Şimdi Ara

Intel 10. Nesil Eskidi Mi Şimdi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
1.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet soruyorum Amd veya Intel farketmez;

Bugün güncel olan hızlıca yarın eskiyebiliyor güncelliğini yitiriyor. Amd tarafında ki gibi çok gelişme olmuyorsa oturup düşünmek gerekiyor.

*Biz firmalardan zengin miyiz ki sürekli güncel kalabilmek için hep yenisini almaya çalışıyoruz, geri kalmış hissediyoruz?

Intel kullanıyorum ve tamamen eleştiri anlamında açtım. 10. nesil kullananlara değil lafım!  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FooL -- 26 Ocak 2021; 18:49:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Birseyin "Eski" mesi icin once "Yeni" sinin olması gerekir.Bunu da ihtiyaclar belirler.

Sadece Internette gezinen,video izleyen bir kisi icin 2 Cekirdek 4 izlek islemci belki 20 sene gider.

Bunu yapıp 4K,8K video izlemek isteyen icin Ekran kartı İhtiyacı olabilir.

Oyun oynamak istiyorum diyen bir kullanıcı icin ihtiyac farklıdır.4K/2K Ultra Oyun oynamak isteyenin ihtiyacı farklıdır.

FULL Render,Tasarım,Photoshop,Oyun,Muzik,Video isleme vb kullanacak birinin ihtiyacı farklıdır.

Normal sartta sadece standart kullanacak bir kisi icin Q6600 8GB Ram li bir makina bile yeterli olabilir.

2/2 islemci ise bana gore hersey icin yetersizdir.AMD A6 9500E,16GB Ram kullanmıs biri olarak Win10 bile cok zor acılıp birkac sayfa acmak bile iskence oluyordu.2/2 islemci beni adeta delirtiyordu.

Tuketim Cılgınlıgında, Cabuk "Eskime" de en onemli unsurlardan biri de bu tarz forumlar bir yandan olumlu olarak bilinclendirirken diger yandan olumsuz olarak etkiliyor ve ihtiyacın olmadıgı halde seni ihtiyacından fazlasını almaya zorluyor.

Ornegin durumu iyi bir kullanıcı yeni makinasını ve test sonuclarını paylasıyor.Arkadas ornegin 10900K alıp onu 420 Sıvı Sogutma, Godlike Anakart, Yok kryout vb termal macun, 4600MHZ Ram, 3090 Sıvı Sogutmalı Ekran kartı, 1TB 980 PCİE4 SSD, 1500W Titanium PSU, 3000 Liralık Kasa ile OC ye abanarak aldıgı test degerlerini paylasıyor.

Burada bircok kullanıcı agzı acık hayranlıkla izliyor.

Sonra bundan etkilenerek belki 8000 lira butcesi varsa ve o sistem yeterli ise gidip belki de borclanarak 15.000 Liralık sistem alıyor ya da almak zorunda hissediyor.bir yandan bilinclendirirken diger yandan ozendiriyor.

Kendimden ornek vereyim.Sıfırı 1500TL ye alınmıs Full Kutulu,Faturalı,garantili,Zerre ısınma Sorunu Olmayan 900TL ye 2. El aldıgım Ryzen 7 1700 65W mis gibi CPU m vardı.Burada 1070Tİ uzerini desteklemez vs yazılar vardı.Hicbir zaman ust duzey bir GPU alamayacagım halde sanki alabilecekmisim gibi gittim gul gibi CPU yu 650TL ye 2. el sattım.Yaptıgım tamamen aptallıktı.6GB 1060 Zotac Ekran kartım vardı.Sanki gidip 6500TL ye 2080Tİ alabilecek durumum vardı.Ama buradaki yorumlardan etkilenip 8/16 65W gul gibi CPU yu bedavaya sattım.

Diger taraftan Ureticilerin reklamları ve eger merakınız yoksa her yeni cıkan urunu yeni diye alma isteginiz varsa yine cok magdur oluyorsunuz.

Mesela Intel de yeni diye birsey yok.Yeni cıkacak tek seri 11. Nesil Rocket Lake serisi, Evet uygun fiyattan 10400F,10100F satılıyor son zamanda 10700F fiyatı da dustu.Ama bunlar yeni islemciler mi orası tartısılır.

Bugun Z370/390 Anakartı olan biri icin en mantıklı tercih İ9 9900KF dir.Dun Terknobiyotikte 3050TL ye gordum.

Bu islemciyi alan bir kisiyi 5-6 sene goturur.

İ7 6700K satıyorsun Z170/Z270/B150/B250 Anakart ile sonra benzer sekilde 8100/9100F satıyorsun HT siz olarak bu defa Z370 ve Z390 gerekiyor sonra 10100F olarak H410/B460/Z490 ile ama arada var 4-5 sene fakat islemci yine aynı islemci ortada yenilik yok.Tek fark senin ekstra olarak aldıgın Anakartlar, yine yanılmıyorsam 2.9-4.6GHZ calısan İ7 8700 ile 2.9-4.3GHZ calısan İ5 10400F yine aynı islemci evet 10400F fiyatı cazip ama islemci yeni bir islemci degil aradaki perf. farkı %0 ama sen yine yeni bir Anakart almıs oluyorsun.

Yine i9 9900 ile İ7 10700F de aynı islemciler arada bir fark yok.i9 9900K7KF/KS ile İ7 10700 K/KF/KS de aynı islemciler ama yeni anakart ile Z490 ile kullanıyorsun.

Bunları bilip bilincli olmak icin de biraz merak bu tarz sitelere girmek gerekiyor.Ama her yazılandan da etkilenmemek gerekiyor.

Dedigim gibi bir seyin eski olması icin yenisinin olması lazım Intel de su anda tek yeni seri 11. nesil Rocket lake serisi bugun İ7 8700K den 10600K ya gecen bir kullanıcının pek bir kazanımı yok.

Genel Olarak bakıldıgında Oyun Dahil her isi yapabilecek bir PC icin 6/12 İslemci,16GB Ram,Yeterli Bir Ekran kartı,Min. 600W ve ustu 80+ Sertifikalı PSU standart gibi oldu.Daha iyisini isteyen icin 8/16 islemci, 750W ve ustu PSU daha da iyi olabilir.

Duzgun bir makina icin Ryzen 3600 ve ustu,İ5 10400F ve ustu,16GB 3600 Ram,GTX 2060/5600XT ve ustu GPU,750W 80+ Bronze PSU, Ferah kaliteli bir ATX kasa bence ideal konfirigasyon...

• Upgrade ihtiyacı hissetmediğin sürece 'elindeki' malın eskimez.

• Evet eskidi. Elindeki işlemciyi değiştirmen lazım.

• Birseyin eski olması icin yenisinin olması lazım Intel icin elinde 9900 K/KF/KS varsa 5-6 yıl kullanırsın.

AMD icin de 5800X ve ustu varsa 5-6 yıl kullanılır.

Ben bu isten para kazanıyorum ya da zenginim her cıkanı hemen almak zorundayım diyen her yeni islemciyi alabilir.

• 11.nesil bile daha çıkmadan eskidi herkes 12. nesili konuşuyor fazla takmamak lazım

• Niye eskiyecek? Uzun süre kullanılır 6 ayda bir işlemci ya da oem değiştirmekte ne bileyim artık bana fuzuli masraf gibi geliyor. Sanki 1-2 ay sonra kullanılamayacak gibi konuşuyoruz :) Zaten güçlü işlemciler hangi oyuna yetmiyor, hangi programı çalıştırmıyor? Hem elinde 10. nesil işlemcisi olanın 11'e geçmesi gereksiz 12. nesilde yeni mimari kullanılacağı için o olabilir tabiki.

• Ben daha phenom'dan fx'e yeni geçtim hiç de eskimiş hissine kapılmıyorum kişiden kişiye değişecek bir şey. telefonlarda da böyle, her sene yenisi çıkınca geçen sene aldığın çöp olmuyor ki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Intel ya da Amd bir takvim yılında on defa işlemci ya da soket çıkarabilir, bunun anlamı elinizdeki ÇÖP oldu demek değildir.

• Peki elindeki işlemci gayet her şeye yeterken 8700k kullanan 9900k ya geçti diyelim. Daha sonra 10600k ya geçti. 1080p değil de 1440p kullandığı halde neden 11. nesile geçmek için gün sayar. (render tasarım vs hariç)

Kazanım çok mantıklı mı sizce yapılan masrafa?

• GoldPunch kullanıcısına yanıt

Oysa ki ben işlemcim için sormamıştım. Bu kadar tüketim ve hemen eskitme için son kullanıcı için ne kadar mantıklı?

• huso kullanıcısına yanıt

Demek istediğim o. Elinde iyi işlemci varsa neden 11. nesil veya 5600x varken 6. nesil alma ihtiyacı duyarsın?

• Ryzen 5 1600x'im var. Alalı 2 yılı geçti hala daha mis gibi kullanıyorum. Her sene işlemci güncelleyecek kadar zengin değilim. Gittiği yere kadar kullanırım.

• 2016 i7 6700 aldım, 2021 de i5 11400f Alacagim.
    Artık i7 6700 ye eskidi diyebiliyorum.

• Teknolojiyi takip edersen her şey eskir bunlara takılı kalmayın halen intel 4.5. nesil kullananlar var.10. nesilde 4-5 sene gider.

Alın bir tane işinizi görün yoksa paranız sürekli gider ve zarar edersiniz.

Teknolojinin sonu yok.

• İhtiyacın ne ?

Oyun oynamak?

Internet müzik vs ?

Catia ile tasarım yapmak ?

CNC ye program yazmak ?

Video Edit yapmak ?

İhtiyacını karşılamadığında eskidi diyebilirsin.

Internet - Muzik diyen adam için Q8400 bile hala iyi bir işlemcidir.

4K Video edit yapan adam için i7 7700K eski işlemci olabilir.

• Birseyin "Eski" mesi icin once "Yeni" sinin olması gerekir.Bunu da ihtiyaclar belirler.

Sadece Internette gezinen,video izleyen bir kisi icin 2 Cekirdek 4 izlek islemci belki 20 sene gider.

Bunu yapıp 4K,8K video izlemek isteyen icin Ekran kartı İhtiyacı olabilir.

Oyun oynamak istiyorum diyen bir kullanıcı icin ihtiyac farklıdır.4K/2K Ultra Oyun oynamak isteyenin ihtiyacı farklıdır.

FULL Render,Tasarım,Photoshop,Oyun,Muzik,Video isleme vb kullanacak birinin ihtiyacı farklıdır.

Normal sartta sadece standart kullanacak bir kisi icin Q6600 8GB Ram li bir makina bile yeterli olabilir.

2/2 islemci ise bana gore hersey icin yetersizdir.AMD A6 9500E,16GB Ram kullanmıs biri olarak Win10 bile cok zor acılıp birkac sayfa acmak bile iskence oluyordu.2/2 islemci beni adeta delirtiyordu.

Tuketim Cılgınlıgında, Cabuk "Eskime" de en onemli unsurlardan biri de bu tarz forumlar bir yandan olumlu olarak bilinclendirirken diger yandan olumsuz olarak etkiliyor ve ihtiyacın olmadıgı halde seni ihtiyacından fazlasını almaya zorluyor.

Ornegin durumu iyi bir kullanıcı yeni makinasını ve test sonuclarını paylasıyor.Arkadas ornegin 10900K alıp onu 420 Sıvı Sogutma, Godlike Anakart, Yok kryout vb termal macun, 4600MHZ Ram, 3090 Sıvı Sogutmalı Ekran kartı, 1TB 980 PCİE4 SSD, 1500W Titanium PSU, 3000 Liralık Kasa ile OC ye abanarak aldıgı test degerlerini paylasıyor.

Burada bircok kullanıcı agzı acık hayranlıkla izliyor.

Sonra bundan etkilenerek belki 8000 lira butcesi varsa ve o sistem yeterli ise gidip belki de borclanarak 15.000 Liralık sistem alıyor ya da almak zorunda hissediyor.bir yandan bilinclendirirken diger yandan ozendiriyor.

Kendimden ornek vereyim.Sıfırı 1500TL ye alınmıs Full Kutulu,Faturalı,garantili,Zerre ısınma Sorunu Olmayan 900TL ye 2. El aldıgım Ryzen 7 1700 65W mis gibi CPU m vardı.Burada 1070Tİ uzerini desteklemez vs yazılar vardı.Hicbir zaman ust duzey bir GPU alamayacagım halde sanki alabilecekmisim gibi gittim gul gibi CPU yu 650TL ye 2. el sattım.Yaptıgım tamamen aptallıktı.6GB 1060 Zotac Ekran kartım vardı.Sanki gidip 6500TL ye 2080Tİ alabilecek durumum vardı.Ama buradaki yorumlardan etkilenip 8/16 65W gul gibi CPU yu bedavaya sattım.

Diger taraftan Ureticilerin reklamları ve eger merakınız yoksa her yeni cıkan urunu yeni diye alma isteginiz varsa yine cok magdur oluyorsunuz.

Mesela Intel de yeni diye birsey yok.Yeni cıkacak tek seri 11. Nesil Rocket Lake serisi, Evet uygun fiyattan 10400F,10100F satılıyor son zamanda 10700F fiyatı da dustu.Ama bunlar yeni islemciler mi orası tartısılır.

Bugun Z370/390 Anakartı olan biri icin en mantıklı tercih İ9 9900KF dir.Dun Terknobiyotikte 3050TL ye gordum.

Bu islemciyi alan bir kisiyi 5-6 sene goturur.

İ7 6700K satıyorsun Z170/Z270/B150/B250 Anakart ile sonra benzer sekilde 8100/9100F satıyorsun HT siz olarak bu defa Z370 ve Z390 gerekiyor sonra 10100F olarak H410/B460/Z490 ile ama arada var 4-5 sene fakat islemci yine aynı islemci ortada yenilik yok.Tek fark senin ekstra olarak aldıgın Anakartlar, yine yanılmıyorsam 2.9-4.6GHZ calısan İ7 8700 ile 2.9-4.3GHZ calısan İ5 10400F yine aynı islemci evet 10400F fiyatı cazip ama islemci yeni bir islemci degil aradaki perf. farkı %0 ama sen yine yeni bir Anakart almıs oluyorsun.

Yine i9 9900 ile İ7 10700F de aynı islemciler arada bir fark yok.i9 9900K7KF/KS ile İ7 10700 K/KF/KS de aynı islemciler ama yeni anakart ile Z490 ile kullanıyorsun.

Bunları bilip bilincli olmak icin de biraz merak bu tarz sitelere girmek gerekiyor.Ama her yazılandan da etkilenmemek gerekiyor.

Dedigim gibi bir seyin eski olması icin yenisinin olması lazım Intel de su anda tek yeni seri 11. nesil Rocket lake serisi bugun İ7 8700K den 10600K ya gecen bir kullanıcının pek bir kazanımı yok.

Genel Olarak bakıldıgında Oyun Dahil her isi yapabilecek bir PC icin 6/12 İslemci,16GB Ram,Yeterli Bir Ekran kartı,Min. 600W ve ustu 80+ Sertifikalı PSU standart gibi oldu.Daha iyisini isteyen icin 8/16 islemci, 750W ve ustu PSU daha da iyi olabilir.

Duzgun bir makina icin Ryzen 3600 ve ustu,İ5 10400F ve ustu,16GB 3600 Ram,GTX 2060/5600XT ve ustu GPU,750W 80+ Bronze PSU, Ferah kaliteli bir ATX kasa bence ideal konfirigasyon...

• huso kullanıcısına yanıt

Dikkat çekmek istediğim işte bu. Eline sağlık  

Olay tamamen kendine sormak; ne yapıyorum, para kazanıyor muyum, bütçem var mı?

Bu forumda zaten her şeyi biliyorum diye yalan yanlış birçok yönlendirme yapanlar yüzünden, gerçekten bilgili ve tecrübeli kişileri kaçırdılar ben ona üzülüyorum!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FooL -- 27 Ocak 2021; 22:19:21 >
  • İhtiyacına göre eskiyip eskimeyeceği yetip yetmeyeceği değişir. Bugün Render yapmazsın montaj işiyle uğraşmazsın 1 yıl sonra bu işlerle uğraşmaya başlarsın elindekine eski demeye başlarsın.

Ben 2009-2010 civarı Intel I5 750 1156 soket işlemcili bir sistem topladım forumdan Leon-X abimizin yardımı ile ve hala onu kullanıyorum. Şuan elimde yeni nesil sayabileceğim bir laptopta var ancak 10 yıl önce kurduğum sistem daha güçlü. Tabi 10 yıllık haliyle durmuyor topladığım sistem, zamanla upgrade ettiğim şeyler oldu tabi ki. 2x2 4 GB DDR3 Ram vardı 4x2 8 GB Dual Ram yaptım(4x4 16GB a kadar destekliyor). Usb 3.0 yoktu PCI-Express ile ön ve arka panele Usb 3.0 teknolojisini kazandırdım. Ekran kartı HD5770 di , yıllar sonra 750ti ye çevirdim. Kasa artık söke taka temizlik yapa yapa yalama oldu sonra yeni kasa aldım. Geçen hafta arkadaşıma kasa topladık GTX 1660Super ekran kartını kendi kasama taktım 1 hafta takıldım. Steam den Gta 5 indirdim yıllar sonra. 1 hafta boyunca kasayı TV ye bağlayarak GTA oynadım abartısız. Teknolojik anlamda yaptığım en iyi yatırımın Intel olduğunu anladım tekrardan.

İşlemciyi ve daha önemlisi anakartı iyi seçtikten sonra zaten 5-6 yıl garanti kullanırsın hele ekmeğini bilgisayardan kazanmayan adamsan 10 yıl dan fazla kullanırsın zaten benim gibi.

Amd Am3+ soketini 6 yıl kullanmış mesela. Şuan toplayacağın bir sistemi zaten minimum 5 yıl kullanabilmen gerek. 5 yıl sonunda Amd kullanıcısı bilir ki yeni soket çıkacak onu bekleyeyim. Madem bilgisayarı minimum 5 yıl kullanacağım madem 5 yıl sonra soket değişecek neden Intel'in her sene soket değiştirmesini dert edeyim ki diye düşünmek lazım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.