Şimdi Ara

İPHONE 14 PRO MAX YURT DIŞI PİCK UP YÖNTEMİYLE (ONLİNE SİPARİŞ VE MAĞAZADAN TESLİM) ALMA SÜRECİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.558
Cevap
109
Favori
129.516
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
116 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sizlere yardımcı olması dileğiyle iPhone 14 pro max in yurt dışından alım sürecini anlatacağım;

-Hollanda’ya 1 Ekimde turistik gezi için giden arkadaşımdan bana da İphone 14 Pro Max almasını rica etmiştim. Arkadaşımda sağolsun bu ricamı kabul etti ve 2-3 gün Apple storelarda dahil olmak üzere çeşitli mağazalardan telefonu bulmaya çalıştı. Fakat hiçbir yerde stok bulamadı.

-Bunun üzerine birkaç arkadaşın önerisiyle Apple Hollanda (nl) internet sitesi üzerinden stok yakalayıp mağazadan teslim alma (pick-up) yöntemiyle telefonu satın almaya çalıştık. Siteye girdiğinizde stok sorgularken yakın mağazaları görmek için sizden bir tane posta kodu istemekte. Burada arkadaşıma yakın olan Den haag (2324 XJ) ve Amsterdam (1017 PS) Apple storeların posta kodunu girdik. 4 Ekimde gün boyu sayfayı yenileyerek bakmamıza rağmen herhangi bir telefon yakalayamadık.

-5 Ekimde ise saat 11.10 civarında stok yenilendi ve hemen sepete ekledik. Telefon Amsterdam Apple storedan teslim edilecek şekilde görünmekteydi. Sepete ekledikten sonra satın alma adımında mağazadan teslim alabileceğiniz saati seçmeniz isteniyor. (Hangi gün ve saati seçtiyseniz ondan itibaren ki 1 hafta içinde de telefonu alabilirsiniz)

-Fatura adresi kısmını doldururken sizden mecburi Hollanda adresi istemekte buraya konakladığınız adres yazılabilir. Önemli kısım; Alttan ikinci satırdaki diğer adres ayrıntıları kısmına Türkiye deki adresinizi yazmanızdır. (Vergi iadesi alabilmek için)

- Siparişi alacak kişi kısmında kendinizi veya sizin yerinize teslim alacak kişinin bilgilerini giriyoruz. Bu bilgilerden sonra ödeme yapacağınız kartı seçiyorsunuz. Ben Türkiye’den kendi kartımla ödeme yaptım. Banka teyit için aradı. Bu aşamayı da geçmiş olduk.

- İşlemler tamamlanınca Mail adresinize sipariş numarası ve teslim yeri saati olan bir mail geliyor. (Bizim ki Amsterdam Apple store)

- Arkadaşım Amsterdam Apple store a giderek kendisine gelen barkod içeren teslim alma mailini görevlilere göstererek telefonu teslim aldı. Bir tane ön teslim faturası geldi mailine. İçerisinde imei bilgileri ve adres bilgileri mevcut olan fatura ise 2 gün sonra geldi mail olarak. (Bazı arkadaşlara daha kısa sürede gelmiş asıl fatura, 1 saat, 2, saat, 10 saat bu konuda bir standart yok gibi gözüküyor.)

- Telefonu satın alan kişi arkadaşımdı, faturada da onun ismi vardı.

-Ardından dönüşte, çıktısını almış olduğu esas faturaya havalimanında görevliye (gümrük polisi) mühür vurdurmuş. (Görevli Telefonun kutusundaki imei ve fatura ile pasaportu karşılaştırmış)

-Türkiye’ye dönünce ise vat.refunds@apple.com adresine

Pasaportun ön yüzü

Pasaportun Tr giriş çıkış sayfası

Pasaportun Hollanda giriş çıkış sayfası

Mühür vurulmuş esas fatura

E devletten İkametgah belgesi

Tüm bunları taratıp arkadaşın Mail adresi üzerinden apple a mail attık. 2 günün ardından ödeme yapmış olduğum bankaya vergi miktarı iade edildi.

*** İPHONE 14 PRO MAX 256 GB 1609 euro+ Şarj başlığı 25 euro= Toplam 1634 Euro ödendi.

Tax free ile 283 euro iade edildi. Ve telefon 1350 Euro’ya gelmiş oldu.

Tüm bu yazdıklarımdan faydalanmanız dileğiyle 🙋🏻‍♂️

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Farmakeus -- 22 Kasım 2022; 23:44:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arkadaşlar Almanya Berlin yolculuğumu tamamladım.

25 kasım cuma yola çıktım sabiha gökçen üzerinden. sabiha gökçen üzerinden yurt dışına çıkacak varsa 3 saat önce gitsinler. inanılmaz bir yoğunluk vardı. otopark dolmuş ve girişe kapatmışlardı. aracı zar zor valeye teslim ettim. içeri girip kiosk üzerinden check-in yaptım. pasaporta doğru giderken bir de baktım ki inanılmaz bir pasaport kuyruğu var. ilk kez bu kadar pasaport kuyruğu gördüm. sıra neredeyse dışarı çıkacak. uçağı kaçıracağımı düşündüm. çünkü uçağın kalkmasına yaklaşık 1 saat 15 dk vardı. eyvah dedim kendi kendime bu sıra imkanı yok bitmez. :) neyse sonra biraz hızlandı falan derken uçağın kalkmasına 30 dk kala içeri girdim ve uçağa zorda olsa yetiştim.

Almanya saati ile 13:30 gibi Berlin'e indim. arkadaşım geldi karşılamaya. onunla beraber Rosenthaler Strasse Apple Store'a gittik. Online alım yaptıktan sonra maile gelen sipariş numarasını belirttim. elindeki cihazdan kontrol ederek sistemden benim siparişi bulup telefonu teslim etti. tax free formu veriyor musunuz diye sorduğumda online alımlarda tax free formu vermiyoruz dedi. bana fatura lazım o ne zaman gelir mailimi diye sorduğumda 48 saat içinde geleceğini söyledi. bende tax free prosedürünü mail ile yapacağım için çok üzerinde durmayıp tamam diyerek oradan ayrıldım. mağazadan çıktıktan 5 dk sonra fatura mailimi düştü. hemen gelmesi iyi oldu çünkü gümrükte bana lazım olacaktı. cuma-cumartesi bayağı bir Berlin'i gezdik.

27 kasımda yani dünde dönüş yaptım. hava alanına bu sefer daha erken gittim her ihtimale karşı ama hava alanı pek yoğun değildi. gümrük noktasına giderek faturayı, pasaportu, boarding passı ve Alman gümrüğünün istediği belgeyi (daha önce arkadaşım ile doldurmuştum. daha önce burada da paylaşılmıştı zaten. lazım olan olursa kendisine formu mail atabilirim.) polise verdim. telefonun imeisine bakmak istedi. telefonu zaten açıp kullanmaya başlamıştım ben. neden açık falan filan muhabbeti yapmadı hiç. imei numarasına neden baktı onu da anlamadım çünkü hiç bir evrak üzerinden imei numarası yazmıyor. zaten öyle uzaktan bi baktı numaraya. sanırım iş olsun diye baktı. :) ondan sonra doldurduğum gümrük formuna kaşe basıp imza attı. (tabi bunları yapmadan önce check-in yapmanız gerekiyor. ben onu online yapmıştım.)

sabahta ofise gelince apple'dan vergi iadesi almak için gerekli belgeleri ilettim. bunlar;

-pasaport ön yüzü

-fatura

-kaşeli ve imzalı olan gümrük belgesi

-adıma kayıtlı üzerinde adres yazan elektrik faturası (apple faturası ile elektrik faturası birebir aynı yazdım ben. bilmem adres farklılığı etkiler mi ama..)

-Almanya'ya giriş çıkış yaptığım damgalı pasaport sayfası

-kredi kartını ekledim

1 saat sonra apple dan mail geldi ve işlemin yapılarak 3-5 gün içinde hesaba geri ödemenin yapılacağını belirttiler. umarım en kısa sürede para hesabıma geçer.

Thank you for placing your order on the Apple Online Store.

The VAT for W112xxxxxxxx has now been refunded. Please allow 3-5 business days for the funds to reach your account.

You will receive your corresponding documentation reflecting the VAT free amount for this transaction.

Thank you for choosing Apple.

The Apple Online Store

ondan sonra da imei kayıt işlemlerini hallettim. herhangi bir zam gelmeden halledeyim dedim. bu ülkede ne zaman ne olacağı belli olmuyor çünkü.

hattım kurumsal olduğu için eşleştirme işleminin yapılması için gerekli bilgileri ilgili vodafone kurumsalda çalışan bir tanıdığıma ilettim. gerekli işlemleri yapacağını iletti. umarım burada bir sorun çıkmaz.

biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. yaşadıklarımı kısa ve öz olarak yazdım aslında. :)

Almanya'dan iphone alma konusu hakkında sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Telefonu kimin aldığı önemli değil. Sadece vergi iadesini alabilmesi için ülkeden çıkarken gümrük polisine ülke çıkışını onaylatması gerekir. Diğer işlemleri konu sahibi yeterince ayrıntılı açıklamış zaten.

Onaylatmazsa vergi iadesini alamaz. Aynı şekilde o ülkenin vatandaşı ya da oturumu olan kişi de gümrükten onay alamaz.

Telefonu gümrükten onaylı veya onaysız Türkiye'ye getiren kişi cihazı başkasına verebilir/satabilir. Bunda bir sorun yok. 120 gün kayıt olmadan da kullanılabiliyor.

Ancak kayıt yapacak kişi son 365 gün içerisinde yurtdışından gelmiş olmalı.

Kaydı yaptırdığında 3 takvim yılı boyunca sadece kayıtlı kimin T.C'si ile kayıt olunmuşsa o kişinin sim kartıyla kullanılabilir cihaz.

Burada işlemler ayrıntılı açıklanmış:

https://www.donanimhaber.com/yurtdisi-telefon-imei-kaydi-nasil-yapilir--153919

Selamlar,

Almanya için güncel 1 haftalık sürecim şu şekilde oldu

TESLİM ALMA VE FATURA

Stokların girmesiyle 11.10 tarihinde 13.10 tarihinde pick-up seçeneğiyle Frankfurt Apple Große Bockenheimer Straße mağazasından iPhone 15 Pro Max 256 gb Blue satın aldım.

Faturanın aynı gün çıkmayacağı ihtimalini düşünerek (forumda yazılanlara dayanarak) teslim alacak kişi kısmını orada yaşayan kuzenimi yazdım. 13.10 tarihinde kuzenim gidip aldı. (Fatura benim adıma)

Cihazı aldım diye dönüş yapmasının ardından 5 dk bile sürmeden fatura mailime düştü... Gidip kendim almadığıma pişman oldum açıkçası :) 3 günde faturası çıkan da olmuş bu biraz şans işi...

CİHAZI ALMAYA GİTMEDEN ÖNCE YAPTIKLARIM

Daha önce yurtdışına gidip geldiğim için banka kurlarından canımızın yanmaması için döviz ekstresi kullanıyorum. Bu nedenle parayı euro olarak çekip euro olarak yatıracaklardı. Cihazı almaya Pazar günü Frankfurt'a uçtum. Uçmadan önce siparişi verdiğim gün e-devletten ikametgahımı aldım, . Şirketimden çalıştığıma dair evrak aldım (ikametgahı kabul etmedikleri de olmuş ne olur ne olmaz diye aldım fakat kullanmadım) Çünkü üzerime kayıtlı hiçbir fatura yok. Önceki cevaplarda gördüyseniz cep telefonu faturası kabul edilmediği söylendi.

Fatura tarafıma ulaştığı için ZOLL formunu rahatlıkla evimde doldurdum. (imei ve seri numarası faturada yazıyor ve forma yazılması gerekiyor.) Zoll formu ve faturanın çıktısını alarak çantama attım.

ALMANYA'DA YAPILACAKLAR

Cihazı aldıktan sonra dönüş kısmında önce biniş kartınızı almanız gerekiyor. Bende bagaj yoktu sadece sırt çantasıyla gitmiştim, dolayısıyla cihaz sırt çantamdaydı. Zoll ofisi hemen THY kontuarının oradaydı fakat benim uçağım sabah 7'de olduğu için 5 gibi havalimanındaydım. Bu saatte çalışan yoktu. Ekranda bagaj alım kısmında 7/24 çalışan var diye yazılar vardı. Franfkurt havalimanında bagaj alımı bir alt katta iner inmez tam karşı tarafınızda kalıyor. Oraya gittim tax free için geldiğimi söyledim. Biniş kartını, Pasaportumu, Zoll formunu, faturayı, ve cihazı görmek istedi. Hepsini verdim (cihazı hiç açmadım) Kutusundan cihazı çıkartmak istedi, kapalı olduğunu söyledim arka taraftaki imei ve seri numaralarını kontrol etti ve sadece zoll formuna kaşeyi vurdu.

TÜRKİYE'YE GELDİKTEN SONRA

Pasaport ilk sayfa, Ülkeye giriş-çıkış kaşenin olduğu sayfa bu ikisini tek pdf olarak taradım.

Fatura

Zoll Formu iki sayfa fakat ilk sayfayı dolduruyoruz ve yetkili ilk sayfayı kaşeliyor, ikinci sayfayı taratmadım.

ikametgah

Aşağıdaki şekilde mail attım.

Hi everyone, I already buy online iPhone on Frankfurt Apple Große Bockenheimer Straße store,

And already check zoll form and customs stamp done.

Attaches

1- İPhone Rechnung

2- Zoll form with stamp

3- My passport with Frankfurt Flughafen stamp 15.10.2023-17.10.2023

4- My Turkey adress document with QR code from e-goverment

Please refund tax to credit card,

Many thanks for all,

Kind Regards

18'inde yukarıdaki maili attım, aynı dakika otomatik başka bir mail geliyor inceleniyor gibisinden. Dün onaylandı diye mail geldi ve bugün de para iadesi yapılmış. Totalda iki günde inceleme ve banka iadesi gerçekleşmiş oldu.

İPHONE 14 PRO MAX YURT DIŞI PİCK UP YÖNTEMİYLE (ONLİNE SİPARİŞ VE MAĞAZADAN TESLİM) ALMA SÜRECİ

Evren hocam sayesinde doldurmuştum kendisine teşekkürlerimi iletiyorum buradan 🙂 çok sorulan sorular gibi oldu soru cevap şeklinde buraya atayım nasıl doldurduğumuzu.

hocam yanlarına yazdım.

soru. B bölümü bizden bağımsız gümrük memurunun onaylayacağı kısımlar gibi anladım. // cevap. evet. oraya bir şey yazılmıyor.

Soru. C bölümü gümrükte sıkıntı olmazsa boş kalacak yerler gibi anladım. // cevap. burası da boş.

Soru. A bölümünde 1 numaralı yere apple Düsseldorf’a bilgilerini ve adresini mi yazıyoruz? // cevap ben faturanın en üst sol köşesindeki ana merkez adresini yazdım.

Soru. 2 numaralı bölüme kendi adres ve bilgilerimizi mi yazıyoruz? // cevap. evet. ayrıca orada pasaport numarası da var.

soru. 3 numaralı yerde ilk kutucuğa mi tik atıyoruz? // cevap. ilk kutucuk

Soru. 4-8 numaralı sütunlarda iphone tam adı ve imei numarasını mi yazıyoruz? Yanındaki Euro yazan yere vergisiyle birlikte toplam ücreti mi yazıyoruz? Ct yazan nedir o kısmı anlamadım. // cevap. 4 noya aldığın ürünü yazıyorsun sadece. imei no gerek yok. evet oraya ücreti yazıyorsun. ct yazan yer cent anlamında. cent varsa yazarsınız yoksa 00 olacak.

soru. 10. Kısımı alfabetik olarak Almanca olarak yazıyoruz herhalde. //cevap. evet

soru. 11. Kisima kendi isim soy isim isim tarih imzası. Yer olarak Almanya mi diyoruz? // cevap. ürünü aldığınız şehir ve ürünü aldığınız tarih yazılıyor.

• Teşekkürler bilgilendirme için

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Peki havalimaninda gümrük memuruna faturayı mühürletiriken
    Telefonun kapalı kutumu olması gerek ?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Güzel bilgi, teşekkürler.

• Diğer çorba olan konuda yazmaktansa ayrıca paylaşım yapmanız çok ince bir düşünce. Bilgilendirmeniz ve bu ince düşünceniz için çok teşekkürler.

Ben de apple store'da stok bulamıyorum muhtemelen kiosk cafe diye bir yer çıkıyor kasımın ilk haftası testlim olarak. Büyük ihtimal oradan teslim alıp faturanın mailime gelmesini bekleyip gelince de çıktısını alıp anlattığınız prosedürü uygulamak istiyorum. Ya herro ya merro. Tek sıkıntı faturanın 2 gün sonra düşmesi. 2 günde aradaki farkı rahat yerim gibi ön faturayla oluyorsa süper olmadı onu da deneyeceğim. 

• affan60 kullanıcısına yanıt
    evet açılmamış olması lazım

• myigity kullanıcısına yanıt
    Yurtdisindan alınan ürünlere nasıl bir vergi veriliyor ne kadar veriliyor. Ve verdiğiniz vergiyi nasıl geri aldınız kampanya falan mı var

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bir de bankalar genelde kuru yüksek alıyorlar (Kur 18.4 iken banka kuru 19 almıştı), bu sebeple ödeme öncesi kredi kartı ekstremi döviz ekstresine çevirdim. Bu sayede borcu direk euro olarak ödeyeceğim. (Kart Limitimden ise tl ye çevrilmiş halini düştüler)

• 2 hafta sonra aynı süreci yapacağım.Çok bilgilendirici olmuş.Teşekkür ederim

• Farmakeus kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun hocam…
    Benzer bir süreci Almanya da deneyeceğim.
    İadeyi banka ekstreye euro mu yansıttı, tl olarak mı?
    Döviz ekstreli kredi kartına…

• bkmçvş B kullanıcısına yanıt

Euro olarak yansıttı

• 1500 euro ile ürününüze talibim  

sarj aletine de 50 euro vereyim  

çok iyi hocam;

Alışveriş euro, iade de euro...hiç bir kur kaybınız yok...sanırım mail attıktan 2 gün sonra iadeniz yapıldı!

yalnız VAT %19 değil miydi? iade tutarınız ödediğiniz rakama göre yüksek geldi biraz

• Alınan modelin herhangi bir önemi var mı ? Esim çift simli unlocked at&t gibi birtakım şeyler var. Bunlardan en uygunu hangisi oluyor ? Ben de Amerika'dan bir tanıdığıma getirteceğim ama geldikten sonra sorun yaşar mıyım diye düşünüyorum. Bilen varsa yanıtlarsa sevinirim.

• Mykonos. kullanıcısına yanıt

Hocam Amerika cihazları çift e-sim li olup operatör free olması için "Connect to any carrier later" seçeneği ile almalısınız.

TR den de e-sim ile kullanabilirsiniz herhangi bir operatör ile...önce e-sim aktive edip daha sonra kayıt yapmanız durumunu tavsiye ediyor yapanlar.

önce kayıt edip sonra e-sim aktive ederseniz 24 saati bulabiliyormuş sinyal gelmesi...

• sadece hollanda için geçerli yoksa ABD'nin herhangi bir eyaletinden alsakta aynı işlem oluyormu, teşekkürler.

• bkmçvş B kullanıcısına yanıt

En mantıklısı e-sim mi yani hocam?

• Mykonos. kullanıcısına yanıt

Amerika'da satılan modellerde fiziksel sim slotu bulunmuyor bilginiz olsun e-sim kullanmaya mecbursunuz. Alınacak cihaz unlocked olmalı, at&t veya başka bir operatörün kilitli cihazını burada kullanazsınız. Geri kalan prosedürler konu başlığının yaşadığı ile aynı olacaktır.

bence tl ekstresi daha avantajlı

çünkü alış veriş zamanında düşük olan kurdan alış veriş yapsanız bile ekstre tarihinde kur ne ise onun üzerinden borçlandırılıyorsunuz

ama tl ekstresinde alış veriş tarihindeki kur dikkate alınıyor

• Jackly kullanıcısına yanıt

ABD'de çok az yerde vergi iadesi ya da direkt vergisiz satış var. Siz nereden alacaksınız?

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.