Şimdi Ara

İnsan vücudunun rastgele oluşma ihtimali? (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
409
Cevap
6
Favori
14.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
46 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • “Dünya dışı yaşam, kökeni Dünya olmayan yaşamdır. Hali hazırda dünya dışında basit bakteri formunda yaşam olabileceği yönünde hipotezler bulunmakla birlikte, günümüze kadar gözlemlenebilen herhangi bir dünya dışı yaşam bulunmamaktadır.”

Mesela Mars’da yaşam şartlarına uygun bir insan neden evrilmemiş? İnsanlar görmediği halde uzaylılara neden inanıyor? İnanmak için zatını görmek mi gerekiyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya varsa diye inanmak mı olur . Loto mu oynuyoruz ya çıkarsa şansınızı deneyin. İnanıyorsan gönülden İnanırsın, inanmıyorsan da cesurca ifade edip ömür boyu inanmazsın. O arasa kalanlar en zavallıları , hem şüpheleri olup hem de korkudan inanmaya devam edenler .

Tüm korkularınızdan arınarak düşünün ve hareket edin. Hayattaki en kötü şey korkudur . Korkan insan sağlıklı düşünemez.İnanmayanlar korkmayan kişilerdir. Bir şey yanlışsa yanlış demekten korkmaz, ya varsa diye de düşünmez.

Bir Tanrı olabilir , ama bu yaratıcı Kuran’da belirtilen Tanrı değildir bana göre.. Bu konuda ne korkum var , ne de endişem. Umarım bir Tanrı vardır da dirildiğinizde o anki halinizi görmek isterim. “Size akıl verdim , ama buna rağmen nasıl inanabildiniz o dinlere “ diye sorarsa Tanrı, o zaman ne diyeceksiniz çok merak ediyorum.

(Olaya bir de açıdan bakmak lazım. Gerçekten bir Tanrı varsa ve insanlarla iletişime geçmediyse.

Bir Tanrı olabilir de, varlığını ve yokluğu hakkında kesin bir şey diyemeyiz.)

Güneş'in battığı falan yok, Dünya dönüyor. Ayrıca Dünya'nın belli bir bölgesinde aylarca Güneş olmuyor , onların suçu ne o zaman, sabah işe giderken niye onlara ışık ve ısı verilmiyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkimjj -- 22 Aralık 2020; 14:27:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: volkimjj

Ya varsa diye inanmak mı olur . Loto mu oynuyoruz ya çıkarsa şansınızı deneyin. İnanıyorsan gönülden İnanırsın, inanmıyorsan da cesurca ifade edip ömür boyu inanmazsın. O arasa kalanlar en zavallıları , hem şüpheleri olup hem de korkudan inanmaya devam edenler .

Tüm korkularınızdan arınarak düşünün ve hareket edin. Hayattaki en kötü şey korkudur . Korkan insan sağlıklı düşünemez.İnanmayanlar korkmayan kişilerdir. Bir şey yanlışsa yanlış demekten korkmaz, ya varsa diye de düşünmez.

Bir Tanrı olabilir , ama bu yaratıcı Kuran’da belirtilen Tanrı değildir bana göre.. Bu konuda ne korkum var , ne de endişem. Umarım bir Tanrı vardır da dirildiğinizde o anki halinizi görmek isterim. “Size akıl verdim , ama buna rağmen nasıl inanabildiniz o dinlere “ diye sorarsa Tanrı, o zaman ne diyeceksiniz çok merak ediyorum.

(Olaya bir de açıdan bakmak lazım. Gerçekten bir Tanrı varsa ve insanlarla iletişime geçmediyse.

Bir Tanrı olabilir de, varlığını ve yokluğu hakkında kesin bir şey diyemeyiz.)

Güneş'in battığı falan yok, Dünya dönüyor. Ayrıca Dünya'nın belli bir bölgesinde aylarca Güneş olmuyor , onların suçu ne o zaman, sabah işe giderken niye onlara ışık ve ısı verilmiyor :)

Bir tanrı varsa ve dirildikleri zaman inananlara bu soruyu sorarsa... ne diyeceğimizi merak ediyorsunuz ya. "Size akıl verdim, ama buna rağmen nasıl inanabildiniz o şeylere". O şeyler diyerek neyi kastettiğinizi açıklayabilir misiniz?

• 4.5 milyar yıl olduğunu düşündüğümüz dünya tarihini göz önünde bulundurunca son ürünün(bu durumda insan vücudu oluyor) çok da abartılacak bir yanı olmadığını rahatlıkla anlayabiliriz. Biyolojik süreçleri özellikle kozmik ölçek çerçevesinde düşünmenizi tavsiye ederim. O zaman büyük bir plana veya süper bir varlığa ihtiyacınız kalmaz.

• ENCHANTER E kullanıcısına yanıt

Dünyadaki bütün dinlere demek istedim , sadece İslam değil, tüm dinler.

“Şeyler” niye yazdıysam , anlam tuhaflığı olmuş .

• Bir yaratıcı ya da bir enerji kaynağı olabilir,bilim henüz bunu keşfedemedi.Belki bilimin hiçbir zaman açıklayamayacağı bir olgudur bu, Ama yine de bu dinlerin doğruluğunu ispatlamaz.
    Bu konunun saçmalığı felsefe yaparak birşeyi ispat edemeyişimizdir.Bir kaynak varsa yine bunu bilim sayesinde bulabiliriz.
  • Engelli veya hastalıklı doğanlar da kalite kontrol hatası herhalde

• quote:

Orijinalden alıntı: MuharremAylar

Her şeyi allah yarattı diyip oldu bitirdiye getirmek hazırcılık değil midir? Sorduğun her sorunun cevabını allah yaratmış kardeşim demek ile yüzlerce sene yapılan araştırmaları bir mi tutuyorsun? Gördüğün her canlının doğal seleksiyonlar, evrimler, modifikasyonlar sonucunda oluştuğunu söylüyor bilim. Rastgele olmuş bitmiş diyen kimse yok ortada...

Bir şeyin var olması için yaratılması gerekiyorsa bana şunun cevabını ver, senin allahını kim yarattı?

Haşa Allah'ı şu yarattı desek onu kim yarattı diyeceksin. Yaratıcının özelliği bu. Asi üstünde Yaratıcı. Sonsuz güç, Kudret ve hikmet sahibi. Yüzde 5 algılayan beynimiz o kadarını idrak edemiyor. Hz Musa da bana kendini göster demiş Allah'a. Şu dağa bak demiş, bakar bakmaz Musa düşüp bayılmış. İdrak, algı sınırını aşan bir Allah.

İnsanoglu ibret alsın diye sayısız uyarıcı, kitap, mucize yollamış. Firavun'un cesedi çurumuyor, bilim bunu açıkladı mi sahi?

Allah'ın ilk emri "Oku" Yani Allah da bizi okumaya bilime yönlendirmiş.

Yani bilim bizi Allah'a ulastiramiyorsa ya yanlış okuyoruz yada katetmemiz gereken çok yol var daha.

Bide dikkatimi çeken şey bu inançsız takım hep zenginlerde türedi. Paraya çok guveniyorlar sanırım. Mal, evlat vs hepsi imtihan için, Sizi kurtarabilecek mi bunlar?

Zaten haber verilmiş, atelerin çoğalması da kıyamet alameti.

• Biyogenez,Abiyogenez vs bir çok teori var bununla ilgili. Diğer bir teoride RNA temelli başlangıç. Önce RNA oluşmuştur. Sonra RNA kendini eşleyerek DNA yı ve yaşamı oluşturmuştur. Miller-Urey deneyi ile RNA ve DNAnın yapıtaşı olan amino asitlerin ilk dünya koşulları taklit edilerek oluşumu sağlanmıştır. Peki aminoasitler nasıl oluştu? Onunla ilgili teori okyanus diplerinde volkan bacalarındaki sıcak yerlerde elementler birbirleriyle kaynaşarak amino asitleri oluşturmuştur şeklinde. Tabi ki hepsi teori. Milyonlarca yıllık evrimsel süreçten bahsediyoruz. Peki insan bunun neresinde? İnsanoğlu 10-15.000 yıldır piyasada. Milyonlarca yılın yanında 10-15.000 yıllık süreç bırak devede kulağı devedeki kulak tüyü bile değil. Yani evrimsel süreç. Peki yaradan bu işin neresinde. Bu kadar olayın kendi kendine tesadüfen oluştuğuna inanıyorsanız bişey diyemem ama ben inanmıyorum.

Not: Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum.

• bateren kullanıcısına yanıt

-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __caesar -- 18 Mart 2021; 1:24:17 >
  • Allahın yaratmasına kanıt isteyen şahsiyetler.

dünyanın veya bir canlının rastgele oluştuğuna dair somut bir kanıt koyabiliyorlar mı ?

mesela bursa hayvanat bahçesinde 15-30 sene sonra maymundan insana dönüşen bir maymun var mı ?

somut kanıt koyamadıkları ve koyamayacakları için milyonlar hatta milyar yıllardan bahsediyorlar. yersen ! yemiyoruz anlayın artık. sizde kendinizi kandırmayın artık. çok basit Allahın yarattığına inanın olsun bitsin. kafanız rahat olsun.

Allah teala mülkün sahibir. hayat verendir. Allah teala adildir. elhamdulillah.

• quote:

Orijinalden alıntı: kenbalx

Aynı mantık insan-evren içinde kurulabilir. İnsanlarda ezelden beri var olabilir. Hadi ezelin başlangıcı süper gücün oluşması ile olsun. Bir süper gücün ezelden önce hiçlikte kendi kendine oluşmasına inanmak inanç meselesidir. Biz yıllarca konuşalım, edebiyat parçalıyalım varlığını sadece kendi kanıtlayabilir. Düz mantıkla varlığını kanıtlayamıyorsa yoktur...

Bana göre olamaz. Zaman boyutunda sürüklenen, yani evren ve evrenin herhangi bir içeriği, başlangıç noktası gerektirir ve bir bitiş noktası da gerektirir. Bunlar bilinen, teorileri, hatta bir takım bilimsel kanunlarla desteklenen noktalar. (örnek başlangıç ve bitiş noktaları: big bang ve termodinamik kıyamet)

Katılıyorum, süper gücün varlığının kanıtı bir inanç meselesidir ve kesin bir şekilde şak şak kanıtlanamaz. Ama ezelden önce diye bir olgunun olmayışı, ve zamandan bağımsız bir varlığın oluşu, evrenin oluşması için şart. Zaman diye bir boyutun bir şekilde hop diye var olması bir gözlemcinin varlığı ile açıklanabilir.

Ayrıca oluşma olgusu da zamana dayalı bir süreçtir. Eğer zaman boyutunun üstünde bir varlığı konuşacaksak, bu böyle kendiliğinden oluştu tarzında söylemler de konu dışı kalıyor. Buradaki sıkıntı, sizin bu süper gücü güneş gibi veya gezegen gibi fiziksel bir varlık olarak kabul etmeniz ve bu kurallara dayandırmaya çalışmanız.

Uzun lafın kısası, bu evrende oluşan hiç bir mantık hiç bir şeyi kanıtlayamaz veya kesin bir şekilde inkar edemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi visioneer -- 22 Aralık 2020; 15:51:22 >

• Senkei kullanıcısına yanıt
    Çok güzel,15-30 senede insana dönüşsün.evrim buladar basit çünkü,evren 14 milyar yaşında anlıyor musun ? Bilim herşeye hemen cevap verebilseydi insanlık tarihi boyunca bukadar az şey biliyor olmazdık,günün birnde başlangıca temel oluşturacak bilgiye sahip olacaklar buna emin ol ama biz göremeyebiliriz.
    bu arada ben demiyorum ki bir yaratıcı yada bir kaynak yok,belki var belki yok.şuan ki mantığımız almıyor sadece.yer çekimi kanıtlanmamış olsaydı şuan deli saçması derdiniz ama kanıtlandı dimi,ilerde neler olucak bilemeyiz.herşey olasılık dahilinde.
  • Jumaruu kullanıcısına yanıt

Ben böyle bir zihniyet ile tartışmaya vakit harcayamam. Allah kendine ibadet edilmesini istiyorsa gökten bir kez selamün aleyküm, desin tüm 7 milyar o an beş vakit namaza başlar. Yok öyle 1500 sene önce adam gönderdim kitap gönderdim demek.

• Senkei kullanıcısına yanıt

Evrimin milyonlarca kanıtı vardır. Gözünü açıp bakman yeterlidir.

https://evrimagaci.org/evrimin-kaniti-var-mi-evrimin-kanitlari-nelerdir-3180

• MuharremAylar kullanıcısına yanıt
    Hocam burdaki en büyük sıkıntı şu: canlı evrimin kanıtları var diye 12 milyar ışık yılı ötedeki bir galaksideki bir gezegenin üzerindeki taş parçasının yapı taşı atomlarının içindeki kuarkların oluşmasını sağlayan sicimlerin (strings) kendi kendine oluştuğunu sanmak! İşte sıkıntı burda. Ne güzel dünya be. Timsah denizden çıktı karada yürümeye başladı diye Tanrı olamaz deniliyor, ama kimse ne kainatı ne başka paralel evrenleri ne de atom altı sicimleri sorgulamıyor. Zaten olay da burda, sorguladıkça Tanrıya ulaşıyorsunuz. Basite indirgedikçe Ateist olunabilir ama detaya indikçe Tanrı kavramına ulaşırsınız. Tek yapmanız gereken tüm olayın başı kabul ettiğimiz big bang'e dönebilmek. Ondan öncesini düşünmek. Bu kadar maddenin nasıl ortaya çıktığını düşünmek. Evrim var demekki Tanrı yok demek benim yavaş internetim var demekki başka bir galaxy de hızlı internet olamaz demeye benziyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: keremec

Engelli veya hastalıklı doğanlar da kalite kontrol hatası herhalde

Hayır onlar ibret olsun "yaramazlık yaparsanız sizi de bu hale getirmek her an elimde" amaçlı korku salmak için üretiliyor.

Bakmayın her soruya cevap verip derin bir tartışma dönüyormuş gibi olduğuna bunları çağdaş medeniyetler ortaçağda çözdü, orada kahvehanede dnmeyecek muhabbeti biz burada teknoloji forumunda çeviriyoruz.

Hinduizm ne kadar Hindu gelenek göreneklerinin bütünü ise, Şintoizm Japon ise İslam da o denli Arap kültürünün bölge mitolojisinin ürünü hem de A'dan Z'ye.

• quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

öleceğini bilerek yaşayan tek canlının insan olduğu kanısına nasıl vardın ? sokaktaki kediler akvaryumdaki balıklar yok abi ben ne ölücem falan mı diyorlar ?

Çünkü bilinç sadece insanda var. Hayvanlar tamamen içgüdüsel yaşıyor. Düşünme fonksiyonları yok. Atadan ne kaldıysa onu uyguluyorlar. Bu yüzden onlar yıllardır aynı kalırken biz gelişip medeniyetler kurduk.

• MuharremAylar kullanıcısına yanıt

Tamam

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.