Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (549. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
12 Misafir (3 Mobil) - 9 Masaüstü3 Mobil
5 sn
12.379
Cevap
199
Favori
1.898.746
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 547548549550551
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Doktor teşhisi ile

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GameChanger

Yanma hocam su an kesildi gibi
    Yanma varsa basur ya da makat çatlağı olabilir, doktora görünmeniz iyi olur

• quote:

Orijinalden alıntı: slimshady38

Doktor teşhisi ile
    Bende de saydıklarınızın aynısı oldu. Doktora gittim hikayemi dinleyip reflü dedi ama endoskopi oldum başka hastanede reflünüz yok Kronik Gastrit dediler helikobakteri çıktı. Kafam karıştı benim de.
  • Cok ozur dilerim ben yanlis anladim sanirim ben endoskopi yaptırdım aöf gevşek ve gastirt çıktı yani reflü var

• Yaklaşık 5 yıldır çekiyorum ben de. Yaş 44. Sabah aç karnına su içince bile karın guruldamaya başlıyor ve ishal oluyorum. Özellikle ramazan ayında oruç tuttuğumda durum daha da kötüleşiyor. Tahlil mahlil vırtıki zırtıkı sonuç: Stress kaynaklıymış...

Lan arkadaş, stressiz,neşeli olduğum zamanda aynı şey! Değişen bişe yok ki!

İki uzaman doktora gittim derdime çare bulamadım.

Aile hekimim beni bu dertten kurtardı sağolsun. Kullandığım ilaç Lopermid. Bağırsak kaslarının kasılmasını yavaşlatan bir ilaç. Sabah aç karnına bir tane alıyorum ve gün boyu rahatım. İlaç ucuz 4-TL ancak reçetesiz alamıyorsunuz.

Bu derdi çeken bilir, Allah herkese şifa versin inşallah...
  • Abim Allah şifa versin ben ilacı araştırdım benimde malesef bazen ishal şeklinde atak geçiriyorum ve sık tuvalete çıkıyorum ilaç normal reçete ile satılır diyor yani eczaneye gidip reçetesiz alamaz mıyım yeni bir güncelleme mi geldi onceden reçetesiz alınabiliyormuş tam ihtiyacım olan ilaç

• Bana vermediler reçetesiz, aile hekimine yazdırıp alabilirsin.

• Arkadaşlar herkese merhaba, ben bilgilendirici bir mesaj yazacağım. bu mesajdan sonra forumu okumayın ben de okumayacağım zaten. okumamamın nedeni gereksiz çok bilgi var ve buraya göre kolon kanseri olabilirsiniz veya bağırsaklarınızda tümor olabilir :D

Öncelikle hikayemle başlayayım ben ibs teşhisini 3 hafta önce aldım ama bence uzun süredir vardı. doktora gitmemle kesinleşti. Ben 2018 yılında bağırsak enfeksiyonu oldum ne olduysa ondan sonra oldu. Kullandığım antibiyotik sonucu hastalığı atlattım ama 2 3 ayda 1 ishal olmaya başladım bu durum zamanla artmaya başladı. neyse uzun tutmayayım, doktora ne zaman başvurdum? uzun yola çıkacağım günün sabahı ishal oldum karın ağrılı bir şekilde bende yeter diyip doktora gittim. gaita testi kan testi vs yaptı, b12 düşük çıktı diğer değerler normal. çölyak testi yaptı o da negatif. kolonoskopi falan istemedi yaşın genç bir şey çıkacağını sanmıyorum dedi. bir süre sonra şikayetler devam edince ibs teşhisi koydu.

benim ibs'm ishale yatkın.

ishal olduğum için colidur verdi günde 3 kez içmeye başladım. kabız olanlara bu ilaçtan vermiyorlar galiba eğer kabızsanız sakın eczaneden almaya kalkmayın arkadaşlar. ilk içtiğim andan itibaren etki etmeye başladı ishalim geçti karın ağrısı falan baya azaldı. uzun yolculuklar için lopermid verdi, yola çıkmadan bu ilaçdan 1 tane atın 3 4 gün wc ye gidemezsiniz zaten baya rahatlatıyo.

neyse arkadaşlar sadede geleyim ben bu hastalığın psikolojik olduğunu anladım. şöyle ki ; colidur kullanmaya başaldığımdan beri normal dışkılıyordum 3 gün önce uzun yola gideceğim zaman stres oldum ve o günün sabahı yine ishal oldum bak sen şu işe :D . 1 tane lopermid attım cesaretle bindim otobüse yol boyu rahattım. o günden sonra daha ishal olmadım. mesela bugün arkadaşımla dışarı çıktık ama ben ya tuvaletim gelirse diye strese girdim yani bi huzursuzluk vardı bağırsaklarımda, ama bir şey olmadı yaşadığım tedirginlikle kaldım ve eve gelince tedirginlik geçti wc ye girmeden hemde. her dışarı çıktığımda aynı korkuyu yaşıyorum acaba tuvaletim gelir mi diye ama her seferinde gelmiyor. galiba ben kendimi şartlamışım sürekli ishal olacağım diye o yüzden oluyor.

bir de bazı arkadaşlar doktor ilaç verdi kullanmadan attım falan diyip hastalığın etkilerinden yakınmış, komiksiniz arkadaşlar doktorunuzun tavsiyelerine uyun bence.

belki ben ibs değil başka bir şeyimdir belki bendeki etkisi azdır falan ama allah herkese şifa versin arkadaşlar çok zor yani insanın bağırsakları sağlıklı olsun gerisi bir şekilde gelir.

colidur ilacım 3 gün sonra biticek, ilacı bırakınca bakalım nasıl olcak onu merak ediyorum kimisi geçti diyo kimisi devam etti diyo bekleyip göreceğiz ama bu ilacı kendiniz almaya kalkmayın doktor tavsiyesi ile kullanın belki ters bir etki yapar sizde orasını bilemeyiz. en önemlisi kafa olarak rahat olmalıyız arkadaşlar başka yolu yok bu işin. şu son 3 4 haftadır yaşadığım durumu hayatımda yaşamadım. arkadaşlarımdan sosyal çevreden uzaklaştım resmen ama şu an daha iyiye gidiyo her şey ilac sayesinde.

diyeceğim o ki bu hastalık (altında yatan başka bir şey yok ise) tamamen psikolojik ve strese bağlı. ben eminim yarın uzun yola gidicek olsam yine ishal olacağımdan istemesem de strese giriyorum çünkü o psikolojiye alışmışız.

• quote:

Orijinalden alıntı: ongunbey

Yaklaşık 5 yıldır çekiyorum ben de. Yaş 44. Sabah aç karnına su içince bile karın guruldamaya başlıyor ve ishal oluyorum. Özellikle ramazan ayında oruç tuttuğumda durum daha da kötüleşiyor. Tahlil mahlil vırtıki zırtıkı sonuç: Stress kaynaklıymış...

Lan arkadaş, stressiz,neşeli olduğum zamanda aynı şey! Değişen bişe yok ki!

İki uzaman doktora gittim derdime çare bulamadım.

Aile hekimim beni bu dertten kurtardı sağolsun. Kullandığım ilaç Lopermid. Bağırsak kaslarının kasılmasını yavaşlatan bir ilaç. Sabah aç karnına bir tane alıyorum ve gün boyu rahatım. İlaç ucuz 4-TL ancak reçetesiz alamıyorsunuz.

Bu derdi çeken bilir, Allah herkese şifa versin inşallah...
    Palyatif etkisi olan bir ilaç mı, yoksa tedavi edici özelliği var mı?

• Biliyorsunuz bu hastalığın kesin nedeni bilinmiyor. Bu yüzden kullanılan ilaçlar da nedene yönelik değil, rahatsızlığın etkilerini azaltıcı veya ortadan kaldırıcı özelliğe sahip.

Uzman doktorlar, biraz kilolu olmam dışında bir rahatsızlığım olmadığını söyleyerek ilaç vemediler. Biri diyet listesi vermişti, diğer doktor da stresle başa çıkma yöntemleri için psikoloğa yönlendirmişti. İkisinden de bir fayda görmedim.

Aile hekimim, bir nedenden dolayı bağırsak kaslarımın aşırı kasılarak ishale neden olduğunu belirtti ve ilk olarak gismotal isimli ilacı reçete etti, 5 gün boyunca yemeklerden önce kullanıp sonucu bildirmemi söyledi. Bu ilaç bende bir etki göstermedi. Bunun üzerine, bana çok iyi gelen Lopermid adlı ilacı reçete etti ve gün aşırı bir tane kullanmamı istedi, canımı kurtaran da bu ilaç oldu. Yaklaşık 10 aydan beri kullanıyorum. Doktorumun tavsiyesi üzerine 3 ayda bir, 1 hafta ara veriyorum. Rahatım çok şükür.

• batuhanbas B kullanıcısına yanıt
    Kefir, sirke, glutensiz ve laktozsuz beslenme, sauerkraut bunları düzene oturttum. Maximum verim için bunlarda nasıl bir yol izliyordun? Mesela sirkeyi ne zaman içiyordun, kefiri, lahana turşusunu? Kafaya koydum min 6 ay böyle beslenecegim. Kilo vermeye başladım ama umurumda değil düzelme ihtimalinin peşinden gidiyorum. Son olarak sende durumlar nasıl var mı gelişmeler?

• Ben düzelir gibi olmuştum, diyetisyenim canım tatlı isterse sütlaçı denememi söylemişti, sütlaç gazımı artırdı, kabızlığı çoğalttı. Bir bir buçuk ay falan uykusuz kaldım. İki gün Debridat kullanıp gazımı azalttım, sütlaç yemeyi bıraktım. Yeniden normale yakın bir hâle geldim. Demek ki şu an diyeti delmek için erken.(10 ay oldu) Haftada iki gün soğansız kaşarlı menemen yapıyorum, midemin yumuşanasına, kabızlığın hafiflemesine yardımcı oluyor.
    Glütenden kaçış yok maalesef, glütensiz ürünler ya çok zor bulunuyor, yada çok pahalı.(Ucuza bulursam glütensiz ürün alıyorum) Ama yersem de pek zararını görmüyorum.

Dışarda yeyip içip sosyalleşemiyorum diye üzülüyordum hastalık yeniyken(Özellikle her gün içtiğim filtre kahveyi çok özlüyorum) fakat şu an pandemiden dolayı zaten bunu yapmak riskli.

• ongunbey kullanıcısına yanıt

Merhaba lopermid'i söylemeniz üzerine aile hekimime yazdırıp kullandım. Benim şikayetlerim aşırı gaz çıkarma ve çamur kıvamında dışkılama bu ikisinden sadece çamur kıvamında dışkılamaya iyi geldi.

Peki sizin aşırı gaz çıkarma gibi bir şikayetiniz var mıydı? Varsa buna etkisi nasıl oldu lopermid'in?

• Hayır, gaz şikayetim hiç olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ongunbey -- 4 Ekim 2020; 10:52:6 >
  • Aranızda Dışkı nakli (FMT) olayını yaptıran veya yaptırmak isteyen var mı? Ben yer arıyorum ama istanbulda yapan bir yer bulamadım ya antalya ya ankara'da var. Sizce oralara gitmeye değer mi? Dışkı naklinde acaba başarı oranları nasıl.

• ongunbey kullanıcısına yanıt

Bu lopermid dediğiniz ilaç guruldamanızı bitirdi mi ben de bitmeyen bir guruldama var nerdeyse 1 yıldır çekiyorum

• S.a arkadaslar.20 yıllık ibs rahatsızlığım var.son 5 yıldırda ankiseyete ve depresyonda eklendi.kullanmadıgım ilaç ve ot kalmadı.herhangi bir iyileşme olmadı.dahada kötüye gitti.1 hafta önce internette dolaşırken umut verici bişey buldum.d vitamini.d vitamini eksikliğinde ibs anksiyete ve bicok rahatsızlık başgösteriyormuş.benim d vitaminim 7 cıktı.ciddi bir eksiklik var.2 gündür sabah akşam 1000 ıu d vitamini takviyesi alıyorum.şimdilik ibs ve aksiyetede azalma var enerjim biraz yükseldi.
    Aranızda d vitamini eksik olupta kullanan sonuç alabilen oldumu.yurtdışı sitelerinden arattırdığımda d vitamini takviyesiyle iyileşen insanlar var.belki bi umut.
    Bendeki etkilerini sizlerle paylasıcam arkadaslar.hemen etki etmesini beklemiyorum.Allah büyüktür çaremizin nerde oldugunu bilemeyiz

• Hareketsizlik
    stres
    kötü beslenme
    3 ana sebeb
    d vıtamini genelde fazla gunes gormeyen yani hareketsiz kisilerde gorunur.o yuzden mantıklı gibi.ama 3 etken kisiden kisiye degissede ana sebebleri bunlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar şu karın guruldamaya çözüm bulabilir miyiz ya var mı çözümünü bulan anlatsin Allah aşkına 1 senedir uğraşıyorum.

• tolgakskdm T kullanıcısına yanıt

Bulursan bana da söyle ben de 1 yıldır uğraşıyorum lanet bir durum geçmiyor

• 
Sayfa: önceki 547548549550551
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.