Şimdi Ara

i5 2500K Overclok Rehberi (5.00 GHz)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
9
Favori
14.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Meraba arkadaşlar overclock denemelerimde Intel'in ikinci nesil core mimarisine sahip i5 2500K işlemcisi, Msi'ın Z68A-GD55 (G3 rev.) anakartını ve Xigmatek'in Gaia modeli işlemci soğutucusunu kullandım.

Msi'ın UEFI tip bios'u oldukça kolay overclock yapmamızı sağlıyor, eski tip bios'lara nazaran daha kolay kullanımı var.Bios'a girdiğimizde sol menüden Overclocking Setting (OC) menüsüne tıklıyoruz ve aşağıdaki ayarları uygulamaya başlıyoruz.

İşlemciyi 5.00 GHz çalıştırmak için yapılması gerekenler ;

1-Adjust CPU Ratio [50]
    2-İntel Turbo Boost [Disabled]
    3-Spread Spectrum [Disabled]
    4-CPU Core Voltage [1.4500 V] (işlemciye göre farklılık gösterebilir max 1.500-1.550 v verin)

Eklemeyi unutmuşum üst hızlarda base clock hızını 10010 KHz(100,1 MHz) yapmak stabiliteyi artırıyor

Yukarıdaki ayarları uyguladıktan sonra OC menüsünün en alt kısmında bulunan CPU Features sekmesini açıyoruz ve aşağıdaki ayarları uyguluyoruz.

Bu kısımda yapmamız gerekenler

1-İntel C-Stade [Enabled]
    2-Package C Stade Limit [No limit]

Bende gerek kalmadı ama OverSpeed Protection Disabled yapmanızın katkısı olur.
    Tüm ayarlar bu kadar gerisi işlemcinizin OC kapasitesine kalmış

Peki 5.00 GHz'in katısı ne kadar STOK ve 5.00 GHz mini karşılaştırma yapalım.

3DMark06 CPU TEST

<!-- Stok --> 6113 Puan

<!-- 5.00 GHz --> 8619 Puan

Cinebench 11.5 CPU

<!-- Stok --> 5.45 Puan

<!-- 5.00 GHz --> 7.94 Puan

Super Pi Test

<!-- Stok --> 10.32 Saniye

<!-- 5.00 GHz --> 7.55 Saniye

Anakart OC Başarımı :

MSI Z68A-GD55 stabilitesi çok iyi bir anakart, genel olarak Msi'ların OC başarımını sevmişimdir.Daha öncede MSI 785GM-E51 AM3 anakart ile çarpanı kapalı X4 B50 işlemciyi 4.3 GHz'e hız aşırtmıştım yine MSI 890FXA-GD70 anakart ile 4.6'yı yakalım Msi'lardan mıdır işlemci konusundaki şansımdan mıdır bilinmez OC kosunda ciddi şekilde stabil MSI anakartlar.

Sonuç :

Sandy Bridge işlemciler İntel'in bu zaman kadar ürettiğini parasını hak eden en iyi işlemciler bence performans konusunda olsun, OC kosunda olsun çok iyi başarıma sahipler tabii ki bu şu şekilde anlaşılmasın AMD mimarileri kötüdür vs. demiyorum yiğidir öldür hakkını yeme imzaamda işlemci karşılaştırması da mevcut, peki 5.00 GHz'in performansa etkisi nedir ? Görüldüğü gibi testlerde %50'lik OC'a karşın %40-45 lik bir performans artışı söz konusu ama günlük kullanım için pek tavsiye ettiğim bir hız değil ideal kullanım bence voltajsız 4.00 GHz dir(hatta CF/sli yoksa stok), en fazla 4.5 olmalı hem işlemcinin ömrü açısından hemde ısı açısından çok faydası olur, AMD işlemciler ısınıyor derler(anlamayanlar) ama tam tersine Intel ultra mangal üretmiş , 5.00 GHz'de işlemci 80 dereceyi çok rahat geçiyorken 4.5'de ise 70'e yaklaşıyor.Toparlamak gerekirse işlemcinize OC yapmak istiyorsanız ve fazla bilgiye sahip değilseniz yüksek değerlerdeki OC şakaya gelmez işlemci kolay kolay bozulan yanan bir şey değil fakat ömrünü de kısaltmaya gerek yok, sizelere 5.00 GHz deneyimimi paylaşmak istedim umarım yardımcı olmuşumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gkn_ymz -- 8 Nisan 2013; 1:52:19 >

• Eline sağlık kardeş güzel faydalı bir inceleme olmuş..
  • Hocam kullandığın kasa ve psu nedir bu arada?
    Aynı sistemden almayı planlıyorum da :)
  • soğutucu nedir? sıcaklıklar nedir ? throtting oldu mu ? (çarpan düştü mü ?)
  • Güzel inceleme dostum ancak arkadaşında dedigi gibi sogutucu olarak ne kullandın merak ettim ?
  • yararlı bi çalışma olmuş biçok kişinin işine yarar
  • güzel çalışma,tebrikler.
  • herkese teşekkürler
    @ZZombie sistem nikin altında sistem panelinde yazyor ama overclock bölümünde gözükmüyor(bir eksik)

-Intel® Core™ i5-2500K L3 6MB İşlemci
    -MSI Z68A-GD55 (G3) Anakart
    -Hi-Level 8 GB Çift Kanal DDR3 1333 MHZ CL9 Ram
    -WD 500 GB SATA 2 HDD
    -TAGAN A+ SEENIUM Kasa (ek 4 adet 12cm fan var)
    -High Power 600W Güç Kaynağı
  • quote:

Orijinalden alıntı: _G_K_N_

herkese teşekkürler
    @ZZombie sistem nikin altında sistem panelinde yazyor ama overclock bölümünde gözükmüyor(bir eksik)

-Intel® Core™ i5-2500K L3 6MB İşlemci
    -MSI Z68A-GD55 (G3) Anakart
    -Hi-Level 8 GB Çift Kanal DDR3 1333 MHZ CL9 Ram
    -WD 500 GB SATA 2 HDD
    -TAGAN A+ SEENIUM Kasa (ek 4 adet 12cm fan var)
    -High Power 600W Güç Kaynağı

Gigabyte Z68AP-D3 için geçerlimi ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: JoshuaByrn

olur heralde aynı ayarların onda da olması lazım

soğutucum Xigamatek Gaia, sıcaklık testlerini eklemeye gerek duymadım haddinden fazla ısınıyor bunu zaten sonuç kısmında belirttim 80'i rahat geçiyor diye
  • e peki throtting yapmıyor mu ? çarpan düşürmüyor mu ?
    onları da belirtseydin keşke
    şu anda benim için bi anlam taşımıyor bu inceleme.
    teşekkürler.
  • anlam taşıyanını buyrun siz yapın emeğe saygısızlık ediyorsunuz
  • Eline sağlık kardeş
  • bu kadar uğraşmak istemeyen için günlük 4500 e kadar sadece ControlCenter den çarpanı değiştirmeniz yeterli oluyor,daha fazlası için bios ayarları şart
  • Güzel çalışma arkadaşların münferit uygulama ve çözümler açısından katkısıyla da epey faydalı hale gelecektir
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JoshuaByrn

olur heralde aynı ayarların onda da olması lazım

soğutucum Xigamatek Gaia, sıcaklık testlerini eklemeye gerek duymadım haddinden fazla ısınıyor bunu zaten sonuç kısmında belirttim 80'i rahat geçiyor diye

Bendede aynı soğutucu var :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))

bu kadar uğraşmak istemeyen için günlük 4500 e kadar sadece ControlCenter den çarpanı değiştirmeniz yeterli oluyor,daha fazlası için bios ayarları şart

evet çok doğru hem ince ayara gerek kalmıyor hem işlemci daha az ısınıyor hem de arda çok fark olmuyor(performans farkı), ki zaten bunu belirtmiştim sonuç kısmında.Hiç voltaj vermeden 2500K ların %90'ı 4.00 GHz stabil çalışıyor bazıları 4.20 bile görüyor bu şekilde günlük çok rahat kullanılır

Burda amaç 5.00 GHz sınır diyebileceğimiz bir hız çoğu kullanıcı buna uluşmak istiyor onlara yardımcı olmak amaçlı böyle bir konu açma gereksiniminde bulundum, bu bios ayarlarının aynıları farklı anakartlarda da vardır elbet ama yerleri farklı olabilir MSI click bios II kullananlar 1:1 uygulayabilirler 5.00 GHz için ancak voltaj kısmı uyuşmayabilir benim işlemci için 1.40 v yeterli geliyor, 1.50 v üstü hava soğutmada sıkıntı olabilir
  • quote:

quote:

bu kadar uğraşmak istemeyen için günlük 4500 e kadar sadece ControlCenter den çarpanı değiştirmeniz yeterli oluyor,daha fazlası için bios ayarları şart

evet çok doğru hem ince ayara gerek kalmıyor hem işlemci daha az ısınıyor hem de arda çok fark olmuyor(performans farkı), ki zaten bunu belirtmiştim sonuç kısmında.Hiç voltaj vermeden 2500K ların %90'ı 4.00 GHz stabil çalışıyor bazıları 4.20 bile görüyor bu şekilde günlük çok rahat kullanılır

Burda amaç 5.00 GHz sınır diyebileceğimiz bir hız çoğu kullanıcı buna uluşmak istiyor onlara yardımcı olmak amaçlı böyle bir konu açma gereksiniminde bulundum, bu bios ayarlarının aynıları farklı anakartlarda da vardır elbet ama yerleri farklı olabilir MSI click bios II kullananlar 1:1 uygulayabilirler 5.00 GHz için ancak voltaj kısmı uyuşmayabilir benim işlemci için 1.40 v yeterli geliyor, 1.50 v üstü hava soğutmada sıkıntı olabilir

benm işlemcide bundan anakartım ASUS P8Z68-V PRO/GEN3 anakartın otamatik yaptığı ocde işlemci 4.3ghzde stabil olarak çalışıyor. ama bende tabikide 5.0ghzyi görmek isterim. bunun için bu arkadaşın kullandığı soğutucu yeterli olurmu? o na göre soğutucu alacam
  • quote:

Orijinalden alıntı: hoze06

quote:

quote:

benm işlemcide bundan anakartım ASUS P8Z68-V PRO/GEN3 anakartın otamatik yaptığı ocde işlemci 4.3ghzde stabil olarak çalışıyor. ama bende tabikide 5.0ghzyi görmek isterim. bunun için bu arkadaşın kullandığı soğutucu yeterli olurmu? o na göre soğutucu alacam

değişir deneyerek göreceksin elindeki soğutucu stoksa değiştir eğer değilse hangisi var elinde..
  • quote:

Orijinalden alıntı: saasc

quote:

Orijinalden alıntı: hoze06

quote:

quote:

değişir deneyerek göreceksin elindeki soğutucu stoksa değiştir eğer değilse hangisi var elinde..

şuan stok var ama değiştircem. elbette stok fanla bu kadar yüksek değerlerde kullanılmaz. ziraa cpu stresste 86 dereceyi gördüm bıraksam dahada gidecekti. bu arada voltajı 1.47ye çıkardım. stress testinde 1.45 voltta kısa bi süre sonra mavi ekran geldi. galiba voltajdan. o sırada ısı 86 dereceydi. biran acaba sıcaklıktan dolayımı oldu diye düşündüm ama işlemcinin 98 dereceye kadar yolu var diye biliyorum.

bu arada almayı düşündüğüm soğutucu bu; http://www.vatanbilgisayar.com/xigmatek-gaia-sd1283-gaia-sd1283-intel-lga77511561366-&-amd-am2am3-islemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=51606

bu soğutucuya göre konuşalım kardşm. şuan oyun falan oynamıyorum zaten ekran kartını bekliyorum ekran kartıyla birlikte bu soğutucuyu alcam
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.