Şimdi Ara

Hiç zorbalığa uğradınız mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaralı kalplerinizi gelin bu konuda açın

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Up

• Evet hocam 2 hikaye anlatın

• Orta okulda 3 yıl
    Lisede 3 yıl
    Mahallede 10 yıl
    Sayısız zorbalığa maruz kaldim hatirlamak dahi istemiyorum

• hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Hocam bendede zorbalık veya suç görünce gelen ani vahşet ve canilik var bu yüzden elimi kolumu sallayarak istediğimi yapabilecek kadar güce ihtiyacım var

• Başbilen kullanıcısına yanıt
    O bende de var bro

Hayır hocam beni anlamıyorsun bendeki durım bir kompleks ve hastaşık seviyesinde

Bende de vardi iste

Sonra saldım eskisi kadar yok

Hocam hala anlamıyorsunuz ama neyse sizinki geçtiyse ne mutlu

Anlamadigimi anlaman icin zihnimin tum kontrolunun sende olmasi lazim

Ben daha 4 yasinda toplama kampi nasil yapilir bazi irklarin uremesi nasil engellenir diye düşünüyordum

Seni çok iyi anlıyorum cunku ayni yoldan geçtim

Hayır hocam benm ki bana zarar veriyor kendi öfkemin kinimin nefretimimin sadizmimin ateşinde kavruluyorum

Tamam bana da oldu işte

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-91EE1B1DA -- 30 Temmuz 2022; 3:45:39 >
  • Sınırların ihlal edildiği her hareket zorbalık olduğu için zorbalığa uğramayan insan yok herhalde ama önemli olan zorbalıkla nasıl başa çıkıldığı. En basit taktik zorbanın da sınırlarını ihlal edip ona misilleme yapmak, zayıflıklarını ve hatalarını kibarca yüzüne vurmak ve ona zorbalık taslayacak pozisyonda olmadığını ya da kaba davranışın kabalığı besleyeceğini - varsa eğer aklı tabii - hatırlatmak. Ama bu kindarlığı ve intikam arayışını besleyen, gaz lambasına (gaslighting) meyleden bir hareket. Dolayısıyla en iyisi zorbalığa sadece hayır yapma demek. Sınır çizmek, sınırları belli etmek. Açık ve sınırlayıcı bir tepki göstermek. Sınırları aşmanın sonuçlarını hatırlatmak. Başka bir taktik görmezden gelmek ama bu ortama göre her zaman mümkün veya uygun olmayabilir. Sanal zorbalığı misal görmezden gelmek çok kolay. İş yerinde zorbalığı işten ayrılmadığınız sürece ve hiyerarşik ilişkiden ötürü her gün maruz kalabileceğiniz için ise görmezden gelmek zor. Patronunuz bariz ve düzenli bir zorbalık uyguluyorsa işten ayrılın. Asla zorbalığı kanıksamayın. İnsanlık onurunuz olsun.

Sanal istismarcılar da çok beter, hatta belki daha beter. Çünkü fiziki bir mesafe bulunmasından ve anonimlikten istifade ediyorlar; haliyle gerçek hayatta yapamayacakları şeyler yapıyorlar. Suistimalin en çirkin, en densiz ve en içten pazarlıklı aşırı formlarını sergiliyorlar. En korkunç ve berbat ağır narsisist zorbalara hep sanalda denk geldim. Ne yaptıklarına hiç bakmayıp yüzüne tükürsen yağmur duası ya da sorun sende diyecek tipte insanlar. Her şeyleri gaz lambası ve hakaret (malum gaslighting ve insult). Gaz lambasının boyutlarını o denli ileriye taşıyıp haklılık ve masumiyet devşirmek için kendisine bile gaz lambası yapan görüyorsun. Ölümsüz bir hortlak gibi. Böyle bir karakteri yaptırımlarla baskılayabilir ama asla sindiremezsin. Zira daima haklı / meşru. Başkasının sınırlarını ele almaya yeltenecek kadar bile saygısı yok. Kendi düşüncesi haricinde her düşünce çürük veya noksan. Kendi düşüncesinin eşsizliğini veya üstünlüğünü reddeden öznede zaten otomatikman bir problem vardır. İstismar edilebilirdir, zorbalık taslanabilirdir. İşte sanal narsisizmin en bariz boyutu bu internet zorbalığı veya istismarı. Üstüne bir gerçeği yüzüne vurduğunuzda üstünde durmayıp hiç cevap vermezler ya da hemen döneklik yaparlar. Kendilerinden size yansıtma yapmaya da bayılırlar.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Nat Alianovna kullanıcısına yanıt
    Zorbaya misilleme yaparsan çıkışta 15 tane adam seni bekleyecek halde durur

• Neden? Seni suistimal etmeye kalkan herhangi birisi zorba. İlk taktik yalnızca karşı-suistimal. Suistimale karşılık bir suistimal. Kan davasından veya özellikle erkekler arası sokak kavgasından söz etmiyoruz. Taraflar dişliyse ve fiziksel istismara meyilliyse zaten o kadar kişinin müdahil olmasıyla olay çete savaşına dönüşür. Zira öbür taraf da 15 hatta 30 kişi getirir. Sizce aşiretler, kriminal örgütler veya siyasi gruplar arası küçük savaşlar neden çıkıyor? :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ortaokulda bir çocuk bir süre uğraştı, bir ara patladım üzerine atladım yere düştük boğazını tuttum öğretmenler gelip ayırdı, sonra uğraşmadı bir daha. Lisede bu kadar büyük olmasa da sınıfta lastikle kağıt atan bir çocuk vardı, canımı acıtıyordu, yeter lan diye bağırıp gittim dersin ortasında, fiziksel bir şey olmadı bunda, hoca kızdı, ama bu da bu şekilde kesildi.

Bu iki durumda da patlama sebebim bir süre içeri atmamdı, en baştan tepkimi koysam bu kadar şiddetlenmezdi, ama küçüktüm daha, bilmiyordum. Bu tarz olaylar geliştirdi beni, artık hiçbir şeye bu kadar müsade etmiyorum.

Sevgililerimle de konuştuk benzer konuları, neden bu kadar canın kıymetli, neden bu kadar çabuk parlıyorsun diye, ama ben bu şekilde doğmadım, hayat bunu bana öğretti. Bu hayatta ne kadar sessiz kalırsanız o kadar üzerinize gelirler. Bir şeyden rahatsız oluyorsanız hemen aksiyon almalısınız, yoksa içinizde büyür, gittikçe daha kötü olur. Siz bir çözüm bulmaya çalışmadığınız sürece hiçbir şey iyileşmez.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.