Şimdi Ara

INTEL Core i5 10600K satışa çıkmış (1995 lira fark değer mi ?) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
2
Favori
10.134
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nacttemhem

Üstadlar lütfen mesajima cevap verin. Yeni bir sistem kurmak istiyorum 1 Haziranda vatan açılıyor. Ekran kartim Rx5700x veya Rtx2060 olacak. En uygun işlemci hangisini almaliyim. i5 10400F - Ryzen 3 3300x- Ryzen5 3600. İslemciye az para verip ekran kartini artirmaya çalışıyorum. Bütçe limitim 6500tl. Yeri değil ama işi bilen dostlarım anlik yeni çıkan islemciler ile tavsiye verirse sevinirim.
    10400f'i bekleyin tam satışa çıksın Amd'nin fiyat indirimi ve güncellenmiş işlemcileri çıkacak onları da bekleyebilirsiniz hocam. Bekleyemem derseniz 3600 almanızı öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 24 Mayıs 2020; 5:12:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: esesboy

Bu mesaj silindi.
    Bende x570 koyardim ona gore fiyata bakardik. Amd de x570 ile b450 arasinda aslinda pek bi fark yok. Bu sebepten daha ucuza ayni performans alinabiliyor. Bu sebeple ucuz olani genel olarak herkes secer. Intel h490 gibi cipset cikarmadi daha ki ne zaman cikaracak belli degil. Cikarirsa ve overclock izin verirse o zaman 2bin lira fark tabiki iner. Ama inse inse yine bi 500-800 lira arasi duser. Fark yine 1200-1500 lira arasi. Konuda fotoda gordugun gibi en en yeni z490 ile eski dediginiz amd arasinda oyle bu farka degecek fps farki yok. Bu farka adam gider 5500xt alacagina 5700xt alir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • huso kullanıcısına yanıt
    Alex5 kim hangi oyunun incelemesini atmış bilmiyorum ama senin için bir video kaydedip yükledim (RDR 2), kargaya yavrusu kuzgun görünürmüş ama bana nal topluyormuş, stutter yapıyormuş, fps dibe vuruyormuş gibi gelmedi, sen kendin incele bir sonuç çıkar.

Konuyla ilgili fikrim ise bu arkadaşla aynı

• Öncelikle hayırlı bayramlar cümleten.
    Ben hiçbir markanın fanatiği değilim kendi bütçeme performans odaklı hangisi uygunsa onu alırım. Misal 10 bin TL bütçem var ve sistem toplamam lazım bu 10 bin TL ile hangisinin daha iyi performans verdiğine bakarim kararımı öyle veririm

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yoizhik kullanıcısına yanıt
    Alex5 in kim olduğunu kimse bilmiyor malum profillerden biri gibi duruyor..

Çok iştahlı çok arzulu bir intelci olduğu kesin.

İlginç olan şu oyun 4k da neden böyle yaptığı? Ve neden daha yeni bu sorunun açıklandığı? Dx11 de daha iyi çalışıyordu bu oyun. İstisnai bir durum var gibi görünüyor.

Birde crysis kaç sene öncesinin oyunu onu pek baz almadım ama metroda ki durumun açıklaması merak uyandırıyor.

INTEL Core i5 10600K satışa çıkmış (1995 lira fark değer mi ?)

Edit: Konu dx12 sorunuymuş.

https://forum.donanimhaber.com/digital-foundry-metro-exodus-dx12-sorununu-amd-islemcileri-karalamak-icin-kullandi--143637432

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 24 Mayıs 2020; 11:34:5 >

• birde bizimkiler test etsin bakalım...artık intel işlemciye de iyi bir soğutma almak gerekiyor o hızlara çıkması için...

ben şu anda intel alınmamasından yanayım çünkü bu işlemcileri sırf kar amaçlı ve asıl işlemcilerini piyasıya sürmeden önce amd satışını baltalamak zaman kazanmak için çıkardı..ve çok sürmeden yeni nesil işlemci sürecek piyasıya bu işlemciler çok uzun vadeli olmayaca..bu işlemcileri alan alan maximum 1 yıl kullanabilecek eylül gibi amd bunlardan iyisini sunacak piyasaya(hatta temmuz gibi intel satışını baltalamak için fiyat indirir ve yeni bir işlemci sürer piyasaya)

intelin asıl işlemcileri 1 yıl içinde gelecek bence almayın
  • Konuda gördüğüm tek doğru mesaj. Ayrıca 3600le 10600k rakip değil. 10600knin rakibi 3600x/3700x. 3700x'e rakip olamaz diyen parlak zekalar gelmeden yazayım. Intel tekli çekirdekte yaklaşık %15 daha iyi. Bu farkı hesaba kattığınızda +2 çekirdek farki kapanir. Ayni R7 2700X vs R5 3600 gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Alex5

Zamanında 1700 vs 8700k için de fark 8-10 fps o da 1080Ti ile dediler hocam. 1700 daha f/p dediler. Sonra ne olduğu malum
    Zamanında ikisi arasındaki fiyat farkını da yaz, 1700'lü sistem toplayanın şu an o anakrta 3900x takabileceğini de yaz bir zahmet, anca işinize geleni yazıp işinize gelene cevap veriyorsunuz.
  • INTEL Core i5 10600K satışa çıkmış (1995 lira fark değer mi ?)

iyi bayramlar
  • İşlemci konusu 10.nesil intel cpular ile fanboyların savaşına dönmüş. Yanlış yönlendirmeye müsait birçok yorumlar yapılıp durulmuş. Yazık ne diyeyim. Tarafsız bir gözle aşağıda birkaç şey yazıyorum belki birilerine yardımı dokunur.

Size bildiğim kadarıyla artıları eksileri yazayim siz karar verin.

-1080p ve altı çözünürlülüğe sahipseniz ve 2080 2080ti gibi üst seviye bir kart ile 144hz veya üzeri bir ekran ile 144 fps ve üzerini hedefliyorsanız ve aldığınız her fps sizin için önemliyse(oynadığınız oyun multi destekli rekabetçi oyun olacaktır bu durumda)
    O zaman 10. nesil intel almanız daha mantıklı olacaktır.

-1440p ve üzeri için ekran kartında oluşan yükün artması ile 2080ti ile bile fark giderek kapanıyor(%0-5 arasında) ve aradaki fiyat farkına bakarak karar vermek daha mantıklı oluyor. Şu da var tabii 2080ti alacak kadar bütçesi olan adam gidip birkaç fps için gene ekstra ücreti verip intel alabilir.
    Bütçe sıkıntınız varsa amd, yoksa intel almak daha mantıklı bu durumda.

-Oyun değil uygulama tabanlı kullanımım olacak. O sebeple en az 8c bir cpu'ya ihtiyacım var sonra bu isteğim daha da artabilir arada da oyun atarım diyorsanız
    O zaman amd daha mantıklı oluyor. Intel tarafında maksimum 10c desteği var. Amd tarafında ise 16c'ye kadar bir cpu alanınız mevcut. Bu çekirdek artışı ryzen4000 ler ile daha artıp 16c'lerin mainstream olarak kullanılmasının önünü açılabilir. Orayı daha bilmiyoruz.

Şimdi intel ya da amd alacaksanız nelere dikkat edeceksiniz onu yazayim

-10.nesil intel alıyorsanız z490 modeller ile 11. nesil de kullanılabilecek.
    -Amd alacaksanız am4 soketli b450/x470/b550/x570'in kesin desteği ile bu eylül de çıkacak olan zen 3 (ryzen4000) serisi cpuları kullanma imkanınız olacak. Bundan sonra am5 soketine geçilecek o yüzden bir daha ki cpu değişimlerine destek verecek olan anakartlar bu am5 destekliler olacak. En az 2-3 yeni nesil cpu kullanılacak anakart almak isteyenlerin am5 soket destekli anakartları beklemesi gerekiyor.
    -Intel almayı düşünüyorsanız ram hızının çok bir önemi yok ama amd almayı düşünüyorsanız en azından 3600mhz e sahip düşük timing leri olan bir ram almanızda yarar var.
    -Intel tarafının açıklardan daha çok etkilenip yama yediğini de unutmayın.
    -Amd tarafında 3600-3700-3800-3900 gibi cpuların maksimum ghz lerinin çok değişmediğini bu sebeple çok çekirdek kullanmayan oyunlarda yaklaşık olarak birkaç fps farkı hariç aynı performansı verdiklerini ve oc potansiyellerinin çok çok az olduklarını unutmayın(silikon şansına denk gelmezseniz tabii).
    -Intel tarafının her ne kadar güç tüketimleri uçsa da iyi soğutucularla oc potansiyellerinin amd den daha iyi olduğunu bilin.
    -Yeni amd cpuları(eskilerin de bir çoğu) lehim ile gelir. Intel tarafında 2. nesil sandy bridge'den sonra en son 9. nesil ile lehim bazı modellere geldi. 10. nesil de 10400 modelinde hala macun kullanılıyormuş. Bu da yüksek sıcaklıklar demek. Intel alacaksanız lehim destekli intel cpularını seçmeye çalışın.

Intel ve Amd dışında yeni konsolların da pc'ye etkisi olacak. Uzun süreli bir cpu kullanmak(minimum 3sene gibi) istiyorsanız ve 1-2 senede bir de gpu değiştiririm orta üstü yada üst seviyeye yakın kartlar kullanırım diyenlerdenseniz 6c/12t ten uzak durun. Minimum 8c/16t almakta yarar var.

Kişisel yorumum 14nm intel'e bu nesilde geçilmemesi yönünde. 10nm'ye geçilmesi ile beraber intel almak daha mantıklı olabilir. Acil bir ihtiyacınız varsa geçici bir amd cpu ile 4-5 ay idare edip ryzen4000 ile güncel yüksek çekirdekli cpulara geçme imkanınız mevcut. Tabii karar sizin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 24 Mayıs 2020; 12:49:28 >

• 11. Nesil yeni Gol serisini de destekleyecek Z490 serisi...

• Genel olarak dedikleriniz doğru hocam ancak bir noktayı düzelteyim. Intel hep 2 nesil destek veriyor anakart olarak. Z170'ler 7.nesil, Z370'ler 9.nesil destekledi ve Z490'da 11.Nesil destekleyecek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dreandes kullanıcısına yanıt
    Doğrudur. O sebeple bildiğim kadarıyla dedim. Düzeltiyorum.
  • Hem daha eski teknoloji, hem de daha pahalı...

• quote:

Orijinalden alıntı: quattro6

Saçma olan 1595 TL farkın Z490 ile B450 kıyaslayarak oluşturulması. Yani bu nasıl saçmalık inanılacak gibi değil, Kombinlerin birinde muhtemelen 11. Nesil (10nm) intelleri de destekleyecek pci 4.0, 4800mhz ram, 14 fazlı vrm gibi özelliklere sahip anakart varken diğerinde orta seviye 6 fazlı pci 3.0 bir anakart, sizin burda 3600 + x570 e karşı 10600k +z490 I kıyaslayıp soğutucu maliyetini göz önünde bulundurmaniz gerekir. Bakalım o zaman fiyat farkına değiyor mu oyunda konuşabiliriz. Ayrıca 350 TL lik Arctic 34 e sports duo 10600k ya fazla fazla yetecektir fakat 3600 ün içinden çıkacak stok soğutucu 3600 e hiç bir zaman yetmedi yine yetmeyecektir. Her iki işlemcinin de oyunlarda tam performans için minimum Freezer duo gibi soğutucu ya ihtiyacı var.

AMD nin ekstra maliyeti ise her zaman ramdir 3600 mhz ram ile ancak kendini topladığını söylerken intelin 3200 de bile full performans çalıştığını görürsünüz. Bugün 16 gb 3200 mhz ile 3600 mhz kit arasında 300 TL den fazla fiyat farkı var.

Kabaca
    10600k + z490 toma + 3200 mhz ram + frezzer 34 duo
    R5 3600+ x570 tuf + 3600 mhz ram + freezer 34 duo

Şeklinde fiyata bakmak lazım AMD alanın soğutma ve ram maliyeti kesinlikle var bunu göz ardı edip fiyatta makası açmaya çalışmayın, seve seve 3600 alıyorsanız bu parçaları da alacaksınız. Keza Z490 Tomahawk n 14 fazlı en uygun muadil rakibi de x570 tuf modelidir. Onun da fiyatı Z490 Tomahawk ile aynıdır.

Eger aynı şartlar da B450 3600 (stok fan) ile 10. Nesil i5 kıyas yapacaksanız, bu kombinin rakibi 10400 ile H veya B serisi orta seviye h470 b465 gibi önümüzdeki günlerde çıkması beklenen 1000 lira seviyesinde ki anakartlarla oluşacak kombindir.

10600k nın bırakın 3600 u 3950 x bile oyunda rakibi değildir. 10600K nın rakibi olabilecek işlemciler muhtemelen R5 4000 serisidir. Bende 4000 serisinden umutluyum mutlaka fark kapanacaktır ancak bu işin sonu yok yıl bitmeden peşine 11. Nesil 10nm Tiger Lake'ler hemen gelir bu böyle böyle gider fakat konu tamamen saçmalık herkes bilsin istedim. 10. Nesil inteller için verilecek + 500 1000 TL 2070s ve üzeri kullanan herkes için düşünülmesi gereken bir durumdur. Ayrıca Z490 a 11. Nesil 10nm de gelecektir bunu Gigabyte nda resmi olarak sunumunda belirtmesi üzerine 11. Nesil de düşünülerek Z490 na yatırım yapmak son derece mantıklıdır

Edit:imla
    10600k modeli 3950x in tırnağı olamaz bak tırnağı. Devamını yazmaya gerek olduğunu düşünmüyorum

• Öncelikle beklemekte fayda var.
    İntel'in bu işlemcilerine karşı AMD hangi işlemcilerle karşılık verecek. Arada AMD Süpriz bir işlemci çıkarabilir..!!

Ve yapılan testlerde kullanılan materyaller önemli tabi. Büyük İhtimalle 2080Tİ, 360 MM Sıvı soğutma kullanılmıştır.

Biraz daha bekleyin aceleniz yok ise..
  • quote:

Orijinalden alıntı: donda

Beyler o 10 fps fark 2080 Ti ile oluyor sizin kartlarınızla değil heyecan yapmayın.
    Haha çok iyi ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: OssiiE

Öncelikle beklemekte fayda var.
    İntel'in bu işlemcilerine karşı AMD hangi işlemcilerle karşılık verecek. Arada AMD Süpriz bir işlemci çıkarabilir..!!

Ve yapılan testlerde kullanılan materyaller önemli tabi. Büyük İhtimalle 2080Tİ, 360 MM Sıvı soğutma kullanılmıştır.

Biraz daha bekleyin aceleniz yok ise..
    İşlemci çıkarmaktan ziyade 2 gündür sosyal medya'da haberlere denk geliyorum. Intel'in 10 serisi işlemcilerine karşılık olarak AMD şimdiden fiyat indirimlerine başlamış ki bu da bütcesi kısıtlı olan kullanıcının ikisi arasında seçim yaparken cebine artı bir fayda sağlayacak.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.