Şimdi Ara

intihar etmemek için sebepler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
4
Favori
3.338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • nesnel olmak zorunda değil, öznel sebepleriniz varsa öğrenmek isterim.

@Zodion @Nat Alianovna @lionessciri @Mobidik @Dark Crystal

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B849B3DA4 -- 20 Kasım 2021; 2:17:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hayallerimi isteklerimi gerçekleştirmek.

İsteklerini gerçekleştiremediğin bir hayat yaşamaya değer değildir bana göre bu kadar. Hayallerimi gerçekleştiremedim, yaşım ilerledi, şu saatten sonra mutlu olacağımı da sanmıyorum, git gide de kötüye gidiyor, dini inancım yoktur dolayısıyla ahiret inancımda yoktur. Beni engelleyen tek şey ölüm korkusu. Maçam yemiyor intihar etmeye. Olurda bir gün şimşek çarpar, araba kazası olur, deprem de göçük altında kalırım diye umut ediyorum. Bunun dışında organ mafyası kaçırsa bile makbule geçer. Anesteziyi yediğin zaman ölmüş oluyorsun galiba filmlerde gördüğüm kadarıyla. Bir doktordan rica etsem "manyak mısın sen kardeşim defol git" diye başından savacağı için bu isteği yapamıyorum. En acısız intihar yöntemlerinide araştırdım yine acılı. Ölüm bu olm kolay mı? Hipotermi en kolayı gibi gözüksede yok yapamam maalesef. Zaten acıdan kaçıyorum, acı verici bir şekilde yapamam bu olayı. Bilincimin haberi olmadan kim vurduya giderek vermem lazım bu canı. Ötenazide bile öleceğini bildiğin için heyecanlanıyorsun o heyecanın acısı mahveder insanı her ne kadar dakikalar içinde ölecek de olsam. Belki bir gün körkütük sarhoş olup ya kafama sıkarım ya da yüksek bir yerden atlar zemine düşer ölürüm. Eğer ölmezsem daha kötü felç veya sakat kalırsam.

İstekler idealler her şeydir. Bunlar insanı mutlu eder. Sonuç vermeyen çaba insanı hayal kırıklığına uğratır mahveder.

Kimi insan vardır kötürümdür kalıtsal hastalığı vardır hayata yinede sımsıkı tutunur.

Kimi insan da vardır eli ayağı tutar depresyondan çıkamaz her gününü intihar düşüncesi ile yaşar. Bunlarda biziz işte.

Etmek için daha çok sebebim var. Başkaları adına konuşamam, benim kendi nedenim artık genç olmamam ve kıçımı taşımaktan yorulmuş olmam, etin idamesinin f/p değmemesi. Genç olsaydım devam ederdim. Yurt dışına gitmek için çabalardım. Yaşadığımız toplumun ekonomik ve ahlaki olarak hızla çöküyor olması da isteğimi kuvvetlendiriyor. Kısaca varolmamak bu şartlarda çok daha çekici.

• Allah inancı ve Cehennem korkusu

• .

• ..

• Batman misali dünyadaki adaletsizliklerle mücadele etmek. Çok büyük çaplı böyle komple düzen değiştirmek vs olmak zorunda değil bu. Kendi ailende bir bireyin diğerine yaptığı yanlışa karşı çıkmak da olabilir, kapının önündeki bir sokak hayvanını buz gibi soğuk havada biraz sıcak tutmak da olabilir, kimsesiz bir çocuğum ailesi olmak da olabilir. Devamlı denk gelmiyor böyle fırsatlar ve böyle söyleyince havada kalıyor ama bir çocuk sana yaptığın iyilikten sonra gülümseyip sarılınca, bir kedi kafasını okşatınca, bir köpek kuyruğunu sallayınca senin geldiğini görünce yaşamaya devam etmek için güç buluyorsun. Bunlar olmayacaksa bir anlamı olduğunu düşünmüyorum yaşamanın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • iyi bir hayatım var

• Hayallerimi isteklerimi gerçekleştirmek.

İsteklerini gerçekleştiremediğin bir hayat yaşamaya değer değildir bana göre bu kadar. Hayallerimi gerçekleştiremedim, yaşım ilerledi, şu saatten sonra mutlu olacağımı da sanmıyorum, git gide de kötüye gidiyor, dini inancım yoktur dolayısıyla ahiret inancımda yoktur. Beni engelleyen tek şey ölüm korkusu. Maçam yemiyor intihar etmeye. Olurda bir gün şimşek çarpar, araba kazası olur, deprem de göçük altında kalırım diye umut ediyorum. Bunun dışında organ mafyası kaçırsa bile makbule geçer. Anesteziyi yediğin zaman ölmüş oluyorsun galiba filmlerde gördüğüm kadarıyla. Bir doktordan rica etsem "manyak mısın sen kardeşim defol git" diye başından savacağı için bu isteği yapamıyorum. En acısız intihar yöntemlerinide araştırdım yine acılı. Ölüm bu olm kolay mı? Hipotermi en kolayı gibi gözüksede yok yapamam maalesef. Zaten acıdan kaçıyorum, acı verici bir şekilde yapamam bu olayı. Bilincimin haberi olmadan kim vurduya giderek vermem lazım bu canı. Ötenazide bile öleceğini bildiğin için heyecanlanıyorsun o heyecanın acısı mahveder insanı her ne kadar dakikalar içinde ölecek de olsam. Belki bir gün körkütük sarhoş olup ya kafama sıkarım ya da yüksek bir yerden atlar zemine düşer ölürüm. Eğer ölmezsem daha kötü felç veya sakat kalırsam.

İstekler idealler her şeydir. Bunlar insanı mutlu eder. Sonuç vermeyen çaba insanı hayal kırıklığına uğratır mahveder.

Kimi insan vardır kötürümdür kalıtsal hastalığı vardır hayata yinede sımsıkı tutunur.

Kimi insan da vardır eli ayağı tutar depresyondan çıkamaz her gününü intihar düşüncesi ile yaşar. Bunlarda biziz işte.

• Hocam biribirimize destek olmalıyız. Hayat ne kadar anlamsız ve boş olsa da hayattaki güzel şeylere odaklanmalıyız. İnsanın içinde bir iyi köpek bir de kötü köpek vardır. Hangisini beslersek o galip gelir. Aman diyim ben vazgeçtim intihar düşüncelerinden siz de vazgeçin. Eldeki imkanlarla mümkün olduğunca kendiniz için bir şeyler başarmaya çalışın ve basit şeylerin tadına varmaya çalışın. Biliyorum insan bazı şeylerin farkına varınca yaşam çekilmez bir hal alabiliyor ama bütün bu anlamsızlığa rağmen sırf yaşayacağımız güzel anların hatrına devam etmeliyiz. Mesela kendim için söyleyeyim ilk kez bir kızı öpüşüm, elini tutuşumun hayali bile yaşamak için güzel bir motivasyon çünkü daha önce tatmamışım. Çok uzatmak istemiyorum uykum var ama umarım bir şeyler katabilmişimdir.

• inançsızlığın en kötü yanı amaçsız kalmak. bu batağa bir kez girdin mi sadece bir hayat amacı edindiğinde çıkabiliyorsun. ben kendime neden olduğunu bilmediğim bir hayat bile olsa bu hayattan bazı başarılar elde etmeden, bazı anları ve duyguları yaşamadan ayrılmayı kendime yakıştıramıyorum sadece. en azından bir gün hayatıma son vereceksem evet ben bu dünyaya geldim ve yapabileceğim pek çok şeyi yaptım, güzel başarılarım da başarısızlıklarım da oldu, çok güzel anlar da yaşadım kötü anlar da şimdiyse yaşanacak yeni bir duygu ve düşünülecek yeni bir düşünce göremiyorum dediğim an hayat biter benim için. şu andaysa yaşamadığım çok duygu, merak edip gitmediğim çok yer, tanımak istediğim çok karakter, içinde olmak istediğim anlar var. bunların hiçbirini yapamamışken intihar düşüncesi artık bana uzak geliyor. yok demiyorum, anlamsızlık içinde her zaman intihar düşüncesi olur. ne zaman ben görmek istediklerimi gördüm derim, o zaman intihar düşüncesi bana yaklaşır. ama şu an çok uzak, daha yolun başıymış gibi geliyor. insan hayatına baktığında edineceği bir sürü tecrübe var, bürüneceği farklı farklı karakterler var. bazen arkadaş olacak bazen baba bazen dede bazen bir hayvan sahibi bile olabilir. kendimizi her şeyden bu kadar ayrı görmek çok basitken biraz bu anlamsızlık karşısında güçlü olup hayatımıza anlam katabiliriz bence. bir de insanlığın ileride neler yapacağını merak ediyorum, doğal olmayan bir ölüm olmazsa 2030-40 yıllarını görebilecekken şimdiden hayatı bırakıp gitmek bir kitabın sadece giriş kısmını görüp bitirmek gibi geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nicksizhaldeyim -- 9 Kasım 2021; 0:19:10 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• Mutlulugunu kontrolu disinda dis faktorlere baglayanlarin yasadigi mutsuzluk tesaduf degildir. Beklentileri gerceklestiginde yasadiklari mutluluklarida, belki cikar umuduyla piyango bileti alan birininki gibi acinacak bir durumdur aslinda. Gercegi bulamayan ruzgarda savrulan dalindan kopmus bir yaprak gibidir ve gercek huzura kavusamaz.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • İnsanların ruh halleri genellikle salınımlıdır. Piyada fiyatlarında ve borsada bir kural vardır. Dipteyken alınır. Çünkü beklenti yukarıdır. Ruh hali de böyledir. Ruh halinin dipte olduğu noktalar, en umutsuz görünen anlar, yaşam sürekliliğini alım için kaçırılmaması gereken yerlerdir. :)

Zaten öyle her kötü ruh hali içindeyken insanlar intihar etse, dünya nüfusu 8 milyar olmazdı. Ruh halinin kötü olduğu anlar aynı zamanda olanı olduğu gibi kabul etme alıştırması yapmak için, uygun anlardır.

• Çaba ve motivasyon gerektirmesi.

Bence intihar sanıldığı kadar hayatta anlam bulamama ile ilgili değil. Hatta genelde mutlu olan yaşam dolu insanlar intihar eder.

Benim ne yaşamaya ne de ölmeye motivasyonum yok açıkçası. Niye kendimi öldüreyim ki? Ne uğruna? What's the point?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi barryallenn -- 9 Kasım 2021; 1:10:31 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • barryallenn kullanıcısına yanıt

"Hatta genelde mutlu olan yaşam dolu insanlar intihar eder."

Yok daha neler! "İnsanlar keyfinden, zevkine kendilerini öldürüyorlar aslında. Hobi canım." diye de ekleseydin tam olurdu.

• intihar etmemek icin sebep aramak mantiksiz

intihar etmek icin sebep aramak lazim

intihar etmemek zaten eylemsizliktir, bunun icin sebebe ihtiyacin yok

• İnsan bilinci zaten hayatta kalmak üzerine evrimleşmiş. Hayat mücadelesini sonlandırmak için zaten çok büyük bir çaresizlik içinde olmak lazım.

• Hayat anlamsız olduğu için değil, hayattan keyif almadığın için böyle düşünüyorsun. Keyifsizliğin sebebini ortadan kaldırman lazım.

• Eylemsizliğe sebep aramayız, yapacağımız eylem için sebep ararız. Mantıklı

• Bazı sebepler var bana göre. Yaşam bize verilmiş bir defalık bir hediye. Bir daha sonsuza dek bu hediyeyi tekrar alma olasılığımız birkaç katrilyonda bir olabilir. Hayatta hobi edinmek, ilgimizi çeken yerleri gezmek, bir enstrüman öğrenmek, kitap okumak varken intihar çok kötü bir yöneliş olur bana göre.

Bir diğer sebep de ölüm kavramı ve ölüm sonrası kavramına dair kimse neredeyse hiçbir şey bilmiyor. Ben de bilmiyorum. Bilim dahi ölüm sonrasına ulaşamıyor. Sadece dinlerin verdiği bazı bilgiler var. Ama dünyada yaşayan kimse ölümden sonrasına dair fikir yürütemez. Buna ben de dahilim.

Ayrıca bazı insanlar intihar denen kötü eylemi gerçekleştirip, %90'dan fazla engelli hale gelebiliyorlar ki, hayat işte o zaman ıstırap haline geliyor onlar için, farkındalıkları az bir halde çok zor bir handikapta oluyorlar ki bu da ölüm kavramının bilinci yok ettiğini insanın dünyasal canlılığına zarar verdiğini çok net bir şekilde gösteriyor.

Edit: Ayrıca hayatın bir anlama sahip olmasına ihtiyacı yok. Biz hobiler edinip, bir istikamete gidip kendi hayatımıza kendimiz anlam katmalıyız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-94E0EF87A -- 9 Kasım 2021; 12:9:48 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.