Şimdi Ara

INTEL Core i5 10600K satışa çıkmış (1995 lira fark değer mi ?) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
171
Cevap
2
Favori
10.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bannerlord 8/16
    Bf4 64kişi multiplayerda 8/16 yı kullanabilir duruyor.

Assasins creed 8/16 cekirdeği kullanabilir.(kısmen)
  • hala ucuza anakartları yok sanırım ? z serisinden başkada ram overlock olmuyor galiba çok saçma olmuş gerçekten
    okadar para harcayacagıma tomahawk + 3700x alır geçerim
  • Amd satışları çok yükseldi akabinde daha düne kadar 230-250$ bandında 3600x satıyordu amd bu fiyat pahalıydı kaba eti kalkma durumu yani..

10600kf 237 dolar satış fiyatı 250-260$ olacak ve 10700f 300$ bandında iken bile 3700x için 289$ hala sabit?? İlginç ama amd yi fiyat kırmaya ve biraz silkelemeye yönelik hamleler diye düşünüyorum sektör medyasından.

Çokta haksız değil 10600kf nin piyasaya çıkmasını neden bekliyorsun? 10600k da igpu var sende yok o fiyatı istesende istemesende dipliceksin 3700x 200$ olmazsa pekde rağbet görmez adam gider 10600kf alır veya 10700f alır bukadar basit.. Eeee indir işte neden indirmiyorsun aga.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 24 Mayıs 2020; 1:22:34 >
  • Ben 8-16,12-24 gibi kullanabilen oyunlar olsa aradaki farkın cok farklı olacagını dusunuyorum onun icin sordum.

AMD den kendi adıma %12 gibi bir İndirim bekliyorum ki 3900X de 100dolar indiren firma 3600X-3700X-3800X de de bir indirim yapacaktır.

Ben Onboard Ekran kartının olmamasını tercih ederim.Ekrana Goruntu vermekten baska hicbir ozelligi olmayan,zar icinde bosa yer kaplayan ve fiyatı 30-40$ yukselten o kotu ekran kartı yerine hic olmamasını tercih ederim.KF her zaman daha makbuldur benim gozumde K dan cunku icine koydugun Ekran kartı AMD gibi Vega degil sadece goruntu vermeye calısan dandik bir kart, zaten goruntu alacak adam elinde bir 8800GT-9600GT gibi bir kart tutar.Ekran Kartı olmadıgında onu takıp goruntu alır.

Sizin dusuncenizi bilemem ama ben 10400F dısında Intel de alınabilecek ,AMD ile rekabet edebilecek bir islemci gormuyorum.10400F + Wood Edition + 2666-3000MHZ gibi son derece dusuk hızlı bir Ram ile AMD ye yakın fiyatta ve perf. da bir sistem toplanabilir.

10900K da ayrı bir islemci oyun dısında butun 3D bencmarklarda AMD ye yakın seyreden kiminde gecen tam anlamıyla is yapabilecek bir islemci digerleri benim icin bir onem arz etmiyor.

• huso kullanıcısına yanıt
    10600kf 250 dolar bandındayken. 3700x i 200 dolar üstüne anca rüyasında satar çekirdek işi farklı neden?

250 dolara bile düşse 3700x 300 dolara 10700f var yemiyor intel satrancı iyi oynadı amd nin 10600kf şutunu çıkarıp çıkaramayacağını zaman gösterecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ayrıca intelin tebrik edilmesi gereken bir konu var öyle yada böyle amd büyük ekran kartı üreticisiyken dahi işlemcilerine boot edecek kadar bile bir gpu sıkıştırmayı düşünmedi.

İntelde mecbur kf serisi çıkarıp fiyat kırdı..

Halbuki gpu tarafını es geçmeyen firmanın amd olması gerekirdi.

• 3800x 330$

10700f e göre avantajı nedir? 10700f in çıkmamış olması mı? Ne bekliyorsun ki çıkıcak işte indir fiyatı neyi bekliyorsun? Son parti düdükleyelim mi biraz daha diyorsun?

Fiyat kırmakta gecikirse zaten bios veririz vermeyiz olayıda var eksi puanlar artıyor . Sektör acımaz. Basar kalayı.

https://www.amazon.com/AMD-Ryzen-3800X-16-Thread-Processor/dp/B07SXMZLPJ/ref=mp_s_a_1_4?dchild=1&keywords=3900x&qid=1590275020&sr=8-4

• Amd güzel işler yaptı İntel sonunda biraz cevap verir gibi oldu ama yine de yeterli olmadığını düşünüyorum

Soruya gelecek olursak "değmez"
  • Alex5 kullanıcısına yanıt
    Ona kalırsa aynısını şey benzer fiyata satılan 7600k ve 1600 için söylendi. 7600 ün durumu da ortada.

• Olaya f/p açısından bakacaksak.Benim bakış açımdan 3600 varken 10600k almak saçmalıktan ibaret.Bunu şöyle açıklayayım.İki işlemci arasında 1000 küsür liralık fark var.Paylaşılan testler de 10 15 FPS Intel lehine fark var.Bu fark görüldüğü gibi 2080ti ile birlikte ortaya çıkıyor.Dahasi kimsenin farketmedigi bir konu daha var.Bu fark 2080ti ile 1080p de ortaya çıkıyor.Şimdi birincisi 2080ti olan adam bu iki işlemciyle de işi olmaz.Ha olur ama nasıl olur sisteminde 3600 vardır ekran kartını upgrade eder ama yakın bı gelecekte muhtemelen işlemciyi de degistirecektir.Ben zannetmiyorum ki sıfırdan sistem kuracak birisi 2080ti alıp yanına bu iki işlemciden birini taksın.Ayrica 2080ti olan adam 1080p de oyun oynamıyordur muhtemelen.En az 2k çözünürlükte bu iki işlemciyi 2080ti ile beraber değerlendirecek olursak.Aradaki fps farkı 5 6 FPS düşecektir.Herhalde bu kadar fark için kimse fazladan 1000 küsür lira ödemez.

• Üstadlar lütfen mesajima cevap verin. Yeni bir sistem kurmak istiyorum 1 Haziranda vatan açılıyor. Ekran kartim Rx5700x veya Rtx2060 olacak. En uygun işlemci hangisini almaliyim. i5 10400F - Ryzen 3 3300x- Ryzen5 3600. İslemciye az para verip ekran kartini artirmaya çalışıyorum. Bütçe limitim 6500tl. Yeri değil ama işi bilen dostlarım anlik yeni çıkan islemciler ile tavsiye verirse sevinirim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kardeş o beğenmediğin anakartın 16mb bios çipli modeline 3900X taktım aylardır cayır cayır kullanıyorum. O vrm daha 80 dereceye çıkmadı. Ram overclocku konusunda da muhteşem ötesi bir anakart.

VRMlerin fazlarını saymaktan vazgeçin artık. 14 değil 24 fazı olsa da likit notrojenle falan uğraşmadığın sürece işine yaramaz. Önemli olan işlemcinin istediği gücü stabil olarak verip veremediği. Tomahawk verebiliyor, zaten 3900X'i (bak 3600 demiyorum bile) besleyemeyeceği durum normal soğutma ile mümkün değil. O "14 fazlı" bilmemkaçbin liralık anakart sana daha çok fps vermiyor yani, sadece işlemciyi oclayabilmek için o platforma mecbursun.

Zamanında 450 liradan 50 adet 3600c18 kit aldık, 50 adet 3600 ile beraber 50 adet gigabyte b450 s2h anakarta taktık. Cayır cayırlar. Total platform maliyeti ne biliyor musun? 1200 + 450 + 450 (anakart da 430 lira mıoydı neydi) = 2100TL. İKİ BİN YÜZ TELE. Şimdi sen bana diyorsun ki ben gidip bu makineye 2080ti taksam 10600K + z490 + 1600MT çift kanal ramden 10 fps az alacağım. Bence ortada hiçbir sıkıntı yok.
    Bu arada stok fanıyla 75 civarında geziyor işlemciler ama 75 derece spec dahilinde.

Bilmediğimiz konularda atıp tutmamamız gerekiyor. Yok pcie 4.0mış yok yeni intelin yeni nesliyle de uyumlu olacakmış anakart, bunlar hikaye. Seneye upgrade ederim diye pc almanın çocuğun boyu uzar seneye de giysin diye uzun pantolon almaktan hiçbir farkı yok ve aslında çok daha aptalca.

• asko56 kullanıcısına yanıt
    Fuma 2 mükemmel bir soğutucu. Şuan 3900X ile kullanıyorum. Ses yok, 240lık sıvı soğutma performansında.
  • AREryilmaz kullanıcısına yanıt
    Ben sendeki b450 kartı beğenmedim demedim o kartın yani Z490 nin muadili x570 dır dedim sakin ol şampiyon 😂 h serisinin de 1000 lira bandında vrmleri ısınmayan ama 10600k yi all core 4.5 de tutan anakartı gelirse onu da senin kartı beğendiğim gibi begencem söz 😂 ama konu bu değil konu üst seviye kartların klasmanı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • AREryilmaz kullanıcısına yanıt
    B450ler zaten b360 gibi boardların hem oc kabiliyeti hem de vrm komponentleri olarak aynı seviyede kartlar değiller. Amdde b serisi alt seviye intel z board, x serisi ise üst seviye intel z boarda tekabül ediyordu şimdiye kadar. Z490 mobolar ile intel X570leri yakaladı. Bugün memory ve core oc kabiliyeti ve üst seviye amd işlemcileri kaldırabilecek kabiliyette B450ler mevcut B450 tomahawk gibi. O zaman dengi değil demek boş argümanlar. Bu sistemler yine bir çok insanım övüp erişemeyeceği platformlar. Bugün R5 3600 B450 tomahawk alıp stock cooler 4ghze en düşük vcore da sabitle iyi şeçilmiş uygun bir Ram ile eşleşti intel muadili e göre en az 1700 lira kardasın. Bugün 2000tllik gpudan 3700tllik gpuya çıktığında gtx 1660tan Rtx2060s gibi bir modele yükseliyorsun. Kusura bakmayın ama intel işlemciyi dilediğiniz kadar ocleyin bu performansa yetişemez.

• Intel in Z serisi dısında butun boardları odunsa bu AMD nin sucu degil
    Gayet de B450 ile Z490 kıyası yapılabilir.Z490 da olan 4800 Ram,OC,M2 ler B450 de de var.
  • kardeş kartı kullandığımı söylemiş olmamın sebebi kaynağın mabadım veya youtube videoları olmadığını belirtmekti. X570 ve B450 çipsetleri arasındaki kayda değer tek fark b450 ile sli yapamıyor olman. Intelin Z'den aşağı hiçbir çipsetinde çarpan ile overclok yapmak mümkün değil, birkaç asrok istisna var sanırım ama onlar da zaten spec dışı. Dolayısıyla hayır, z490'ın amd tarafında fiyat dışında hiçbir açıdan herhangi bir muadili yok. Overclock kabiliyetini b450 ile de tam ve açık olarak elde edebildiğini göz önünde bulundurursan fiyatları toplayıp çıkarırken çarpan kilidi açık bir intel skusunu takacağın intel pchli anakartın karşısına amd tarafında x570 koymak gibi bir ihtiyacın hiçbir şekilde bulunmadığını görebilirsin.

Ramin bütün, tekrar ediyorum bütün timinglerini elle giren biri olarak söylüyorum ben bunu. AMDden gerçekten verim alabilmek için biraz uğraşmak gerekiyor, kabul, ben zaten uğraşmayı seviyorum esas da önceki mesajda belirtmiş olduğum üzere şu an kapalı olan bir internet kafede 50 makinede 3600c18 XMPleriyle çalışan ramler var 3600lere bağlı. Makineler akıyor. Uğraşsam belki bi %10 daha elde ederim ama uğraşılmaz o işle.

10600K GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİR İŞLEMCİ ama o fiyata 3600 dururken alınmaz. 10400F'in alınabilir olması için 3600'den daha ucuz olması lazım ama böyle bir şeyin olmayacağını sanırım hepimiz biliyoruz.
    10400F 9400F'in zamanında gördüğü 800 lira fiyatını görsün gelsin canımı yesin, herkese gidin yapıştırın o işlemciyi yanına da h veya b çipsetli ucuz bir anakart alın keyfinize bakın derim.

• neden herkes fps ye takmış anlamış değilim 10900k çıksın çıktığı gibi alacağım amd belasından sonsuza dek kurtulacağım amd stabil bir sistem değil olmayacakta kim ne derse desin geçen gün kasayı camdan atıyordum ekran kartım gözümün önüne gelince bıraktım call of duty oynuyorum 21 kişiyi almışım soloda devam ediyorum 22. kişi namlunun ucunda oyun dondu ekranda dev error 5265 internetten bakabilirsiniz hata kodunun açıklamasına bu hatanın sebebi amd nin xmp si mecbur yapıyorsun çünkü 4133 mhz ramleri takınca 2133 mhz olarak görüyor yine 4133 yapamıyorsun 3800 mhz açıyor sistemi

6 aydır amd kullanıyorum şurda övenleri görünce küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum sırf ucuza aldıkları hayatları boyunca kullanamayacakları markaya 2-3 testte yaklaştı diye bok atmaları insanın sinirini bozuyor aynı paraya sana intel verseler yarın alırsın

forumda bile düzünelerce stabil hale getirmek için konular amd yi yani alıp takıp kullanamıyorsun

3800x ve msi x570 ürünlerimi sattım amd belasından kurtuldum

erken gelirse 10900k gelmezse 9900k alacağım

• pepe7115 kullanıcısına yanıt
    Yeni serideki termal iyileştirmelerden sonra 9900k alınmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 24 Mayıs 2020; 6:29:4 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.