Şimdi Ara

i5 2500K Overclok Rehberi (5.00 GHz)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
9
Favori
13.402
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 44
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 21
  • Ortalama Mesaj Aralığı 23 gün 18 saat 34 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 15
  • Favoriye Eklediklerim 9
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • gkn_ymz (21 mesaj) pohuman (14 mesaj) hoze06 (13 mesaj) Sonicman (9 mesaj) yusabuyuran (6 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (55 mesaj) Mobil (2 mesaj) Mini (1 mesaj)
  • @
Giriş
    2379 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Meraba arkadaşlar overclock denemelerimde Intel'in ikinci nesil core mimarisine sahip i5 2500K işlemcisi, Msi'ın Z68A-GD55 (G3 rev.) anakartını ve Xigmatek'in Gaia modeli işlemci soğutucusunu kullandım.

Msi'ın UEFI tip bios'u oldukça kolay overclock yapmamızı sağlıyor, eski tip bios'lara nazaran daha kolay kullanımı var.Bios'a girdiğimizde sol menüden Overclocking Setting (OC) menüsüne tıklıyoruz ve aşağıdaki ayarları uygulamaya başlıyoruz.

İşlemciyi 5.00 GHz çalıştırmak için yapılması gerekenler ;

1-Adjust CPU Ratio [50]

2-İntel Turbo Boost [Disabled]

3-Spread Spectrum [Disabled]

4-CPU Core Voltage [1.4500 V] (işlemciye göre farklılık gösterebilir max 1.500-1.550 v verin)

Eklemeyi unutmuşum üst hızlarda base clock hızını 10010 KHz(100,1 MHz) yapmak stabiliteyi artırıyor

Yukarıdaki ayarları uyguladıktan sonra OC menüsünün en alt kısmında bulunan CPU Features sekmesini açıyoruz ve aşağıdaki ayarları uyguluyoruz.

Bu kısımda yapmamız gerekenler

1-İntel C-Stade [Enabled]

2-Package C Stade Limit [No limit]

Bende gerek kalmadı ama OverSpeed Protection Disabled yapmanızın katkısı olur.

Tüm ayarlar bu kadar gerisi işlemcinizin OC kapasitesine kalmış

Peki 5.00 GHz'in katısı ne kadar STOK ve 5.00 GHz mini karşılaştırma yapalım.

3DMark06 CPU TEST

<!-- Stok --> 6113 Puan

<!-- 5.00 GHz --> 8619 Puan

Cinebench 11.5 CPU

<!-- Stok --> 5.45 Puan

<!-- 5.00 GHz --> 7.94 Puan

Super Pi Test

<!-- Stok --> 10.32 Saniye

<!-- 5.00 GHz --> 7.55 Saniye

Anakart OC Başarımı :

MSI Z68A-GD55 stabilitesi çok iyi bir anakart, genel olarak Msi'ların OC başarımını sevmişimdir.Daha öncede MSI 785GM-E51 AM3 anakart ile çarpanı kapalı X4 B50 işlemciyi 4.3 GHz'e hız aşırtmıştım yine MSI 890FXA-GD70 anakart ile 4.6'yı yakalım Msi'lardan mıdır işlemci konusundaki şansımdan mıdır bilinmez OC kosunda ciddi şekilde stabil MSI anakartlar.

Sonuç :

Sandy Bridge işlemciler İntel'in bu zaman kadar ürettiğini parasını hak eden en iyi işlemciler bence performans konusunda olsun, OC kosunda olsun çok iyi başarıma sahipler tabii ki bu şu şekilde anlaşılmasın AMD mimarileri kötüdür vs. demiyorum yiğidir öldür hakkını yeme imzaamda işlemci karşılaştırması da mevcut, peki 5.00 GHz'in performansa etkisi nedir ? Görüldüğü gibi testlerde %50'lik OC'a karşın %40-45 lik bir performans artışı söz konusu ama günlük kullanım için pek tavsiye ettiğim bir hız değil ideal kullanım bence voltajsız 4.00 GHz dir(hatta CF/sli yoksa stok), en fazla 4.5 olmalı hem işlemcinin ömrü açısından hemde ısı açısından çok faydası olur, AMD işlemciler ısınıyor derler(anlamayanlar) ama tam tersine Intel ultra mangal üretmiş , 5.00 GHz'de işlemci 80 dereceyi çok rahat geçiyorken 4.5'de ise 70'e yaklaşıyor.Toparlamak gerekirse işlemcinize OC yapmak istiyorsanız ve fazla bilgiye sahip değilseniz yüksek değerlerdeki OC şakaya gelmez işlemci kolay kolay bozulan yanan bir şey değil fakat ömrünü de kısaltmaya gerek yok, sizelere 5.00 GHz deneyimimi paylaşmak istedim umarım yardımcı olmuşumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gkn_ymz -- 8 Nisan 2013; 1:52:19 >

|
    |

• Binbaşı
    1010 Mesaj
    Eline sağlık kardeş güzel faydalı bir inceleme olmuş..
    |
    |

Orijinalden alıntı: Never More

Eline sağlık kardeş güzel faydalı bir inceleme olmuş..
    Hocam kullandığın kasa ve psu nedir bu arada?

Aynı sistemden almayı planlıyorum da :)
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: ZZombie

Hocam kullandığın kasa ve psu nedir bu arada?

Aynı sistemden almayı planlıyorum da :)

Alıntıları Göster
    soğutucu nedir? sıcaklıklar nedir ? throtting oldu mu ? (çarpan düştü mü ?)
    |
    |

Orijinalden alıntı: aga61

soğutucu nedir? sıcaklıklar nedir ? throtting oldu mu ? (çarpan düştü mü ?)

Alıntıları Göster
    Güzel inceleme dostum ancak arkadaşında dedigi gibi sogutucu olarak ne kullandın merak ettim ?
    |
    |

Orijinalden alıntı: masteyen

Güzel inceleme dostum ancak arkadaşında dedigi gibi sogutucu olarak ne kullandın merak ettim ?

Alıntıları Göster
    yararlı bi çalışma olmuş biçok kişinin işine yarar
    |
    |

Orijinalden alıntı: Masterm

yararlı bi çalışma olmuş biçok kişinin işine yarar

Alıntıları Göster
    güzel çalışma,tebrikler.
    |
    |
    2500K//AKASA VENOM//MSI Z68-GD65//GSKILL 8GB (2X4GB) RIPJAWSX DDR3 1600MHZ CL9 1.5V DUAL KIT RAM & GSKILL 8GB RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Tek Modül Ram F3-1600C9S-8GXM//Asus GTX750 Ti PH//MEMORIGHT 120 GB FTM PLUS SSD DİSK (550/500 MB/Sn)//WD1002FAEX //WD20EARX//WD30EZRX//PIONEER 24X DVDRW//Cooler Master MasterKeys Lite L Combo RGB LED//HAF 912 PLUS//SST-ST70F-PB//z506//ASUS VC239H//Brother HL-2040//Lenovo Z580//Samsung J7 Prime Black //Golf V 122 hp//

• Yarbay
    2379 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Elegant Man

güzel çalışma,tebrikler.

Alıntıları Göster
    herkese teşekkürler

@ZZombie sistem nikin altında sistem panelinde yazyor ama overclock bölümünde gözükmüyor(bir eksik)

-Intel® Core™ i5-2500K L3 6MB İşlemci

-MSI Z68A-GD55 (G3) Anakart

-Hi-Level 8 GB Çift Kanal DDR3 1333 MHZ CL9 Ram

-WD 500 GB SATA 2 HDD

-TAGAN A+ SEENIUM Kasa (ek 4 adet 12cm fan var)

-High Power 600W Güç Kaynağı

• Çavuş
    61 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: _G_K_N_

herkese teşekkürler

@ZZombie sistem nikin altında sistem panelinde yazyor ama overclock bölümünde gözükmüyor(bir eksik)

-Intel® Core™ i5-2500K L3 6MB İşlemci

-MSI Z68A-GD55 (G3) Anakart

-Hi-Level 8 GB Çift Kanal DDR3 1333 MHZ CL9 Ram

-WD 500 GB SATA 2 HDD

-TAGAN A+ SEENIUM Kasa (ek 4 adet 12cm fan var)

-High Power 600W Güç Kaynağı

Gigabyte Z68AP-D3 için geçerlimi ??
    quote:

Orijinalden alıntı: JoshuaByrn

olur heralde aynı ayarların onda da olması lazım

soğutucum Xigamatek Gaia, sıcaklık testlerini eklemeye gerek duymadım haddinden fazla ısınıyor bunu zaten sonuç kısmında belirttim 80'i rahat geçiyor diye

Orijinalden alıntı: gkn_ymz

quote:

soğutucum Xigamatek Gaia, sıcaklık testlerini eklemeye gerek duymadım haddinden fazla ısınıyor bunu zaten sonuç kısmında belirttim 80'i rahat geçiyor diye

Alıntıları Göster
    e peki throtting yapmıyor mu ? çarpan düşürmüyor mu ?

onları da belirtseydin keşke

şu anda benim için bi anlam taşımıyor bu inceleme.

teşekkürler.
    |
    |

• Yarbay
    2379 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: aga61

e peki throtting yapmıyor mu ? çarpan düşürmüyor mu ?

onları da belirtseydin keşke

şu anda benim için bi anlam taşımıyor bu inceleme.

teşekkürler.

Alıntıları Göster
    anlam taşıyanını buyrun siz yapın emeğe saygısızlık ediyorsunuz

Orijinalden alıntı: gkn_ymz

anlam taşıyanını buyrun siz yapın emeğe saygısızlık ediyorsunuz

Alıntıları Göster
    Eline sağlık kardeş
    |
    |

Orijinalden alıntı: Sonicman

Eline sağlık kardeş

Alıntıları Göster
    bu kadar uğraşmak istemeyen için günlük 4500 e kadar sadece ControlCenter den çarpanı değiştirmeniz yeterli oluyor,daha fazlası için bios ayarları şart
    İ7 2700K+win7 64bit ultimate* MSI P67A-GD65(B3) * SUNBEAM CORE CONTACT FREEZER* COOLERMASTER RC-690 * CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 * ZOTAC 1070Tİ MİNİ EDİTİON *SANDİSK EXTREME 120GB SSD RAİD 0* SEAGATE 8TB HDD *SAMSUNG 850EVO 250GB * SAMSUNG DVD RW * ViewSonic XG2401 24" 144hz *SKYSTAR2 DVB-S*KAWAİ 5+1* Aerocool Strike X 800W 80+ Plus Silver PSU
  • Yarbay
    3988 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))

bu kadar uğraşmak istemeyen için günlük 4500 e kadar sadece ControlCenter den çarpanı değiştirmeniz yeterli oluyor,daha fazlası için bios ayarları şart

Alıntıları Göster
    Güzel çalışma arkadaşların münferit uygulama ve çözümler açısından katkısıyla da epey faydalı hale gelecektir
    |
    |
    ASUS XONAR AE PCI EXPRESS 7.1, Silverstone Strider Gold S 750W 80+

Intel® Core™ i7-8700, ASUS PRIME B360-PLUS, EVGA GeForce GTX 1660 Ti XC BLACK GAMING
    Asus VP248QG, Corsair Vengeance LPX 16GB 2666MHz, PIONEER APS-SE10G-512 512GB NVMe,
    ASUS ROG Strix Evolve, Silverstone Strider Platinum 750W 80+
    COOLER MASTER HAF XB EVO X-Dock
  • Çavuş
    61 Mesaj
    quote:

quote:

Bendede aynı soğutucu var :)
    |
    |
    quote:

evet çok doğru hem ince ayara gerek kalmıyor hem işlemci daha az ısınıyor hem de arda çok fark olmuyor(performans farkı), ki zaten bunu belirtmiştim sonuç kısmında.Hiç voltaj vermeden 2500K ların %90'ı 4.00 GHz stabil çalışıyor bazıları 4.20 bile görüyor bu şekilde günlük çok rahat kullanılır

Burda amaç 5.00 GHz sınır diyebileceğimiz bir hız çoğu kullanıcı buna uluşmak istiyor onlara yardımcı olmak amaçlı böyle bir konu açma gereksiniminde bulundum, bu bios ayarlarının aynıları farklı anakartlarda da vardır elbet ama yerleri farklı olabilir MSI click bios II kullananlar 1:1 uygulayabilirler 5.00 GHz için ancak voltaj kısmı uyuşmayabilir benim işlemci için 1.40 v yeterli geliyor, 1.50 v üstü hava soğutmada sıkıntı olabilir

• Teğmen
    231 Mesaj
    quote:

quote:

evet çok doğru hem ince ayara gerek kalmıyor hem işlemci daha az ısınıyor hem de arda çok fark olmuyor(performans farkı), ki zaten bunu belirtmiştim sonuç kısmında.Hiç voltaj vermeden 2500K ların %90'ı 4.00 GHz stabil çalışıyor bazıları 4.20 bile görüyor bu şekilde günlük çok rahat kullanılır

Burda amaç 5.00 GHz sınır diyebileceğimiz bir hız çoğu kullanıcı buna uluşmak istiyor onlara yardımcı olmak amaçlı böyle bir konu açma gereksiniminde bulundum, bu bios ayarlarının aynıları farklı anakartlarda da vardır elbet ama yerleri farklı olabilir MSI click bios II kullananlar 1:1 uygulayabilirler 5.00 GHz için ancak voltaj kısmı uyuşmayabilir benim işlemci için 1.40 v yeterli geliyor, 1.50 v üstü hava soğutmada sıkıntı olabilir

benm işlemcide bundan anakartım ASUS P8Z68-V PRO/GEN3 anakartın otamatik yaptığı ocde işlemci 4.3ghzde stabil olarak çalışıyor. ama bende tabikide 5.0ghzyi görmek isterim. bunun için bu arkadaşın kullandığı soğutucu yeterli olurmu? o na göre soğutucu alacam

• Yarbay
    3380 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: hoze06

quote:

quote:

benm işlemcide bundan anakartım ASUS P8Z68-V PRO/GEN3 anakartın otamatik yaptığı ocde işlemci 4.3ghzde stabil olarak çalışıyor. ama bende tabikide 5.0ghzyi görmek isterim. bunun için bu arkadaşın kullandığı soğutucu yeterli olurmu? o na göre soğutucu alacam

değişir deneyerek göreceksin elindeki soğutucu stoksa değiştir eğer değilse hangisi var elinde..

• Teğmen
    231 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: saasc

quote:

Orijinalden alıntı: hoze06

quote:

quote:

değişir deneyerek göreceksin elindeki soğutucu stoksa değiştir eğer değilse hangisi var elinde..

şuan stok var ama değiştircem. elbette stok fanla bu kadar yüksek değerlerde kullanılmaz. ziraa cpu stresste 86 dereceyi gördüm bıraksam dahada gidecekti. bu arada voltajı 1.47ye çıkardım. stress testinde 1.45 voltta kısa bi süre sonra mavi ekran geldi. galiba voltajdan. o sırada ısı 86 dereceydi. biran acaba sıcaklıktan dolayımı oldu diye düşündüm ama işlemcinin 98 dereceye kadar yolu var diye biliyorum.

bu arada almayı düşündüğüm soğutucu bu; http://www.vatanbilgisayar.com/xigmatek-gaia-sd1283-gaia-sd1283-intel-lga77511561366-&-amd-am2am3-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=51606

bu soğutucuya göre konuşalım kardşm. şuan oyun falan oynamıyorum zaten ekran kartını bekliyorum ekran kartıyla birlikte bu soğutucuyu alcam
    |
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Canlı Tv izle
SEO
Radyo Dinle
Gülüş Tasarımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,312
1.2.165

Reklamlar

Radyo Dinle Canlı Tv izle SEO
Cancer Clinical Trials kripto para haberleri Gülüş Tasarımı Sohbet
Bu sayfanın mobil sürümü / mini sürümü

Version: 1.2.1039

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.