Şimdi Ara

İnançsızlara hakaret çelişkisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
2.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 3 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 19
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 17
 • Ortalama Mesaj Aralığı 2 gün 11 saat 37 dakika
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 15
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Guest-4D62BFE91 (17 mesaj) Zodion (11 mesaj) HADO77 (9 mesaj) Kendomen (9 mesaj) torlofan (8 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (60 mesaj) Mobil (22 mesaj) Mini (3 mesaj) Uygulama (3 mesaj)
 • @
17 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Kitaplarda inançsızlar için kötü söylemler var, aynı şekilde inançlı kişiler tarafından inançsızlara hakaret edildiğine şahit oluyorum.

  1. İnançsızlar için vaat edilen bir cennet yada bir ödül yok, buna rağmen doğru bildiklerini söylüyorlarsa bunun karşılıksız iyilik yapmaktan farkı yok (Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır).

  2. Dinlere yalan demekle gerçek demek arasında hiç fark yok, yalan demek inançlı için hakaretse gerçek demek inançsız için hakaret olur dolayısıyla yalan yada gerçek demek hakaret değildir aksi durumda çatışma hiç bitmez.

  3. Sonsuz güçlü bir yaratıcının kanıtı olsaydı sınırlı gücü ve sınırlı ömrü olan insan bunu inkar edemezdi.

  Özetle inançsızlara iyi davranın • Bunun inançsız olmak ile alakası yok. Çoğunluk azınlık ilişkisi var. Bunu birçok konuda görürsün. Sadece din değil. Almanların Yahudileri öldürmesi, Siyah tenli insanların yüzyıllar boyu alt sınıf insan olarak değerlendirilmesi, Trabzonda Fenerbahçe forması ile gezinmenin intihara teşebbüs ile eş değer olması vb. bir sürü örnek sayılabilir.

  Ateistlerin çoğunluk olduğu yerlerde de tam tersi şekilde inançlılara kötü davranma var bunu da yok sayamazsın, forumun bu bölümünde çoğunlukla dinler ile alay ediliyor.
 • Bunun inançsız olmak ile alakası yok. Çoğunluk azınlık ilişkisi var. Bunu birçok konuda görürsün. Sadece din değil. Almanların Yahudileri öldürmesi, Siyah tenli insanların yüzyıllar boyu alt sınıf insan olarak değerlendirilmesi, Trabzonda Fenerbahçe forması ile gezinmenin intihara teşebbüs ile eş değer olması vb. bir sürü örnek sayılabilir.

  Ateistlerin çoğunluk olduğu yerlerde de tam tersi şekilde inançlılara kötü davranma var bunu da yok sayamazsın, forumun bu bölümünde çoğunlukla dinler ile alay ediliyor.
 • Selefi zihniyetli ya da eğitimsiz dindar kişiler dışında kimse din yalan demek hakarettir demezdi. Hangi teisti referans alacağına bağlı bu.

  Tanrı’nın kanıtı olmak zorunda değil. Bir kere bunu belirteyim. Epistemik içselcilik-dışsalcılık fark etmeksizin Tanrıya delilsiz inancın gerekçelendirilmiş olduğu öne sürülebilir. Epistemik dışsalcılıkta Plantinga’nın reformcu epistemolojisi devreye girerken, epistemik içselcilikte dini his ve sezgiler gerekçelendirme sağlayabilir.

  Felsefe tarihi okusan bile Tanrı’nın varlığına dair argümanların olduğunu görürdün. Benden sana ufak bir liste:

  1.Thomistik Argümanlar: Aziz Thomas Aquinas’ın beş yolu.
  2.Ontolojik Argümanlar: Gödel, Maydole, Anselm, Norman Malcolm, Plantinga, Descartes’ın argümanları.
  3.Kozmolojik Argümanlar: Thomas Aquinas’ın 5 yolunda kozmolojik argümana rastlıyoruz. Ayrıca kelam kozmolojik argüman ve Modal kozmolojik argüman bu kategoriye giriyor.
  4. Aksiyolojik-Ahlak ve Estetik-Argümanlar: Bu başlık kategori edilemeyecek sayıda argüman içeriyor. Linvelle, Craig, Swinburne vs. okuyup görebilirsin.
  5. Bilinç Argümanları: J.P. Moreland, Richard Swinburne ve Victor Reppert’ın argümanları. Ek olarak Plantinga’nın natüralizme karşı evrimsel argümanı da dahil edilebilir. Argüman bunlardan daha farklı bir işleve sahip tabi. Evrim ile natüralist ateizmin çeliştiğini öne sürüyor.
  6. Tasarım Argümanları: Fine-Tunning argümanı, Richard Swinburne’ün evrimsel biyolojiyi de içine alan tasarım argümanı. Swinburne bu argümanı ile Paley’in çürütülmüş argümanının yerine geçiyor.

  Bunlar genel kategoriler sayamadığım tonla argüman var daha.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi St. Mark of Ephesus -- 4 Şubat 2020; 22:3:34 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • senin mantığına göre konuştuğumuzda kebap olacaksın dediğimde gülüp geçmeniz gerekir amaa çoğunluk höykürmekten aklını yitiriyor. bu da gösteriyor ki yalan derken bile yalan söylüyorsunuz ve bunu kendiniz de bal gibi biliyorsunuz. kebep olacağınızı bildiğiniz halde hatırlatılması bile ödünüzü patlattığı için hakaret üstüne hakaret eder konular açıyor ve kendi yaptığınız çirkeflikleri inançlılara yansıtıyorsunuz.
 • mhmt042 m kullanıcısına yanıt
  Kebap olacağını bile bile neden dinden çıksınlar tam tersine daha da sıkı bağlanırlar.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • HeavenlyBlue kullanıcısına yanıt
  şeytan sonunu bilmiyor mu sanırsın! aynı hikaye.

  yanında ne kadar fazla odun olursa ateşi azalacak sanıyordur veya girdiği yoldan dönemiyordur. benim burada takılanlarda gördüğüm daha çok dünya hayatının lezzetini bozacak hatırlatmalar ağır geliyor hem de çok ağır.
 • Önceki nickini handikap diye okudum
 • quote:

  Orijinalden alıntı: mhmt042

  şeytan sonunu bilmiyor mu sanırsın! aynı hikaye.

  yanında ne kadar fazla odun olursa ateşi azalacak sanıyordur veya girdiği yoldan dönemiyordur. benim burada takılanlarda gördüğüm daha çok dünya hayatının lezzetini bozacak hatırlatmalar ağır geliyor hem de çok ağır.
  ''yanında ne kadar fazla odun olursa ateşi azalacak sanıyordur''

  Bu kesin bilgi mi ?
 • Ölünce yok olacağına inanan birinin türemesi mantık dışıdır. Zira türerse ölümünden sonra sebebi olduğu Bi hayat vardır demek zorundadır.

  İnançsız denen kişi ölümden sonra kavramıyla düşünülürse tamam manada çelişkili davranıyor demektir.

  ..........

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: HADO77

  Ölünce yok olacağına inanan birinin türemesi mantık dışıdır. Zira türerse ölümünden sonra sebebi olduğu Bi hayat vardır demek zorundadır.

  İnançsız denen kişi ölümden sonra kavramıyla düşünülürse tamam manada çelişkili davranıyor demektir.

  ..........
  Türetme kendiyle değil kendisinden çıkar
 • Zodion Z kullanıcısına yanıt
  İlgi için teşekkürler.

  Ne demek istediğini anlamadım.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: HADO77

  İlgi için teşekkürler.

  Ne demek istediğini anlamadım.
  Türetim aka evrim ölüm iradesinin işletim sistemidir
 • Ölüm iradesi=pc
  İşletim sistemi=evrim=türeme

  Bu şekilde anladım.

  İnsanın evrimi dersek insanın ölüm iradesi olduğunu düşünürüz. Esasen insan doğan değil ölen Bi şeydir ve bu durum doğum denen durum tanımıyla değişmez.

  İnsan her daim ölür. Buna irade ile istisna tanıyabilir ancak istisna dahi kuralı bozamaz.

  ............

  Evrim ya da türeme bu açıdan faydalı da değildir. Dünyayı kirleten dengeyi bozan şey evrimin sonucu ise dünya denen şey esasen kendisini yok etmek istediğini söyler.

  Bu açıdan insanın evrimi varsa bu dünya ve kainat çapında düşünülür ve bütünün en küçük parçası olarak istisna edilir. Bu açıdan da insan kainatın Bi nevi evladı gibi görülecektir.

  .............

  Kainatın evladı isek bu kere de kendinden var olumun kabulugerekir ki bu durum yine inançsızlıkla bağdaşmaz. Buna yaratıcı da denebilir ve bunun sebebi ne diye de sorulmaz haldedir.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Zaten Kuran'da dinsizlere veya diğer dinlerden kişilerin inançlarına hakareti yasaklıyor:

  "Allah'tan başka yalvarıp-yakardıklarına (taptıklarına) sövmeyin; sonra onlar da haddi aşarak bilmeksizin Allah'a söverler." (Enam Suresi, 108)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prf23 -- 5 Şubat 2020; 12:58:16 >
 • Rahman’ın (akıllı ve hayırlı) kulları (onlardır ki;) gezip dolaştıkları (her) yerde, (münasip ve) mütevazi yürürler. Bilgisiz (ve görgüsüz) kimseler kendilerine sataştıklarında ise onlara: “Selametle (barış ve güvenlik içinde olun.) !” derler (ve geçiştirirler, gereksiz tartışma ve kapışmalara girişmezler). furkan 63
 • Kendomen kullanıcısına yanıt
  Değerli kardeşim, Tevbe Suresi 28. ayet dikkatli okunduğunda Kabe'ye maddi imkan katmalarının yasak olduğu görülmektedir. Yani onlar Kabe'ye ancak zarar verirler, bir başka ifade ile pislik yapmak için gelirler, onların maddi imkanını almayınız, Allah size yardım eder buyurulmaktadır. Ayetin tam hali şöyledir:

  "Ey iman edenler! Müşrikler bir pisliktirler. Artık bu yıldan sonra Mescid-i Haram'a yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan korkarsanız Allah sizi dilediğinde lütuf ve ihsanıyla zenginleştirecektir. Allah gerçekten alîmdir, hakîmdir."

  Ayetleri tam anlayamadığı için Kuran'ı yanlış yorumlayıp, büyüklenip, çeşitli heveslere kapılıp İslam'ı kabul etmeyen kardeşlerimiz ayetleri bir bilene de sorarlarsa farklı bir bakışı açısı elde edebilirler diye düşünüyorum.

  Öte yandan müşrik, kafir fark etmeksizin Allah ayetlerinde bütün insanlara iyilik yapmamızı ve güzel söz söylememizi emreder. Bunun zıttı karakterde Müslümanların var olması İslam dinine değil, o insanların hatasına mal edilmelidir.
 • anlamama konusunda iki örnek verelim.

  kitaba göre ölüm tartışılırsa ölüm kitapta toprağa girmek değildir. bi kere bu husus bile cahilce körü körüne kabulden öte bi şey değil.

  kitap açıkça babasında ölen annesine dirilen annesinde ölen dünyada dirilen ve dünyada ölen ahirette dirilen der. toprağa girme hali nerde? nerden çıkarıyorlar anlamadım. kabir azabı bile varsa eğer gözünün önünde yaşanan şeyken kabir ne onu bile bilmiyoruz demek ki.

  ...........................

  yani ölmeden önce düşünün denirken türeme fiilinden önce düşünün denmiş. toprak olunca değil. e konu türeme olursa evlilik için en az yaşın da ergenlik yaşı olduğu düşünülür. zira ilk ölüm için türeme lazım. düşünebilecek şey de bu zamandaki zeka seviyesi de göz önüne alınırsa duruma göre en az 70 yaşında falan olacağından islamda çocuk yaşta evlilik yoktur denir. demi yani.

  ....................

  aynı cehalet insanın kutsiyetinde de var. insan mükerrem bir varlıktır denmiş es geçilmiş. din onda iman yoksa salt dışkı üreten bir varlıktır demiş zaten. iman yoksa ne değeriniz var onları yenik ekinlere çeviririz, atılan su vs. göz var izan var karşim yav.

  .................

  A ve B türer kişi başı 20 ton olan atık önce 40 tona sonra 60 tona çıkar. o halde iman nedir? iman ettim deyip yine dışkılayıp pislik üretme hali midir? bu durumu bile tanımlayamayıp din konusu tartışılamaz. dinin en önemli iki argumanından biri iman diğeri ruh argumanıdır. herkes rpg ci olmuş dark souls oynayıp ruh kasıyor. iman nerde?

  dini akıl dışı gösterme çabası bu mantıksızlıklara yol açıyor.

  .....................

  daha dini anlamamış kişi ya da kurumların dini tartışması komik ötesi bir hal. temel tanımlamalar bile isevice yahudice putpersetçe yapılıp islam bu denmiş.
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.