Şimdi Ara

İcra Dairesi İhalelerinden hiç araba alan var mı? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
620
Cevap
37
Favori
385.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: anto0707

bende cuz araba alayım diye 2 defa antalyada ihaleye gittim. ilk gittiğim araba pejo 207 trend dizelaraçtı. sadece arabayı dışardan inceleyebiliyonuz. motor nasıldır o şans işi kumar yani. araç 2007 modeldi 15binden açılış oldu. ben endimce 20 bin e hallederim derken ihale de teklif bile vermeme fırsat vermediler .aalmaya niyetlenen en az 20 kişi vardı.birisi direk 20bin i verdi başlar başlamaz sonuçta ihale 23 500 gibi rakam la bitti. bunun en az 2000 tl daha masrafı çıkar kdv park ücreti lastik akü vb.
    sahibinden 23 bine rahat bulunabilecek aracın icra dairesindeki öyküsü bu. bazılarının anlattığı gibi mafya tanıdık olacak yok öyle birşey. ihale günü aynı yerde 3 ihaleyi daha izledim sonuç aynı. araçlar rahatlıkla püyasa değerini bulyor.
    sonuç, arabayı ustaya gösteremiyorsunuz sadece kaporta dış aksamına bakıyorsunuz. motor drumunu bilmiyorsunuz ihalede gaza gelip almak isteyenler için bire bir fırsat

207 sahibi şanslı adammış.

Tertemiz arabaların kıymet takdirinin %60'ına satıldığına defalarca tanık oldum. Otoparkçı gözü kara ise, ya da satışa gözü kara başka otoparkçılar gelirse işler tam tersine dönebiliyor.

• Güzel konu olmuş.

Onur da sağlam paylaşım yapmış. :)

Eline sağlık Onurcum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İkinci ihaleye kalsın %40 indirimli alalım demek o malın sahibinin hakkını yemek demek,kul hakkının kralına girer ..Allahtan korkan zaten almaz bu şekilde olduğunu bile bile düşünerek....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

quote:

Orijinalden alıntı: avanak.apti

Öncelikle çook güzel bir konu olduğunu belirtmek isterim,

...

2- Ben aslında ticari olarak bu işe bulaşmayı düşünmüyorum. Sadece, 1 veya 2 tane bineceğim güzel modelli(mercedes olabilir) araç almayı düşünüyorum. Anlatılanlara göre mafyamsı bozuntular var.Bunlara karşı koymak için 12 DEV adamı toplayacağım. Kim bunlar: 2 çam yarması birader ve 10 tane kuzen... Biraz da Doğu şivesiyle etrafımdaki mafyamsıları susturabilirmiyim, ne dersiniz.?
    -Özellikle 2005-2010 model arası mercedes, wv gibi lüks bir-iki araç almak istiyorum. Şansım varmıdır?
    -Ayrıca, X şehrinde tanıdıgım garajcı var. Bu adam Y şehrinde işe yararmı?..
    -Bir de, bir ilana baktığımda ilanda (çok olmasa da ) araç hakkında bilgi vardı. "Sağ arka çamurluk vuruk, ön cam kırık, ruhsat yok, anahtar yok, motor yok, kaput ezik,..." gibi ibarelerin biri yada bir kaçı yazıyordu. Ama en cok ilgimi çeken "muhtelif çizikler" ibaresi. Şimdi ne kadar çizik olduğu belli değil. Bu konuyla alakalı garajci/parkçi ya çorba parası vermesek "muhtelif çizikler" veya "ezikler" artarmı?

Yararlı bilgileri yazan arkadaşlara teşekkürler...

İşin dini kısmı beni aşıyor, ama ikinci bölümle ilgili şunları söyleyebilirim:

12 dev adamı kısmı bilemem, ama gözümün önünde belinde tabancası olan muvazzaf subayı otoparkçı içeriye almadı. Bu durum için bence kimse a priori bir şey söyleyemez. Satışa girebilmen tamamen senin ekibinin ve otoparkçının ne kadar gözü kara olduğuna bağlı.

Lüks araçlarda rant arttığı için rekabet fazla oluyor, işin daha zor.

X şehrinde tanıdığın otoparkçının Y şehrinde ne kadar etkisi olur bilemem. Bu tamamen X ve Y şehirleri ile tanıdığın otoparkçının çevresine bağlı.

Muhtelif çizikler çorba parası verilmezse artar, ama daha kötüsü de olur. Daha kötüsü, adamların motordan kendisi ufak ama pahada ağır şeyleri sökmesidir. Hatta çorba parasını vererek arabayı almayı geçtim, yeterince gözü kara bir otopark sahibi bu ihaleye girme dediği ihaleye girip arabayı alırsan, arabanın en değerli parçalarının çoğunu söküp sana "makul" bir fiyata satacaktır.

Arkadaşlar, bu iş ciddi bir sektör. Sektörün hakimiyeti it kopuk çakal ve benzerlerinin hakimiyetinde. Ucuza araba kapayım diye düşünen vatandaşı kolaylıkla sindiriyorlar. İhaleye girmenin genelde iki istisnası var:

1. Alacaklının avukatı ihaleye gireceğim derse genelde arıza çıkartmıyorlar, avukata ilginç bir saygı gösteriyorlar.

2. Borçlu gelip de arabayı ben alacağım, lütfen ihaleye girmeyin derse genelde ihaleye girmiyorlar, borçluyu daha zor duruma genelde sokmuyorlar.

çok sağolun, en kısa zamanda alıcam. tabi para birikirse.:)

• quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

Güzel konu olmuş.

Onur da sağlam paylaşım yapmış. :)

Eline sağlık Onurcum.

Teşekkür ederim agabey.

Dönüp dolaşıp aynı seyleri söylüyorum aslında.
  • Arkadaşlardan ricam, ev ihalelerinde olay nasıl oluyor? Evler pahalı İstanbul'da. Ev icradan ev almak istesem kombili 2+1 veya kombili 3+1 öyle lüks semtler değil, Avcılar, Bahçelievler, K. Çekmece vs. Ne kadar ucuza alabilirim? Bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: avanak.apti

Haczedilen malların satışının caiz olması, onların satın alınmasının da caiz olmasını gerektirir.

2- Ben aslında ticari olarak bu işe bulaşmayı düşünmüyorum. Sadece, 1 veya 2 tane bineceğim güzel modelli(mercedes olabilir) araç almayı düşünüyorum. Anlatılanlara göre mafyamsı bozuntular var.Bunlara karşı koymak için 12 DEV adamı toplayacağım. Kim bunlar: 2 çam yarması birader ve 10 tane kuzen... Biraz da Doğu şivesiyle etrafımdaki mafyamsıları susturabilirmiyim, ne dersiniz.?
    -Özellikle 2005-2010 model arası mercedes, wv gibi lüks bir-iki araç almak istiyorum. Şansım varmıdır?
    -Ayrıca, X şehrinde tanıdıgım garajcı var. Bu adam Y şehrinde işe yararmı?..
    -Bir de, bir ilana baktığımda ilanda (çok olmasa da ) araç hakkında bilgi vardı. "Sağ arka çamurluk vuruk, ön cam kırık, ruhsat yok, anahtar yok, motor yok, kaput ezik,..." gibi ibarelerin biri yada bir kaçı yazıyordu. Ama en cok ilgimi çeken "muhtelif çizikler" ibaresi. Şimdi ne kadar çizik olduğu belli değil. Bu konuyla alakalı garajci/parkçi ya çorba parası vermesek "muhtelif çizikler" veya "ezikler" artarmı?

Yararlı bilgileri yazan arkadaşlara teşekkürler...

temiz Mercedes Bmw audi kısaca lüks araçlar icraya düşmez, galeriye satılır anında ve nakite çevrilir haczedilen kurum kuruluş tarafından.

Satışı zor olan, arızası olan pert olan kazalı olan km siyle oynanmış lüks araçlar icraya düşer, çünkü galerinin verceği fiyat çok düşüktür, e icra yolyla kesin satılcağı için icraya düşer.

Ha es kazara temiz araç düştü, zaten ederine gider mutlaka 150 bin liralık mercedesi 70-80 e almak hayal kısaca

• daha evvel bahsedildi mi bilmiyorum ama bir de icra dairesinin önünde kendi aralarında ihale yapıp, sonra aradaki farkı paylaşan tipler var.

mesela 3-5 kişi gelip soruyorlar, "birader ne kadar vermeyi düşünüyorsun" diye?

atıyorum eleman "20" diyor,

"tamam o zaman biz girmeyeceğiz, 20'nin altında alırsan farkı aramızda paylaşırız?" tamam mı diye soruyor.

yok 15 derse, o zaman sen girme burda bir arkadaş var 16 veriyor, 16nın altında biterse ihale farkı aramızda paylaşırız sen de payını alırsın diyor.

iki türlü de borçlunun da alacaklının da cebinden çalıyorlar yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Caipirinha

temiz Mercedes Bmw audi kısaca lüks araçlar icraya düşmez, galeriye satılır anında ve nakite çevrilir haczedilen kurum kuruluş tarafından.

Satışı zor olan, arızası olan pert olan kazalı olan km siyle oynanmış lüks araçlar icraya düşer, çünkü galerinin verceği fiyat çok düşüktür, e icra yolyla kesin satılcağı için icraya düşer.

Ha es kazara temiz araç düştü, zaten ederine gider mutlaka 150 bin liralık mercedesi 70-80 e almak hayal kısaca

Bilmediğin konular hakkında çok konuşma, saçmalıyorsun.

Hacizli ya da rehinli aracın, araç sahibinin rızası olmadan ve cebri icra yolu kullanılmadan nasıl satılacağını bana izah edebilir misin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 19can84

daha evvel bahsedildi mi bilmiyorum ama bir de icra dairesinin önünde kendi aralarında ihale yapıp, sonra aradaki farkı paylaşan tipler var.

mesela 3-5 kişi gelip soruyorlar, "birader ne kadar vermeyi düşünüyorsun" diye?

atıyorum eleman "20" diyor,

"tamam o zaman biz girmeyeceğiz, 20'nin altında alırsan farkı aramızda paylaşırız?" tamam mı diye soruyor.

yok 15 derse, o zaman sen girme burda bir arkadaş var 16 veriyor, 16nın altında biterse ihale farkı aramızda paylaşırız sen de payını alırsın diyor.

iki türlü de borçlunun da alacaklının da cebinden çalıyorlar yani.

Oha derim,
    Adam hiç almadığı maldan karpayını alıyor, bunu da mal sahibine zarar yazarak yapıyorlar.
    bu sistem düpedüz şerefsizlik...

• Ben "ağlayanın malı, gülene hayrı dokunmaz" vb. laflarını hiç ciddiye almıyorum, buna inanırsanız, hiç alıcı çıkmayacak, mal ölü gömücülerin eline düşecek, malsahibini kucağa oturtacaklar; ederinin daha da altına satılınca mal sahibi daha da mağdur olacak.

Misal bir aile düşünün 2 çocuklu aile, adam 40 yaşında, bunalım geçirdi kendini vurdu intihar etti diyelim,
    bunlar daha önce 125bin liralık ev için, 25bin lira peşin para saymışlar, kalan 100 bin lira için ev kredisine girmişler, zaman geçmiş 20 lirasını ödemişler, kalan borç 80 lira olsun;
    kadın tek maaşıyla hem çocuklara bakıp hem de ev taksitlerini ödeyemiyor, kredi çekerken hayat sigorası yaptılar ama o da intihar edersen kapsam dışı yapıyorsa; evi banka borcundan ötürü icradan satışa veriyor,
    aman icraya düşmüş mal, hayrını göremeyiz diye kimse girmiyor icra satışına, biri mutlaka cazip olduğu için çıkıyor 125 bin liralık evi 75bin liraya alıyor, banka kadına dönüp, senin kalan borç 80bin lira, 75bin liraya evini sattık, ver 5bin lira daha diyor.. Ne oldu kadın 50 bin TL varlığı gitti, ölü gömücüye fayda oldu..

Bu laf ölü gömücülerin ekmeğine yağ süren bir laf, malsahibinin daha çok mağdur olmasına yol açmaktan başka bir işe yaradığı yok.
    Girin arkadaşım icra ihalelerine, alırsanız malı icraya düşen adama faydanız dokunur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iyigun -- 2 Şubat 2012; 13:19:44 >

• Bence alınamayacaksa bile fiyat arttırmanız çok etkileyecektir. Mal sahibine yarar sizin fiyat arttırmanız, kimse girmezse ölü parasına girecek. ahı vahı olayı'da tamamen palavra ekonomide iflas normal'dir. Onun için girmek isteyen varsa borçluya faydası olur.
  • quote:

quote:

Bilmediğin konular hakkında çok konuşma, saçmalıyorsun.

Hacizli ya da rehinli aracın, araç sahibinin rızası olmadan ve cebri icra yolu kullanılmadan nasıl satılacağını bana izah edebilir misin?

Hayatında hiç icra ihalesine girdinmi de konuşuyorsun?

Rehinli ise mal zaten banka satar onu galeriye icraya düşmeden

• quote:

Bak küçüğüm,

Hayatımda hiç icra ihalesine girdim mi?

Ben 1,5 yıl boyunca sadece bankaların kredi sözleşmesi kambiyo, rehinli araç ve ipotekli taşınmazlarının icra takiplerini yapan bir büroda avukat olarak çalıştım. Bu süre içinde taşıt, ev, makine vs senin yaşından fazla ihaleye katıldım ben. Neyin ukalalığını yapıyorsun bana?

Ayrıca,

Rehinli malı banka icra takibi yapmadan kendiliğinden nasıl satacak, bana anlatır mısın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polemik -- 2 Şubat 2012; 15:48:00 >
  • quote:

quote:

Bak küçüğüm,

Hayatımda hiç icra ihalesine girdim mi?

Ben 1,5 yıl boyunca sadece bankaların kredi sözleşmesi kambiyo, rehinli araç ve ipotekli taşınmazlarının icra takiplerini yapan bir büroda avukat olarak çalıştım. Bu süre içinde taşıt, ev, makine vs senin yaşından fazla ihaleye katıldım ben. Neyin ukalalığını yapıyorsun bana?

Ayrıca,

Rehinli malı banka icra takibi yapmadan kendiliğinden nasıl satacak, bana anlatır mısın?

Bankalar belirli sürelerde ihale açıp bir sürü araba satıyor, onları nasıl yapıyor bir anlat istersen.

• arkadas aldi ama almaz olsaydi hic birsey distan göründügü gibi degil..

• quote:

Orijinalden alıntı: +24edition

arkadas aldi ama almaz olsaydi hic birsey distan göründügü gibi degil..

dıştan göründüğü gibi olmayan nedir? ya tam yorum yazın yada hiç yazmayın....
  • quote:

Bankalar belirli sürelerde ihale açıp bir sürü araba satıyor, onları nasıl yapıyor bir anlat istersen.

Bak, en başından anlatıyorum ki iyice anla.

Bankalar verdikleri kredileri her zaman geri alamazlar.

Banka geri alamadığı kredi için mudilerine karşı icra takipleri başlatır.

Bu icra takiplerinde banka, kendi lehine rehinli, ipotekli ve hacizli malları cebri icra marifetiyle satışa (ihale) çıkarır.

Bu ihalelerde malların kimisi satılır. İşte bu noktada konuda tartışılan ihale mafyası, çakal, it, kopuk devreye girer.

Bazı malları ise kimse satın almak istemez. Bunun farklı sebepleri olabilir: Mal hızla paraya çevrilemeyecek niteliktedir, kıymeti yüksek takdir edilmiştir, şans eseri satış ilanını ihale ile ilgilenebilecek insanlar görmemiştir vs. Bu liste uzatılabilir.

İşte ihalede üçüncü kişilerin satın almak istemediği malları banka alacağına mahsuben satın alır, çünkü bu mallar kıymet takdirinin genelde %40'ı bedelle bankanın olduğu için banka bu mallardan kar edebileceğini hesaplar. Her ihaleden önce avukat bankayı arar, satış ilanını gönderir ve ihale ile ilgili bankadan talimat ister. Banka avukata kıymet takdirinin %X'ine kadar pey sürebilirsin diyebilir, ilk ihaleye girme, ikinci ihalede pey süren olmazsa kıymet takdirinin %40'ına alacağa mahsuben satın al diyebilir, kimi zaman da ihaleye girme diyebilir. Farklı şeyler de söylenebilir ama üç aşağı beş yukarı bunlar söylenir.

Banka alacağına mahsuben satın aldığı malları da belirli aralıklarla satışa çıkarır.

Senin gördüğün ilanlar da bunlar. Yani orada satışa çıkan bankanın tüm malları, icra marifeti ile satın alınmış mallardır.

Anladın mı?

Şimdi sen anlat bakalım, banka rehinli arabayı icra marifetine gerek görmeden, icra dosyasından satışa çıkarmadan doğrudan kendisi nasıl satıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Polemik -- 2 Şubat 2012; 16:24:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aadrty

İşi mafyaya rüşvet verecek kadar azıtmışsınız helal olsun...

1-O tür araçlar almam alacağın ah bir ömür yeter.
    2-Mafyayı değil alayını tanımam istersem alırım ihale gibi bişey olursa ama yukarıdaki sebep yüzünden kesinlikle girmem.
    3-Ne kadar tırsat bi millet olmuşuz
    4-Birkaç gün önce bi Ego şöförü bile otobüsten inip bi vatandaşı dövmeye kalktı onlar bile mafya olmuş...
    5-Ego şöförü vatandaşı döviyim derken benden sopa yedi...
    6-Siz gidipte mafyaya felan kafa tutmayın benim mazeretim var deliyim alayını tanımam .

Yazdıklarını yeni gördüm tamamen bir faciasın efendiliğe davet ediyorum seni burası dağ başı değil polis olman bu tür şeyleri yapmanı gerektiriyorsa yapmak görevin ama devleti arkana alarak bu tür açıklamalar yapman kabul edilemez ayrıca mesleğindede yenisin sanırım

• Sen borcunu ödeme borçlandığın kişinin malını , parasını ye sonra lüks arabalarla dolaş..

Borçlunun aracının icrada satılmasına %100 olumlu bakıyorum. Benim borcum varsa bilerek ödemiyorsam devlet benimkini de satsın.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.