Şimdi Ara

İkinci el araç pazarlığı nasıl yapılır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
41
Cevap
4
Favori
18.097
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, malum sitede bir ilan gördüğünüzü varsayalım aracın fiyatı 45 bin tl olsun bu arabayı en uygun fiyata nasıl satın alabiliriz. Direk arayıp teklif vermek pek olumlu olmuyor. Baska pazarlık taktiği olan var mı ?

Pazarlık konusunda tecrübeli arkadaslar nasil pazarlik yapıyorsunuz ? Daha önce satin aldiginiz bir aracta ne kadar pazarlik yapabildiniz ? Cevaplarinizi bekliyorum.

• Geçen hafta kendi sattığım aracımdan örnek vereyim size. Aracı 22.750den ilana koydum ilk başta. Arayanlar, mesaj atanlar için 22bin son fiyatım olacağını söylüyordum.Eğer 22bin ile gelselerdi araç başına masraf durumuna göre biraz daha indirim yapıp 21bin gibi bir fiyata bırakacaktım. Daha sonra fiyatı 22bin tl'ye kadar çektim. Araca bakmaya gelen ilk kişi aracı aldı gitti. Geldi arabaya baktı, beğendi,sürdü ve direk expertize götürdük. expertizde dediğim harici fazla birşey çıkmamıştı. Notere giderken pazarlık yapmaya başladık. Öncesinde fiyat konuşmamıştık hiç. daha sonra ne istiyorsun diye sordu alıcı, bende senin bu araca vereceğim fiyat nedir dedim. Oda 20500 verebilirim en fazla dedi ama expertizde çıkan ufak tefek masrafları düşeriz dedi. bende pek zorluk çıkarmayıp, bir güzellik yapıp 500tl almadım ve 20bine bıraktım.(satmış olduğum aracı satın alırken 21500 den pazarlıkla 20bine almıştık bunu da belirteyim.)

Sizin örneğinizden gidersek, araca 45bin yazdıysa ve çok fazla masrafı yoksa fazla fiyat kırmaz. en fazla 44-44.500bin gibi bir rakama bırakır. Diyelim ki masraf çıktı araç lastik ve motor bakımı istiyor o zaman da 43bin gibi bir rakama bırakır gibi. aslında ilan fiyatı ne olursa olsun satıcılar genelde en fazla 3bin tl'ye kadar bir indirim uyguluyor genelde. Fazla yazıyor ki pazarlık yapıldığında o fazla yazdığı rakamı çıkartınca aynı hesaba geliyor.

eğer bakmış olduğunuz ilanda ki araç bulunduğunuz şehirde ise mümkünse fiyat konuşmayın araba gidip bakın ilanda ki gibi mi değil mi. eğer beğenirseniz başlarsınız fiyat konuşmaya. diyelim ki 44bine anlaştınız ama masrafı varsa düşerim diyeceksiniz. eğer araç başka şehirde ise 43bin civarı bir param var eğer düşünürseniz gelip bakayım diyeceksiniz. eğer satıcı gönüllü ise biraz daha çıkarsanız buyrun gelin görüşelim der. anlayın ki orta yolu bulursunuz onunla. ben şahsen bu şekilde ilk aracımı aldım, sattım Satıcı iseniz fiyat sorarlarsa mümkünse ilk başlarda çok fiyat düşmeyin, sembolik rakamlar indirim yapın 250-500 tl gibi. eğer alıcı iseniz 2000-2500 aşağısını teklif etmeye bakın.
    quote:

Orijinalden alıntı: BekiRoRo

Aracın fiyatı 29000 TL

Malum siteden şu mesajı gönderiyorum.

Selamün aleykum. İlanınızı uzun zamandır takip ediyorum ve satın almaya karar verdim. Ancak hiç nakitim olmadığından kredi çekmem gerekti. Banka en fazla 15.000 TL kredi verebiliyormuş. Bunun üzerine birkaç arkadaştan da toplam 4.000 TL borç sözü aldım. Sizin içinde uygun olursa 19.000 TL aracınızı satın almak isterim.

Galerici de cevap olarak “Olur, buyrun gelin” yazar.

"Buyrun gelin " Dayak atmaya çağirmişlar bence
  • Geçen hafta kendi sattığım aracımdan örnek vereyim size. Aracı 22.750den ilana koydum ilk başta. Arayanlar, mesaj atanlar için 22bin son fiyatım olacağını söylüyordum.Eğer 22bin ile gelselerdi araç başına masraf durumuna göre biraz daha indirim yapıp 21bin gibi bir fiyata bırakacaktım. Daha sonra fiyatı 22bin tl'ye kadar çektim. Araca bakmaya gelen ilk kişi aracı aldı gitti. Geldi arabaya baktı, beğendi,sürdü ve direk expertize götürdük. expertizde dediğim harici fazla birşey çıkmamıştı. Notere giderken pazarlık yapmaya başladık. Öncesinde fiyat konuşmamıştık hiç. daha sonra ne istiyorsun diye sordu alıcı, bende senin bu araca vereceğim fiyat nedir dedim. Oda 20500 verebilirim en fazla dedi ama expertizde çıkan ufak tefek masrafları düşeriz dedi. bende pek zorluk çıkarmayıp, bir güzellik yapıp 500tl almadım ve 20bine bıraktım.(satmış olduğum aracı satın alırken 21500 den pazarlıkla 20bine almıştık bunu da belirteyim.)

Sizin örneğinizden gidersek, araca 45bin yazdıysa ve çok fazla masrafı yoksa fazla fiyat kırmaz. en fazla 44-44.500bin gibi bir rakama bırakır. Diyelim ki masraf çıktı araç lastik ve motor bakımı istiyor o zaman da 43bin gibi bir rakama bırakır gibi. aslında ilan fiyatı ne olursa olsun satıcılar genelde en fazla 3bin tl'ye kadar bir indirim uyguluyor genelde. Fazla yazıyor ki pazarlık yapıldığında o fazla yazdığı rakamı çıkartınca aynı hesaba geliyor.

eğer bakmış olduğunuz ilanda ki araç bulunduğunuz şehirde ise mümkünse fiyat konuşmayın araba gidip bakın ilanda ki gibi mi değil mi. eğer beğenirseniz başlarsınız fiyat konuşmaya. diyelim ki 44bine anlaştınız ama masrafı varsa düşerim diyeceksiniz. eğer araç başka şehirde ise 43bin civarı bir param var eğer düşünürseniz gelip bakayım diyeceksiniz. eğer satıcı gönüllü ise biraz daha çıkarsanız buyrun gelin görüşelim der. anlayın ki orta yolu bulursunuz onunla. ben şahsen bu şekilde ilk aracımı aldım, sattım Satıcı iseniz fiyat sorarlarsa mümkünse ilk başlarda çok fiyat düşmeyin, sembolik rakamlar indirim yapın 250-500 tl gibi. eğer alıcı iseniz 2000-2500 aşağısını teklif etmeye bakın.

• bence çok güzel bir konu açmışsınız. pazarlık konusunda iyi olduğum söylenemez. iyi bilenleri alalım derim konuya.
  • Dün bi araç baktım fazla titiz biriyim kaputu açıp puntalara baktım standart puntalardan fazla çıktı darbeli dedim adam tuttu kolumdan 500 daha almayayim dedi. 30 Son dediği aracı 29250 dedi en son. Ama içime sinmedigi için he Ho dedim akşam ararım dedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: manisa_tr

bence çok güzel bir konu açmışsınız. pazarlık konusunda iyi olduğum söylenemez. iyi bilenleri alalım derim konuya.

sizde bi ara lancer vardı sanırsam akıbeti ne oldu hocam
  • valla biraz kısmet şans işi. bazı aklı uzunlar var 1 kuruş düşmüyor bazıları da satılsın diye 3e 5e bakmıyor.
    birde paranın sizde olduğunu hissettirin, istediğiniz fiyatlara yakın olmazsa almayacağınızı anlasınlar.

en son arabam pejoya 32.500 yazmışlardı aradım 30a bırakırsan alacam dedim bıraktı , bende gittim aldım
    daha önce 32500 yazan laguna için telefonda 30.500 e pazarlık yaptım arabaya gidince masraf çıktı, 29500'e verirsen alacam dedim vermedi , sen bilirsin dedim arkamı döndüm 29.500 e bıraktı aldım.

alfa 147 için 33 isteyen için 30.500 e düşürdüm, arabanın yanına gidince 27 ye aldım

bir de laf olsun diye 30 yazan arabaya 25 teklif etmeyin, satıcı agresifleşiyor ve satmıyor.
  • Çok iyi konu. Alırken de satarken de hatalı davranıyorum ustalardan tavsiyeler bekliyoruz.
  • airarmada A kullanıcısına yanıt
    33 binlik aracı nasıl 27ye düşürdünüz hocam? Yaklaşık %20 indirim... Laptop alırken bile düşmüyorlar bu kadar.
    Hocam siz isi cozmussunuz bana gore dediginiz gibi 30 yazan arabaya cat diye 25 verince saticilar hemen olmaz diyor. Ama olurunda bir pazarlik yapsak 28 e indirsek arac basinda da 27 gibi bir rakama aliriz gibime geliyor. Tabii ki saticinin durumu da cok onemli tok satici olan da var gercekten ihtiyaci olup satan da var.
  • Şimdi zaten arabanın masrafı varsa veya adamın paraya ihtiyacı varsa düşer ama tok saticiysa yada araba sorunsuzsa çok az düşer
  • LaViTz kullanıcısına yanıt
    Masraftan kastiniz nedir acaba misal arac lastik isteyebilir. Baska nelere bakarsiniz ?
  • 68 yazmıştı 67,500 e zor aldım, Ya adam işi biliyodu ya da ben anlamıyodum pazarlık işinden

Arabayı beğendiğim için çok uzatmadım aldım 3 ay kadar önce.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vanity Fair

33 binlik aracı nasıl 27ye düşürdünüz hocam? Yaklaşık %20 indirim... Laptop alırken bile düşmüyorlar bu kadar.

30500 e anlaşmıştık ,lpg işli değilmiş 30 a düştü , servise gösterdik 1000 tl civarı masrafı vardı 500 / 500 kırışalım dedim önce yok mok dedi sen bilirsin almıyorum diyince kabul etti. Araba 2006 model diye konuşmuştuk noterde ruhsata bi baktım 2005 model. Bu ne falan ufaktan hır gür çıktı, expertiz parama kadar geri aldım tam yanımdan kovuyordum, adam geldi abi gel anlaşalım dedi , 27 teklif ettim, yine yok mok dedi , sen bilirsin işine bak diyince 27 ye aldım gitti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xtypeee

Hocam siz isi cozmussunuz bana gore dediginiz gibi 30 yazan arabaya cat diye 25 verince saticilar hemen olmaz diyor. Ama olurunda bir pazarlik yapsak 28 e indirsek arac basinda da 27 gibi bir rakama aliriz gibime geliyor. Tabii ki saticinin durumu da cok onemli tok satici olan da var gercekten ihtiyaci olup satan da var.

aracın piyasına bakıyorum, ortalama fiyatını çıkarıyorum ona göre bu aracın 3 aşağı 5 gideceği fiyatı tahmin ediyorum. Dediğim gibi tok alıcıyım, vermezse kendi kaybeder müşteri bekler ama ben gider başka arabaya binerim. Sonuçta kimsede olmayan hint kumaşı almıyoruz satmıyoruz.
    aracın piyasası 25 ve fiyat olarak 30 yazılmışsa aramıyorum bile. 27 yazanı arıyorum 25 e almaya çalışıyorum.
    Aracın piyasasına yakın olanı ararım, beğendiysem gider görür aracın başında bağlar bitiririm. Birde şunu yapıyorum ; aracı beğendiysem karşı taraf güven verdiyse, hasar kaydı vs normal görünüyorsa, aracın çizik vuruk vs resim atmasını istiyorum bu süzgeçten de geçtiyse işi tek seferde bitiriyorum. Gidip araca bakıp beğendiysem pazarlığını yapıp aracı gösterip alıyorum.

Yoksa bugün git yarın gel satıcının kafası karışıyor

• Arabaya gider bakarsın, sıkıntılarını satıcı söylemek istemez, sen kendin bulursun, kafanda ederi bir fiyat olur söyler alırsın. Herkes arabanın ederinin farkında, onu verdikten sonra zaten alırsın araba iyi olsun.
    hocam siz 33luk aracı 27ye almamissiniz ki satıcı yalanciymis gittiginizde bambaska bi arac almışsınız modeli bile farklıymis hasarliymis, evet kağıt üstünde 33 yazandan 27ye almışsınız ama bence pazarlik kisminda problemli kısım aracı dediği gibi sorunsuz olanlarla pazarlik yapmak hasar masar ekstra şey olunca saticinin kafasi çok karışıyor doğal olarak
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4Vagrant

hocam siz 33luk aracı 27ye almamissiniz ki satıcı yalanciymis gittiginizde bambaska bi arac almışsınız modeli bile farklıymis hasarliymis, evet kağıt üstünde 33 yazandan 27ye almışsınız ama bence pazarlik kisminda problemli kısım aracı dediği gibi sorunsuz olanlarla pazarlik yapmak hasar masar ekstra şey olunca saticinin kafasi çok karışıyor doğal olarak

ne hasarı kardeş ? onu nerden çıkardın. Klasik olarak expere soktuk ve araçta alt takımda her arabada olabilecek masraflar vardı. Araç 1 yıl eski diye 2500 tl düşürdüm daha ne yapayım ?
    şimdi 33den 30.500e indirme taktiğinize lafım yok o kısmı anlatabilirsiniz ki o kısım bile iyi pazarlık yaptığınızı gösterir fakat sonrasında "lpg işli değildi" ve "servise gösterdik 1000 tl civarı masrafı vardı" demişsiniz bu masraflar olmasa ve model yılı düzgün olsa 30.500e alcaktınız mecburen? yani 33 olan ilanı 30.500e alcaktınız model yılının düşük çıkması herkese olmaz her arabada olabilecek masraflar demişsiniz ama öyle bi dünya yok masraf olmayadabilirdi her araç da olcak diye bi durum yok ki alfa almışsınız fazla piyasası olmayan bir araç hasar çıkması model yılının düşük olması lpg vs olunca zaten satıcınında baya aklı karışmıştır 30.5dan bu olaylar yaşandıktan sora 27ye vermesi bana anormal gelmedi, ama şöyle düşünün; hasarsız, masrafsız, model yılı düzgün, tutulan bir araç 33 yazmış biz bunu nasıl 27 ye kapatabiliriz ? bu anlattığınız şeylerin/taktiklerin bu şartlarda bize bi yararı olmaz bilmiyorum anlatabildim mi? Sizinki anormal bi durum olmuş, ama 33den 30.500e nasıl indirttiğinizi seve seve dinlerim

• quote:

Orijinalden alıntı: xtypeee

Masraftan kastiniz nedir acaba misal arac lastik isteyebilir. Baska nelere bakarsiniz ?

Lastik, bakım, triger,baskı balata, elektronik akşam(far vb.)
  • Alırken 1000 lira zor indirim yaptırıyorum. Satarken 6-7 bin iniyorum. Ben beceremiyorum. İlla her arabadan girecek
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.