Şimdi Ara

İcra Dairesi İhalelerinden hiç araba alan var mı? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
619
Cevap
37
Favori
385.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • icralık olan kişinin aracına hemen o gün el konuyor mu? aracı kaptırmadan eşe dosta daha uygun fiyata satma imkanı olmuyor mu? %40 ına satılma ihtimaline karşı kendi ilk başta %80 fiyatla satmak istese satamaz mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zazian_12

Merak ettiğim bir konu var, 1. ihaleye girmeden 2. ihaleye girilebiliyor mu?

girebiliosun zaten 1.ihaleye giren yoksa 2.ihale 10-15 dk sonra yapılıyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: drsnrky

icralık olan kişinin aracına hemen o gün el konuyor mu? aracı kaptırmadan eşe dosta daha uygun fiyata satma imkanı olmuyor mu? %40 ına satılma ihtimaline karşı kendi ilk başta %80 fiyatla satmak istese satamaz mı?

icra takip ve yakalama emri çıkarıo sen satış yapamıosun notere gittin mi bilgisayardan gözüküyo hee en aşta anlarsa bn borcumu ödeyemiyeceğim derse o zman satabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: 26_____

quote:

icralık olan kişinin aracına hemen o gün el konuyor mu? aracı kaptırmadan eşe dosta daha uygun fiyata satma imkanı olmuyor mu? %40 ına satılma ihtimaline karşı kendi ilk başta %80 fiyatla satmak istese satamaz mı?

icra takip ve yakalama emri çıkarıo sen satış yapamıosun notere gittin mi bilgisayardan gözüküyo hee en aşta anlarsa bn borcumu ödeyemiyeceğim derse o zman satabilir

Bunu bilmiyordum. Normalde 5 veya 10 gün sonrasına 2. ihale tarihi verilir diye biliyordum.
    Teşekkür ederim bilgilendirme için.
  • İyi ki hafta sonu çalışmışım, meydanı boş bulan herkes sallamış da sallamış.

quote:

İstanbul'da icra ile ev almak istiyorum. Malum normalde pahalı evler. İcradan ev alınca o evin piyasasına göre ne kadar ucuza alabilirim evi? Semt olarak, Avcılar, K. Çekmece, Sefaköy, Bahçelievler ve yakıları

Satışa çıkan evin ne kadara satılacağını kimse bilemez, ancak genelde değerini tam bulmuyor.

quote:

Orijinalden alıntı: Caipirinha

Evet kardeşim evi ucuza almak daha kolay.

Alabilirsiniz.

Sen hala hangi yüzle yazıyorsun?

quote:

Orijinalden alıntı: pyrodigy

quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

Bu icra takiplerinde banka, kendi lehine rehinli, ipotekli ve hacizli malları cebri icra marifetiyle satışa (ihale) çıkarır.

Bu ihalelerde malların kimisi satılır. İşte bu noktada konuda tartışılan ihale mafyası, çakal, it, kopuk devreye girer.

Hocam aklıma takılan birkaç soru oldu paylaşmak istedim. Banka verdiği krediyi bir şekilde alamadı ve arabaya. eve..vs haciz koydurdu diyelim. Banka kendi lehine rehinli, ipotekli ve hacizli malları ihale ile satışında it-çakal sürüsünün fiyatı kırmasını neden göz yumsun? Alacağını tam anlamıyla garantiye almak için Aksine olabildiğinde artırım yapılmasını istemezmi? Ve neden çeşitli yedemin depoları yerine bankanın kendi depo veya antreposunda açık artırma usülü ile satılmıyor?
    Son bir şey daha acaba devlet satışa çıkarılan icralık malalrı önce kendi alacağını mahsup edilmesi içinmi bu tür gayri ciddi ihalelerle satışa çıkarıyor?

Cebri icra yolu ile alacağın tahsil edilmesi yolu, İcra İflas Kanunu'nda düzenlenmiştir. Bu kuralların neredeyse tamamı emredici nitelikte olduğu için ne alacaklının, ne de borçlunun pek çok konuda tercih hakkı bulunmamaktadır.

Banka alacaklarını tahsil etmek için yaptığı icra takiplerinde satışa çıkardığı mallar açısından, mal eğer gerçekten değerli ve değerinin ciddi şekilde altına satılması durumu söz konusu olacaksa, satışta malı alacağına mahsuben alır ve kendisi bilahare satar. Bu durum bazı adaletsizliklere de yol açmaktadır. Şöyle izah edeyim.

Bankaya toplam 100 lira borcun var. Hacizli ya da ipotekli taşınmazına da 100 lira bedel biçtiler. Satışa giren kimse olmazsa banka taşınmazı 2. satışta kıymet takdirinin %40'ına, yani 40 liraya alacağına mahsuben alacaktır. Bu durumda senin 100 liralık borcunun 40 lirası ödenmiş olur. Banka senin evini kaça satarsa satsın, senin 60 liralık borcun devam eder ve banak bu 60 lirayı da senden tahsil etmeye çalışır. Tahsil ederse alacağından fazlasını tahsil etmiş olacaktır, ama tahsil edemezse 60 lira için takibin türüne göre aciz vesikası ya da rehin açığı belgesi alıp, senden tahsil edemediği 60 lirayı bu belge ile vergi avantajına çevirir.

Ayrıca taşınmazın vergi borcu varsa satış bedelinden öncelikle vergi borcu mahsup edilir, devlet bu konuda daima rahattır.

quote:

quote:

Bazı malları ise kimse satın almak istemez. Bunun farklı sebepleri olabilir: Mal hızla paraya çevrilemeyecek niteliktedir, kıymeti yüksek takdir edilmiştir, şans eseri satış ilanını ihale ile ilgilenebilecek insanlar görmemiştir vs. Bu liste uzatılabilir.

İşte ihalede üçüncü kişilerin satın almak istemediği malları banka alacağına mahsuben satın alır, çünkü bu mallar kıymet takdirinin genelde %40'ı bedelle bankanın olduğu için banka bu mallardan kar edebileceğini hesaplar. Her ihaleden önce avukat bankayı arar, satış ilanını gönderir ve ihale ile ilgili bankadan talimat ister. Banka avukata kıymet takdirinin %X'ine kadar pey sürebilirsin diyebilir, ilk ihaleye girme, ikinci ihalede pey süren olmazsa kıymet takdirinin %40'ına alacağa mahsuben satın al diyebilir, kimi zaman da ihaleye girme diyebilir. Farklı şeyler de söylenebilir ama üç aşağı beş yukarı bunlar söylenir.

Banka alacağına mahsuben satın aldığı malları da belirli aralıklarla satışa çıkarır.

Şimdi ağlayanın malı gülene yar olmaz edebiyatı ile düşününce en kral ölü soyuculuğu yine banka yapmıyormu bu durumda?

Saygılar

Bence banka mezarcılık yapmıyor genel anlamda. Bankanın yaptığı şey, alacağını sağlam bir şekilde teminat altına alıp, mudi kredi borcunu ödemediği takdirde alacağını kuruşu kuruşuna tahsil etmek, ki banka da sandığınız gibi her borçlusundan parasını alamıyor. Çok sayıda yüzbinlerce liralık batak dosya gördüm, görmekle kalmadım, takip de ettik.

Ülkemizde insanlar borçlarına sadık değil. Banka parasını almaya çalışınca mezarcı oluyor, ölü soyucu oluyor. Evet, bankalardan ben de nefret ederim ama yaptıkları pek çok işin, özellikle kredi teminat işlemlerinin tamamen yerinde olduğunu düşünüyorum. İşlem ücreti adı altında pek çok soygun yapsalar da, teminat adı altına yaptıkları işlemlerin bence tamamı doğru.

Müvekkillerimiz milyonluk iş yapmaya kalkıyorlar, ama teminat almıyorlar. Teminat alın, aksi takdirde riski siz taşıyorsunuz dediğimizde kızıyorlar. Milyonluk iş patlayınca da aman bizim parayı kurtarın diyorlar. Anlamıyorum.

quote:

Taşınır mal satışlarında 1. satış ve 2. satış arasında 5 gün, taşınmaz mal satışlarında 1. satış ve 2. satış arasında 10 gün süre vardır. Bu sürelerin değiştirilmesi pozitif hukukumuza göre ayet bile inse mümkün değil.

quote:

Alacaklı rıza gösterirse hacizli malını haricen satabilirsin.

Rehinli malın satılması için ise alacaklının rızasına gerek yoktur, ama rehinli mal satılırken malın üzerindeki rehin hakkı devam ettiğinden değerinden çok daha ucuza belki satabilirsin.

quote:

quote:

Nereye nasıl giriyorsun üstad, bana da bir anlatır mısın?

• Öğrenci haliyle çalışıp didinip zar zor bi araba alan tanıdığım var.
    Allah muhafaza zottiri torlak nedenlerle zorla elinden gittiğini düşünüyorum da
    üstelik yok pahasına gidiyor düşünsenize..
    Adam öldürmez, ama insan rayından çıkabilir.. İçeriden bakmak lazım biraz bence.
    Böyle durumlar görecelidir. Herkes hürdür. Kimseyi de yargılamıyorum saldırı moduna geçilmesin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mephistopheless -- 8 Şubat 2012; 20:45:32 >
  • izmirde bu ihalelere giren var mı? araç için...
  • Arkadaşlar, haberiniz var mı bilmiyorum ama bu şöyle bir yasa çıkmış; yıllık olarak en 4 araç ve en 2 gayrimenkul alım satımı yapanlar ticari vergiye tabi tutuluyor.
    Bunun en kötü yanı ise şu;
    Bu uygulama geriye dönük olarak başlatılmış ve 661 bin kişinin başı yanmış. Ayrıntı;
    http://www.songazetehaberleri.com/oto-arac-alim-satim-vergi-cezasi.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: alikum

quote:

Orijinalden alıntı: tavakspor

erzurumda şöyle bir durum var...belki heryerde böyledir...eğer ihaleye mal sahibi de katılıyorsa kimse girmiyor...sahibi alıp gidiyor. racon böyleymiş.

çok güzel bir uygulama. erzurum zaten sağlam yerdir, boşuna dadaş dememişler adamlara, kanı bozuk adam pek çıkmaz ordan

sıkıyosa cıksın şehir kendi içinde boğar bu tip mafya vari herifleri way arkadaş bi şu icralı araba alma işine bakalım dedik neleri gördük hortluyor ama...
  • quote:

Arkadaşlar, haberiniz var mı bilmiyorum ama bu şöyle bir yasa çıkmış; yıllık olarak en 4 araç ve en 2 gayrimenkul alım satımı yapanlar ticari vergiye tabi tutuluyor.
    Bunun en kötü yanı ise şu;
    Bu uygulama geriye dönük olarak başlatılmış ve 661 bin kişinin başı yanmış. Ayrıntı;
    http://www.songazetehaberleri.com/oto-arac-alim-satim-vergi-cezasi.html

Zazian arkadasım cok guzel bir konuya değinmişsin.. Su an 660.000 Mukellef gorunen magdur varmıs.. Millet ciddi derecede isyanlarda. bırakın oto alım satım yapanı 5 yıl geriye donuk araç değiştirenlerden fln bile vergi alıyolarmıs.. ve bu vergi oranları ciddi derecede yüksek oranlardaymış. Konu hakkında çok bilgim yok.. Bu yeni kanun hakkında daha fazla bilgiye sahip olan arkadaslar paylasırsa bizle sevinirim. Saygılar..

• quote:

İyi ki hafta sonu çalışmışım, meydanı boş bulan herkes sallamış da sallamış.

quote:

İstanbul'da icra ile ev almak istiyorum. Malum normalde pahalı evler. İcradan ev alınca o evin piyasasına göre ne kadar ucuza alabilirim evi? Semt olarak, Avcılar, K. Çekmece, Sefaköy, Bahçelievler ve yakıları

Satışa çıkan evin ne kadara satılacağını kimse bilemez, ancak genelde değerini tam bulmuyor.

quote:

Orijinalden alıntı: Caipirinha

Evet kardeşim evi ucuza almak daha kolay.

Alabilirsiniz.

Sen hala hangi yüzle yazıyorsun?

quote:

quote:

Bu icra takiplerinde banka, kendi lehine rehinli, ipotekli ve hacizli malları cebri icra marifetiyle satışa (ihale) çıkarır.

Bu ihalelerde malların kimisi satılır. İşte bu noktada konuda tartışılan ihale mafyası, çakal, it, kopuk devreye girer.

Hocam aklıma takılan birkaç soru oldu paylaşmak istedim. Banka verdiği krediyi bir şekilde alamadı ve arabaya. eve..vs haciz koydurdu diyelim. Banka kendi lehine rehinli, ipotekli ve hacizli malları ihale ile satışında it-çakal sürüsünün fiyatı kırmasını neden göz yumsun? Alacağını tam anlamıyla garantiye almak için Aksine olabildiğinde artırım yapılmasını istemezmi? Ve neden çeşitli yedemin depoları yerine bankanın kendi depo veya antreposunda açık artırma usülü ile satılmıyor?
    Son bir şey daha acaba devlet satışa çıkarılan icralık malalrı önce kendi alacağını mahsup edilmesi içinmi bu tür gayri ciddi ihalelerle satışa çıkarıyor?

Cebri icra yolu ile alacağın tahsil edilmesi yolu, İcra İflas Kanunu'nda düzenlenmiştir. Bu kuralların neredeyse tamamı emredici nitelikte olduğu için ne alacaklının, ne de borçlunun pek çok konuda tercih hakkı bulunmamaktadır.

Banka alacaklarını tahsil etmek için yaptığı icra takiplerinde satışa çıkardığı mallar açısından, mal eğer gerçekten değerli ve değerinin ciddi şekilde altına satılması durumu söz konusu olacaksa, satışta malı alacağına mahsuben alır ve kendisi bilahare satar. Bu durum bazı adaletsizliklere de yol açmaktadır. Şöyle izah edeyim.

Bankaya toplam 100 lira borcun var. Hacizli ya da ipotekli taşınmazına da 100 lira bedel biçtiler. Satışa giren kimse olmazsa banka taşınmazı 2. satışta kıymet takdirinin %40'ına, yani 40 liraya alacağına mahsuben alacaktır. Bu durumda senin 100 liralık borcunun 40 lirası ödenmiş olur. Banka senin evini kaça satarsa satsın, senin 60 liralık borcun devam eder ve banak bu 60 lirayı da senden tahsil etmeye çalışır. Tahsil ederse alacağından fazlasını tahsil etmiş olacaktır, ama tahsil edemezse 60 lira için takibin türüne göre aciz vesikası ya da rehin açığı belgesi alıp, senden tahsil edemediği 60 lirayı bu belge ile vergi avantajına çevirir.

Ayrıca taşınmazın vergi borcu varsa satış bedelinden öncelikle vergi borcu mahsup edilir, devlet bu konuda daima rahattır.

quote:

quote:

Bazı malları ise kimse satın almak istemez. Bunun farklı sebepleri olabilir: Mal hızla paraya çevrilemeyecek niteliktedir, kıymeti yüksek takdir edilmiştir, şans eseri satış ilanını ihale ile ilgilenebilecek insanlar görmemiştir vs. Bu liste uzatılabilir.

İşte ihalede üçüncü kişilerin satın almak istemediği malları banka alacağına mahsuben satın alır, çünkü bu mallar kıymet takdirinin genelde %40'ı bedelle bankanın olduğu için banka bu mallardan kar edebileceğini hesaplar. Her ihaleden önce avukat bankayı arar, satış ilanını gönderir ve ihale ile ilgili bankadan talimat ister. Banka avukata kıymet takdirinin %X'ine kadar pey sürebilirsin diyebilir, ilk ihaleye girme, ikinci ihalede pey süren olmazsa kıymet takdirinin %40'ına alacağa mahsuben satın al diyebilir, kimi zaman da ihaleye girme diyebilir. Farklı şeyler de söylenebilir ama üç aşağı beş yukarı bunlar söylenir.

Banka alacağına mahsuben satın aldığı malları da belirli aralıklarla satışa çıkarır.

Şimdi ağlayanın malı gülene yar olmaz edebiyatı ile düşününce en kral ölü soyuculuğu yine banka yapmıyormu bu durumda?

Saygılar

Bence banka mezarcılık yapmıyor genel anlamda. Bankanın yaptığı şey, alacağını sağlam bir şekilde teminat altına alıp, mudi kredi borcunu ödemediği takdirde alacağını kuruşu kuruşuna tahsil etmek, ki banka da sandığınız gibi her borçlusundan parasını alamıyor. Çok sayıda yüzbinlerce liralık batak dosya gördüm, görmekle kalmadım, takip de ettik.

Ülkemizde insanlar borçlarına sadık değil. Banka parasını almaya çalışınca mezarcı oluyor, ölü soyucu oluyor. Evet, bankalardan ben de nefret ederim ama yaptıkları pek çok işin, özellikle kredi teminat işlemlerinin tamamen yerinde olduğunu düşünüyorum. İşlem ücreti adı altında pek çok soygun yapsalar da, teminat adı altına yaptıkları işlemlerin bence tamamı doğru.

Müvekkillerimiz milyonluk iş yapmaya kalkıyorlar, ama teminat almıyorlar. Teminat alın, aksi takdirde riski siz taşıyorsunuz dediğimizde kızıyorlar. Milyonluk iş patlayınca da aman bizim parayı kurtarın diyorlar. Anlamıyorum.

quote:

Taşınır mal satışlarında 1. satış ve 2. satış arasında 5 gün, taşınmaz mal satışlarında 1. satış ve 2. satış arasında 10 gün süre vardır. Bu sürelerin değiştirilmesi pozitif hukukumuza göre ayet bile inse mümkün değil.

quote:

Alacaklı rıza gösterirse hacizli malını haricen satabilirsin.

Rehinli malın satılması için ise alacaklının rızasına gerek yoktur, ama rehinli mal satılırken malın üzerindeki rehin hakkı devam ettiğinden değerinden çok daha ucuza belki satabilirsin.

quote:

quote:

Nereye nasıl giriyorsun üstad, bana da bir anlatır mısın?

hocam 1. ihale tarihi açılıo kimse girmezse 2. ihale oluyo 1. ihaleden alan olursa 2. ihale olmuo.1. ihaleye girmeden 2. ye girebilirsin bakalım haftaya giricem bi kaç arabaya ya bakalım nasip kısmet

• Öncelikle Allah kimseye bu sıkıntıyı yaşatmasın.

Birçok arkadaş "ağlayanın malı gülene yaramaz" kabilinde laflar söylemiş. Bu deyim zorla ve haksız yere birinin malına el konulması durumu için söylenmiştir zannımca.

İcra, haciz işlerinde haksız yere el koyma durumu olmaz. Sen borcunu, senedini ödeme; sonra haciz gelince ahlı mal olsun. Borcunu tahsil edemeyen adama ne olacak o zaman?
  • Arkadaşlar bu konudaki tecrübemi
    http://forum.donanimhaber.com/m_46325526/tm.htm adreste paylaştımm
  • bugün 3. yargı paketi komisyondaydı yarında görüşmeler devam edicek kabul edilirse ki edilecek :) artık herkes pc başından elektıronik ortamdan ihalelere katılacak alın linki hürriyet gazetesinden
    http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20615442.asp
  • Her türlü icraya girerim mafyaymış mofyaymış onlar apaçi ise bende mathaçi.Eskişehirde olupta girmek isteyen olursa özelden msj atsın.Ciddiyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi

quote:

Orijinalden alıntı: +24edition

arkadas aldi ama almaz olsaydi hic birsey distan göründügü gibi degil..

dıştan göründüğü gibi olmayan nedir? ya tam yorum yazın yada hiç yazmayın....

bir tanede çıksa anlatsa icralık araç alıp aldım bu ss li diye konu açsa belki de açılmıştır öyle bir konu
  • 3. yargı paketi mecliste kabul edildi arkadaşlar.Bundan sonra icra ihaleleri artık internette olacak.sanırm 1-2 ay içinde internetten teklifleri vermeye başlarız.Hayırlısı.Çok güzel oldu.Köpekten çakaldan kurtuldu.Artık bundan sonra parası olan konuşacak ihalelerde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turbolinea

3. yargı paketi mecliste kabul edildi arkadaşlar.Bundan sonra icra ihaleleri artık internette olacak.sanırm 1-2 ay içinde internetten teklifleri vermeye başlarız.Hayırlısı.Çok güzel oldu.Köpekten çakaldan kurtuldu.Artık bundan sonra parası olan konuşacak ihalelerde.

peki hangi site üzerinden alış yapabilecez
  • O şekilde araç alır mıyım bilmiyorum ama ağlayanın malı gülene hayır etmezmis gibi zırvalıklara da sinir oluyorum. Adamın cebinde beş kuruş yok 50bin kredi çekiyor ve ödeyemediğinde arabanın elinden alınacağını bilerek ve kabul ederek araba alıyor.

Bildiğim kadarıyla o şekilde satılan araçların motoruna içine bakamıyorsunuz, yani içinde motor olmasa bile bilmiyorsunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arif

O şekilde araç alır mıyım bilmiyorum ama ağlayanın malı gülene hayır etmezmis gibi zırvalıklara da sinir oluyorum. Adamın cebinde beş kuruş yok 50bin kredi çekiyor ve ödeyemediğinde arabanın elinden alınacağını bilerek ve kabul ederek araba alıyor.

Bildiğim kadarıyla o şekilde satılan araçların motoruna içine bakamıyorsunuz, yani içinde motor olmasa bile bilmiyorsunuz.

O kadar vahim durumlar olmaz. Bilgilendirmede bulunuyorlar ama bu da ilandan ilana değişiyor. şu iki ilan arasında bile nasıl fark var görebiliyorsunuz. Birinde model bile belli değilken diğerinde şasi no sunu bile vermişler

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.