Şimdi Ara

İcra Dairesi İhalelerinden hiç araba alan var mı? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
619
Cevap
37
Favori
385.522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aracın km orjinaldır büyük ihtimalle çünkü o kadar yatmaktan güneş yanıkları oluşmuş komple boyanması lazım komple boyanınca da satarken sıkıntı alıp bineceksin
  • ihalelerde alacaginiz arac tamamen sans isi diyorlar, yani calistirip icine binip gezemiyorsunuz almadan once. O yuzden biraz tehlikeli bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: sierra

ihalelerde alacaginiz arac tamamen sans isi diyorlar, yani calistirip icine binip gezemiyorsunuz almadan once. O yuzden biraz tehlikeli bence

O tehlikeyi göze alacaksın arkadaş. Sen gidip 50.000TL2lik araca 20.000 vereceksin hemde acaba sorunlumu diyeceksin olmaz. Zeten sorunları yazıyor kimliğinde mekanik problemleri çıksada yaptırırsın genede uyguna gelir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hyildiz2

Ben icradan araba almis birisi olarak,
    1 ihaleye girmek icin bu ihaleleri meslek edinen kisilerle anlasip ihaleye giriyorsunuz. Ornek arac 15 bin tl degerde. Ihale 9.000 tl de bitiyor. Siz anlasma geregi 2.000 tl. Ordaki adamlara veriyorsunuz. Yani mafya arabayi cok ucuza birakmiyor kendi rayicleri var sanirim.

2- 2006 model getz almistim 2009 haziranda 2.200 mtv ve faizini odedim. Arac kredi borcundan dolayi satildi zaten. Boyle bir adamin ahi tutmaz sanirim onun icin icim rahat. Ayrica hacizli mala verilen her tl. Borctan dusuyor netice olarak.

3- tavsiye eder miyim?? Etmem.
    Oncelikle arac ucun sure otoparkta bekliyor. Tozu kiri kokusu aylarca cikmiyor. Araci satistan 1 saat once getirdikleri icin degisen ve boyanan yerlerini incelemek kolay degil. Kaldi ki arac kilitli oldugu icin modeline gore degismekle birlikte km. Sine bile bakamiyorsunuz.

Ben araci aldigimda birisine baktirarak aldim 2 parca boyaliydi sozde. Araci satarken komple boyali oldugunu ogrenmistim. Araba ucuz oldugu icin aldigim fiyatin az ustune sattim. Ama passat veya audi bir arac komple boyali ciksa idi maddi zararim cok fazla olurdu.

Unutmadan araci ustume almak icin 1 ay ugrastim. Ruhsat kayip muayeneye git, arac sehir disi plaka trafik cezalarini kaldirmak icin kostur derken canim cikti...

3- benim bu arabayi almama yardim eden kisi dedi ki bmw x5 icin 70-80 kisi birbirine girmis. Yani gercekten karli isleri size bana birakmiyorlar.

Adamlar kendi alip satsa 3-4 bin kazanacak satis icin uzun sure ugrasmasi ve masraf yapmasi gerekiyor. Ama ben ve benim gibi birisi gelince hic bi sey yapmadan 1.000-2.000
    kazaniyor.

Yine de ilgilenenler varsa satis surecini detayli olarak anlatabilirim.

Hocam merak ettiğim birkaç nokta var:

-İhaleye giriş için sadece nakit olarak teminat bedeli ile satış saatinde orada olmak yeterli denmiş doğrudur değil mi?

-aracı üstüme almak 1 ay sürdü dediniz ya. ruhsat olmaması sebebiyle mi. aracın ruhsatı varsa sadece 1 yaprak değişeceği için o kadar sürmemesi gerek yanlışmıyım. ayrıca plaka da buldunduğum yere ait bu aracın. zaten araç bizim eski aracımız neyi var neyi yok biliyoruz, 2-3 aydır yedieminde o kadar. çok uğraştırırmı yine de. Ayrıca bu işlemler masraflımıdır?

-Şimdi 2200 mtv faiz ödedim demişsiniz ya, o borçlar araç satış bedeli üzerinden düşmüyormu. Onlar da satış bedeli+mtv faiz cezalar gibi mi ödeniyor yoksa

-Araç bize ait olduğu için ucuza satılacaksa biz alırız fiyat yükselirse yüksek fiyata satılır en azından diye bi düşüncemiz var. Bu mafyacıklar bizi de ütülemeye çalışır mı sizce

-Başka uyaracağınız bir nokta varmı ihaleler konusunda.

• ahhh dostum o arabaların bi tanesi sizin olsa öyle ucuza biri alsa onu içiniz rahat eder mi ağlayanın malı gülene yar olmaz ...
  • -Nufus cüzdanı nakit para veya teminat mektubuyla orada olmak yeterlidir.
    -çok terslik çıkmazsa aracı 1-2 gününüzü vererek alabilirsiniz.Terslik şöyle başıma gelmişti.2005 laguna 1.9 dci expression.16600 e almıştım.kdv masraflar hariç.o zaman ki piyasası 20-21di.şimdi 19 civarıdır sanıyorum.Satış günü olduktan sonra hacizler gelmişti.satış yazısı elimde olmasına rağmen trafik bazı hacizleri kaldırmamıştı.Kötü niyetli yardımcı olmayan icra müdiresi kadın beni adana anteplere kadar göndermişti.gene hacizler kalkmamıştı daha sonra bağırdık çağırdık yalvardık derken meğer hacizi koyan icra dairelerine yazı yazması gerekiyormuş.Boşboşuna uğraştırmıştı beni.bir de sonradan haciz gelmemesi için araca mutlaka satış şehri tahditi koydurmanızı öneririm uğraşmamak için.ilk aldığım icra aracında başıma bunlar gelmişti.
    -mtv ve trafik cezaları dosyadan ödeniyor.ödeyip icra dosyasından ödüyorlar.
    -İstanbul anadolu yakası genel olarak temiz.kimse sizi engellemeye çalışmaz.Avrupa yakası çok sorunlu.Mafyacıklar sizi engelleyebilir.Onun için yanınızda dişli sağlam kendini ezdirmeyecek karşı koyacak birini götürmenizi tavsiye ederim.
    -İcradan mal almak çok sıkıntılı herkes bu işi yapıyor.Atıyorum aracın temizi 20 ye varsa ihalede minimum 18000tl ye bazen 19-20-21 leri buluyor onun için 1 araç için icra ile uğraşılmaz!
    -Sürekli bu işi yapmak istiyorsanız düşük model araçlarda kar kalmıyor rakamlar çok yüksek bitiyor.almanın hiç bir anlamı kalmıyor.Lüks araclara girerseniz %10-15 civarı bir şeyler kazanırsınız.gayrimenkullerde %20-%35 arası kar vardır.
    -tek ihaleyi bitiremezsiniz.çok zorluk çıkarıyor ihaleye girecek kişiler.Onun için icralık.com icrafirsatlari.com gibi sitelerden sizin yerinize ihalelere katılmanızı isteyin.Ben parasal durumu toparlıyınca öyle yapıcam.
    -son olarak x5 değil ferrari için olsa bile kimse kimseyi kolay kolay vuramaz.Bunu demek güvenlik güçlerimize hakarettir.

• Yanıma 3 tane takım elbiseli arkadaşımı alırsam rahat rahat araba alabilirim yani.Enteresan.Bence icra yerine hasarlı araçlarla uğraşmak daha cazip.Kendin bineceksen tabi.
  • Bence icredan almak ah mah getirmez arkadaşlar..sen almasan mafya alacak öyle düşünmek lazım..Ayrıca bu tür mafyalık durumlar oldugunda bir avukat gönderin sizin yerinize onlara dokunamıyorlar..
  • icra sitelerinde çalışan arkadaşlarda buraya yazsınlar öğrenelim reklam oldu biraz.
  • icrafirsatlari.com türkiyede bir ilk olarak anahtar teslim hızmetı sunuyoruz sız hıc bır evrak ıslemlerıyle ugrasmadan sızın yerınıze bız yapıyoruz
  • slm arkadaşlar forum da yeniyim benim size bir sorum olacak bugün bir ihaleye gittim aracın takdir değeri 6.000TL idi 1. ihale 3.600 TL den açılacaktı aracı inceledik falan derken 15 kişi vardı icra memuru 20.000 TL den ihaleye girmek isteyen varsa kalsın dedi,herkes gitti ben memura şatış şartnamesini görebilirmiyim dedim burda yok dedi bende oradan ayrıldım bu nasıl iştir ve bu konuyu nereye şikayet edebilirim cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: passat55

slm arkadaşlar forum da yeniyim benim size bir sorum olacak bugün bir ihaleye gittim aracın takdir değeri 6.000TL idi 1. ihale 3.600 TL den açılacaktı aracı inceledik falan derken 15 kişi vardı icra memuru 20.000 TL den ihaleye girmek isteyen varsa kalsın dedi,herkes gitti ben memura şatış şartnamesini görebilirmiyim dedim burda yok dedi bende oradan ayrıldım bu nasıl iştir ve bu konuyu nereye şikayet edebilirim cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

icra mahkemesine şikayet edebilirsiniz diye biliyorum...
  • nasıl bi ülkede yaşıyoruz.. normal ölüm bile yetersiz yakılcak insan dolu ortalık... bu hükümetin devletin elinden hiç mi bişey gelmiyor.. malına icra gelen adam madur... icradan mal alan adam daha madur... kim kazançlı ?? ortadaki mafyalık taslayan bi kaç tane asalak çakal it sürüsü... yaşam standartımız düşük değil yaşam standardı diye bişey yok amk kim kimin götüne çomak soksam diye düşünüyor... birlik yok iylik yok insanlık yok... en pahalı interneti kullanıyoruz en pahalı eti yiyoruz en pahalı gsmi kullanıyoruz herşey pahalı üreten kazanamıyo çakallar kazanıyo ülkede asker polis niye böyle adamları gebertmiyo... okul bitsin kaçıcam gidicem insana insan muamelesi yapan bi ülkeye... burdakilerde yesinler birbirlerini kemirsinler pislik yuvası olmuş çıkmış ahlak kalmamış adaletten söz etmek mümkün değil kız arkaadşınla bile yolda rahat yürüyemiyorsun hangi birini sayıyım ülke elden gidiyo hemde göz göre göre... yeni bi atatürk gelmeden değişmez bu düzen

• Arkadaşlar bende ihale işlerine girmek istiyorum.Bi kaç sitede vekalet verilip sizin yerinize biz gireriz deniyor.Ne kadar doğru ve ne kadar güvenilirdir.Daha önce bu sitelerden bu işleri yapan arkadaşlar varsa hangi siteyi gevenilir şekilde önerebilir?Cevabınızı bekliyorum.
  • Öncelikle çook güzel bir konu olduğunu belirtmek isterim,

1- "Ah" konusunda Müslüman kardeşlere içlerini ferahlatacak fetva.net ten fetva yazısını sunuyorum:

Soru: İslam dini icra yoluyla el konulan malların satışı hakkında ne diyor? Bununla ilgili içtihatlar var mıdır?
    Cevap: İslam hukukçularının çoğunluğu borçluların mallarına haciz konup satılmasını caiz görürler. Bu şekilde satılan malı almak da helaldir. Bu hükme varırken en önem­li hukukî dayanak, Peygam­berimizin Muâz b. Cebel’in iflâsına karar ve­rerek mallarına haciz koyup sattırması ve satıştan elde edilen parayı alacaklılara dağıtmasıdır. (Şevkânî, Neylü’l-Evtâr, c: 5, s: 275-276; ayrıca bkz: Müslim, Müsâkât, 18) Hz. Ömer de Üseyfi’ el-Cühenî adın­da bir kişinin mallarına haciz koyup sat­tırmış ve elde edilen paraları alacaklı­lara dağıttırmıştır. (Serahsi, el-Mebsût, c: 24, s: 164)

Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Ödeme gücü bu­lunan bir kimsenin borcunu ifa etmeyip geciktirmesi onun cezalandırılmasını ve kınanmasını helâl kılar.” (Buhari, İstikraz, 14)

İbrahim en-Nehai, İbn Sirin, Zeyd b. Ali, Ebu Hanife, İmam Züfer gibi âlimlere göre borçlu hacredilemez ve malı haciz konularak satılamaz. Çünkü haciz, borçlunun mallarının onun rızası olmadan satılması demektir. Mal sahibinin rızası bulunmayan akid ise sahih değildir. Bu âlimlere göre uygulanacak ceza, borçluyu borcunu ödeyinceye kadar hapsetmektir. Ebu Hanife, haciz yoluyla satışın caiz olmadığı yolundaki hükmüne varırken özellikle “Ey iman edenler! Karşılıklı rızaya dayanan ticaret olması hali müstesna mallarınızı batıl yollarla aranızda yemeyin.” (Nisa, 4/29) mealindeki ayetle “Müslüman kişinin malı ancak gönlünün rızası ile helal olur.” (Darekutni, III, 26) mealindeki hadisi gösterir.

Ancak Ebû Hanîfe, borçlunun malına haciz konulup cebrî ic­ra yoluyla satılmasını kural olarak caiz görmemekle birlikte bazı durumlarda borçlunun malının cebren alınarak alacak­lıya verilebileceğini kabul etmiştir. Şöyle ki: Alacağın cinsiyle borçlunun malının cin­si aynı ise, meselâ alacak altın ise borçlu­nun da altını varsa borçlunun borcu ceb­ren ödetilir. Hatta Ebû Hanîfe, para ala­caklıları için istihsânen ikinci bir çözüm şeklini de kabul etmiştir. Buna göre me­selâ borçlunun borcu altın ve malı da gümüşse hâkim borçlunun gümüşünü sata­rak altın alır ve bu altını alacaklıya verir. (Fahrettin Atar, “Haciz”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 14, s: 518-519)

Haczedilen malların satışının caiz olması, onların satın alınmasının da caiz olmasını gerektirir.

2- Ben aslında ticari olarak bu işe bulaşmayı düşünmüyorum. Sadece, 1 veya 2 tane bineceğim güzel modelli(mercedes olabilir) araç almayı düşünüyorum. Anlatılanlara göre mafyamsı bozuntular var.Bunlara karşı koymak için 12 DEV adamı toplayacağım. Kim bunlar: 2 çam yarması birader ve 10 tane kuzen... Biraz da Doğu şivesiyle etrafımdaki mafyamsıları susturabilirmiyim, ne dersiniz.?
    -Özellikle 2005-2010 model arası mercedes, wv gibi lüks bir-iki araç almak istiyorum. Şansım varmıdır?
    -Ayrıca, X şehrinde tanıdıgım garajcı var. Bu adam Y şehrinde işe yararmı?..
    -Bir de, bir ilana baktığımda ilanda (çok olmasa da ) araç hakkında bilgi vardı. "Sağ arka çamurluk vuruk, ön cam kırık, ruhsat yok, anahtar yok, motor yok, kaput ezik,..." gibi ibarelerin biri yada bir kaçı yazıyordu. Ama en cok ilgimi çeken "muhtelif çizikler" ibaresi. Şimdi ne kadar çizik olduğu belli değil. Bu konuyla alakalı garajci/parkçi ya çorba parası vermesek "muhtelif çizikler" veya "ezikler" artarmı?

Yararlı bilgileri yazan arkadaşlara teşekkürler...

• bence en çok çekinilmesi gereken bu araçların başına garajlarda neler geldiğidir.
    konsol bomboş cantlar gitmiş bir araçla da karşılaşabilirsiniz.

en azından bir kere görme şansı var değil mi araçları?
  • bende cuz araba alayım diye 2 defa antalyada ihaleye gittim. ilk gittiğim araba pejo 207 trend dizelaraçtı. sadece arabayı dışardan inceleyebiliyonuz. motor nasıldır o şans işi kumar yani. araç 2007 modeldi 15binden açılış oldu. ben endimce 20 bin e hallederim derken ihale de teklif bile vermeme fırsat vermediler .aalmaya niyetlenen en az 20 kişi vardı.birisi direk 20bin i verdi başlar başlamaz sonuçta ihale 23 500 gibi rakam la bitti. bunun en az 2000 tl daha masrafı çıkar kdv park ücreti lastik akü vb.
    sahibinden 23 bine rahat bulunabilecek aracın icra dairesindeki öyküsü bu. bazılarının anlattığı gibi mafya tanıdık olacak yok öyle birşey. ihale günü aynı yerde 3 ihaleyi daha izledim sonuç aynı. araçlar rahatlıkla püyasa değerini bulyor.
    sonuç, arabayı ustaya gösteremiyorsunuz sadece kaporta dış aksamına bakıyorsunuz. motor drumunu bilmiyorsunuz ihalede gaza gelip almak isteyenler için bire bir fırsat

• quote:

Orijinalden alıntı: sprhawk

Arkadaşlar bende ihale işlerine girmek istiyorum.Bi kaç sitede vekalet verilip sizin yerinize biz gireriz deniyor.Ne kadar doğru ve ne kadar güvenilirdir.Daha önce bu sitelerden bu işleri yapan arkadaşlar varsa hangi siteyi gevenilir şekilde önerebilir?Cevabınızı bekliyorum.

arkadaşım bende ucuz araba alırım vekalet veririm diye bir siteye üye oldum 6 aylık 150 tl verdim. araç hakkında bilgi almak istiyorum diyorm siteye onlarda plaka sorgulaması yapıp sana bilgiyi gönderiyolar . biz inceliyoruz yalan o işler.vekalet işide muamma adamlar avukat gönderiyoz diyolar 100 tl ücret ihale alınmazssa.ihale kazanırlarsa 500 ile 1000 lira arasında ücret alıyolar .benim ö,çözemediğim sitenin 10 binlerce üyesi var x araca 100 talipli çıktı hepsine 100 avukat gönderdik dediler 100 çarpı 100 eşittir 10 bin tl ceplerinde
    iye olmadan önce bir ihale deposuna git ihaleyi gözlerinle canlı izle ne yapman gerektiğine karar verirsin.kanıpta sitelere benim gibi cuz araba alırım diyerek ücret ödemeyin.

• Bir kere al sat amaçlı alcaktım, babam yaşında yaşlı bir amca geldi bu araba bizimdi icraya düştü şimdi yok fiyatına gidecek, evladım umarım değerinden gider dedi,kendiside ihaleye gireceğini söyledi. Bende amca siz girin ihaleye ben çekiliyorum zaten dedim. Böyle kazanacağım paradan hayır gelmeyeceğini anladım, ve bidahada girmedim bu işe.
  • quote:

Orijinalden alıntı: avanak.apti

Öncelikle çook güzel bir konu olduğunu belirtmek isterim,

...

2- Ben aslında ticari olarak bu işe bulaşmayı düşünmüyorum. Sadece, 1 veya 2 tane bineceğim güzel modelli(mercedes olabilir) araç almayı düşünüyorum. Anlatılanlara göre mafyamsı bozuntular var.Bunlara karşı koymak için 12 DEV adamı toplayacağım. Kim bunlar: 2 çam yarması birader ve 10 tane kuzen... Biraz da Doğu şivesiyle etrafımdaki mafyamsıları susturabilirmiyim, ne dersiniz.?
    -Özellikle 2005-2010 model arası mercedes, wv gibi lüks bir-iki araç almak istiyorum. Şansım varmıdır?
    -Ayrıca, X şehrinde tanıdıgım garajcı var. Bu adam Y şehrinde işe yararmı?..
    -Bir de, bir ilana baktığımda ilanda (çok olmasa da ) araç hakkında bilgi vardı. "Sağ arka çamurluk vuruk, ön cam kırık, ruhsat yok, anahtar yok, motor yok, kaput ezik,..." gibi ibarelerin biri yada bir kaçı yazıyordu. Ama en cok ilgimi çeken "muhtelif çizikler" ibaresi. Şimdi ne kadar çizik olduğu belli değil. Bu konuyla alakalı garajci/parkçi ya çorba parası vermesek "muhtelif çizikler" veya "ezikler" artarmı?

Yararlı bilgileri yazan arkadaşlara teşekkürler...

İşin dini kısmı beni aşıyor, ama ikinci bölümle ilgili şunları söyleyebilirim:

12 dev adamı kısmı bilemem, ama gözümün önünde belinde tabancası olan muvazzaf subayı otoparkçı içeriye almadı. Bu durum için bence kimse a priori bir şey söyleyemez. Satışa girebilmen tamamen senin ekibinin ve otoparkçının ne kadar gözü kara olduğuna bağlı.

Lüks araçlarda rant arttığı için rekabet fazla oluyor, işin daha zor.

X şehrinde tanıdığın otoparkçının Y şehrinde ne kadar etkisi olur bilemem. Bu tamamen X ve Y şehirleri ile tanıdığın otoparkçının çevresine bağlı.

Muhtelif çizikler çorba parası verilmezse artar, ama daha kötüsü de olur. Daha kötüsü, adamların motordan kendisi ufak ama pahada ağır şeyleri sökmesidir. Hatta çorba parasını vererek arabayı almayı geçtim, yeterince gözü kara bir otopark sahibi bu ihaleye girme dediği ihaleye girip arabayı alırsan, arabanın en değerli parçalarının çoğunu söküp sana "makul" bir fiyata satacaktır.

Arkadaşlar, bu iş ciddi bir sektör. Sektörün hakimiyeti it kopuk çakal ve benzerlerinin hakimiyetinde. Ucuza araba kapayım diye düşünen vatandaşı kolaylıkla sindiriyorlar. İhaleye girmenin genelde iki istisnası var:

1. Alacaklının avukatı ihaleye gireceğim derse genelde arıza çıkartmıyorlar, avukata ilginç bir saygı gösteriyorlar.

2. Borçlu gelip de arabayı ben alacağım, lütfen ihaleye girmeyin derse genelde ihaleye girmiyorlar, borçluyu daha zor duruma genelde sokmuyorlar.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.