdeste çıkamadım şuan belli olmuyor bazen çok kötüyüm bazen 1 2 gün iyiyim ama gaz halen devam ediyor ama isal yok. İlaçlar kabız yaptı o yüzden almıyorum artık ama şikayet bazen çok aşırı var bazen yok bilhassa gece 2 4 arasında çok gurultu ağrı gaz oluyor ağrılarım çok oluyor bazen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mebasta kullanıcısına yanıt

Ben eskiden 1 kere giderdim ama ibs isalle başlayınca 4 5 kere gittiğim olurdu şuan ilaçlar kabız yaptı 5 6 aydır hafta 1 bazen 2 kere gidiyorum buda korkutuyor dışarıda falan gelirse ne yaparım diye düşünüyorum dışarı çıkmaya korkar oldum açıkçası. Hiç doktora falan gitmediniz mi

• i_brahi_m İ kullanıcısına yanıt

İshal olarak günde 4-5 kere gitsem yine anlarım ama ben kabız şekilde gidiyorum resmen. Cevap için teşekkürler

Aynen işte kişiden kişiye değişiyor bu olay ilk zamanlar isalle başladı sonrası haplar dan kabıza döndü

• erdek02 E kullanıcısına yanıt

Hocam Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Ben de kendi kendime laktoz ve glutene karşı hassasiyetim olduğunu farkettim ve bu ikisini çok büyük oranda hayatımdan çıkardım. Bunları netlestirmek adına hangi testleri yapabilirim? Bir de onu çıkar bunu çıkar ciddi anlamda kilo kaybı oldu buna bir önerisi olan arkadaşlar var mı?

• brk254 B kullanıcısına yanıt

Hassasiyet zaten ibs yle birlikte başlıyor daha önce böyle bir şey yoktu bende de dediğiniz gibi ibsyle başladı ama dokunan şeyleri hayatınızdan çıkarmak tabiki insanı rahatlatıyor.

• i_brahi_m İ kullanıcısına yanıt

Bende 1 senedir kabız şeklinde.. çok az toplam 10 gün ishal olmuşumdur.

Mayıs ayında 14 gün süreyle birkaç ilaç kullanmıştım yine kabızlık devam etti. Önce ishal sonra ilaçlardan dolayı kabız olma gibi durum olmadı. Sürekli konstipasyon vardı.

Glutensiz ve laktozsuz 21 gün deneyeceğim

• quote:

Orijinalden alıntı: brk254

Hocam Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Ben de kendi kendime laktoz ve glutene karşı hassasiyetim olduğunu farkettim ve bu ikisini çok büyük oranda hayatımdan çıkardım. Bunları netlestirmek adına hangi testleri yapabilirim? Bir de onu çıkar bunu çıkar ciddi anlamda kilo kaybı oldu buna bir önerisi olan arkadaşlar var mı?

Gluten ve süt ürünlerini diyetten elediğiniz için kalorinizin yaklaşık %70’ini beslenmeden çıkarmışsınız dolayısıyla kilo vermek normal.

Karabuğday(greçka) tüketmeyi öneririm. Gluten içermez, bulgura benzediği için doygunluk hissi de sağlar. Ayrıca tahılı kesince oluşacak B vitamini ve lif gibi önemli besin öğelerinin eksikliğini önler.

Test yaptırmaya bile gerek duymadan gluten ve laktozu hayattan çıkarmak gerek. Glütensiz bir sürü tahıl var. Süt ürünleri de elzem değil

Benim sürekli 15 20 gün isalle başladı başladı dediğim ikinci kez ilk önce bundan 4 sene kadar önce başlamıştı ama o zaman bu kadar ağır geçmemişti şuan daha kötü geçiyor. Yaklaşık 1 yıl olacak şuan 4 5 gün lavaboya gidemiyorum oda rahatsız ediyor açıkçası

• Dokunani tespit edip birakmak faydalı ama buda halsizlik yapıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • gren kullanıcısına yanıt

O doğru ama ağrı sızılarla uğraşmak daha da zor o yüzden ben yaklaşık 1 yıldır bakliyat yeşillik yemiyorum ama yinede ağır olmasada yine rahatsız ediyor.

• Aynen öyle

• Merhaba arkadaşlar. Forumu çok uzun zamandır ara ara ve özellikle şikayetlerim oldukça takip ediyorum. Bu foruma yazdığım ikinci mesajım olucak. Üni sınavına hazırlık zamanında şikayetlerim başladı ben ishal ağırlıklı bir muhtemelen bir ibsliyim. ( muhtemelen dedim çünkü bu süreçte şikayetlerimden dolayı doktora gitmedim) şikayetlerim bazen hiç olmadı bazen oldu ama kafama takmadım bazende şikayetlerim olmadan bile devamlı bu ibs’yi kafama taktım. Bu süreç yaklaşık 7-8 yıllık bir süreç. Şikayetlerim başladığında üstüne gitmedim( şikayetim bulamaç, yumuşak dışkı-dışkıda düzensizlik-gaz sorunu-dışkılamayla geçen karın ağrısı- karında guruldama gibi şeylerdi-sabah kalkınca tuvalet ihtiyacı ve genellikle çamurumsu yumuşak kıvamda) fakat zaman geçtikçe kafama iyice taktım devamlı internetten onu araştır daha kötü sonuçlar olabilir mi gibisinden devamlı kabusum gibi bişey oldu bu. Dediğim gibi bazen de hiç takmadım hatırlamıyorum bile 1-2 sene önce unutmuş gibiydim. Sonra tekrardan sıkıntı stres hayat telaşesi ona üzül buna üzül derken tek sorunum ibs oldu. 6-7 aydır yapmamam gerektiğini bildiğim halde aklımdan bu şey çıkmıyor devamlı internetten bunu araştırıyorum. Biliyorum araştırdıkça okudukça ( internette hastalık aramanın ne olduğunu herkes gayet iyi biliyor) kısır döngüye giriyorum. Bi ara debridat form kullandım müthiş iyi gelmedi ama 1 ay şikayetlerim azaldı hafifledi. Forumda çok uzunca tartışıldı bu stres kaynaklı olup olmadığı kimisi ibs strese yol açıyor dedi kimisi stres ibsye yol açıyor dedi kimiside bu ikisi zincir halkaları gibi biri olmadan diğeri olmuyor birleşmiyor. Bende bu stres ve ibsnin fonksiyonel sıkıntısının zincir halkaları olduğunu düşünenler tarafındayım. (Konuyu dağıtarak anlattığım için kusura bakmayın). Şikayetlerim arasında 7-8 ay önce elimde kızarıklık olduğu için doktora gittim egzama dedi kortizonlu bir krem verip gönderdi. Kullandım fakat egzamam bi ara geçince tekrardan belirdi. Yine internette araştırdım candida mikrobuyla ilişiğini öğrendim bunları okurken dilin arka tarafında beyaz paslığında candidayı işaret ettiğini öğrendim ve bundan da muzdabirim. Dilimin arka kısmında böyle kabarık kabarık beyazlık mevcut. Demek istediğim şu arkadaşlar internetten baktıkça okudukça evet yeni şeyler öğrenip hatta bizzat bı öğrendiklerimin bende mevcut olduğunu görüyorum ama psikolojik olarak insanı yıpratıyor. Benim en büyük sorunum dışkımın normal olmaması ya normal dışkılayınca çocuklar gibi mutlu olunur mu? Olunuyor işte. Sanki mutluluk kaynağın tuvalete çıkınca normal tabir edilen dışkı. 7-8 senedir aktif olarak 6-7 aydır affedersiniz b*kumda boncuk arıyorum yani bu atasözünü bildiğiniz icraate geçirdim ben. Çok uzun oldu tekrardan zamanınızı aldığım için kusura bakmayın.

• backisback B kullanıcısına yanıt

Geçmiş olsun aynen bende bu ibs nin sters ve beslenme kaynaklı olduğuna katılıyorum zaten ya isal oluyor insan ya kabız bunun ortasını bulamadım o duygu bende de var sanki büyük abdestimi yapınca dünyalar benim oluyor  . Eskiden günde 1 kere mutlaka giderdim şimdi 3 4 gün oda ister istemez insanı tedirgin ediyor aman bir yerde gelir mi diye dediğiniz gibi şuan ağrı gaz gurultu devam ediyor 2 gün iyiyim diyorum bi bakmışsın 1 hafta 10 gün resmen kıvrandırıyor. Allah herkese acil şifalar versin meğerse lavaboya gitmek bile ne büyük nimetmiş

• Herkese merhaba
    Biraz icimi dokmek ve belki problemime yardimci olabilecek yorumlar gelir umuduyla yaziyorum
    Kendimi bildim bileli stresli bir durumla karsilastigimda bu durum karin agrisi ve mide bulantisi olarak kendini belli ederdi hep.fakat son 3 aydir yasadiklarim sanirim bardagi tasiran son damla oldu ve zaten hastalik konusunda panik atagi olan kendimi son 1 ayda bu durumda buldum.
    Gecmeyen ozellikle geceleri artan bagirsak guruldusu diskida degisim ( genelde pelte kivami cok nadir ishal veya kabiz) karin bolgesinde huzursuzluk ve bunlarin malesef internette arastirilmasiyla gelen anksiyete ve panik atak sikayetleriyle gastroentoloji doktoruna gittim. Sikayetlerim uzerine kan ve diski testleri yapildi her ikiside temiz cikti. Doktor sikayetlerimin baslamadan yaklasik 1 ay once kullandigim antibiyotiklerin bagirsak florasini bozdugunu ve panik surecimle beraber ibs ataklari gecirdigimi soyledi yasim test sonuclarim ve semptomlarimdan dolayi endoskopi veya kolonoskopi yapmayacagini soyledi (yasim 29) 1 hafta kullanmam icin colidur 2 ay sabah aksam kullanmam icinse simflat receteledi ve ayni zamanda psikiyatriye yonlendirdi.
    Psikiyatri randevum sonucunda somatoform bozukluk ve anksiyete tanisi konuldu ilk ay kullanimi icin xanax sabah ogleden sonra yarim olacak sekilde ve duzenli kullanim icin prozac recetelendi. Ilaca karsi biri asla olmadim ve zaten kendimde bu psikolojik durumun oldugundan emindim.
    Xanaxa basladigimin ilk gununden itibaren ibs ataklarim son buldu ve hersey bir gunde normalde dondu fakat 8 gun kullanim sonunda ibs atagim geri dondu 3 gundur guruldama diskida degisiklik. Nedenini cozemiyorum hersey gecmisken biranda neden tekrar basladi hemde psikolojimi duzelticek ilaclari almaya baslamis olmama ve yediklerimde bir degisiklik yapmamama ragmen.
    Diet hakkinda heryerde farkli seyler yaziyo doktorumda diet yapmama gerek olmadigini sadece yagli yeme ve gazli icme dedi.
    Sabah organik yogurt yulaf bal
    2-3 yumurtali omlet
    Oglen ve aksamlari pirinc pilavi yanina tavuk veya bonfile ve corba iciyorum gun icinde olabildigince fazla miktarda su tuketip probiyotik hapi kullaniyorum
    Nerede yanlis yapiyorum? Yoksa cok mu sabirsizim?
    Cok uzun yazdim biliyorum ama belki okuyup bir cevap yazan cikar
    Tesekkurler herkese

• Benimki sadece bir öneri olacak kendimden yola çıkarak birkaç yerde de denk geldiğim için. Bu sıkıntıların gluten intoleransına ve laktoz intoleransına yol açabildiği söyleniyor. Ben gluten ve laktozu kesmiş durumdayım %100 düzeldi mi tabiki hayır ama faydası olduğuna kesin eminim, yulaf ve yoğurt görünce aklıma direkt bu geldi,

• Herkese dokunan sey farkli.genelgecer kurallar varsada herkes kendi bulmali.stres ve hareketsizlikte etken.

• Birde haplara fazla yuklenmemek gerek.
    kisiye ozel bazı enzimler ise yarayabilir ama en iyisi dokunanlardan kacınmak

• dtime23 D kullanıcısına yanıt
    Kardeşim 9 yıldır anksiyete bozukluğu ve bahsettiğin gibi bağırsak sorunu yaşıyorum.Aklına gelebilecek her türlü yöntemi denedim.Özel psikolog seanslar ilaçlar vs zaten şuanda sayısız ilaç kullanıyorum.Sorun tamamen stres kaygı heyecan ile alakalı yani anksiyete bozukluğu yediklerin anlattığın sorunlara belki yüzde 10 faydası oluyor.İlaç ismi vermek çok mantıklı değil böyle ama artık şuan bir doktor kadar bilgi sahibiyim diyebilirim.Arkadaşlar doktordan önce ilk bana danışırlar o derece yani hem sürekli araştırmam hemde sayısız reçeteli ilaç kullanmış ve hala kullanıyor olmamdan dolayı sana kısa tavsiye vereyim.İlacın Tranko Buskas sabah kalktığında aç karnına iç hem bağırsaktan gelen o guruldama hissi geçiyor.Hemde kaygılı kalktığında bir süre sonra rahatlatıyor hemen zaten bana psikiyatristim yazıyor.Bayadır kullanıyorum.Bundan başkası yalan benim gözümde ve son olarak hergün en az bir tane muz yemeni tavsiye ederim.Bu arada yulaf ve chia tohumu gibi spor ve zayıflama için kullanılan sağlıklı besinler ne yazık ki bu sorunu yaşayanlarda ishale sebep oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdek02

merhaba, annem 6 senedir ibs hastası , eczacı. bir çok doktora gitti. ilaçla çözüm aradı. bulunamadı. bezmialem hastanesindeki gastrolog Colidur önerdi, beraberinde simflat ile birlikte. geçmişte colpermin kullanmıştı. ingiltere den çok zor getirtiyorduk. onun da çok faydasını gördü. şu an colpermin i azaltti . colidur günde 3 tane içiyor, gaz için simflat içiyor. laktoz alerjisi çıktı sonradan. laktoz hapı içmeye başladı. vitaminler.com isimli siteden alabilirsiniz. ayrıca , yapılan testlerde gluten alerjisi de çıktı. normal ekmek, börek ve tüm unlu pastaları bıraktı. badem in çok iyi geldiğini öğrenmiştik internette. badem ekmeği alıyoruz, Ebruli doğal bakkal.com dan. çok memnun. ayrıca kek yapıyorum badem unu ve glutensiz un ile birlikte dokunmuyor. çok meyve yiyordu, kesti neredeyse hepsini, şikayetleri bayaa azaldı meyveyi kesince. laktoz alerjisi çıkınca, peynir, süt ürünlerini kesti. şikayetleri düzeldi. et, badem, yumurta, ceviz ağırlıklı besleniyor. sebze yemeklerini küçük porsiyon olarak yiyor. Colidur dan çok memnun kaldı ve laktoz hapı günde 2 tane içiyor. gerçekten faydası oldu. ayrıca Probiomax isimli probiyotik de alıyor. 1 senedir. o da çok destekledi. İçindeki boulardii maddesi, bağırsaktaki faydali bakterileri arttırıyormuş. memnun.

İnşaallah faydası olur.

hocam anneniz olduguna göre,

gluten veya laktoz toleransı varsa grnç yaşlarda belli olmuyor mu, yani sonradan çıkma ihtimali var mı? 40ınddan sonra böyle bişiy başlar mıymış mesela
  • 
Sayfa: önceki 549550551552553
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.