Şimdi Ara

İkinci Üniversite İle Askerlik Erteleme İşlemleri

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
71
Cevap
1
Favori
78.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu yıl lisans mezunu oldum. İkinci bir üniversite okumak istiyorum açık öğretim fakültesinden. İkinci üniversite olarak aöf'e kaydımdan sonra askerliğim yine otomatik olarak erteleniyor mu?

• yok 29 da gideceğimi biliyorum. Benim sorum/sorunum ikinci üniversiteye 30 Eylülde kayıt yaptırdıktan sonra AÖF'ün askerliğimi erteleyip erteletmeyeceği?
  • 30 eylülü beklemenize pek gerek yok aslında atatürk aöf kayıt almaya başladı. bile ikinci üniversite linkine tıklayıp bakarsanız görebilirsiniz.
  • Evet fark ettim ama programların ücretleri biraz yüksek geldi o yüzden beklemeyi tercih ettim o anlamda. Benim durumuma gelince; ertelenme açısından bir bilginiz var mı? Aöf'e kayıt olduğum zaman askeri şubeye öğrenci belgemi götürsem askerliğimi erteler mi bunu bilmiyorum..
  • Sana yardımcı olabilirim kardeşim, fakat bana bi kaç bilgi vermen lazım:
    1. Kaç doğumlusun?
    2. Üniversite'ye hangi sene başladın?
    3. Üniversite'yi hangi sene bitirdin?
    4. Hangi bölümü bitirdin? (Kaç senelik bölüm?4,2?)
    5. Herhangi bi işlem için Askerlik Şubesi'ne gittin mi?
  • lisans programı bitirdiyseniz eğer , y.lisans ya da doktora yapmıyorsanız Askerliğiniz kesinlikle ertelenmez . Ancak tecil ettirebilirsiniz 2 yıl.

Bir yükseköğretim kurumundan mezun olanların, ÖSYM ile yeniden yükseköğretime kayıt yaptırmaları halinde askerlikleri erteleniyor mu?

Bitirdiği okulun daha alt seviyesinde veya eşitine göre (lisans ise lisans veya iki yıllık yüksek okula, yüksek okul ise yeniden yüksekokula) yerleştirilmesi halinde öğrenciliğinden dolayı askerliği ertelenmemektedir. Yerleştirildiği okulun, öğrenim düzeyi bitirdiği okuldan daha yukarı seviyede ise askerliği okulun azami öğrenim süresi kadar ertelenir.

kaynak :http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan_sorular/er_islemleri/ogrenci.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 21 Temmuz 2013; 17:02:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: benwonur

Sana yardımcı olabilirim kardeşim, fakat bana bi kaç bilgi vermen lazım:
    1. Kaç doğumlusun?
    2. Üniversite'ye hangi sene başladın?
    3. Üniversite'yi hangi sene bitirdin?
    4. Hangi bölümü bitirdin? (Kaç senelik bölüm?4,2?)
    5. Herhangi bi işlem için Askerlik Şubesi'ne gittin mi?

Şöyle ki;
    1.1990 doğumluyum.
    2.2009 yılında üniversiteye başladım.
    3.2013 yılında üniversitemi bitirdim, daha diplomamı alamadım Eylül ayında verilecek diplomam.
    4.Edebiyat bölümünü bitirdim yani 4 yıllık lisans.
    5.Herhangi bir işlem için Askerlik Şubesine gitmedim.

Amacım eğer ikinci üniversite ile erteleniyorsa askerlik şubesine gidip ben ertelemeden, ikinci üniversite kaydımdan sonra AÖF'ün askerliğimi ertelemesi.
  • lisans programı bitirdiyseniz eğer , y.lisans ya da doktora yapmıyorsanız Askerliğiniz kesinlikle ertelenmez . Ancak tecil ettirebilirsiniz 2 yıl.

Bir yükseköğretim kurumundan mezun olanların, ÖSYM ile yeniden yükseköğretime kayıt yaptırmaları halinde askerlikleri erteleniyor mu?

Bitirdiği okulun daha alt seviyesinde veya eşitine göre (lisans ise lisans veya iki yıllık yüksek okula, yüksek okul ise yeniden yüksekokula) yerleştirilmesi halinde öğrenciliğinden dolayı askerliği ertelenmemektedir. Yerleştirildiği okulun, öğrenim düzeyi bitirdiği okuldan daha yukarı seviyede ise askerliği okulun azami öğrenim süresi kadar ertelenir.

kaynak :http://www.asal.msb.gov.tr/sikcasorulan_sorular/er_islemleri/ogrenci.htm
  • Hirotaro kullanıcısına yanıt
    Bu kanunun değiştiği söyleniyor bana sürekli. Hatta bir arkadaşım 2 yıllık bitirdi ve ikinci üniversitesinde 2 yıllık okuyor ve hatta kendisi 2 yıl üst üste kaldı. 89 doğumlu kendisi ve aöf 29 yaş sınırı olduğu için, eğitiminden dolayı hala erteliyor. Açıkçası kafam çok karıştı :/
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erman Güleç

Bu kanunun değiştiği söyleniyor bana sürekli. Hatta bir arkadaşım 2 yıllık bitirdi ve ikinci üniversitesinde 2 yıllık okuyor ve hatta kendisi 2 yıl üst üste kaldı. 89 doğumlu kendisi ve aöf 29 yaş sınırı olduğu için, eğitiminden dolayı hala erteliyor. Açıkçası kafam çok karıştı :/

bu kanun şu an yürürlükte olan kanundur . Zaten sen AÖF 'ye kayıt olmaya gittiğinde AÖF bürosu senden askerlik ile ilgili belge isteyecek .arkadaşın 2 yıllık örgün okurken kayıt olmuş olabilir .

Ben sana kanunun ilgili maddesini verdim ,hocam . kural bu ayrıca 2 yıl üst üste kalma olayı artık kaldırıldı . 29 yaş sınırına kadar isterse 4 kez üst üste kalsın .

Arkadaşın askerlik bürosuna gitsin yoklama kaçağıdır olarak gözüküyordur şu an . ayrıca para cezası katlıyor .
    yok iki yıllık örgünken kayıt olmadı kendisi. bitirdikten sonra okudu :) aöf benden askerlikle ilgili hangi belgeyi isteyecek acaba?
  • Askerlik durum belgesi isteyecek buda Askerlik şubesinden alınabilir.
    "Üniveresiteye kayıt yaptırınca Azami öğrenim süresi kadar ertelenir" burayı biraz açalım.
    Azami öğrenim süresi 4 yıllık fakülteler için 7 yıl, 2 yıllık fakültelerin 3 yıldır. ve herkesin bildiği gibi öğrenci sıfatıyla en geç 29 yaşına kadar ertelenebilir.
    Askerlik durum belgesi almak için Şubeye gidince memurlardan ayrıntısı ile bilgi alabilirsin. Ben bir ay askerlik şubesinde çalıştım ordan kalan bilgilerimle yardımcı olmaya çalışıyorum, memurlar bu konuda çok iyidir.
    Hatta şimdi kendisine sordum 2 yıllık örgünü bittikten sonra askerlikten belge alıp aöf'e kayıt olmuş ve daha geçenlerde aöf^'ü arayıp 2 yıl kaldığı için askerliğini sormuş. Onlarda sorun yok demişler. Sizin dediğinizle çelişiyor ya arkadaşın durumu ondan sıkıntı yaşıyorum :) Yarın askerlik şubesini arasam doğru bilgiyi öğrenirim herhalde değil mi? @Hirotaro
  • quote:

Hatta şimdi kendisine sordum 2 yıllık örgünü bittikten sonra askerlikten belge alıp aöf'e kayıt olmuş ve daha geçenlerde aöf^'ü arayıp 2 yıl kaldığı için askerliğini sormuş. Onlarda sorun yok demişler. Sizin dediğinizle çelişiyor ya arkadaşın durumu ondan sıkıntı yaşıyorum :) Yarın askerlik şubesini arasam doğru bilgiyi öğrenirim herhalde değil mi? @Hirotaro

ben birşey demiyorum hocam

asal 'da yazan kurala göre olay bu . istersen şubene gidip danış .
  • quote:

Askerlik durum belgesi isteyecek buda Askerlik şubesinden alınabilir.
    "Üniveresiteye kayıt yaptırınca Azami öğrenim süresi kadar ertelenir" burayı biraz açalım.
    Azami öğrenim süresi 4 yıllık fakülteler için 7 yıl, 2 yıllık fakültelerin 3 yıldır. ve herkesin bildiği gibi öğrenci sıfatıyla en geç 29 yaşına kadar ertelenebilir.
    Askerlik durum belgesi almak için Şubeye gidince memurlardan ayrıntısı ile bilgi alabilirsin. Ben bir ay askerlik şubesinde çalıştım ordan kalan bilgilerimle yardımcı olmaya çalışıyorum, memurlar bu konuda çok iyidir.

Askerlik durum belgemi alıp AÖF'e ikinci üniversitem için başvurduğumda, ondan sonraki ertelemeleri AÖF yapabilecek mi yani?
  • quote:

Askerlik durum belgesi isteyecek buda Askerlik şubesinden alınabilir.

yalnız onu şu yönden de açabiliriz
    Öğrencilerin askerlikleri, ne zamana kadar ertelenmektedir?

Öğrencilerin askerlikleri, 29 yaş sınırını geçmemek üzere okudukları sürece ertelenmektedir. İlk olarak askerlik ertelemesi okulun azami öğrenim süresi kadar (2 yıllık okul için 4 yıl, 4 yıllık okul için 7 yıl) bir defada ertelenir. Bu süre sonunda mezun olamayanlar ise yıllık olarak 29 yaş sonuna kadar ertelenir.29 yaşından sonra öğrenci olarak askerlik ertelemesi yapılmaz.

bu madde ifade edildiği gibi ÖĞRENCİnin diyor , arkadaş kayıttan sonra öğrenci olacak yani o ana kadar ÖĞRENCİ değil .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 21 Temmuz 2013; 18:03:45 >
  • Evet haklısın o aradaki ayrıntıyı yazmayı unutmuşum. Azami süreden sonra 29 yaşına kadar kendisinin şubeye gidip her sene erteletmesi lazım.
    Siz zaten arkadaşa ilgili cevabı önceki mesajınızda vermişsiniz: "Bitirdiği okulun daha alt seviyesinde veya eşitine göre.." devam eden bölümde.
    Ben o yüzden arkadaşı baz almadan bu konuyla ilgili sonra gelebilecek soruları aydınlatmak için yazdım.
    Zaten çok da bi bilgim yok bildiğim kadarını paylaştım. :)
  • benwonur B kullanıcısına yanıt
    Beni baz almadan aydınlatmışsınız doğru ama konuyu ben açtığıma göre beni muhattap alıp cevaplasaydınız çok sevinirdim. Çok kafam karıştı çünkü. Benim tek sorum; Askerlik durum belgemi alıp AÖF'e ikinci üniversitem için başvurduğumda, ondan sonraki ertelemeleri AÖF yapabilecek mi? Bilgim olmadığı için size danışıyorum.
  • quote:

Beni baz almadan aydınlatmışsınız doğru ama konuyu ben açtığıma göre beni muhattap alıp cevaplasaydınız çok sevinirdim. Çok kafam karıştı çünkü. Benim tek sorum; Askerlik durum belgemi alıp AÖF'e ikinci üniversitem için başvurduğumda, ondan sonraki ertelemeleri AÖF yapabilecek mi? Bilgim olmadığı için size danışıyorum.

Sen askerlikten eğer sakıncası yoktur kağıdını alırsan , 29 yaşa kadar AÖF otomatik erteleyecek . Sen yeterki asker şubesinden o belgeyi al
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.