Şimdi Ara

Her şeyin aşırı pahalı olması (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
354
Cevap
3
Favori
20.925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
392 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğindeki büyüme rakamı 21,7 olarak açıklandı. Cumhurbaşkanımızda dedi geçen gün zaten şahlanma dönemine girdik diye. Acaba bu süreçde kimler şahlanıyor. Biz niye bir şahlanma göremiyoruz. Aynı hızlı devam ederse 2022 de halkın bölüm bir bölümü açlık ve sefalet içinde yaşayacak. O günler bile gelse bazıları cıkıp gene milletin cebinde telefon var, bak cevrede araba var diyecek. Sanırım bu cografyanın kaderi bu.

• Her şeyin aşırı pahalı olması

Her şeyin aşırı pahalı olması

*

* İŞTE Yeni Türkiye..
    * Sorumlusu AKP CUMHUR İTTİFAKI DIR..
    * KARARSIZ SEÇMEN
    * Z KUŞAĞI GENÇLER iyi görün bunları...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Mesaj ben trollüğüne yazıldım diye bas bas bağırıyor, onu geçiyorum. Peki bu yorumu ciddiye alıp cevap yazan arkadaşlar tam olarak neyin kafasını yaşıyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2012 yılında mimarlıktan mezun oldum. 2013 kasımında 6 ay tecrübemle aldığım maaş 1200 dolara denk geliyordu. iş ararken 1 haftada 10 ofisle görüşüp, içlerinden eleme yapabiliyordum. o kadar çok iş ilanı vardı ve mimar ihtiyacı vardı yani.

sene 2021 , toplamda 5-6 yıl civarı bir iş tecrübem oldu çalıştığım yerlerde. şu an alabileceğim maaş max. 550-600 dolar. tabi iş bulabilirsem. ayda 1-2 tane iş ilanı düşüyor ya da düşmüyor. onlara da 2000 tane başvuru oluyor sadece ankara özelinde.

tecrübem artıyor ama yaşam standartlarım geriye gidiyor.

bu küçük örnek bile enflasyonu, emeğin ve eğitimin değersizleştiğini gösteriyor.

ikinci üniversiteye başladım aile mesleğini yapabilmek adına. (hukuk fakültesi) onda bile geleceğe dair umudum kalmadı. ailemin desteği olmasa şu an ne kadar kötü bir durumda olabilirdim, tahmin bile edemiyorum.

allah asgari ücretle ev geçirenlere sabır versin.

yazacak çok şey var ama hayattan bezdiğim için yazasım dahi gelmiyor. y ve z kuşağını kayıp nesiller haline getirenler utansın.

• Herkesin birden gelirini artırabilmesi için, üretimde şahlanma değil, 40 kat, 80 kat bir zıplama olması gerekiyor. bunun için de uygun bir yönetim ve şartların oluşması gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Six Feet Under.

Fiyatlar kazanılan gelire göre gayet normal. Çogu kişinin evine karı koca 15-20 bin lirayı geçik para giriyor. Son model BMW 5 serisi veya A6 rahat rahat alınabiliyor iki kişi çalıştıgı müddetçe.

Eniştem ögretmen tek maaşla çalışmasına ragmen daha yeni G30 aldı. 2. evini almayi planliyor su an. Kredi ile herşey alınıyor.

Simdi bizim kapicimiz dahi B8 Passat’a biniyor. Yakin arkadaslarimdan biri yine ogretmen esi de tekstil fabrikasinda calisiyor, 1 aylik Ibiza tatilinden yeni geldiler. Bu ornekler artar gider. Istedikten sonra hersey olur bu hayatta. Biraz caba sarfetmek yeterli.

Hukumetin cok elestirilecek yani var lakin ekonomi onlardan biri degil. Bu ulke gormedigi luksu Ak Parti sayesinde gordu bu yadsinamaz bir gercek.

Sikayet etmek yerine gelirinizi artirin.

Sen etrafına göre değerlendirme dostum, senin etrafında dönenler çok enteresanmış, sen ülkeyi etrafındakiler ile bir tutma, genelleme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi focusrite -- 1 Eylül 2021; 16:32:21 >

• * En sonun da Beklenen oldu. Gurur duy AKP (Cumhur İttifakı) Bu Şahlanış senin eserin..

• size Türkiye'nin ekonomik buhranını kendi hikayemle özetleyeyim:

İngiltere'de yaşıyorum, aylık gelirim 3500 sterlin

İstanbul'daki en yakın arkadaşım (aynı kariyer yapılarına sahibiz) aylık 3500 TL kazanıyor

ben 100 sterlinle gittiğim süpermarkette 40 sterline haftalık alışverişimi yapıyorken (et, baklagil, içecek, temizlik vs.)

istanbullu arkadaşım 100 tl'ye belki o gecelik yemek ihityaçlarını karşılayabiliyor. Tabii rezil bir şekilde beslenmek isterse abur cuburla birkaç gün gider 100 TL.

Kısacası, olay Türkiye'deki bazı ailelerin 15-10 bin TL'lik gelirleri olması değil, kişi başına düşen hasılatın yerlerde olması. Kur farklarına değinmiyorum bile.

• citrineist C kullanıcısına yanıt
    Beyefendi 2.5 lt Coca Cola sizde ne kadar?
    Bir bakabilirmisiniz. Teşekkürler

• Six Feet Under. kullanıcısına yanıt

Badem bıyık bırakmayı mı öğrendin? Zira bu ülkede diğer şekilde yapılan kişisel gelişimlerin artık hiç bir faydası yok.

• Gayet basit sade bir araç olan Hyundai’nin yeni çıkacak hybrid aracı Santa FE Amerika’da 32.500$

Türkiye’de 102.000$

Amerika’da kore’den ithal ediyor Türkiye’de kore’den ithal ediyor

Amerikada asgari ücret 2000$. 16 aylık maaşla Santa Fe alabiliyorsun (faiz yıllık %3)

Türkiyede asgari ücret 2800tl. Santa Fe alman için 317 ay ödemen lazım

Geldiğimiz yere bak. Böyle bir gerileme cumhuriyet tarihinde görülmemiştir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nxplay -- 1 Eylül 2021; 17:10:30 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
    Arkadaş yalan konuşmuş. Ayda 15bin tl geliri olan biri matematik hesabına göre son model bmw 5.20 veya audi a6 almasının imkanı yokki :))

O araçlar en düşük düz modeli bugün 1 milyon tl. Faiz %1,50

Vade yapsan 48 ay. 15 bin tl’ni versen 1 milyonluk araba alıcam desen geriye kalır 985.000 tl :)
    48 aya bölsen 1,5 milyon tl ödeyecen. Ayda 31.000 tl ödemesi lazım.

Zaten peşinatsız alamaz.

Kısacası ayda 15.000 tl geliri olan biri min 700-800 bin peşinat koymadan asla son model bmw 5.20ye binemez

Arkadaş iyi sallamış. Komediye kaçmış

• Arkadaşlar adam pestil oldu yeter

59 tane cevap var konuda..

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • nxplay kullanıcısına yanıt

haklisiniz komik olmus Her şeyin aşırı pahalı olması 

Bir aylık ibiza tatili ha! İyiymiş. Ejder meyveli smothie de içmişler mi!

• Tavuk dürüm 15-20 TL olmuş artık bir sey demiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: nxplay

Gayet basit sade bir araç olan Hyundai’nin yeni çıkacak hybrid aracı Santa FE Amerika’da 32.500$

Türkiye’de 102.000$

Amerika’da kore’den ithal ediyor Türkiye’de kore’den ithal ediyor

Amerikada asgari ücret 2000$. 16 aylık maaşla Santa Fe alabiliyorsun (faiz yıllık %3)

Türkiyede asgari ücret 2800tl. Santa Fe alman için 317 ay ödemen lazım

Geldiğimiz yere bak. Böyle bir gerileme cumhuriyet tarihinde görülmemiştir
    Amerika'da aslında tam olarak asgari ücret yok.En düşük saatlik ücret var.Yani istediğin zaman kadar çalışıp olmazsa ayrılırsın.

Ayrıca çalışanı teşvik için bahşiş var.Bu olaylar sadece hizmet sektöründe var.Yani şunu diyeyim.Çalışma azmi ve müşteriye karşı iyi tavrınızla haftada 1000-1200 dolar bile kazanabilirsiniz ayda ise 4000 $ eder.Ama genellikle çoğu kişi sevmiyor bu işleri.Biraz kendine yakıştıramamaktan dolayı.

Malum sosyal medya insanlara etiket ve rütbe takıntısı beğeni noktasına getirdi bunun en acı şekli ABD de yaşanıyor.

Türkiye'de biri hop diye buna atlar ama durum bu yani.Her ülkenin yaşantısı farklı.

Buradan hesap et.Ben work and travella Mustang almıştım sadece 2 haftada şaka gibi ama sonradan almaktan ziyade eviniz Yoksa kiralamamın doğru olacağını sonradan anladım.Arıza halinde ve park etme işi baya sıkıntı çıkarıyor.Müstakil eviniz Yoksa.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Thekanarya

Bir aylık ibiza tatili ha! İyiymiş. Ejder meyveli smothie de içmişler mi!

1 aylık tatil için 72 bin TL verdiklerini söylediler. Ibiza gibi bir yer için gayet normal. Bu ejder meyve esprisi de baydı artık. İşini bilen tatilini de yapıyor, arabasını da alıyor evini de alıyor merak etmeyin.

• Bu yorumu yazan şahısa kufur etmek bile o kelimeye kötülük etmektir

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.